Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Satelit dolce

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Am abonament la dolce cu antena parabolica. Nu prea ma pricep dar nu stiu ce sa fac. Aseara cand cu vantul ala a inceput sa se vada prost. Credeam ca dupa ce trece se va vedea bine. Dar nu e asa unele posturi inca se vad prost.  Ce sa fac? Ma gandeam si am umblat la configurare sistem la satelit. Am ales rand pe rand fiecare satelit insa calitatea semnalului cea mai buna e la satelitul hellas si nici acolo prea buna. Ma descurc cu meniul insa nu cunosc toate chestiile tehnice si ma gandeam ca poate ma ajutati sa am receptie mai buna.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
uite de-aia nu mi-am pus pana acum vreo antena parabolica  Posted Image  . Daca ai ocazia sa ai disponibili in zona ta, pune-ti un operator pr cablu sau fire   ptr TV+net

#3
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007
Suna la 1234 sa-ti trimita o echipa ca sa-ti regleze antena.

#4
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 20.09.2010
Daca a fost vintul de vina inseamna ca trebuie sa misti de antena, incet pina prinzi semnal mai bun.
Daca spui ca nu te pricepi cheama tehnicul de la Telekom.

#5
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Nu e clar daca ai montura fixa, dar presupun ca de asta ai.

Folosesti indicatorul de semnal de pe un post cu semnal slab si reorientezi antena. Intai stanga-dreapta (azimutul) pana ai semnal maxim, apoi elevatia (inclinarea) - la fel pana ai semnal maxim. Iar in final rotesti LNB-ul in sens orar sau antiorar pana in pozitia in care ai semnal maxim.

Faci reglajele in pasi mici si astepti putin dupa fiecare pas.

Edited by Seb, 04 March 2015 - 13:20.


#6
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Pai pot spune ca ma pricep perfect sa intru si sa ies din meniuri si sa selectez ceva. Numai ca nu inteleg termenii. Daca imi explica cineva termenii pot face orice.

#7
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Nu ai treaba cu meniurile, ci cu antena parabolica.

#8
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 Seb, on 04 martie 2015 - 13:19, said:

Nu e clar daca ai montura fixa, dar presupun ca de asta ai.

Folosesti indicatorul de semnal de pe un post cu semnal slab si reorientezi antena. Intai stanga-dreapta (azimutul) pana ai semnal maxim, apoi elevatia (inclinarea) - la fel pana ai semnal maxim. Iar in final rotesti LNB-ul in sens orar sau antiorar pana in pozitia in care ai semnal maxim.

Faci reglajele in pasi mici si astepti putin dupa fiecare pas.

am inteles perfect pana la treaba cu indicatorul de semnal de pe un post cu semnal slab. Nu stiu unde se afla.  Sau mai bine zis presupun unde se afla. In lista de canale cand mut cursorul de pe un canal pe altul in josul patratului cu imaginea se afla o linie alba care in functie de canal e mai putin sau mai mult rosie. Ala este?

 Seb, on 04 martie 2015 - 13:19, said:

Nu e clar daca ai montura fixa, dar presupun ca de asta ai.

Folosesti indicatorul de semnal de pe un post cu semnal slab si reorientezi antena. Intai stanga-dreapta (azimutul) pana ai semnal maxim, apoi elevatia (inclinarea) - la fel pana ai semnal maxim. Iar in final rotesti LNB-ul in sens orar sau antiorar pana in pozitia in care ai semnal maxim.

Faci reglajele in pasi mici si astepti putin dupa fiecare pas.

banuiesc ca ma pot lipsi de acel indicator de semnal si pur si simplu sa ma uit daca postul se vede bine.

#9
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Cheama baietii de la telekom, nu mai incerca sa rezolvi ceva ce nu stii cum si in ce fel!  Posted Image

#10
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Nu am receiver Dolce, nu stiu sa-ti spun exact cum afiseaza ala. Daca bara aia alba/rosie se modifica atunci cand misti de antena, aia o fi. De obicei sunt doua indicatoare de nivel sub forma de bara: Strength si Quality.

 vyctoras1985, on 04 martie 2015 - 13:26, said:

banuiesc ca ma pot lipsi de acel indicator de semnal si pur si simplu sa ma uit daca postul se vede bine.
Nu merge, ca peste un anumit nivel pe digital se vede perfect.

Edited by Seb, 04 March 2015 - 13:30.


#11
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Am rezolvat. Elevatia nu merge  fiindca “acel cazan" e montat fix cu suruburi si nu se poate misca. Dar am invartit LNB-ul inspre stanga si dreapta si am gasit exact pozitia multumitoare.

#12
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Suruburile sunt organe de asamblare demontabile. Merge sa reglezi tot, dar evident ai nevoie de niste scule.

#13
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 Seb, on 04 martie 2015 - 13:32, said:

Nu am receiver Dolce, nu stiu sa-ti spun exact cum afiseaza ala. Daca bara aia alba/rosie se modifica atunci cand misti de antena, aia o fi. De obicei sunt doua indicatoare de nivel sub forma de bara: Strength si Quality.


Nu merge, ca peste un anumit nivel pe digital se vede perfect.

strenght si quality le stiu si apar doar atunci cand selectez satelitul. Chestia e ca am miscat LNB-ul si se vede bine. Evident nemaifolosind indicator de semnal nu pot alege pozitia care da cel mai bun semnal dar din ochiometru am ales cea care arata toate canalele mergand bine dupa ce m-am uitat la cele cu probleme.

 Seb, on 04 martie 2015 - 13:40, said:

Suruburile sunt organe de asamblare demontabile. Merge sa reglezi tot, dar evident ai nevoie de niste scule.

si de rabdare sa mesteresti :)

#14
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006

 MembruAnonim, on 04 martie 2015 - 13:11, said:

uite de-aia nu mi-am pus pana acum vreo antena parabolica
Ce mentalitate au unii!!!! Incearca o antena satelit pe care montezi racire de frigider. :D

 vyctoras1985, on 04 martie 2015 - 13:38, said:

Am rezolvat. Elevatia nu merge  fiindca “acel cazan" e montat fix cu suruburi si nu se poate misca.
Exista chei care pot rezolva aceasta problema.

 vyctoras1985, on 04 martie 2015 - 13:38, said:

Am rezolvat. ... Dar am invartit LNB-ul inspre stanga si dreapta si am gasit exact pozitia multumitoare.

Fii sigur ca vantul nu ti-a rotit lnb-ul.

#15
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Poate....... dar poate a miscat bara pe care e pusa parabolica pentru ca bara aia nu e asa bine infipta in pamant.

#16
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Eeee....la asta nu m-am gandit. Mai bine leaga bara cu un lant gros sa nu se mai miste cum vrea ea si cand vrea ea. E cumva bara de care ai legat cainele? Pe el l-ai intrebat daca stie ceva?

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@zappaf daca nu te pricepi si habar n-ai ce e aia antena parabolica si minusurile lor (vezi dolce,digi,orange) as zice sa faci un pustiu de bine sa nu mai fii offtopic pe aicea si sa nu mai aduni posturi aiurea.
Oricand o rafala de vant sau ninsoarea  te lasa in pom cu vizionatul la TV. Nu sunt fiabile.  Mai degraba se pune un operator pe sarma sau cablu si ai incheiat problemele
Parabolica e ptr cine vrea sa  mestereasca in fiecare zi gen cum erau daciile 1300/1310 si oltcitul ptr soferii romani Posted Image  Mai ales aia care reparau in weekend cu 2 blocuri de spectatori care ii inconjurau la o bere pe "mecanicii" amatori  sa le dea sfaturi care mai de care  Posted Image

Edited by MembruAnonim, 04 March 2015 - 19:59.


#18
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 MembruAnonim, on 04 martie 2015 - 19:58, said:

@zappaf daca nu te pricepi si habar n-ai ce e aia antena parabolica si minusurile lor (vezi dolce,digi,orange) as zice sa faci un pustiu de bine sa nu mai fii offtopic pe aicea si sa nu mai aduni posturi aiurea.
Oricand o rafala de vant sau ninsoarea  te lasa in pom cu vizionatul la TV. Nu sunt fiabile.  Mai degraba se pune un operator pe sarma sau cablu si ai incheiat problemele
Parabolica e ptr cine vrea sa  mestereasca in fiecare zi gen cum erau daciile 1300/1310 si oltcitul ptr soferii romani Posted Image  Mai ales aia care reparau in weekend cu 2 blocuri de spectatori care ii inconjurau la o bere pe "mecanicii" amatori  sa le dea sfaturi care mai de care  Posted Image
eu as zice sa te abtii si sa nu mai faci  afirmatii eronate . daca antena parabolica e bine reglata si fixata  inca de la instalare nu sunt probleme in timpul exploatarii. am antena Dolce inca de la lansare si nu am avut probleme cu ea.la poarta am si doi operatori de catv dar nu ma intereseaza. pana la urma urmei si reteaua de catv are la capat un decodor si o antena de satelit.deci?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate