Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Bitlocker , partitie stearsa

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Am criptat un hdd cu bitlocker in windows 7 si dupa ce am conectat alt hdd mi s-a sters toate partitiile inclusiv aceea criptata cu bitlocker, cunosc doar parola de criptare. ce se mai poate face sa recuperez datele ? , inca nu am formatat acea paritie doar am creato.

#2
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
da-mi voie sa nu cred asta "Am criptat un hdd cu bitlocker in windows 7 si dupa ce am conectat alt hdd mi s-a sters toate partitiile inclusiv aceea criptata cu bitlocker"
inainte sa te apuci de a mai mesteri scoti hdd din system si faci minim 2x backupuri complete sector by sector. vei lucra doar cu unul din backupuri intr-o masina virtuala.

Edited by carmenclara1, 04 March 2015 - 18:31.


#3
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
m-as apuca de mesterit dar nu stiu cum, am doar parola de criptare , daca sti un program

#4
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Te-a mancat in Kurdistan....
Foloseste programul Recover My Files.Il cumperi si-ti rezolvi problema!
Cu versiunea gratuita NU faci mare lucru!
http://www.recovermyfiles.com/
Ia de colea link-ul asta, scoate banutu',cumpara programul si treci la treaba.Daca nu ai suprascris,ai sanse sa recuperezi datele aproape 100%.
Nu ma intreba de metode gratuite ca nu raspund de ce ti se intampla daca le folosesti.
....ceva... si domnia se platesc,asta este!

#5
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-ce stii ce ai facut ca ai sters partitiile
-am criptat si eu o data o partitie cu bitlocker in windows 7 (D) si mi-am instalat linuxul pe c,dupa care am formatat c-ul,am instalat din nou win 7,si am putut sa decriptez partitia,aveam cheia

-acu dai 100$ pe Recover My Files ?

Cum se recupereaza o partitie stearsa cu ajutorul lui Acronis Disk Director: http://videotutorial.ro/cum-se-recupereaza-o-partitie-stearsa-cu-ajutorul-lui-acronis-disk-director-tutorial-video/

#6
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 logy, on 04 martie 2015 - 18:39, said:

m-as apuca de mesterit dar nu stiu cum, am doar parola de criptare , daca sti un program

Partition Doctor plus R-Drive de exemplu

#7
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-eu am testat acum ,mi-am sters o partitie (delete volume-din computer-manage-disk management) si am recuperat-o (aveam si ceva pe ea) cu Acronis Disk Director ,versiunea cu serial number

#8
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
Programele de recuperat fisiere sunt inutile tocmai pentru ca partitia a fost criptata.

Eu am avut aceasta problema cu TrueCrypt, am sters partitiile de pe un disk pe care am avut partitii criptate cu truecrypt.
In acest caz programele de recuperat partitii nu te ajuta pentru ca acestea cauta pe disc semnatura unui sistem de fisiere (NTFS, FAT, etc), dar partitia fiind criptata, nu vor gasi nimic. In programele de partitionare, partitiile criptate apar ca si cum nu ar fi formatate (tip raw).
Singura solutie a fost sa refac tabela de partitii manual, cu un disk editor, operatiunea nu este riscanta, daca rescrii incorect tabela de partitii, poti s-o stergi si incepi din nou, dar problema este ca trebuie sa stii exact unde incepe si se termina partitia.
Ptr. truecrypt am gasit un tutorial destul de complicat si am reusit sa gasesc pozitiile partitiilor.

Nu stiu daca asta se aplica si ptr. bitlocker, presupun ca da.

#9
smar2u

smar2u

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.05.2015
Eu am avut aceasta problema cu TrueCrypt, am sters partitiile de pe un disk pe care am avut partitii criptate cu truecrypt.
In acest caz programele de recuperat partitii nu te ajuta pentru ca acestea cauta pe disc semnatura unui sistem de fisiere (NTFS, FAT, etc), dar partitia fiind criptata, nu vor gasi nimic. In programele de partitionare, partitiile criptate apar ca si cum nu ar fi formatate (tip raw).
Singura solutie a fost sa refac tabela de partitii manual, cu un disk editor, operatiunea nu este riscanta, daca rescrii incorect tabela de partitii, poti s-o stergi si incepi din nou, dar problema este ca trebuie sa stii exact unde incepe si se termina partitia.
Ptr. truecrypt am gasit un tutorial destul de complicat si am reusit sa gasesc pozitiile partitiilor.

 logy, on 04 martie 2015 - 18:28, said:

Am criptat un hdd cu bitlocker in windows 7 si dupa ce am conectat alt hdd mi s-a sters toate partitiile inclusiv aceea criptata cu bitlocker, cunosc doar parola de criptare. ce se mai poate face sa recuperez datele ? , inca nu am formatat acea paritie doar am creato.

Da,dupa parerea mea e partial corect.Programele astea obisnuite, cauta intr-adevar seamnaturi de partitii,dar dupa parerea mea, nu gasesc partitia (in cazul de fata bitlocker) nu din cauza ca este criptata ci pt ca nu sunt concepute sa recunoasca o simpla semnatura,care in cazul de fata este  -fve-fs-.Asa o sa o vezi daca folosesti un editor hex.Si da daca nu ai suprascris haderul(-fve-fs-)adica daca iti apare semnatura asta cand folosesti editorul hex poti sa rezolvi problema dar e mai complicat cu pistele alea.

Acum, logy, tata, daca ai bani si inca nu ai formatat partitia, uite un program care rezolva treaba asta (in stadiul de fata, relativ banala)
   ''diskinternals efs recovery"
  dupa cum am spus programu asta are in baza lui de date si sau numai semnatura haderului partitiei criptate ,,-fve-fs-,,.Atunci cand o gaseste te pune sa bagi parola sau recovery keyul.E simplu, ceea ce nu inteleg e de ce celalalte companii nu au optiunea asta.Eu nu
le am cu programarea ,ca as fi facut-o pe gratis.Sa fiu sincer am avut aceeasi problema dar in prima faza mi-a fost lene sa
rezolv treaba cu hex editorul, eu avand 4 partitii(si ca sa fiu sincer nici acum nu stiu precis cum sa o fac,  un coment ar fi bun)asa ca
am folosit programul de mai sus care m-a lasat sa-mi acesez datele dupa ce le decripteaza, dar nu monteaza partitia si nu te lasa
sa salvezi nici un bit pana ce-----ai ghicit nu cumperi licenta.Am incercat sa-l crackuiesc dar are protectie cred ca prin criptare, sau
nu sunt eu suficient de destept(oricum sunt novice in crackuit).Asa ca am lasat treaba pt mai tarziu, dar nu am avut ce face si am
suprascris probabil haderul, asa ca nu mai vad acea semnatura de care tot am vorbit mai sus si programul imi vede acum spatiul ca raw.Inca am dubii daca am sters sau nu keya de criptare si hasul, pt ca nu stiu cum sunt dispuse  metadatele in hader, dar cred ca le-am suprascris si acum paaaaaa.Asa ca logy,daca poti sa rezolvi treba manual cu hex sau reusesti sa spargi protectia, sau daca ai bani
de ce nu, sa cumperi licenta, da si tu de veste.
ps:inca un program ar fi m3 bitlocker recovery

Edited by _-_, 19 June 2015 - 00:50.
Softpedia nu incurajeaza pirateria software!


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate