Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

cumparare Logan :)

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Cum am spus si la legis, o cunostinat vrea sa isi ia Logan. Folosit. ceva de prin 2007 - 2008 ( inteleg ca tot ce e dupa octombrie 2006 e euro 4).
La ce tepe ma pot astepta ( o sa merg cu el sa ma uit la masini)....? Unii spun taxa auto platita si nerecuperata, adeverinta anaf. Banuiesc ca nu e greu de falsificat - oricum il verific in cursul saptamanii.
Alte tepe? Nu ma intereseaza decat cele legate de legi. La tepe de aspect / caroserie / felul in care a fost utilizata ma voi descurca...

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
In primul rand, trebuie cumparat direct de la proprietarul din acte. Orice intermediar va genera probleme cu certificatul fiscal pe perioada detinerii masnii. Nici cumpararea direct de la proprietar nu este sigura 100% dar macar acolo poti negocia achitarea integrala abia la inmanarea fiscalului, ca sa ai din ce sa-i achiti amenzile si impozitele restante.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
nu-ti da nimenea masina fara sa ii dai banul integral. Decat cand e in foame de bani (are vreo datorie ceva) si atuncea mai merge sa ii dai jumate de bani acum si restul dupa ce iti da fiscalul .  Sa merga cu un mecanic de logane, altfel va luati teapa sigur.

#4
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Ok, deci nu se dau banii pana nu vad fiscalul care atesta ca nu are datorii. Hai, nu e nici un samsar care sa vanda niste ponturi de care sa ma feresc? :)

View PostMembruAnonim, on 04 martie 2015 - 20:18, said:

nu-ti da nimenea masina fara sa ii dai banul integral. Decat cand e in foame de bani (are vreo datorie ceva) si atuncea mai merge sa ii dai jumate de bani acum si restul dupa ce iti da fiscalul .  Sa merga cu un mecanic de logane, altfel va luati teapa sigur.
La ce ura am eu pe logane...iti dai seama ce ochiu'  soacrei am...:)

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
mergi cu mecanic priceput in reparat logane Posted Image
Mergi si la o statie de ITP sa vedeti seria de motor ca nu e la vedere  si verifica ei articulatiile si franele.  Ce gaseste defect sa scadeti din pretul de achizitie al masinii  Posted Image

#6
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Nu articulatiile si franele sunt problema. Alea se simt imediat. Problemele legale ma intereseaza. Corect, de verificat seriile...
Va fi benzina, deci tepele cu vreo turbina reparata se exclud.

verificare pe dedesubt sa nu fie indreptata dupa vreun accident. Genul asta de lucruri ascunse sunt periculoase. Oricum dus in service si urcat pe rampa...

Dar chichite legale? Am retinut verificat serii, ca deh, e romania...verificat sa nu aiba amenzi. Altceva?

Edited by xtremdriving, 04 March 2015 - 20:34.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
vezi masina sa nu fie dauna  sau lovita si reparata prost. De aceea tot insist eu cu mecanic auto
Sau ptr caroserie te duci la un tinichigiu auto care iese el cu limba de tinichigiu si ciocanu si incepe sa o ciocane?  Nu rade, am folosit un tinichigiu la alegerea unei masini  si fix asa a facut ... Mi-a zis ce e incarcat cu chit, ce e putred , ce s-a inlocuit ... etc

e cam greu ca daca masina e executata silit greu iti cam dai seama , sau daca omul are deja probleme cu vreun executor judecatoresc si i-a pus sechestru pe ea. Vedeti la fisc treaba asta daca omul va da fiscalul, altfel nu o puteti cumpara legal

Alta teapa ar fi acte false cu serii de Mercedes la caroserie de nici nu va dati seama.  Trebuie insistat sa mearga omul cu voi la identificare la RAR inainte sa ii dati banul

Edited by MembruAnonim, 04 March 2015 - 20:42.


#8
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Un sfat: daca omul te ia cu replici de combinator, evita-l

#9
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Intreaba de distributie, din 2008 ar fi trebuit inlocuita o data.Daca nu , e o cheltuiala in plus, ca nu e de joaca

Edited by sailor62, 04 March 2015 - 20:43.


#10
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Stai linistit ca sunt multe tipuri de vanzatori. Nu doar cu limbaj de combinator. Stiu unul care are parul rar, se tunde scurt si se plange prin targ ca are leucemie si vinde masina pt bani de medicamente. Posted Image  Zici ca e cel mai prost, timid...nu da de banuit nimic... heh, nu mai poti avea incredere in nimeni in ziua de azi...:(
Nici asta nu tine. Cu actele e problema mea Posted Image Se vede daca a fost chituita, cu distributia mai bine ochiometric ...ca ala poate spune orice, daca nu are carte de service, aleluia...

Edited by xtremdriving, 04 March 2015 - 20:51.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
nu e trecuta distributia la cartea de service. Fii serios. Tocmai atuncea cu cartea service completata la zi risti teapa maxima!!! Se pot falsifica su stampile si semnaturi contra spaga.  Nu e un punct de luat in seama la alegerea unei masini.
Niciodata mie reprezentanta nu mi-a completat ptr schimbat distributie si accesoriii kituri complete + manopera lor
Ca mi-au dat facturi fiscale si certificate de garantii e cu totul altceva

Vezi cu distributia daca are pete de ulei pe la pompa de apa  si pui mana jos de tot la fulie, unde se vede si o parte din cureaua de distributie, daca e ulei e clar ... te asteapta celebrul pinion Sinterom + simeringul de distributie de schimbat
Te mai uiti si cu roata dreapta data jos si vezi in spatele motorului la baia de ulei daca nu cumva ai scurgeri de ulei (toate astea sunt tipic logan).

se mai dau unii gen cadru militar si cica nu au facut km cu masina (dar ce sa vezi, masina are  kilometrajul scos ... si nu mai indica viteza pe vitezometru si nr de km pe afisaj. Mare atentie)

Edited by MembruAnonim, 04 March 2015 - 20:57.


#12
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
sunt unii samsari care fac urmatoarea treaba:

Iti spun ca-ti dau fiscalu peste o zi doua, faceti contractu de v-c, ii dai banu si peste vreo 2 zile cand mergi dupa fiscal iti spune ca nu poate sa-ti dea fiscalul pentru ca are datorii, si sa-i mai dai niste sutici ca sa-si plateasca datoriile ca altfel nu poti inmatricula masina - Deci fara fiscal nu dai banutu

Vezi ca fiscalul are termen de valabilitate (o luna parca), deci daca este de luna trecuta e expirat. De asemenea daca iei masina pe 29.03 fiscalul o sa expire pe 01.04

Vezi sa fie vanzatorul proprietarul din acte - fara intermediari

Daca zice ca are taxa platita sa-ti dea chitanta de la anaf (si eventual adev. ca nu-i recuperata)  - daca zice ca e luata in leasing (foarte probabil) si nu are chitanta, nu ii dai niciun ban pana nu iti aduce certificat de la anaf ca e platita taxa si nerecuperata

Sa verifici sa se deschida masina si "la cheie" nu doar la telecomanda

*Am fost odata sa cumpar un Fiat Albea si vanzatorul facea pe prostul cu mine ca nu stie ce-i aia adeverinta, dar taxa e platita 100%, eu incercam sa-i explic care-i treaba si el facea pe prostu cu mine. Pana la urma m-am urcat in masina doar ca s-o "testez" pe niste piatra cubica Posted Image, ca oricum era varza masina - ploua in ea - tot plafonul era patat
**Alta data am fost sa cumpar un Fiat Punto (motor 1.4 benzina vreo 90+ cai - misto rau masina dpmdv), am testat-o, imi cam placea. In anunt zicea ca are jenti de aliaj si de tabla, poza era cu jantele de aliaj in porbagaj. Cand ii zic la vanzator (care era un adevarat domn ca si comportament) de jante imi zice ca le-a vandut separat Posted Image dar imi aduce el altele din Germania peste 1 luna cand merge pe acolo - deci sa verifici ca are toate dotarile/optionalele din anunt

Edited by Mar-zZz, 04 March 2015 - 21:03.


#13
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Ok si ce fac cu ea, ca numai proprietarul o poate recupera, nu? E egala cu zero vrajeala aia cu "nerecuperata"

View PostMar-zZz, on 04 martie 2015 - 20:54, said:

- Deci fara fiscal nu dai banutu

retinut. Posted Image


Daca are taxa platita, nu mai platesc taxa de inmatriculare?

Edited by xtremdriving, 04 March 2015 - 20:59.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
oricum, pariez ca nu va dati seama de tot 1000%.  Stiu pe cineva care si-a vandut Megane diesel si Logan benzina, dar omul a facut teste pe motoarele alea cu uleiuri neconforme gen camion si diverse amestecuri de uleiuri intre ele + aditivi.  Nu mai zic de bietul motor de logan 1,4 supus la teste grele cu uleiuri C3 + aditiv MoS2  sau ceratec , cum il taia pe el capul,   sau ulei divinol(ulei reciclat destul de ieftin) in megane diesel

Edited by MembruAnonim, 04 March 2015 - 21:02.


#15
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostMembruAnonim, on 04 martie 2015 - 20:59, said:

oricum, pariez ca nu va dati seama de tot 1000%.
Evident. Totusi o masina privita din perspectiva unuia neinteresat ( eu) iti spune multe despre cum a fost exploatata.

Edited by xtremdriving, 04 March 2015 - 21:03.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
mai vezi si cum e la interior, uita-te si la presuri si la volan, maciuca schimbatorului de viteza , iti dai seama de km masinii si cum a fost intretinuta.
Ocoleste masinile spalate bec peste tot si parfumate  si motor bec (de zici ca abia a iesit pe poarta dealerului Dacia noua)

Edited by MembruAnonim, 04 March 2015 - 21:07.


#17
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Daca poti, si ai de unde, fa o tura cu o masina (acelasi model, aceeasi motorizare) ca sa vezi cum se simte una in toate mintile ei

#18
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Vrei musai Logan ? Esti decis ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate