Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum s-a auzit cutremurul din '77

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Singura inregistrare audio a cutremurului din '77, realizata cu un magnetofon intr-o pauza a unui concert din sala Radioteleviziunii.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aSN3mudRzVU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Infiorator, mi-am adus aminte de toate acele clipe de groaza, cum incepuse sa tremure pamantul iar eu ma uitam la tavan si ma intrebam ce masina groazava trece pe drum de este in stare de asa ceva, si apoi cum au sarit bunicii strigand "Cutremuuur", si cum ne-am bulucit toti pe la pragurile usilor, si cum ma uitam de-a lungul unei sali lungi de 5m si vedeam in semiintuneric cum se ridica si se cobora casa de parca era o barca pe valuri, si cum m-am simtit atat de mic si de... nimic. Atunci am simtit pentru prima oara gustul mortii, nu aveam decat cativa ani.

Edited by draculescu, 04 March 2015 - 13:14.


#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013
In momente de acestea realizezi cat de mic e omul in fata naturii !

Imi doream din tot sufletul sa se opreasca si ... nici nu m-a bagat in seama ! Posted Image

#3
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Pacat ca nu apucam sa vedem Soarele devenind o giganta rosie. Sa vezi atunci ce te-ai minuna de maretia naturii.

#4
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 argonaut, on 04 martie 2015 - 13:02, said:

... nici nu m-a bagat in seama ! Posted Image
La urmatorul sigur ne va baga in seama, la cate biserici au fost construite si cata religie au facut copiii la scoala...
Trist e ca ne va prinde la fel de nepregatiti. Oare noi romanii suntem pregatiti de ceva?

#5
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

 V_i_c_t_o_r, on 04 martie 2015 - 13:15, said:

Oare noi romanii suntem pregatiti de ceva?

Pai ... la cate biserici avem, sigur nu ramanem neingropati crestineste ! Posted Image

#6
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Eu m-am nascut in '92, deci nu am prins cutremurul din '77 insa stau sa ma intreb, daca o sa vina un cutremur la fel de puternic ca in '77, pierderile vor fi mult mai mari decat atunci? Cine va raspunde de moartea oamenilor de faptul ca nu s-au pregatit din timp pentru marele cutremur? De cladiri lasate in paragina, de nepasare, etc..

#7
sebava

sebava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 07.05.2006
Nimeni.

#8
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 JaJe, on 04 martie 2015 - 13:18, said:

Eu m-am nascut in '92, deci nu am prins cutremurul din '77 insa stau sa ma intreb, daca o sa vina un cutremur la fel de puternic ca in '77, pierderile vor fi mult mai mari decat atunci? Cine va raspunde de moartea oamenilor de faptul ca nu s-au pregatit din timp pentru marele cutremur? De cladiri lasate in paragina, de nepasare, etc..

Cine a raspuns si atunci, adica.... nimeni nu se poate pune cu Dumnezeu.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 draculescu, on 04 martie 2015 - 12:50, said:

Dap, cam asa se aud undele de soc. Aveau scule bunicele acolo care trageau si joasele calumea si fiind analogic nu prea era limitat in jos, altfel nu iesea cine stie ce. Eu le-am auzit live cu urechile pe urmatoarele mai semnificative.

 GeorgeTrisina, on 04 martie 2015 - 13:32, said:

nimeni nu se poate pune cu Dumnezeu.
Corect, nimeni nu se poate pune cu o imaginatia datatoare de zei Posted Image

Edited by andreic, 04 March 2015 - 13:48.


#10
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Bun raspuns. Romanesc.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 JaJe, on 04 martie 2015 - 13:18, said:

Eu m-am nascut in '92, deci nu am prins cutremurul din '77 insa stau sa ma intreb, daca o sa vina un cutremur la fel de puternic ca in '77, pierderile vor fi mult mai mari decat atunci?
Nu cred ca pagubele vor fi mai mari, ele se vor regasi tot in imobilele vechi care au rezistat atunci dar s-au crapat... vezi bulinele.

 JaJe, on 04 martie 2015 - 13:18, said:

Cine va raspunde de moartea oamenilor de faptul ca nu s-au pregatit din timp pentru marele cutremur? De cladiri lasate in paragina, de nepasare, etc..
Nimeni nu se poate pregati cu adevarat si nimeni nu raspunde.

Edited by andreic, 04 March 2015 - 13:49.


#12
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Vor fi destule surprize si la cladiri facute dupa 1990.

#13
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Eu stiu ca arhitectul de la blocul Carlton a fost condamnat. Blocul a cazut in urma unor greseli de proiectare.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 Seb, on 04 martie 2015 - 13:48, said:

Vor fi destule surprize si la cladiri facute dupa 1990.
Majoritatea pe care le-am vazut par oki si la proiectare au rezistenta la 8. Poate alea in regie proprie...

#15
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

 ticusor, on 04 martie 2015 - 13:51, said:

Eu stiu ca arhitectul de la blocul Carlton a fost condamnat. Blocul a cazut in urma unor greseli de proiectare.

"Proiectantul, unul din marii arhitecti ai vremii si un filozof al arhitecturii, printul G.M. Cantacuzino, din familia Cantacuzinilor, profesor de istoria arhitecturii la Facultatea de Arhitectura, un om foarte talentat, a fost considerat vinovat si condamnat la inchisoare. Constructorul a avut aceeasi soarta.
Dupa o perioada, comisia de ancheta a stabilit o serie de cauze particulare care au dus la prabusirea cladirii, cauze care, se pare, nu se datorau arhitectului. G.M. Cantacuzino a fost scos de sub urmarire penala si apoi, se pare, achitat."

#16
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
din pacate NU cutremurul ne omoara ci...saracia....daca toti prorpietarii ar avea bani de consolidari, daca nu s-ar face economie in constructii si s-ar lucra serios, etc pagubele ar fi extrem de mici in cazul unui cutremur...

#17
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Nasol. Sper să nu apuc așa ceva. M-am născut în 1978, am prins celelalte cutremure mari din anii 80, 90 etc, și mi-e o frică teribilă de cutremure. Nici măcar sub tocul ușii nu aș putea să mă bag. Aș sta pe loc și m-aș ruga să nu îmi cadă tavanul în cap.

#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si acum sa presupunem ca nu am fi parte a unei societati multilateral dezvoltate , cu locuinte cu un singur nivel , fara constructii megalomanice , fara centralizarea resurselor ( baraje , centrale nucleare , etc ) , nu am fi 7 miliarde ci numai vreo 70 de milioane ( asa cum ne-ar sta bine ) . Ce impact ar avea aun cutremur similar ? Pai mai asa , spre zero. Nu suntem victimele naturii ci ale orgoliului nostru de a modifica ordinea fireasca a lucrurilor . Cum ar afecta o pandemie lumea , daca nu ar exista aglomerari urbane de populatie ? Pai, la fel ca si cutremurul . Dar , nu vedem padurea de copaci . Cautam solutii inexistente la probleme pe care tot noi le cream si ulterior ne caulim jalnic si aruncam vina de la politicieni la arhitecti si de la tipuri de societate la pedepse divine . Posted Image

Edited by JurasikMan, 04 March 2015 - 14:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate