Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Recomandare antene pentru router wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
mihaimib

mihaimib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.11.2013
Buna seara tuturor,

Am cumparat recent un router wireless TP-LINK Archer C2. Sunt multumit de el. Totusi as vrea sa stiu daca ii montez 2 antene de 8dBi voi obtine o acoperire mai buna.

Routerul este montat la parter. Ceea ce ma intereseaza este sa obtin un semnal mai puternic la etajul 1. In acest moment am 1 sau 2 liniute si pe telefon si pe laptop.

O alta intrebare ar fi daca este posibil sa montez doua tipuri de antene, cea directionala si cea omnidirectionala, in acelasi timp. Nu stiu daca sunt bine inteles.

Daca exista altfel de antene sunt deschis la sugestii. Ma intereseaza cea mai buna varianta pentru a obtine acoperire mai buna si la parter, dar si la etaj.

De exemplu as putea monta o antena directionala pe router si la etaj sa captez semnalul cu un repeater? Puterea primita de repeater va fi mai mare daca folosesc antena directionala?

Va multumesc frumos,
Mihai

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ai putea trage un repeater prin fir.

#3
mihaimib

mihaimib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.11.2013
E un pic mai complicat cu firele. Era cea mai buna solutie.... Dar am nevoie de o solutie wireless.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ar fi o varianta cu o antena directionala + inca un router pe post de repeater.

#5
mihaimib

mihaimib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.11.2013
@gumball3000 . Poti sa detaliezi putin te rog? Este posibil montarea in paralel a doua antene: si directionala si omnidirectionala pe router? Ce fel de antena directionala? Ce putere? Un link cu un exemplu ar fi perfect.
Multumesc frumos.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003
Antenele cu castig mai mare vor merge mai prost la etaj dar mai bine la parter. Castigul se obtine aplatizand gogoasa (lobul de emisie), reducand unghiul radiatiei fata de orizontala.

Edited by andreic, 04 March 2015 - 22:57.


#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Mai bine sa-i lasam niste poze:
[ http://www.tp-linkru.com/resources/uploadFiles/image008(40).jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.tp-linkru...icle/?faqid=468

#8
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 14.02.2008
Dar daca inclini antena(daca nu vrea poti s-o inclini cu router cu tot)in unghiul in care sa emita catre etaj?

#9
mihaimib

mihaimib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.11.2013
Poza este foarte buna. Am inteles cum functioneaza. In cazul acesta nu ar fi nevoie sa cumpar alte antene nu?
Ci doar sa pozitionez una din antene in directia in care vreau sa obtin semnalul maxim. Adica la un unghi de 60-90 de grade fata de verticala.

Si astfel repeaterul de la etaj va capta un semnal mai bun nu?

#10
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,300
  • Înscris: 21.04.2005
Poti sa o inclini pe toate partile  , ca 2 dBi o sa aiba .
Solutia ar fi sa puna un AP cu antena directionala , se discuta cred la fiecare 2-3 zile de asa ceva pe aici.
Un Nanostation M 2 si banuiesc ca o sa rezolve problema http://www.antenewir...ro/48291.p.html .

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
TP-LINK Archer C2 are doua antene de 5 dBi.

Poti incerca si asa, pui ambele antene in pozitie orizontala, preferabil si routerul poate ceva mai sus.
La etaj pui routerul mai jos, antenele tot pe orizontala.
Pe post de repeater ti-as recomanda sa folosesti un 1043nd v2 cu Gargoyle 1.6.2 sau un 841ND caruia ii schimbi in caz de nevoie o antena cu una directionala.

Edited by gumball3000, 05 March 2015 - 08:49.


#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 ndor, on 05 martie 2015 - 08:42, said:

Poti sa o inclini pe toate partile  , ca 2 dBi o sa aiba .
Solutia ar fi sa puna un AP cu antena directionala , se discuta cred la fiecare 2-3 zile de asa ceva pe aici.
Un Nanostation M 2 si banuiesc ca o sa rezolve problema http://www.antenewir...ro/48291.p.html .
Orice are nevoie omul ii dai un nanostation.Routerul lui e jumatate din pretul repeaterului.

#13
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,300
  • Înscris: 21.04.2005

 xeleron, on 05 martie 2015 - 08:44, said:

Orice are nevoie omul ii dai un nanostation.Routerul lui e jumatate din pretul repeaterului.

Absolut . Vrea calitate cumpara ceva bun cu care sa nu aiba batai de cap si sa mearga din prima
Crezi ca nu puteam sa-i recomand cine stie ce antena de 2 lei ,sa o puna la 56,34 grade inclinatie dreapta spate si a-i bata prin planseu de beton armat ?  Posted Image
De ce sa-l mint frumos !

Edited by ndor, 05 March 2015 - 09:13.


#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ce-i drept nici nu a specificat de la inceput ce buget are.

#15
mihaimib

mihaimib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.11.2013
Aveti dreptate. Nici nu am specificat ce buget am. Am uitat sa mentionez acest lucru.

Nu as fi vrut sa depasesc 300 de lei. (antena + repeater sau orice alta combinatie.)

Si o alta intrebare pentru ca tot am vazut peste tot. O antena de exterior cu putere mare de acoperire poate fi folosita in interior pentru a trimite semnalul prin beton? Ma refer in sus la etajul 1.
Tot caut si nu gasesc nicaieri antene pentru interior in care sa fie specificat faptul ca are o putere mai mare si semnalul receptionat dupa un zid de beton va fi mai mare decat in cazul altei antene. Sau nu exista asa ceva?
Multumesc frumos.

#16
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,300
  • Înscris: 21.04.2005
In primul rand o antena nu are "putere" mare de acoperire . Are un castig fix care se exprima in dBi .
Doar o simpla antena nu inseamna nimic. Conteaza si ce echipament este in spatele ei montat.
Nu o sa gasesti nicaieri specificat ca semnalul de la antena respectiva trece prin planseu de beton armat . Toate masuratorile se fac in anumite conditii si fara nici un fel de obstacol in fata antenei.
Nu stiu daca o simpla antena de exterior te va ajuta cu ceva. E scumpa , e mare ca dimensiuni ,designul e gandit pentru exterior deci nu pun accent prea mult pe estetic , e gandita sa stea in ploaie , nu in sufragerie .
Ce am recomandat mai sus , e testat si de mine si de multi alti zeci de utilizatori,. In bugetul ala poti lua ceva mai mic , un Nanostation Loco M2 de exemplu.Dar nici puterea si nici castigul antenei nu sunt la fel de mari ca la primul model.

#17
mihaimib

mihaimib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.11.2013
Am inteles. Multumesc frumos.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate