Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bulldog francez

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
necuvintele

necuvintele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 13.08.2011
Buna ziua!
As dori si eu un sfat  pentru achizitionarea unui bulldog francez, deoarece multi mi-au spus ca majoritatea caniselor iti vand caini bolnavi iar  cei din vitrina(de exemplu carrefour) sunt la fel.
Vreau sa vorbesc cu un crescator de bulldogi francezi sa imi ofere mai multe informatii despre aceasta rasa,o adresa de unde a cumparat bulldogul francez(am auzit ca unii au si o anumita boala de piele).Dispun de un apartament cu 2 camere suficient pentru un micut!
Va multumesc o zi buna!

Edited by necuvintele, 04 March 2015 - 15:30.


#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Eu am bulldog francez ba chiar sunt fan doar ai acestor caini, alte rase nu imi plac. Intr-adevar sunt caini cu probleme pentru ca nu reprezinta o incrucisare normala. Au o gramada de defecte incepand cu faptu' ca nu se pot reproduce pe cale naturala, au probleme cu respiratul etc. Doua camere e okey daca il si scoti afara insa nici un caz "suficient". E caine... vrea sa alerge. Sa iti recomand de unde sa iei nu stiu sa iti zic, eu am luat de pe un site de anunturi. E loterie... in SUA un bulldog francez costa 2-3000$ (si nu ma refer la d-ala albastru) la noi 12-15 milioane :)).

Insa e un caine pretentios, bolnavicios... iti iei asa ceva doar daca iti place rasa. Nu e genul sa manance resturi si sa traiasca asa haihui pe langa casa omului.

#3
necuvintele

necuvintele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 13.08.2011

 potae, on 04 martie 2015 - 15:53, said:

Eu am bulldog francez ba chiar sunt fan doar ai acestor caini, alte rase nu imi plac. Intr-adevar sunt caini cu probleme pentru ca nu reprezinta o incrucisare normala. Au o gramada de defecte incepand cu faptu' ca nu se pot reproduce pe cale naturala, au probleme cu respiratul etc. Doua camere e okey daca il si scoti afara insa nici un caz "suficient". E caine... vrea sa alerge. Sa iti recomand de unde sa iei nu stiu sa iti zic, eu am luat de pe un site de anunturi. E loterie... in SUA un bulldog francez costa 2-3000$ (si nu ma refer la d-ala albastru) la noi 12-15 milioane Posted Image).

Insa e un caine pretentios, bolnavicios... iti iei asa ceva doar daca iti place rasa. Nu e genul sa manance resturi si sa traiasca asa haihui pe langa casa omului.
Stiu ca costa in jur de 10-15 milioane problema e sa fie si sanatos sa nu dai banii de pomana.
Imi plac rasele:bulldog francez pugu bulldogu englez rottweileru akita si ciobanescu german(am avut 2 la curte).
Dar pentru apartament bulldogu francez sau pugu mi se par cei mai ok pe langa un akita(care e superb) sau un rottweiler.
Vreau sa stiu o canisa buna de unde pot sa cumpar unu.

Edited by necuvintele, 04 March 2015 - 16:02.


#4
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Cauta-l pe Adrian Hodorogea din Galati. Il poti gasi pe fb usor. Este un crescator de buldogi francezi si un bun cunoscator al rasei.

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
stiu ca sunt cam fitosi la mancare

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Cand vei discuta cu vanzatorul  spune-i ca vrei sa vezi pedigree-ul mamei in original, actul de monta semnat si stampilat de asociatia chinologica si pedigree-ul tatalui in copie.
Pe  http://achmb.com/20-...-francez  vei gasi datele de contact a doi crescatori cu care poti discuta.

#7
necuvintele

necuvintele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 13.08.2011
Va multumesc pentru seriozitate si pentru timpul acordat !

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mie nu trebuie sa imi multumesti ...dar cauta alta rasa . Prea multe probleme pentru un novice. Nu ma gandesc doar la problemele tale ( sincer ) ci la ale cainelui cand ai sa il abandonezi . Nu este o rasa pentru incepatori. Apar probleme in dezvoltare , probleme care vor fi taxate de veterinari cu " taxa pe rasa " . Niste gunoaie mai mari decat veterinarii nu am intalnit in viata mea ( ca si termen de comparatie , politicienii si avocatii sunt baietii buni )  . Mie mi-au luat 120 ron pe 4 picaturi din care doua le-au turnat pe jos si numai doua in nasul cainilor ( pentru asa-zisa tuse de canisa ) . Ok , hai sa nu generalizez ...nu sunt chiar toti asa . Deci , revenind la caine , cauta o rasa mai stabilizata , mai apta pentru cresutul in apartament ( dupa mine , oamenii care stau la bloc nu ar trebui sa aiba dreptul sa creasca caini in apartamente ) .
Asa-i , nu esti primul care remarca ...sunt un hatru cu diploma. Probabil nu ai sa ma asculti si ai sa iti cumperi cainele. Hatrosenia mea ma indeamna sa ma bucur anticipat pentru problemele pe care le vei avea . Posted Image

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Un vecin al meu are un bulldog francez cred ca de vreo 8 ani si nu are nici pe dracu'. E vioi, sanatos si jucaus. Nu toti cainii sunt bolnaviciosi depinde cum a fost tratata mama inainte si in timpul gestatiei. Daca a fost o amarata de la vreun nenorocit de puppy miller, tinuta sa se impuiasca din 6in 6 luni, e evident ca puii vor fi si ei ca vai de capul lor.

#10
necuvintele

necuvintele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 13.08.2011

 JurasikMan, on 04 martie 2015 - 17:32, said:

Mie nu trebuie sa imi multumesti ...dar cauta alta rasa . Prea multe probleme pentru un novice. Nu ma gandesc doar la problemele tale ( sincer ) ci la ale cainelui cand ai sa il abandonezi . Nu este o rasa pentru incepatori. Apar probleme in dezvoltare , probleme care vor fi taxate de veterinari cu " taxa pe rasa " . Niste gunoaie mai mari decat veterinarii nu am intalnit in viata mea ( ca si termen de comparatie , politicienii si avocatii sunt baietii buni )  . Mie mi-au luat 120 ron pe 4 picaturi din care doua le-au turnat pe jos si numai doua in nasul cainilor ( pentru asa-zisa tuse de canisa ) . Ok , hai sa nu generalizez ...nu sunt chiar toti asa . Deci , revenind la caine , cauta o rasa mai stabilizata , mai apta pentru cresutul in apartament ( dupa mine , oamenii care stau la bloc nu ar trebui sa aiba dreptul sa creasca caini in apartamente ) .
Asa-i , nu esti primul care remarca ...sunt un hatru cu diploma. Probabil nu ai sa ma asculti si ai sa iti cumperi cainele. Hatrosenia mea ma indeamna sa ma bucur anticipat pentru problemele pe care le vei avea . Posted Image

Cat de multa bunatate  din partea ta!Iti dai seama ca daca imi cumpar un caine nu o sa il las nu?Imi plac cainii crede-ma!.
In legatura cu oamenii care cresc caini in apartament la ce te referi mai exact?
Ce rasa presupui ca e mai buna pentru crescut in apartament?(si ma refer la o rasa pentru baieti nu bishoni pichinezi etc).
Ti-am spus ce rase de caini mai imi plac :rottweileru,ciobanesc german,akita(am pe cineva care il creste la bloc dar e foarte educat cainele zici ca e pisica la curatenie),pug,bulldog francez ,bulldog englez si beagle de ce nu...
Astept raspuns haterule :)))

#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
jack russel.femela[ca-i mai cuminte]super jucausi,talie mica,da bine la sexu opus cand il plimbi.verificat

#12
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Suna un crescator serios si intreaba ce si cum. Te lamureste. Ei asta fac de ani buni. Ii gasesti pe forumul dedicat lor.
Apoi posteaza si aici ce ai aflat, te rog.

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 MikeSpike, on 04 martie 2015 - 20:19, said:

jack russel.femela[ca-i mai cuminte]super jucausi,talie mica,da bine la sexu opus cand il plimbi.verificat
Wow, astia au o energie....! Pentru un apartament micut tot mai bun e un bulldog francez. Ar mai fi rasa boston terrier dar nu stiu daca se gaseste in Romania.

#14
necuvintele

necuvintele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 13.08.2011

 stephanatsea, on 04 martie 2015 - 20:19, said:

Suna un crescator serios si intreaba ce si cum. Te lamureste. Ei asta fac de ani buni. Ii gasesti pe forumul dedicat lor.
Apoi posteaza si aici ce ai aflat, te rog.
Scuza-ma pentru raspunsul meu rautacios dar tu nu ai credit?:)))

#15
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006

 necuvintele, on 04 martie 2015 - 20:44, said:


Scuza-ma pentru raspunsul meu rautacios dar tu nu ai credit?:)))
Nu eu vreau bulldog francez. Cel putin nu acum..

#16
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Sunt foarte bolnaviciosi cu plamanii, urechile si stomacul. Crescatorul serios iti spune toate aceste chestii.

#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Am gasit un anunt mai vechi al unui crescator inregistrat AChR. Il poti suna sa-l intrebi cand va mai avea pui si eventual sa prenotezi unul E din Satu Mare dar daca stai in Ardeal nu e foarte departe. Daca stai pe litoral, distanta ar fi o problema. http://www.cutzu.ro/anunt/37105

Edited by Freddy12, 05 March 2015 - 13:26.


#18
necuvintele

necuvintele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 13.08.2011
Multumesc freddy12,Quantum stiam ca au doar 2 probleme (una cu piele de care mi-a zis un proprietar) si una cu respiratul si cu temperatura(sa nu fie nici prea cald nici prea frig)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate