Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Costuri continut Microsoft Store

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
acroscad

acroscad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 30.11.2004
Posed un telefon Nokia Lumia cu Windows Phone 8.1, implicit contentul (applicatii jocuri etc) disponibil pe Microsoft Store.

In aceasta seara ii dau telefonul fiului meu sa se joace Bad Piggies, dupa vreo 3 minute mesaj de la Orange "Plata in valoare de 1.99 euro prin Magazinul Microfot a fost efectuata cu success. Iti multumim." . Raman putin socat si cand imi revin il intreb ce a facut. Aflu ca "a instalat un porc " :).

Sun la 411 si dau de o fatuca.. imi arunca in fata articolul 5 cum ca "contractul poate genera costuri suplimentare si pentru terti"sau ceva de genu, Zic ok si inchid.


Dupa un google scurt aflu ca am o aplicatie Portofel, instalata pare-se dupa update-ul la 8.1 ( sau nu ?) care are ca setare implicita de plata ""plateste pe factura Orange" fara ca eu sa fi cerut acest lucru vreodata (cel putin nu imi amintesc). Aceasta aplicatie are optiunea setarii unui PIN care, surprinzator, nu era setat si nici nu mi se ceruse acest lucru vreodata


Dupa aceasta intamplare am cateva intrebari:

1. Este normal si corect ca modalitatea de plata din portofel sa fie pe factura? Sa fie aceasta o optiune default, un bonus, ca sunt client vechi (si prost?) si am luat telefonul branduit ?

2. Chiar sa fie o scapare ca aplicatia portofel nu cere, si nu "forteaza" setarea unui PIN implicit ? Ar fi ca si un fel de card de credit fara PIN.

3. Cui sa fac primele sesizari ? Cer lamurir la Microsoft cu privire la aplicatia portofel sau continui cu operatorul, insa tare imi pare ca urmatoare oprire ar fi Microsoft.

Astept parile voastre!

#2
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Eu zic sa il urechezi pe ala mic si ai rezolvat problema :)

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Posted Image
Manualul de utilizare l-ai citit?
contractul orange l-ai citit?

Nu.
Orange nu are nicio vina pentru cumparaturile facute.
De aia un smartphone are Kids Mode. Foloseste-l cu incredere.


ps. indiferent daca e branduit sau nu, optiunea exista si este valida. cand ai activat-o, tu sau altcineva trebuia sa citesti termenii. Este un produs al evolutiei tehnologice.

Edited by lex404, 04 March 2015 - 21:34.


#4
acroscad

acroscad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 30.11.2004

View Postbethlen, on 04 martie 2015 - 21:18, said:

Eu zic sa il urechezi pe ala mic si ai rezolvat problema Posted Image

Pai puteam sa o patesc si eu, asa ca nu as vrea un precedent :).

Lăsând gluma la o parte am verificat telefoanul sotiei, care nu afost niciodată folosit cu un nr de telefon valid ci are doar o cartela inactiva si surprinzător aceasi modalitate de plata in aplicatia Portofel. Încep sa cred ca nu e coicidenta si tind sa cred ca atât Microsoft cat si Orange o fac in cunostinta de cauza in defavoare fraierului ( utilizatorul serviciilor si produselor lor) ! Încă ceva, in ambele cazuri aplicatia era neinitializata, ciudat nu?

#5
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postacroscad, on 04 martie 2015 - 21:16, said:

Raman putin socat si cand imi revin il intreb ce a facut. Aflu ca "a instalat un porc " Posted Image.
Si al meu si-a luat niste papusi Posted Image cu vreo 3 euro (din alta parte si cu alt dispozitiv) si i-am spus sa nu mai intre acolo (PS Store) dar i-am pus si parola Posted Image

[ http://littlebigplanet.playstation.com/system/images/BAhbBlsHOgZmSSIyMjAxMy8wMy8yNi8xMV8zMV8xOF81MTVfSHVsa19Db3N0dW1lX1Bvc2UucG5nBjoGRVQ/Hulk_Costume_Pose.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dualis, 04 March 2015 - 21:41.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Nu e nimic in defavoarea fraierului.
Este un rezultat al evolutiei.

Aceasi optiune exista si in Google Play.

Persoana care a facut cumparaturile a acceptat termenii. Si tu ai acceptat termenii cand i-ai dat acces in totalitate la telefon copilului. De aia exista kids mod, control parental, etc.

Dar nu, va place sa va plangeti de propriile greseli.

Apropo, daca nu exista optiunea asta si trebuia sa bage card...si prin absurd iti lua cardul si baga datele ( ca nu-i greu, ai si indicatii foto ), vina cui era? A bancii?

Edited by lex404, 04 March 2015 - 21:43.


#7
acroscad

acroscad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 30.11.2004
lex404,

De cate ori ai citit termenii si conditiile ? In plus nu sunt convins ca a existat asa ceva in momentul achizitiei. La Google , cel putin cat am avut Android nu exista metoda de plata implicita fara ca tu sa fii informat sau macar atentionat.

Mi se pare ca ai pierdut esenta topicului, eu nu am nevoie ca cineva sa îmi restituie banii eu doresc o lamurire cu privire la cum se poate întâmpla ca tu sa poti fii taxat fara a fi informat despre acest lucru anterior si fara ca sa ti se aduca la cunostinta posibilitatea de a te proteja.
si daca nu cumva este "o omisiune" agreata de ambele parti ( content provider si operator).
Evolutia tehnologiei nu înseamnă ca tu poti sa uzezi de pozitia ta pentru a iti spori încasările din nestiinta altuia.

Eu nu consider ca am gresit si consider ca e obligatia lor sa iti aduca la cunostinta posibilele prejudicii cauzate de utilizarea serviciilor. Si cel mai normal at fi ca modalitatea de plata default sa fie un câmp gol pe care sa il alegi tu in cunostinta de cauza.

Gresesc cu ceva ?

#8
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
Mie nu mi se pare normal.Ar tebui sa-ti dai cumva acceptul la aceste plati, un pin ceva.Daca iti pierzi telefonul si pana sa anunti ti-l gaseste un "binevoitor", te taxeaza intr-o ora de zeci , sute de euro.

#9
acroscad

acroscad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 30.11.2004
Asta încerc sa si eu sa evidentiez. E ciudata situatia mai ales ca userii Apple se plângeau de ceva similar acum 2-3 ani, ma asteptam sa fi invatat cu totii ceva de acolo.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009

View Postacroscad, on 04 martie 2015 - 22:06, said:

lex404,

De cate ori ai citit termenii si conditiile ? In plus nu sunt convins ca a existat asa ceva in momentul achizitiei. La Google , cel putin cat am avut Android nu exista metoda de plata implicita fara ca tu sa fii informat sau macar atentionat.
De fiecare data citesc termenii la chestii de genul. La instalarea unor aplicatii citesc rapid pe diagonala, majoritatea seamana.

Mi se pare ca ai pierdut esenta topicului, eu nu am nevoie ca cineva sa îmi restituie banii eu doresc o lamurire cu privire la cum se poate întâmpla ca tu sa poti fii taxat fara a fi informat despre acest lucru anterior si fara ca sa ti se aduca la cunostinta posibilitatea de a te proteja.
si daca nu cumva este "o omisiune" agreata de ambele parti ( content provider si operator).
Evolutia tehnologiei nu înseamnă ca tu poti sa uzezi de pozitia ta pentru a iti spori încasările din nestiinta altuia.
Din momentul apasarii pe butonul "cumpara" si pana la cumpararea propriuzisa mai e un pas in care se afiseaza pretul. Ai dat click, ai acceptat. E simplu. Optiunea e valabila si pe Android. In plus pretul era afisat, deci nu este nimic "rau" la mijloc.

Eu nu consider ca am gresit si consider ca e obligatia lor sa iti aduca la cunostinta posibilele prejudicii cauzate de utilizarea serviciilor. Si cel mai normal at fi ca modalitatea de plata default sa fie un câmp gol pe care sa il alegi tu in cunostinta de cauza.
Nu e obligatia lor sa iti dicteze termenii, e obligatia ta sa ii citesti, daca vrei.

Gresesc cu ceva ?


Am folosit optiunea aia si pe WP si pe Android.
Cand apesi pe "cumpara" nu apesi gandindu-te in stele, apesi sa cumperi. Punct.
Ca a apasat altcineva, e alta treaba. Daca ti se fura telefonul esti obligat sa anunti disparitia lui la operator/ politie.
In plus, exista metode de securitate care in cazul furtului fac telefonul inutilizabil, cel putin o perioada.


Imi plac oamenii care-si cumpara smartphone degeaba Posted Image


ps. functia asta e veche la Orange inca de pe vremea Symbianului.

ps. la configurarea pe care ai facut-o, sau nu ( tu ) din cate imi amintesc ai optiune de PIN, la alegere. Vezi in setari> wallet> orange.
La Google Play ai sigur optiunea asta.

Edited by lex404, 04 March 2015 - 22:29.


#11
acroscad

acroscad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 30.11.2004
lex404,

Se pare ca discutia se muta intro directie total lipsita de sens. Daca as lua-o personal as considera ca ma jignesti, dar gandindu-ma ca postez foarte rar tocmai din cauza sensului multor discutii care deviaza pentru placerile unora, care de multe ori se cheama Moderatori nu o iau personal.

Am deschis topicul in ideea de a avertiza oamenii si de a incerca sa gasesc situatii similare, pare-se ca am gresit!

Topic CLOSED.

PS: Unii daca nu "are ceva util de spus o da pe inutil... doar sa arda gazul

#12
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,346
  • Înscris: 20.10.2006

View Postbethlen, on 04 martie 2015 - 21:18, said:

Eu zic sa il urechezi pe ala mic si ai rezolvat problema Posted Image
Eu zic sa nu agresezi copii, mai ales pentru doar 1,99 euro! Si mie insa mi se pare ciudat sa nu se ceara nici un fel de parola/pin la cumpararea din store. La apple nu stiu sa fi existat asa ceva vreodata, dar nici la android.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009

View PostLunaCrystal, on 04 martie 2015 - 22:41, said:

Eu zic sa nu agresezi copii, mai ales pentru doar 1,99 euro! Si mie insa mi se pare ciudat sa nu se ceara nici un fel de parola/pin la cumpararea din store. La apple nu stiu sa fi existat asa ceva vreodata, dar nici la android.

La apple trebuie sa bagi parola contului de fiecare data, e chiar enervant :facepalm:
La android e la alegere.
Pe WP e la alegere.
Dar asta nu conteaza, doar nu apesi "cumpara" pentru a primi gratis. Mai ales cand ai pretul afisat.

OP: nu te-am jignit si nici nu am de gand. Dar intelege ca nici Orange nici Microsoft nu au nicio vina pentru neatentia utilizatorului. Nu trebuie sa dai telefonul liber unui copil. Gandeste-te ca putea foarte usor sa sune la numere scurte sau numere internationale. Vina cui era?
Pentru a preveni astfel de cazuri exista control parental. Atata timp cat nu l-ai folosit ti-ai asumat riscul cand i-ai dat un telefon cu acces full.


Toate ca toate, inteleg ca baiatul tau nu avea de unde sti ce face optiunea mai ales ca preturile sunt afisate in EUR. Dar tu, ca parinte, trebuia sa iei masuri de siguranta ( control parental/ kids mode ).

#14
acroscad

acroscad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 30.11.2004

View Postlex404, on 04 martie 2015 - 22:50, said:

La android e la alegere.
Pe WP e la alegere.
Dar asta nu conteaza, doar nu apesi "cumpara" pentru a primi gratis. Mai ales cand ai pretul afisat.

E ultimul mesaj la topic, dupa aceea il poti inchide.

Implicit, telefonul vine cu modalitate de plata "pe factura operatorului" activa ! Eu nu am folosit niciodata Wallet sau Portofel pe limba romana si nici nu am achizitionat aplicatii platite, pe acest telefon sau din microsoft store, anterior acestei "patanii" asa ca am considerat ca telefonul vine "by default" SIGUR.

Imi asum faptul ca piciul meu de aprope 3 ani poate suna la 89898, a si sunat in Germania si nu e o problema, daca as fi avut pin pe wallet si il stia iarasi nu era o problema, daca trebuia sa rezolve ecuatii si dupa aceea putea primii access sa cumpere "porci"iarasi nu era o problema.

Problema mea e ca eu am banuiala ca Microsoft si Orange (deoarece am o mica suspiciune ca numai telefoanele branduite, adica cumparate din loturi facute pentru ei ) au activat, mai mult sau mai putin intentionat, optiunea de plata a contentului din magazin si "in-app purchase" la facturare prin operator. Daca esti in cunostinta de cauza e perfect, toate cele 3 parti sunt in castig, insa tare ma tem eu ca purchase-urile neintentionate genereaza enorm de multe venituri si atata timp cat pierderile pe unitate (vezi eu ) sunt nesemnificative ( vezi exemplele de mai sus) nimeni nu se plange. Insa, daca ei faciliteaza aceste evenimente neintentionate de cumparare de content e incorect !

Maine voi suna la Microsoft deoarece ei sunt cei mai interesat ca aceste lucruri sa "le scape" si tot ei sunt creatorii aplicatiei Wallet sau Portofel. Ii voi intreba cum se face plata contentului la un telefon nou nemodificat, branduit Orange si cont Microsoft activ si conectat.


.

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Inclusiv telefoanele nebranduite au wallet la Orange. Ține de operator.

#16
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Si inainte de Microsoft Store, tot prin Orange imi venea de plata tot ce cumparam de acolo. Telefonul meu era un N950, un telefon produs in serie foarte mica pentru uz in laborator, nu avea Wallet si alte tampenii in el, dar totusi Nokia si Orange au activat automat plata prin factura orange, la fel am avut si la Lumia, e util cand nu vrei sa-ti "bagi" cardul acolo, dar e periculos cand lasi un copil "la butoane", cauta cum sa parolezi accesul la cumparaturi, Google o fac optional iar Apple au standard parola sau amprenta.

Tehnic nu e vina Orange si Microsoft, asa lucreaza sistemul lor. La Android cautam sa activez optiunea asta, dar tot a trebuit sa inregistrez cardul.

Edited by connectorxp, 05 March 2015 - 00:17.


#17
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,346
  • Înscris: 20.10.2006

View Postlex404, on 04 martie 2015 - 22:50, said:

La apple trebuie sa bagi parola contului de fiecare data, e chiar enervant Posted Image
La android e la alegere.
Pe WP e la alegere.
Dar asta nu conteaza, doar nu apesi "cumpara" pentru a primi gratis. Mai ales cand ai pretul afisat.
La device-urile mai noi de la apple nu mai e nevoie de parola la fiecare achizitie, s-a trecut la amprenta. Oricum de acord si ca parintele are o vina, insa si sistemul e prost, nu se poate sa activezi optiunea de a cumpara ceva din app store fara vreo confirmare din partea utilizatorului. Gandeste-te ca e posibila si virusarea telefonului. Trebuia cu ocazia updateului/primei plati sa se ceara obligatoriu niste setari de securitate sau sa fie obligatorie confirmarea platii prin sms.

Edit: ganditi-va ca unele telefoane sunt utilizate poate si doar ocazional de oameni invarsta ce nu prea se pricep si din greseala in loc sa intre la alarma sau sa citeasca sms sa dea o gramada de click-uri pe cumparare la diverse aplicatii. Sau chiar si o persoana tanara care are probleme cu vederea si nu are ochelarii la indemana si trebuie totusi sa foloseasca repede telefonu. Clar ceva ar trebui facut.

Edited by LunaCrystal, 05 March 2015 - 00:57.


#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
LC, tu când citești Cumpăra 1.99€
ce crezi?
Hai sa fim serioși... Nu văd Cum ai putea apasă din greșeală

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate