Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce sunt ambalajele de detergent gaurite?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
Am vrut sa schimb detergentul lichid si sa trec la Sano pulbere, cu fosfati. Iau o punga de pe raft din Cora Militari, apas usor pe ea, vad ca cedeaza la presiune, ma uit mai cu atentie si vad ca e gaurita. Iau alta - gaurita in acelasi loc. La fel si celelalte pungi, toate intepate exact in acelasi loc. Ma uit si in alte hypermarket-uri din Bucuresti (Auchan Cotroceni, Auchan Militari), aceeasi situatie, intepate parca ironic exact in zona in care scrie "ambalajul ermetic din aluminiu pastreaza proprietatile detergentului".

De ce conteaza asta: pentru ca daca ambalajul nu e etans intra umezeala, iar detergentul se degradeaza. De exemplu fosfatii din detergent (de obicei trifosfat de sodiu) se transforma in fosfat trisodic, o substanta inferioara ca proprietati fata de cealalta. Si alti compusi din detergent patesc acelasi lucru. In plus, de la umezeala, granulele de detergent tind sa se lipeasca unele de altele si sa formeze un fel de guguloaie care se dizolva greu.

M-am uitat in treacat si la alte ambalaje de detergent, de la alte marci, si pareau sa fie si ele intepate in diverse locuri, dar intr-un mod diferit - gaurele mai mici si mai multe etc.

Intrebarea e: cine inteapa ambalajele si de ce? Par sa fie de vina importatorii, avand in vedere ca situatia in magazine diferite e aceeasi.

Attached Files



#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Sa nu se aglomereze.
Li se face asta in hipermarketuri. Nu sta nici importatorul nici distribuitorul sa faca asta. Se intampla in special iarna cand aduc pungile din depozit ( unde sunt 6-7 grade) la raft unde sunt 25 grade.

Edited by mihai!, 04 March 2015 - 17:17.


#3
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Se fura noaptea prin sistemul inteparii pungii... Inteapa cu o surubelnita la partea de sus si isi pune detergent in peturi de 2 litri. Ce naiba, doar traim in Romania, paznicii nu trebuie sa-si spele si ei hainele?

#4
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Daca ai cumparar ariel, tide, ai sa observi ca pungile nu sunt gaurite.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Nu cumpara gaurite.
In general, Ariel nu sunt gaurite si spala bine.

 mihai!, on 04 martie 2015 - 17:10, said:

Sa nu se aglomereze.
Li se face asta in hipermarketuri. Nu sta nici importatorul nici distribuitorul sa faca asta. Se intampla in special iarna cand aduc pungile din depozit ( unde sunt 6-7 grade) la raft unde sunt 25 grade.

Se face condens tocmai la acea diferenta de temperatura, in depozit poate sa fie si mai putin (dar si la raft poate sa fie mai putin).
La 9 grade diferenta, deja ai punct de roua la umiditate medie.
Dar umezeala si condensul se formeaza in interior atunci cand este punga gaurita.
Practic aici vorbim de sabotaj...

 V_i_c_t_o_r, on 04 martie 2015 - 17:19, said:

Se fura noaptea prin sistemul inteparii pungii... Inteapa cu o surubelnita la partea de sus si isi pune detergent in peturi de 2 litri. Ce naiba, doar traim in Romania, paznicii nu trebuie sa-si spele si ei hainele?

Daca citesti atent, vezi ca era vorba despre detergent solid/praf, nu lichid !
Sigur, se poate fura si praf, dar mai greu prin gaurele mici, si nu la scara de care se discuta aici.
Aer mult nu cred ca au toate, pt. ca si producatorul ar fi incurcat de volumul marit, cat si de posibilitatea gauririi de catre terti...
Cel mai probabil este vorba despre sabotaj.
Vad ca Sano este facut in Israel...
Or lucra la depozit niste lucratori originari din orientul mijlociu, de alta religie decat cea majoritara in Israel...

Edited by loock, 04 March 2015 - 17:40.


#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Se gauresc toate. Ca sa miroasa frumos la raionul de detergenti . Tehnica de marketing . Posted Image

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 JurasikMan, on 04 martie 2015 - 17:37, said:

Se gauresc toate. Ca sa miroasa frumos la raionul de detergenti . Tehnica de marketing . Posted Image

Ar fi o tehnica proasta, pt. ca in general oamenii evita sa le cumpere pe alea gaurite.
Or mai fi si fraieri, dar mai putini decat crezi.
Pe ambalaj mai si scrie ca este sigilat contra umezelii, si este oricum o chestie cunoscuta ca se strica neprotejat.

Edited by loock, 04 March 2015 - 17:44.


#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pai e tehnica pentru gospodine , bre. Cum sa miroasa gospodina cu parul permanent si pulover tricotat din mohair ...respectiva aroma , ha ?
Buey , sa iti spun cum sta treaba cu shpionaju' . Fii antena :
- daca tie iti plac capsunele si obisnuiesti sa mergi la pescuit ( ca iti place si pestele ) , cu ce dai la peste ? Cu capsuna ( care iti place tie ) sau cu rama ( care place pestelui ) ?
Pai daca vrei sa vinzi detergentul istet , care spala , calca si zugraveste , nu trebuie sa i-l dai pe la nas gospodinei ? Nu te-as lua director de vanzari. Gandesti prea complicat . Posted Image

#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 cib3k, on 04 martie 2015 - 17:06, said:

Am vrut sa schimb detergentul lichid si sa trec la Sano pulbere, cu fosfati. Iau o punga de pe raft din Cora Militari, apas usor pe ea, vad ca cedeaza la presiune, ma uit mai cu atentie si vad ca e gaurita. Iau alta - gaurita in acelasi loc...
Eu am gasit frecvent  pungi de detergent  nu gaurite, sparte de-a dreptul (dar nu toate ci o punga, doua,ma gandeam ca sunt sparte de clienti din greseala sau intentionat)  si  detergent varsat pe langa pungi  la un  supermarket. Cred ca JurasikMan are dreptate,asta chiar nu mi-a trecut prin cap.cib3k bine ca am aflat si de practica asta cu gauritul sa  verific mai bine pungile de acum incolo.



Edited by stlk, 04 March 2015 - 18:22.


#10
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
O sa ma uit cu mai multa atentie si la alte marci, dar ramasesem cu impresia ca nu e vorba doar de Sano. Bonux avea parca un sir de gaurele mici, in linie, pe punga. Si NU are treaba cu magazinul, pentru ca gaurile sunt exact in acelasi loc la pungi din magazine diferite - e ceva ce tine de distribuitor/importator. Ar putea fi, de exemplu, de la utilajul care manevreaza pungile la importator.

#11
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Detergentul fiind sub forma de pulbere, se incarca in saci prin tubulatura cu ajutorul aerului, astfel se impune permanent o eliminare a acestuia din sac pt a nu ocupa volum aiurea. Asta ar fi o cauza si e practicata la toate produsele ambalate in polietilena sau hartie care nu sunt sterilizate .
O alta cauza o constituie diferenta de presiune data de altitudine  care  in cazul unui ambalaj ermetic care contine aer , va duce la modificarea de volum a ambalajului (a paletului pe care e stocat si transportat) in functie de altidudine , intrucat se locuieste  de la nivelul marii si pina la altitudini de peste 2000m

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 JurasikMan, on 04 martie 2015 - 18:05, said:

Pai e tehnica pentru gospodine , bre. Cum sa miroasa gospodina cu parul permanent si pulover tricotat din mohair ...respectiva aroma , ha ?
Buey , sa iti spun cum sta treaba cu shpionaju' . Fii antena :
- daca tie iti plac capsunele si obisnuiesti sa mergi la pescuit ( ca iti place si pestele ) , cu ce dai la peste ? Cu capsuna ( care iti place tie ) sau cu rama ( care place pestelui ) ?
Pai daca vrei sa vinzi detergentul istet , care spala , calca si zugraveste , nu trebuie sa i-l dai pe la nas gospodinei ? Nu te-as lua director de vanzari. Gandesti prea complicat . Posted Image


Una este sa intepi o punga la un raft, ca si tehnica de marketing pt. mostre de miros, sau sa versi niste detergent pe raft, sau sa tai o punga calumea si vizibil - incat sa fie evident, ca sa nu o ia careva din greseala, si sa si ramana acolo pt. miros - asa cum ar fi cel mai OK, si alta este sa gauresti toate pungile la magazin, sau chiar la fabrica, importator, etc., in ciuda etichetei care mai si specifica ambalaj ermetic ( care este oricum o cerinta evidenta).

Asa cum se povesteste mai sus, se intelege ca ar fi pungi gaurite in serie, unele chiar mecanizat.

Asta poate duce lejer la proces atat cu vanzatorul care vinde marfa neconforma, cat si cu producatorul sau importatorul/furnizorul, si daca se aduna cativa clienti suparati, care cer daune morale, sunt sanse mari sa-i bage in faliment pe toti 3 de mai sus, pt. ca toti sunt vinovati. Nu doar plangere la protectia consumatorului, fie ea si de grup, ci proces in toata regula.
Se poate considera lejer si ca se programeaza deterioarea rapida la client in casa si in magazin/transport, si asta in ciuda etichetei care specifica ambalaj etans, deci neconformitate intentionata. Invinuitii nu pot demonstra contrariul, nici macar daca nu este adevarat.
Produsul este neconform, si chiar daca sunt inconstienti, raspunderea le apartine pt neconformitate intentionata si perpetuata in serie.

Cauti degeaba un anumit tip de director de vanzari, daca nu mai are ce sa managereasca, pt. ca a intrat firma in faliment, in urma deciziilor de management proaste si iresponsabile.
Nu sunt numai fraieri pe lumea asta.

Edited by loock, 04 March 2015 - 22:03.


#13
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
le gauresc la vama pentru control sa nu contina alte prafuri d-alea de tras pe nas.

#14
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
OK, am fost in Auchan Cotroceni si m-am uitat la majoritatea marcilor de detergent. Concluzia:

- Ariel, Persil, Bonux, Tide, Rex, Dero si Sano au ambalajele gaurite in mod ordonat, sistematic, probabil mecanizat
- modul in care sunt dispuse gaurile este identic pentru produse identice, si difera de la un tip de produs la altul si de la o marca la alta
- marcile ieftine/obscure gen Dasil, Alley, Dosia nu au ambalajele gaurite; pungile nu cedeaza la presiune si nu am reusit sa gasesc gauri

Parerea mea e ca JurasikMan are dreptate, ambalajul e gaurit pentru ca multi dintre cei care cumpara se orienteaza dupa miros. Suna a tehnica de marketing tipic romaneasca. Nu cred ca verifica prea multi daca punga e etansa. Iar detergentii produsi in Romania e posibil sa fie gauriti direct din fabrica. Cei importati e posibil sa fie gauriti de importator.

De exemplu, Ariel, Tide si Bonux sunt toate marci Procter & Gamble, produse in Romania in aceeasi fabrica, din cate stiu. Daca va uitati la poze, gaurile sunt dispuse in acelasi mod pe pungile marcilor respective (2 randuri a cate 10 gauri) si difera doar pe punga mare de Ariel. Ceea ce ma face sa cred ca au fost gaurite din fabrica.

Oricum, dupa cum spunea loock se poate considera ca produsele sunt neconforme pentru ca nu corespunde ce scrie pe eticheta (ambalaj etans) cu ce este pe raft (ambalaj gaurit). Mergand pe ideea asta, o sa fac plangere la Protectia Consumatorului, sa vad ce se intampla.

Attached Files


Edited by cib3k, 05 March 2015 - 00:45.


#15
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 cib3k, on 05 martie 2015 - 00:34, said:

Oricum, dupa cum spunea loock se poate considera ca produsele sunt neconforme pentru ca nu corespunde ce scrie pe eticheta (ambalaj etans) cu ce este pe raft (ambalaj gaurit). Mergand pe ideea asta, o sa fac plangere la Protectia Consumatorului, sa vad ce se intampla.
Asa sa faci ! Eu  am verificat o punga de 10kg cumparata de curand de Dero Ozon+ dar nu am gasit nici o gaura (sau nu am ochiul format sa le vad). Diferenta e ca eu am cumparat-o dintr-un supermarket iar cele verificate de tine se afla in HIPERmarketuri.

Edited by stlk, 05 March 2015 - 04:06.


#16
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 stlk, on 05 martie 2015 - 03:57, said:

Asa sa faci ! Eu  am verificat o punga de 10kg cumparata de curand de Dero Ozon+ dar nu am gasit nici o gaura (sau nu am ochiul format sa le vad). Diferenta e ca eu am cumparat-o dintr-un supermarket iar cele verificate de tine se afla in HIPERmarketuri.

Am facut o reverificare si de data asta confirm ca are niste gaurele (extrem de mici). Sunt plasate pe spatele pungii sub forma unor linii  de sus pana jos (doua linii pralelele) . De vazut nu aveam vreo sansa sa le vad  la examinarea vizuala, am dat cu mana pe punga si le-am simtit (sunt in proeminenta spre exterior , deci punga respectiva   a fost gaurita  inainte a fi umpluta cu detergent,  cele mai multe gaurele nu au ajuns la exterior, adica plasticul nu a fost strapuns in totalitate, cea ce inseamna ca nu au fost realizate intentionat si cel mai probabil vreo masinarie face aceste lucru involuntar). Oricum ar fi  ambalajul nu mai e etans. Pacat ca in fotografiile facute de mine nu se observa nimic suspect (imagini rezolutie 2Mp) ca as fi luat la bani marunti  producatorul sa-mi explice ce cauta astfel de gauri pe o punga ca ar trebui sa fie etans .
cib3k  Multa bafta cu ANPC si sa ne tii si pe noi la curent cu ce se intampla mai departe din ce vad ai suficiente probe sa verifice producatorii (si distribuitorii ), lucrul asta cred ca trebuie dat si la tv sa faca si aia ancheta (abia asteapta o astfel de stire) . Multi care citesc pe aici o sa spuna ca suntem paranoici dar si ei cumpara detergent cu gaura (si in plunga de plastic, si in buzunar fiindca dam banii pe un produs necorespunzator cerintelor culmea ! scrise tocmai de ei pe pungi ).

Edited by stlk, 05 March 2015 - 13:06.


#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
eu cred ca acele gaurele sunt facute pentru a evita riscul spargerii pungilor etanse, atunci cand detergentul este manevrat / transportat / depozitat.
in plus, atunci cand detergentul (in pungi mai mici) este ambalat in cutii de carton , prin presare aerul din pungi este eliminat, permitand astfel ambalarea unui numar mai mare de pungi / cutie.
am folosit detergent sano ani de zile, nu mi s-a intamplat niciodata sa constat ca detergentul din punga a facut cocoloase, si-a pierdut mirosul sau proprietatile de spalare.
la modul general produsele sano sunt foarte bune, mai ales prin prisma raportului calitate/pret. majoritatea produselor de spalat, curatat, igienizat pe care le folosesc sunt marca sano.
oricum, atunci cand cumpar detergent praf, primul lucru pe care il fac este sa-l pun in recipiente cu inchidere (cat de cat) etansa, gen pet cu gura larga (cum sunt sticlele de nestea, de exemplu); mai nou, se gasesc niste cutii de plastic, cu capac si maner, speciale pentru pastrat detergentul (praf sau capsule).
parerea mea este ca va agitati cam mult pentru niste amarate de gaurele. au ele un rost, numai ca nu-l stim noi, putem doar sa ne dam cu presupusul.

#18
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
Am facut plangere la ANPC referitor la Sano, pentru ca era singurul detergent care pretindea ca are ambalaj etans. Am pomenit si de ceilalti detergenti si faptul ca nu e normala gaurirea pungilor. Am primit urmatorul raspuns:

"Referitor la reclamația dumneavoastră înregistrată la CPCMB, nr. 3947/2015, vă informăm următoarele :
- peforatiile sunt obligatorii pentru pungile de detergenti – permit iesirea aerului din punga dupa sigilare. Fara aceste gauri pentru eliminarea aerului, acesta ar fi blocat inauntrul pungilor, ceea ce ar face transportarea / depozitarea mult mai dificila. Mai mult decat atat, acesta este unul dintre criteriile de calitate pe care pungile de detergenti trebuie sa le detina pentru a fi in conformitate cu reglementarile in vigoare.
- perforatiile nu impacteaza in niciun fel calitatea produsului, iar dimensiunile lor nu permit scurgerea detergentului din punga.
- testele efectuate pe parcursul perioadei de valabilitate au demonstrat ca detergentii ambalati astfel isi pastreaza integral calitatea din punct de vedere curatare//prospetime"

Deci ciine si corinadaniela au avut dreptate, era vorba de eliminarea aerului din pungi.

Bun, deci e o practica generala. La majoritatea producatorilor nu le poti reprosa nimic, dar Sano pretinde ca are ambalaj ermetic. Care, prin definitie, nu are voie sa fie gaurit. Cineva i-ar putea da in judecata pe cei de la Sano si ar castiga. Chiar daca gaurile nu au efect negativ asupra continutului, produsul este neconform pentru ca are mentiunea aia pe ambalaj, orice ar zice ANPC.

De ce se lauda Sano cu ambalaj de aluminiu ermetic: pentru ca aluminiul e o bariera mult mai buna decat polietilena impotriva umezelii. Citez ce spune unul din producatorii de ambalaje de genul asta: "folia de aluminiu, in stare perfecta (fara gaurele si imperfectiuni) este impenetrabila pentru umezeala si gaze indiferent de grosime. Este bariera perfecta". Daca o gauresti, degeaba mai pui folie de aluminiu.

Eu banuiesc ca ambalajele de Sano sunt gaurite la cererea importatorului, sau de catre importator. Nu cred ca o face producatorul din proprie initiativa, si nu cred ca in afara se practica aceste "criterii de calitate" de care pomeneste ANPC. Sunt cateva magazine in Bucuresti care vand diversi detergenti adusi din afara si o sa verific, de curiozitate.

Gaurelele astea nu conteaza pana la urma atata timp cat detergentul e stocat cum trebuie, intr-un loc uscat. Unele magazine probabil il stocheaza cum trebuie, dar ma indoiesc ca toate fac asta. Magazinele mici nu au locuri speciale de stocare. In plus, data de fabricatie de pe pungile de Sano din Cora si Auchan e de acum un an. Ma indoiesc ca pe parcursul unui an de stat prin depozite nu patrunde ceva umezeala inauntru. Iar faptul ca nu s-a aglomerat continutul nu inseamna ca detergentul nu a inceput sa se degradeze.

Intr-adevar, se poate considera ca "ma agit cam mult pentru niste amarate de gaurele". Insa e o problema pe care am observat-o, am incercat sa gasesc o explicatie, si am facut un minim de efort ca sa o rezolv - in cazul asta, sesizarea ANPC. Nu mi se pare exagerat. In plus, eu am o gandire de inginer, unde ermetic inseamna ermetic, si ma deranjeaza superficialitatea de care ma lovesc la tot pasul in Romania.

In final, va sugerez sa cumparati detergent cat mai "proaspat", cu data de fabricatie cat mai recenta, iar cand ajungeti acasa sa-l puneti intr-un recipient etans, cum spunea si corinadaniela mai sus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate