Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Devine examenul de bacalaureat mai greu in fiecare an?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
stefanandrei1996

stefanandrei1996

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.03.2015
Acesta este examenul de bacalaureat care a fost in anul 2014,eu l-am facut in acest an intr-o culegere de probleme la matematica si l-am facut de nota 8.

[ http://s15.postimg.org/r1mvwwvs7/bac_2014.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]









Aceasta este simularea la matematica la care am dat astazi,am stiut sa fac doar subiectul 2 deci voi lua nota 3 cu punctul din oficiu 4.
De ce in contextul in care in fiecare an tot mai multi elevi pica acest examen el devine tot mai greu?
Imi explica si mie cineva diferenta enorma dintre examenul usor din anul 2014 si simularea foarte grea a examenului din acest an?
De ce vin cu astfel de subiecte? Astia chiar isi bat joc de noi? Dupa aceea tot noi suntem de vina ca nu am invatat,eu chiar am invatat si ce am invatat stiu sa aplic la examenul care a fost in anul 2014 si pot sa il fac de nota 8,dar cu exceptia subiectului 2 nu regasesc ce am invatat eu de la inceputul clasei 12-a in aceasta simulare in special la subiectul 1.




[ http://s24.postimg.org/dzn3axgw1/simularer.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 18.04.2008
Eu în 2013 am dat simularea la matematică pentru clasa a XII-a, la științele naturii.
Să vezi la bac cum e. Lasă simulările pentru că astea sunt de ochii lumii sau să mai râdem de niște proști. :lol: Posted Image

#3
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Cred ca din contra, devin mai usoare.

#4
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
din contra, subiectele (cel putin) la matematica sunt din ce in ce mai usoare...

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007
As vrea sa-mi dau cu parerea, dar nu se intelege mai nimic din poze.

#6
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Dacă astea ți se pare grele, să vezi cum erau înainte de 89...

Iar dacă devin din ce în ce mai dificile, cu atât mai bine. Educația nu este un drept, ci un privilegiu. Faptul că ți se dă gratuit ar trebui să încurajeze studiul, nu chiulul.

La urma-urmei, nu toți putem fi învățați.

#7
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,888
  • Înscris: 18.09.2008
Ideea e ca cu cat trec anii, elevii sunt din ce in ce mai slab pregatiti.

#8
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007
Cred ca elevii invata din ce in ce mai putin. Eu observ in fiecare an ca aia care invata, promoveaza, unii cu note mari, altii nu' s in stare sa promoveze nici la romana.

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Compara simularile intre ele, nu mere cu pere.

#10
merlin2

merlin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 22.08.2014

 stefanandrei1996, on 04 martie 2015 - 19:55, said:

Acesta este examenul de bacalaureat care a fost in anul 2014,eu l-am facut in acest an intr-o culegere de probleme la matematica si l-am facut de nota 8.

[ http://s15.postimg.org/r1mvwwvs7/bac_2014.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]









Aceasta este simularea la matematica la care am dat astazi,am stiut sa fac doar subiectul 2 deci voi lua nota 3 cu punctul din oficiu 4.
De ce in contextul in care in fiecare an tot mai multi elevi pica acest examen el devine tot mai greu?
Imi explica si mie cineva diferenta enorma dintre examenul usor din anul 2014 si simularea foarte grea a examenului din acest an?
De ce vin cu astfel de subiecte? Astia chiar isi bat joc de noi? Dupa aceea tot noi suntem de vina ca nu am invatat,eu chiar am invatat si ce am invatat stiu sa aplic la examenul care a fost in anul 2014 si pot sa il fac de nota 8,dar cu exceptia subiectului 2 nu regasesc ce am invatat eu de la inceputul clasei 12-a in aceasta simulare in special la subiectul 1.




[ http://s24.postimg.org/dzn3axgw1/simularer.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe bune? Subiectele de mai sus de la simulare XII sunt foarte, foarte usoare.
Bacul devine din ce in ce mai usor, pai acum 10 ani nici la corigenta nu se dadea asa simplu.
Vi se pare greu doar daca nu v-ati pregatit decat superficial.
E aproape mura-n gura, sa mai zici si la asa subiecte ca "e bataie de joc" mi se pare exagerat.
Pe bune acum, spune-ne si noua, ce ti se pare greu din subiectele de mai sus, si de ce.
Ca sunt standard, pana si calculele sunt foarte simple, ce vezi tu aici asa greu?
Mai usor de atat, nu vad daca se mai poate cobori, poate doar sa intrebe "Este 2+2=4" si sa bifezi da sau nu...
O spun la modul cel mai serios.

Edited by merlin2, 04 March 2015 - 20:10.


#11
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 24.05.2010

 stefanandrei1996, on 04 martie 2015 - 19:55, said:

Acesta este examenul de bacalaureat care a fost in anul 2014,eu l-am facut in acest an intr-o culegere de probleme la matematica si l-am facut de nota 8.

[ http://s15.postimg.org/r1mvwwvs7/bac_2014.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]









Aceasta este simularea la matematica la care am dat astazi,am stiut sa fac doar subiectul 2 deci voi lua nota 3 cu punctul din oficiu 4.
De ce in contextul in care in fiecare an tot mai multi elevi pica acest examen el devine tot mai greu?
Imi explica si mie cineva diferenta enorma dintre examenul usor din anul 2014 si simularea foarte grea a examenului din acest an?
De ce vin cu astfel de subiecte? Astia chiar isi bat joc de noi? Dupa aceea tot noi suntem de vina ca nu am invatat,eu chiar am invatat si ce am invatat stiu sa aplic la examenul care a fost in anul 2014 si pot sa il fac de nota 8,dar cu exceptia subiectului 2 nu regasesc ce am invatat eu de la inceputul clasei 12-a in aceasta simulare in special la subiectul 1.




[ http://s24.postimg.org/dzn3axgw1/simularer.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Daca si asta e greu..... mergeti la ecosal fratilor ca acolo nu are nimeni pretentii... nu asa ca vrei si facultate?

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
erau mai grele si in anii 90 pana in 2000. Acuma sunt destul de usoare. Daca o sa fiti atenti la ore la matematica cand mai fac ei pregatire cu voi si ce vi se mai preda  o sa vedeti ca nu aveti probleme la examen
N-am considerat niciodata ca trebuie pregatire extra cu alti profesori, din contra .... concentrativa pe ce va zice profesorul vostru si ce face cu voi la ore + ce exista prin manual si in culegeri daca sunteti pasionati de mate

#13
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
"Examenul de bacalaureat, mai greu in fiecare an."


Da, pentru ca actiunea de a lua spaga la bac devine din ce in ce mai...puscariabila Posted Image

Edited by Byblos4, 04 March 2015 - 20:14.


#14
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 stefanandrei1996, on 04 martie 2015 - 19:55, said:

Acesta este examenul de bacalaureat care a fost in anul 2014,eu l-am facut in acest an intr-o culegere de probleme la matematica si l-am facut de nota 8.

Aceasta este simularea la matematica la care am dat astazi,am stiut sa fac doar subiectul 2 deci voi lua nota 3 cu punctul din oficiu 4.
De ce in contextul in care in fiecare an tot mai multi elevi pica acest examen el devine tot mai greu?
Imi explica si mie cineva diferenta enorma dintre examenul usor din anul 2014 si simularea foarte grea a examenului din acest an?
De ce vin cu astfel de subiecte? Astia chiar isi bat joc de noi? Dupa aceea tot noi suntem de vina ca nu am invatat,eu chiar am invatat si ce am invatat stiu sa aplic la examenul care a fost in anul 2014 si pot sa il fac de nota 8,dar cu exceptia subiectului 2 nu regasesc ce am invatat eu de la inceputul clasei 12-a in aceasta simulare in special la subiectul 1.

Pai daca acum faci subiectu' de anul trecut de nota 8, mai invata chestiile alea pe care nu le stii face de acolo, sa le stii pe viitor. Poate ca daca reusesti pe urma sa faci subiectul de anul trecut de un 9.5, vei intelege si unele probleme pe care nu le-ai stiut anul asta la simulare. :)

#15
merlin2

merlin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 22.08.2014

 miki07, on 04 martie 2015 - 20:03, said:

Ideea e ca cu cat trec anii, elevii sunt din ce in ce mai slab pregatiti.

Cheful de carte e din ce in ce mai mic. Si poate e justificat-nu exista motivatie, elevul se poate intreba "la ce ma ajuta daca termin facultatea si ajung somer", si e pe buna dreptate.
De asemenea, elevul de tehnologic(Ca parca subeictul e de la tehnic) se poate intreba:la ce ma ajuta pe mine derivatele si integralele, limitele si determinantii? In afara de a promova examenul?
E o problema si cu sistemul de invatamant, si cu mersul economiei, lipsa locurilor de munca, etc, pana la urma si atitudinea generala din societate fata de invatatura. Elevii de la tehnic, sunt niste victime, in primul rand victime ale familiilor din care provin(Daca ati sti), apoi ale sistemului care ii pune din start la ceva imposibil:pai ei pot intra la a-9-a si cu 3 la matematica la examenul de dupa 8 clase(asa e acum), si apoi cum vrei tu in 4 ani sa recupeoreze materia de gimnaziu pe care nu o stapanesc si sa faca inca  n capitole de matematica mult mai avansata din care sa dea bac si sa promoveze? E aiurea.
Teoretic se doreste sa se dea posibilitatea si absolventului de la tehnic sa urmeze o facultate, daca vrea, de aia i se vara pe gat matematica. Dar pana la urma nu-l pregateste nici pentru o meserie, nici pentru o eventuala viitoare facultate.

Edited by merlin2, 04 March 2015 - 20:18.


#16
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 24.05.2010
Pai nu te angajeaza nimeni ma ca ai terminat o scoala.... trebuie sa stii sa faci ceva ma nu sa ai un carton

#17
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 merlin2, on 04 martie 2015 - 20:15, said:

Cheful de carte e din ce in ce mai mic. Si poate e justificat-nu exista motivatie, elevul se poate intreba "la ce ma ajuta daca termin facultatea si ajung somer", si e pe buna dreptate.
De asemenea, elevul de tehnologic(Ca parca subeictul e de la tehnic) se poate intreba:la ce ma ajuta pe mine derivatele si integralele, limitele si determinantii? In afara de a promova examenul?
E o problema si cu sistemul de invatamant, si cu mersul economiei, lipsa locurilor de munca, etc, pana la urma si atitudinea generala din societate fata de invatatura. Elevii de la tehnic, sunt niste victime, in primul rand victime ale familiilor din care provin(Daca ati sti), apoi ale sistemului care ii pune din start la ceva imposibil:pai ei pot intra la a-9-a si cu 3 la matematica la examenul de dupa 8 clase(asa e acum), si apoi cum vrei tu in 4 ani sa recupeoreze materia de gimnaziu pe care nu o stapanesc si sa faca inca  n capitole de matematica mult mai avansata din care sa dea bac si sa promoveze? E aiurea.
Ce sa-i faci, daca proasta de abramburica a desfiintat scolile de arte si de meserii si i-a condamnat astfel la esec profesional pe unii absolventi care, in loc sa invete o meserie si sa obtina un certificat de specializare intr-o meserie, sunt obligati sa sustina un bac care-i depaseste intelectual?

#18
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Ce rost are sa faci scoala, cand daca aduci o masina din Germania castigi mai mult ca un salariu lunar al fraierilor care muncesc de la 8 la 5

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate