Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Stalp in mijlocul curtii

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
beaugdanel

beaugdanel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.01.2011
Buna seara tuturor. ma bate gandul sa cumpar un teren pe care se afla si o casa batraneasca in ideea ca peste un an sau 2 sa construiesc eu o casa pe acest teren(atasez poze cu locatia). intrebarea este: Ma afecteaza cu ceva stalpul din mijlocul curtii(eu cel mai probabil o sa construiesc mai in fata.) adica il pot muta sau pot trage altfel curentul la casa de la stalpul din fata portii? multumesc anticipat

Attached Files



#2
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013
stalpul ala tine un amarat de fir...
dupa ce cumperi "locul" si dupa o noapte furtunoasa ...tragi, impingi si jos cu el...apoi suni la astia de la electrica...si ai rezolvat problemaPosted Image

#3
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

 casadivino, on 04 martie 2015 - 21:25, said:

.tragi, impingi si jos cu el...apoi suni la astia de la electrica...si ai rezolvat problemaPosted Image
Sa ai pregatiti si ~ 5.000 ron .

#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Te interesezi daca apartine Enel sau whatever stalpul ala si apoi ii instiintezi ca urmeaza sa deschizi actiune in instanta unde le ceri 2000 euro pe luna chirie ca au stalpul pe proprietatea ta. Te vor cauta ei sa-ti confirme ziua cand ti-l muta ;)

#5
beaugdanel

beaugdanel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.01.2011
asa am auzit si eu... chiar 10000 nu 5000. exact de ce imi era frica:(

 potae, on 04 martie 2015 - 21:30, said:

Te interesezi daca apartine Enel sau whatever stalpul ala si apoi ii instiintezi ca urmeaza sa deschizi actiune in instanta unde le ceri 2000 euro pe luna chirie ca au stalpul pe proprietatea ta. Te vor cauta ei sa-ti confirme ziua cand ti-l muta Posted Image

din cate am inteles eu stalpul apartine fostilor proprietari ai casei. cei de la care au cumparat acualii proprietari. cum pot sa fiu sigur cine e de fapt proprietarul stalpului?

#6
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,669
  • Înscris: 17.01.2008
Asta depinde daca actualul proprietar nu cumva are vreo intelegere cu ENEL-ul sau al cui o fi stalpul.

Cauta!

#7
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Eu zic sa te mai gandesti inainte sa ingropi banii la " tara ".
Crezi ca vei creste copiii  acolo ?
Scoala ? ioc .
spital ? nici atat .
gaze ? ce-s alea ?
canalizare ? fosa
drumul ? iarna nu cred ca-l dezapezeste nimeni ( pare a fi si zona friguroasa )
Merita atat efort pentru 2 betii anuale ? si probabil 3 gratare ?
Gardurile-s faine nu am ce comenta .

Edited by tiopedi, 04 March 2015 - 21:47.


#8
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013
stalpul ala sigur e pus de proprietar !

 tiopedi, on 04 martie 2015 - 21:39, said:

Eu zic sa te mai gandesti inainte sa ingropi banii la " tara ".
Crezi ca vei creste copiiI  acolo ?
Scoala ? ioc .
spital ? nici atat .
gaze ? ce-s alea ?
canalizare ? fosa
drumul ? iarna nu cred ca-l dezapezeste nimeni ( pare a fi si zona friguroasa )
Merita atat efort pentru 2 betii anuale ? si probabil 3 gratare ?
nu ai vazut statisticile?......., ca lumea se intoarce la "glia stramoseasca"...(poate isi face doar vacantele acolo)

 beaugdanel, on 04 martie 2015 - 21:33, said:

asa am auzit si eu... chiar 10000 nu 5000. exact de ce imi era frica:(



din cate am inteles eu stalpul apartine fostilor proprietari ai casei. cei de la care au cumparat acualii proprietari. cum pot sa fiu sigur cine e de fapt proprietarul stalpului?
in mod normal enelu' nu are voie cu stalp pe proprietate privata (doar daca inchiriaza), acolo se putea face un simplu bransament subteran de la stalpul din strada.

 tiopedi, on 04 martie 2015 - 21:29, said:

Sa ai pregatiti si ~ 5.000 ron .
dc?

Edited by ech, 04 March 2015 - 21:48.


#9
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

 casadivino, on 04 martie 2015 - 21:47, said:

dc?
Pentru " deranj " .

 casadivino, on 04 martie 2015 - 21:47, said:

(poate isi face doar vacantele acolo)
Asta am zis si eu . Merita investitia intr-un teren si constructia unei case , fie ea si modesta , pentru a te bucura de 3 gratare anuale ?

#10
beaugdanel

beaugdanel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.01.2011
pentru mine merita investitia. intrebarea legata de stalp am pus-o doar ca sa fiu eu sigur ca nu apar cheltuieli suplimentare neprevazute.. cum ar fi cei 5000 sau 10000 de lei pe care ar trebui sau nu sa ii dau la enel ca sa mute stalpul de acolo. in rest puteti sta linistiti, ca locatie, utilitati si restul serviciilor sunt multumit pt ce imi trebuie mie.

#11
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Pregateste banii  atunci  .

#12
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013

 tiopedi, on 04 martie 2015 - 21:53, said:

Pentru " deranj " .
Asta am zis si eu . Merita investitia intr-un teren si constructia unei case , fie ea si modesta , pentru a te bucura de 3 gratare anuale ?
pei una e deja construita acolo, dupa cum se vede...Posted Image
acum depinde de necesitatile omului...poate se apuca de agricultura, poate nu, poate se retrage doar in weekenduri...fiecare cu necesitatile si dorintele lui....stii cum e..,fiecare le stie pe ale lui.

#13
beaugdanel

beaugdanel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.01.2011

 casadivino, on 04 martie 2015 - 21:59, said:

pei una e deja construita acolo, dupa cum se vede...Posted Image
acum depinde de necesitatile omului...poate se apuca de agricultura, poate nu, poate se retrage doar in weekenduri...fiecare cu necesitatile si dorintele lui....stii cum e..,fiecare le stie pe ale lui.

sta sa cada aia care e construita acum...

#14
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,640
  • Înscris: 26.03.2009
daca stalpul e al enelului,faci cerere sa il mute,altfel ceri chirie.daca nu e al enelului,faci ce vrei cu el.

Edited by sanderoalex, 04 March 2015 - 22:04.


#15
beaugdanel

beaugdanel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.01.2011

 sanderoalex, on 04 martie 2015 - 22:03, said:

daca stalpul e al enelului,faci cerere sa il mute,altfel ceri chirie.daca nu e al enelului,faci ce vrei cu el.

deci in principiu, in orice situatie e ok. nu se pune problema da dat bani in plus(dimpotriva poate chiar de luat). am inteles bine?

#16
pb70

pb70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.07.2010
Din poza stilpul este pe proprietate privata , proprietarul terenului trebuie sa stie a cui este stilpul sau intreaba cel care este bransat de la el.
Daca este proprietatea e- on poti cere sa-l scoata . Cunosc un caz care are 2 stilpi in curte si a primit despagubiri, si este o noua deschidere in istanta ce va face pe viitor e-onul cu ei .
Si mai cunosc un caz care pe 4 stilpi de medie tensiune pe un teren privat. Proprietarul terenului unde sunt amplasati a cistigat in istanta 27000 lei acum 4 ani.
Dar pina acolo iti trebuie un avocat bun rabdare si bani pina recoperi paguba .Se stie ca e-onul e o societate puternica cu avocati ''tari''.
Trebuie sa ai si curaj sa te pui cu ei Posted Image ,. De aceia  acuma e-on monteaza BMPM -ul in afara proprietatii.

#17
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
daca-l dai jos si iti trebuie curent electric, o sa-ti trebuiasca altul, si de cei 5-10k nu scapi. Poate iesi mai ieftin doar cu mutarea lui.

#18
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,346
  • Înscris: 20.10.2006
Stalpul ala alimenteaza doar casa pe care urmeaza sa o cumperi? In caz ca da oricum il vor lua odata cu bransamentul noii constructii, nu cred ca va mai fi nevoie de el.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate