Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Servicii de design interior, proiectare, .. etc. SRL-D ? PFA ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
69MAR

69MAR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 19.10.2010
Buna seara, apelez la voi poate mă puteți ajuta cu niste informatii. Am nevoie de o forma legala de a putea taxa urmatoarele servicii:
- design interior, amenajari (locuințe/spatii comerciale/etc)
- proiectare mobilier, simulari 3D
- supraveghere santier si desfasurare lucrare

1. Care varianta ar fi fara implica mai putine taxe si impozite? PFA-ul? SRL? SRL-D?
2. In cazul SRL-ului cum ar functiona prestarea aceasta de servicii? Trebuie sa fie atat pentru persoane fizice dar si firme si printr-un fel de contract.
3. La SRL trebuie sa angajez? Pot sa fie eu si angajat si administrator?
4. Cum se procedeaza cu contabilitatea, ma sperie pentru ca am 0 cunostinte in acest domeniu, pot platii un contabil part-time?

Pentru o lucrare de 1000€ cat se impoziteaza prin PFA si cat prin SRL? Am posibilitatea de SRL-D (nu am mai avut nicio firma pe numele meu)?

Cred ca mai am intrebari dar daca ma poate lămurii cineva cu astea deocamdata as rămâne dator!
Mulumesc mult, o seara faină!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
E plin topicul acesta cu informatiile cerute de tine.
PFA/II are cele mai mici taxe si simple procedee, aici platesti impozit 16% din profit (venituri minus cheltuieli aferente desfasurarii activitatii firmei). SRL are impozit de 3% din venit iar daca la final de an iei banii acasa mai platesti 16% din acel cuantum.
Salariati nu trebuie la SRL, doar la SRL-D (aici sunt niste scutiri pentru ei). La PFA/II, titularul e ca un salariat, plateste sanatate 5.5% si pensii (minim 222.3 lei / luna).
La SRL contabilul e obligatoriu, la PFA/II nu dar daca nu stii tot va trebui sa platesti pe cineva.

Edited by neagu_laurentiu, 04 March 2015 - 20:51.


#3
69MAR

69MAR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 19.10.2010

View Postneagu_laurentiu, on 04 martie 2015 - 20:45, said:

E plin topicul acesta cu informatiile cerute de tine.
PFA/II are cele mai mici taxe si simple procedee, aici platesti impozit 16% din profit (venituri minus cheltuieli aferente desfasurarii activitatii firmei). SRL are impozit de 3% din venit iar daca la final de an iei banii acasa mai platesti 16% din acel cuantum.
Salariati nu trebuie la SRL, doar la SRL-D (aici sunt niste scutiri pentru ei). La PFA/II, titularul e ca un salariat, plateste sanatate 5.5% si pensii (minim 222.3 lei / luna).
La SRL contabilul e obligatoriu, la PFA/II nu dar daca nu stii tot va trebui sa platesti pe cineva.

Pentru PFA/II nu inteleg putin partea cu cheltuielile aferente desfasurarii activitatii firmei.
Dintr-un contract de 1000 € lei , se scad:
- 160 € (16% impozit pe profit)
- 55 € (5.5% sanatate) ?

si lunar la pensii de ce minim 222.3 lei?
Ce presupune contabilitatea la un PFA/II?

Edited by 69MAR, 04 March 2015 - 21:04.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Cheltuieli deductibile, adica in folosul si buna desfasurare a afacerii. Tu daca dai banii pe orice prostie nu inseamna ca-s si in scopul obtinerii de venit.
Da, taxele in cauza intra la deductibile.
Minim pentru ca sunt conditii, exceptii, aia e o suma minima de plata daca nu mai ai un contract de munca altundeva.

Sunt niste hartii de completat, nu e complicat dar la inceput trebuie sa te invete cineva daca nu citesti legile.

Edited by neagu_laurentiu, 04 March 2015 - 21:10.


#5
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Post69MAR, on 04 martie 2015 - 20:33, said:

3. La SRL trebuie sa angajez? Pot sa fie eu si angajat si administrator?
4. Cum se procedeaza cu contabilitatea, ma sperie pentru ca am 0 cunostinte in acest domeniu, pot platii un contabil part-time?
3. Da, poti sa fi angajat si administrator (fara alti angajati).
4. Chiar daca ai avea cunostintele necesare tot esti obligat sa ai un contabil (cam toti contabilii sunt part-time, fiecare are mai multe firme).

#6
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
inainte sa iei o decizie, informeaza-te un pic despre schimbarile in noul cod fiscal 2016. Daca am inteles bine, te taxeaza peste 1500 lei trimestrial (desi 4500 lei anual) indiferent ca ai n-ai profit, activitate etc. In conditiile astea, mai greu sa supravietuiesti.

Daca alegi totusi firma, discuta cu un contabil variantele prin care poti scoate banii din firma. Conform legislatiei, profitul se reinvesteste iar daca vrei sa dispui de banii aceia (ai dreptul, in calitate de asociat - unic sau nu), ii vei scoate la sfarsit de an sub forma de dividente, pe care vei plati impozit 16%. In conditiile astea, solutia de a scoate banii din firma ar fi sa te angajezi si sa-ti platesti salariul, dar aici intervin alte taxe si impozite pe care pana la urma tot din buzunar le vei plati, deci fa-ti bine socotelile impreuna cu contabilul.

La PFA, din suma aceea de 1000 euro/lei pe care o vei factura, scazi cheltuielile necesare intreprinderii acelei activitati. De vreme ce vei lucra mai mult la calculator, nu prea ai ce sa scazi decat tot ce inseamna cheltuieli cu hardware, softuri, apoi electricitate, internet, utilitati, eventual chiria spatiului in care lucrezi. Si benzina, daca zici ca te deplasezi pe santier / la clienti etc. Daca de exemplu vindeai un produs pe care il cumparai cu 800 euro, atunci profitul tau era de 200 euro minus alte cheltuieli si din suma asta plateai impozit 21,5%. Asa e posibil sa platesti impozit pe 1000 euro minus foarte putin.

Recomand un contabil chiar si pentru PFA. Teoretic poti tine doar tu contabilitatea, dar sa te vad cum faci declaratie 392 care (nu pricep de ce) e ceruta si la PFA si nu e chiar la indemana sa o faci singur.

Sigur ca nu trebuie sa angajezi un contabil full-time. El se va ocupa de contabilitatea ta impreuna cu multe alte PFA-uri si firme. Daca n-ai multe facturi (si probabil n-o sa ai), o sa te coste 150-200 lei/luna, poate chiar mai putin. Pentru banii astia il ai la dispozitie pentru informatii si sfaturi + ca te poate informa in legatura cu schimbarile fiscale, si zau ca asta nu-i de colea.

Edited by Michidoo, 05 March 2015 - 12:50.


#7
69MAR

69MAR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 19.10.2010

View PostMichidoo, on 05 martie 2015 - 12:46, said:

Daca alegi totusi firma, discuta cu un contabil variantele prin care poti scoate banii din firma. Conform legislatiei, profitul se reinvesteste iar daca vrei sa dispui de banii aceia (ai dreptul, in calitate de asociat - unic sau nu), ii vei scoate la sfarsit de an sub forma de dividente, pe care vei plati impozit 16%.

Astazi am vorbit cu un domn avocat.. care m-a sfatuit cu un SRL-D si mi-a spus ca voi plati doar 3% impozit pe venit si atât. Doar in cazul in care cifra de afaceri depaseste 65.000€ se trece la 16% . Este adevărat?

Ai dreptate voi cauta sa ma sfatuiesc si cu un contabil!

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMichidoo, on 05 martie 2015 - 12:46, said:

dar sa te vad cum faci declaratie 392 care (nu pricep de ce) e ceruta si la PFA si nu e chiar la indemana sa o faci singur.
Declaratia asta e floare la ureche.

View Post69MAR, on 05 martie 2015 - 17:06, said:

Astazi am vorbit cu un domn avocat.. care m-a sfatuit cu un SRL-D si mi-a spus ca voi plati doar 3% impozit pe venit si atât. Doar in cazul in care cifra de afaceri depaseste 65.000€ se trece la 16% . Este adevărat?
Avocatii nu-s contabili. Am mari dubii ca se pricep (cei mai multi) la fenomenul economic.
E adevarat dar nu-i specific SRL-D ci SRL-urilor in general. Insa nu uita de cei 16% impozit pe dividende la final, banuiesc ca vrei sa-ti iei banii acasa. Asa ca ai 3% din venit + 16% (+5.5% sanatate daca nu mai ai alte venituri).
Despre SRL-D ai conditiile aici: http://www.onrc.ro/d...rgenta_nr_6.pdf iar daca nu vrei angajati nu-i mare afacere,

#9
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,167
  • Înscris: 13.07.2005

View Post69MAR, on 05 martie 2015 - 17:06, said:


Astazi am vorbit cu un domn avocat.. care m-a sfatuit cu un SRL-D si mi-a spus ca voi plati doar 3% impozit pe venit si atât. Doar in cazul in care cifra de afaceri depaseste 65.000€ se trece la 16% . Este adevărat?

....

Nu stiu exact care sunt avantajele unui SRL-D.
DAR - impozit de 3 % din venit se plateste doar in cazul micro-intreprinderilor ( NU pentru orice SRL).
Si, da, exista o limita a veniturilor de la depasirea careia vei trece automat la plata impozitului pe profit ( 16 % din profitul brut).

Ca sa fii incadrat la micro-intreprinderi, in afara limitei de venituri, mai este o conditie - trebuie sa ai minimum 1 angajat ( bineinteles ca poti fi tu acel angajat).

Acum, in discutia PFA vs. SRL ( valabil pentru microintreprindere), discutiile sunt mai lungi, dar, in principiu, daca te vei adresa in special firmelor, ar fi preferabil sa-ti faci un SRL si sa fii platitor de TVA.
Din punct de vedere al venitului net, in acest versus, conteaza in primul rand doua aspecte:
1. Nivelul preconizat al veniturilor;
2. Nivelul cheltuielilor deductibile aferente activitatii.
Trebuie stiut ca, in cazul microintreprinderilor, platesti cei 3% indiferent daca esti pe profit sau pe pierdere fiscala. La PFA, platesti impozitul de 16 % si cei 5,5 % CASS doar pe diferenta dintre venituri si cheltuieli deductibile.
La un venit estimat de 1000 Euro/luna - nu are rost sa te complici cu SRL-ul.
Daca insa vei trece de 2000 Euro/luna, cred ca iesi mai bine cu SRL.
Sa explic:
Sa zicem ca ai, ca si parte de cheltuieli "fiixe" asa:
- Chirie birou - 150 Euro/luna;
- Carburant - 200 Euro/luna;
- Telefon, internet, etc - 50 Euro/luna;
Total = 400 Euro/luna
La PFA platesti asa:
- 16 % din 600 Euro = 96 Euro;
- 5,5 % din 600 Euro = 33 Euro/luna ( dar parca e o suma minima de plata de ~ 50 Euro )
Deci ai ramane "curat" cu ~ 454 Euro;

La SRL - microintreprindere ai asa:
- 3 % din 1000 Euro = 30 Euro;
- zicem ca esti angajat cu un salariu de 200 Euro net - dai la stat ( impozit pe salariu, CAS, CASS - angajat si angajator) ~ 160 Euro;
- Scazand cheltuielile, ramai cu un profit brut de  210 Euro la care platesti 16 % ~ 33 Euro

Deci ai incasa net ( salariu + dividende) = 200 + 167 = 367 Euro.
Daca mai pui si un contabil cu 50 Euro/luna ai 317 Euro.

Deci, la aceste venituri, este clar mai avantajos PFA--ul.

Daca refacem calculele la un venit de 2000 Euro/luna, ai asa:
PFA:
- 16% din 1600 Euro = 256 Euro;
- 5,5 % din 1600 Euro = 88 Euro,
Ramai net cu 1256 Euro;

SRL:
- 3 % din 2000 = 60 Euro;
- 160 impozite salarii;
- Profit brut = 1240 Euro la care platesti 16 % impozit pe dividende = 198 Euro si ramai cu 1042 Euro
Deci, ramai net ( salariu + dividende) = 1242 Euro.

DAR - vrei sa ramai cu mai multi bani - iti pui un salariu mai mic - platesti taxe mai mici.
Este foarte posibil sa se schimbe Codul Fiscal si sa reduca impozitul pe venit in cazul microintreprinderilor ( se discuta de un procent de  1,5 - 2 %).
Iarasi, in proiectul de Cond Fiscal pare-se ca se doreste eliminare impozitul de 16% pe dividende, urmand a se plati doar 5,5 % CAS. Iar asta ar schimba complet datele problemei !
Este foarte posibil sa se impuna un fel de "forfetar" pentru PFA-uri ( se discuta de o suma minima de plata de ~ 350 Euro pe trimestru  / 1000 Euro/an).

Ce am facut eu mai sus sunt doar niste evaluari grosiere ca sa-ti faci o idee.
Trebuie neaparat sa discuti cu un contabil care sa te consilieze in cunostinta de cauza.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmarr, on 06 martie 2015 - 11:18, said:

DAR - impozit de 3 % din venit se plateste doar in cazul micro-intreprinderilor ( NU pentru orice SRL).
SRL-D e o microintreprindere, altfel nu se infiinteaza.

View Postmarr, on 06 martie 2015 - 11:18, said:

Daca insa vei trece de 2000 Euro/luna, cred ca iesi mai bine cu SRL.
Dar impozitul pe dividende cui il lasi ? Din ce inteleg de la initiator, el incaseaza o suma de bani pe care-i vrea in buzunar in cuantum cat mai mare si legal, nici mari inginerii financiare nu va face sa nu aiba profit. Plus ca la SRL trebuie sa justifici orice banut plecat din firma cu acte, la PFA/II sunt ai tai din start.

View Postmarr, on 06 martie 2015 - 11:18, said:

- zicem ca esti angajat
E ce mai proasta varianta in sensul ca ai taxele cele mai mari.

Edited by neagu_laurentiu, 06 March 2015 - 17:07.


#11
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,167
  • Înscris: 13.07.2005

View Postneagu_laurentiu, on 06 martie 2015 - 17:04, said:

....
Dar impozitul pe dividende cui il lasi ?.....

E ce mai proasta varianta in sensul ca ai taxele cele mai mari.

Impozitul pe dividende il lasi ... statului !

View Postmarr, on 06 martie 2015 - 11:18, said:

.....
- Profit brut = 1240 Euro la care platesti 16 % impozit pe dividende = 198 Euro si ramai cu 1042 Euro
.....

Legat de salariu - DA, ai cele mai mari taxe, DAR, una dintre conditiile obligatorii pentru a intra in categoria microintreprinderilor este sa ai cel putin un angajat !
Nu stiu care sunt reglementarile pentru SRL-D, dar in mod cert nu scapi de obligatia de a avea cel putin un salariat. Daca nu mai multi ...

In fond, lasand la o parte aspectele financiare, problema este mult mai simpla !
Alegerea intre PFA si SRl o faci in functie de:

1. Tipul de clienti carora te adresezi.
Daca vei lucra in special cu clienti persoane fizice - mergi pe PFA.
Daca in schimb urmaresti sa obtii contracte cu firme, mai ales cu firme serioase ( si cam aici sunt banii adevarati si in plus, doar firmele cu o anumita putere financiara vor apela la un designer de interior) - obligatoriu SRL.
Acestia din urma nu prea lucreaza cu PFA-uri.

2. Nivelul de venituri preconizat si/sau urmarit.
Daca urmaresti sa obtii un venit echivalent unui salariu decent - mergi pe PFA.
Daca vrei sa te dezvolti si sa "urci" putin - mergi pe SRL.

Eventual, poti sa-ti faci si un PFA si un SRL-D ( repet, nu stiu care-s reglementarile pentru acestea din urma) ca nu-i chiar o gaura-n cer ! Sumele necesare pentru infiintare nu sunt prohibitive
Cu PFA-ul lucrezi cu persoanele fizice / firmulitze si-si scoti instant banii de buzunar.
Pe SRL-ul incerci sa prinzi contracte cu firme mai "potente" ( hoteluri, cluburi, sali de evenimente, cluburi, cladiri de birouri, sedii de firma, etc), sa-ti faci un portofoliu de lucrari reprezentative si sa te dezvolti.

Daca nu esti foarte convins de perspectivele afacerii, poti eventual sa-ti faci intr-o prima faza un PFA si peste un an sa-ti infiintezi si-un SRL.
In ipoteza in care se va modifica Codul Fiscal conform variantei prezentate public, avand si un SRL ai o "plasa de siguranta" in cazul in care se-mpute treaba cu PFA-urile si se relaxeaza fiscaliitate pentru SRl-uri.


2. Cifra de afaceri estimata ( la sume mici iesi clar mai bine cu PFA, la incasari mari poti iesi mai bine cu un SRL);

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmarr, on 06 martie 2015 - 18:06, said:

DAR, una dintre conditiile obligatorii pentru a intra in categoria microintreprinderilor este sa ai cel putin un angajat !
A fost. Acum (de cativa ani) nu mai e: http://static.anaf.r...m#_Toc304299812

View Postmarr, on 06 martie 2015 - 18:06, said:

Acestia din urma nu prea lucreaza cu PFA-uri.
Folclor. Daca ai pret bun si oferi servicii de calitate, cine se leaga de presupuse inchipuiri ? Sau or fi dar atunci un merita sa faci afaceri cu acestia daca au ochelari de cal.

Edited by neagu_laurentiu, 06 March 2015 - 18:14.


#13
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,167
  • Înscris: 13.07.2005

View Postneagu_laurentiu, on 06 martie 2015 - 18:12, said:

A fost. Acum (de cativa ani) nu mai e: http://static.anaf.r...m#_Toc304299812

Folclor. Daca ai pret bun si oferi servicii de calitate, cine se leaga de presupuse inchipuiri ?....

Ai sa fii surprins !
Am avut nu demult un proiect la care am recomandat clientului un colaborator pentru achizitia unor materiale ( panouri fonaobsorbante).
Desi colaboratorul asta avea produse foarte performante si preturi excelente ( chiar cele mai bune din cate stiu eu) - clientul a refuzat sa faca achizitia de la el pe motiv ca nu era platitor de TVA.
Si au facut achizitia de la alt furnizor, cu un pret mai mare.

Crede-ma, lucrez demult in domeniul B2B, am printre clienti firme mari ( Kaufland, LIDL, Siemens, Bosch, Hella, Emerson, Coca-Cola HBC, Bramac, Timken, OMV Petrom, Romgaz, Marquardt, etc).
Este foarte greu sa ajungi sa lucrezi pentru clienti de acest calibru - ai nevoie de o "carte de vizita"  impecabila ( si aici ma refer la protofoliu de lucrari, recomandari, etc). Si prin natura serviciilor prestate ma "intersetez" cu o multime de prestatori de servicii si furnizori ai acestor companii.
NICIUNUL nu este PFA !
Si este - in opinia mea - pur si simplu o chestie ce tine de imagine.

Daca initiatorul nu intentioneaza sa abordeze acest gen de clienti, poate sa mearga fara probleme pe varianta PFA.
Totusi, revin la ideea ca ar fi bine sa se informeze bine inainte de a demara activitatea.
Atat la ce presupune acum PFA vs SRL-D cat si la ce se preconizeaza a fi in viitorul Cod Fiscal.


PS: Acum am vazut ca nu mai este obligatorie existenta unui angajat pentru micorintreprinderi !
In acest caz, calculele de mai sus se schimba si ramai - in exemplul de mai sus - cu inca ~ 100 Euro net ( diferenta dintre taxele pe salariu si impozitul pe dividende la cei 360 Euro anterior trecuti la "cheltuieli salariale") !
Deci este cam tot pe-acolo PFA vs SRL.

Avantajul major la PFA-ului este ca ai o contabilitate simpla ( pe care o poti tine si singur, sau plateste o suma modica unui contabil pentru intocmirea si depunerea declaratiilor) si poti sa-ti pui banii in buzunar instant !
Daca insa - asa cum se preconizeaza - se vor introduce niste praguri minimale de plati la stat, s-ar putea sa nu mai fie atat de avantajos.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmarr, on 07 martie 2015 - 15:03, said:

clientul a refuzat sa faca achizitia de la el pe motiv ca nu era platitor de TVA.
Platitor de TVA putea fi si o persoana fizica, nu tine de tipul de societate. Si da, poate fi un dezavantaj in anumite situatii si calcule.

View Postmarr, on 07 martie 2015 - 15:03, said:

Si este - in opinia mea - pur si simplu o chestie ce tine de imagine.
Din partea mea sa-si faca ce tip doreste, eu in activitatea mea n-am intalnit discriminari (poate-s mai pragmatici pe unde ma invart).

Edited by neagu_laurentiu, 07 March 2015 - 15:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate