Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Generare numere aleatoare in Excel

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
AdiSlash

AdiSlash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.08.2007
Salutare,
Am si eu o intrebare legata de formule in excel.
Exista o formula care sa mi redea in mod aleator niste numere plecand de la o valoare fixa si terminand cu o alta valoare fixa iar suma numerelor ramdom create sa nu fie mai mare ca ultima suma fixa.
Ma explic: plec de la incasari de 1500 ron la 01/03/2015 si termin la 31/03/2015 cu incasari de 2500 ron. Eu vreau sa distribui incasarile pe cele 30 de zile random ... adica incep de 1 cu 1500, apoi pe 2 sa am 1585, pe 3 1599 etcc... iar in ultima zi sa ajung la 2500 (deci randomul oricum trebuie sa fie progresiv).

Multumesc

#2
naurul

naurul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 07.06.2006
scoate filtrul.
Data / Sort&Filter / Clear

#3
naurul

naurul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 07.06.2006
si scote si "freeze panels" din View

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Vezi aici: http://www.excel-eas...om-numbers.html

De exemplu, pentru a genera un numar aleator intreg cuprins intre valoarea din celula A1 si valoarea din celula A2, formula este
=A1+INT(A2*RAND())


Dar tu va trebui sa utilizezi intervale mai mici incluse intre aceste limite, altfel risti sa obtii, de exemplu, in prima zi valoarea maxima, iar pentru restul zilelor sa nu poti aloca decat 0.

#5
AdiSlash

AdiSlash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.08.2007

 _-_, on 04 martie 2015 - 14:24, said:

Vezi aici: http://www.excel-eas...om-numbers.html

De exemplu, pentru a genera un numar aleator intreg cuprins intre valoarea din celula A1 si valoarea din celula A2, formula este
=A1+INT(A2*RAND())


Dar tu va trebui sa utilizezi intervale mai mici incluse intre aceste limite, altfel risti sa obtii, de exemplu, in prima zi valoarea maxima, iar pentru restul zilelor sa nu poti aloca decat 0.

Am incercat cu RANDBETWEEN ... genereaza numere aleatori DAR NU progresive ... si mie asa imi trebuie
Formula indicata de tine sincer nu stiu sa o folosesc ... am inlocuit A1 si A2 cu valori dar nu mi da nici un rezultat ... poate ma ajuti cu un exemplu ...

multumesc

Edited by AdiSlash, 05 March 2015 - 10:23.


#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Scuze! Nu am fost atent cand am scris formula. Deoarece valoarea minima poate fi orice numar natural, atunci ceea ce intereseaza este ca la valoarea minima sa se adauge doar diferenta dintre valoarea minima si valoarea maxima +1.
Formula corecta ar fi urmatoarea:
=$A$1+INT(($A$2-$A$1+1)*RAND())

Aceasta daca pastram minima si maxima constante (respectiva adresele celulelor unde sunt trecute).

Un exemplu:

Attached File  Excel_RAND.JPG   173.91K   17 downloads

Problema este ca aceasta crestere progresiva pe care o doresti tu depinde atat de marimea primei valori generate cat si de marimea diferentei dintre oricare doua valori consecutive.
In general cresterea va fi foarte rapida, oricare nou numar aleator generat tinzand spre valoarea maxima.
De aceea ti-am spus mai sus ca poti imparti acest interval de valori in segmente mai mici. Adica valoarea maxima sa creasca si ea progresiv.

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mi-am facut un pic de timp ca sa iti ofer exemplu si pentru impartirea intervalului de valori pe durata celor de 30 zile. Aceasta obliga la o crestere mai lenta a nivelului de incasari:

Attached File  Excel_RAND_2.JPG   193.56K   17 downloads

Atasez si foaia de calcul .xslsx

Attached File  Random numbers.zip   7.94K   9 downloads

Am presupus ca fiecare numar aleator este generat secvential, deoarece m-am bazat pe numarul generat anterior la generarea urmatorului numar aleator (care trebuie sa fie mai mare sau egal cu precedentul).
Si se pare ca presupunerea mea a fost corecta (mi-am satisfacut cu aceasta ocazie si eu o curiozitate).

O alta varianta de rezolvare a problemei ar fi sa generezi pur si simplu un numar aleator tinand cont de urmatoarele minime si maxime:

Attached File  Excel_RAND_3.JPG   205.31K   17 downloads

Atasez si varianta care raspunde cel mai bine problemei tale:

Attached File  Random numbers 2.zip   8.27K   9 downloads

Edited by _-_, 05 March 2015 - 16:46.


#8
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare.
Ma lipesc si eu de acest post cu urmatoarea intrebare: ma intereseaza sa generez toate numerele intregi intre 1 si 100, fiecare o singura data dar amestecate.
Este posibil asa ceva?

Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate