Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Boxe Pasive + Amplif. (2.0) - PLS HELP

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
4foto

4foto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 16.07.2007
Salut,

Am nevoie de ajutorul vostru cu niste sfaturi referitoare la un sistem 2.0 Boxe podea + amplificator pentru o camera de 17mp.
Sunt super incepator in treaba asta si am doar 1000 de lei pentru achizitie de SH.

Din cate am vazut pe anunturi ai putea cumpara cate ceva in banii astia. Acuma, ideea e sa nu arunc 1000 de lei pe fereastra.
EX http://olx.ro/oferta...html#ff3b7e17ea

Ce marca/ model ati recomanda?
As vrea sa le folosesc atat pentru filme cat si pt muzica, atat pe TV cat si pe calculator.

De asemenea, daca stie cineva pe cineva :) din Bucuresti care vinde asa ceva, unde se poate merge, vedea, proba.


Multumesc mult!

#2
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Vrei boxe+ amp sau boxe active? Ce putere? In banii astia poti sa-ti cumperi o pereche de boxe active 2.0 Microlab Solo 7C, de exemplu, noi, nu SH si-ti mai raman si bani.

#3
4foto

4foto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 16.07.2007

View Postconstant7, on 04 martie 2015 - 13:05, said:

Vrei boxe+ amp sau boxe active? Ce putere? In banii astia poti sa-ti cumperi o pereche de boxe active 2.0 Microlab Solo 7C, de exemplu, noi, nu SH si-ti mai raman si bani.

boxe Pasive podea + amp
Ma intereseaza CEVA CU 3 CAI, pentru ca va fi 2.0 si vreau sa stiu ce marca recomanda cunoscatorii.
Nu cred ca Microlab se compara cu un magnat sau Pioneer.

#4
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Un amplificator vintage bun ar fi acesta: http://olx.ro/oferta...html#bc073aefae .
Eu l-am avut si am fost multumit de el. Acum am unul facut de mine de la si ca urmare Onkyo a ajuns de vreo trei ani la alt proprietar.

#5
4foto

4foto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 16.07.2007

View Posttandrei99, on 04 martie 2015 - 13:21, said:

Un amplificator vintage bun ar fi acesta: http://olx.ro/oferta...html#bc073aefae .
Eu l-am avut si am fost multumit de el. Acum am unul facut de mine de la si ca urmare Onkyo a ajuns de vreo trei ani la alt proprietar.

Asa am inteles si eu ca Onkyo sunt ok si Yamaha si harman kardon...
Boxe? :) Doua boxe podea faine ??? Ma gandeasc ca as gasi un amplif la vreo 300 si pe boxze as putea da 700 lei..

#6
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View Post4foto, on 04 martie 2015 - 13:19, said:

Nu cred ca Microlab se compara cu un magnat sau Pioneer.

Da, dar in banii aia n-ai cum sa-ti iei si boxele si amplif-ul. Mai ales ca vrei si boxe cu 3 cai. Presupun ca vrei si un amplif de calitate.

Eu unul nu m-as risca cu SH.

#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Cam mic bugetul pentru boxe de podea + amplificator!

Inspirat de recomandarile de aici poti incerca o combinatie mai buna!

- 73 Euro amplificator SMSL SA-60, recomandat de colegul alexx20alexx aici
- 67 Euro +15 Euro transport, boxe Dayton B652 de la distribuitorul oficial in DE

Boxe de podea depasesc bugetul, arunca un ochi aici

Edited by nei-k, 04 March 2015 - 13:37.


#8
4foto

4foto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 16.07.2007

View Postconstant7, on 04 martie 2015 - 13:31, said:

Da, dar in banii aia n-ai cum sa-ti iei si boxele si amplif-ul. Mai ales ca vrei si boxe cu 3 cai. Presupun ca vrei si un amplif de calitate.

Eu unul nu m-as risca cu SH.
Daca ai lua nou tu ce marca/model ai alege sau ce combinatie de boxe +amplif. ?

View Postnei-k, on 04 martie 2015 - 13:35, said:

Cam mic bugetul pentru boxe de podea + amplificator!

Inspirat de recomandarile de aici poti incerca o combinatie mai buna!

- 73 Euro amplificator SMSL SA-60, recomandat de colegul alexx20alexx aici
- 67 Euro +15 Euro transport, boxe Dayton B652 de la distribuitorul oficial in DE

Boxe de podea depasesc bugetul, arunca un ochi aici
Multumesc. Mi se pare o alternativa extrema pentru un incepator ca mine... Posted Image))) Ce ai recomanda ca brand, totusi, sa zicem ca bugetul ar fi 2000 de lei...?
Vrea sa stiu ce merita sa caut.  De ce sa ma feresc...

Edited by 4foto, 04 March 2015 - 13:47.


#9
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Eu mi-as cumpara niste boxe active. Posted Image In ceea ce te priveste, totul tine de buget si de culoarea sunetului care iti place tie. Eu de exemplu am un sistem microlab 5.1  si un sistem 2.0 technics 2x100w. Pe partea de joase, sunetul e mult mai placut la microlab, insa nu se compara cu mediile-inalte redate de technics. Ideal ar fi sa asculti cu urechile tale. Am ascultat si boxe sony, pioneer, jbl etc, dar care nu m-au impresionat in mod deosebit. De aceea mi-ar veni greu sa-ti recomand ceva. Eu mi-as aloca un buget, as studia oferta si as merge personal sa ascult.

Edited by constant7, 04 March 2015 - 14:02.


#10
4foto

4foto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 16.07.2007

View Postconstant7, on 04 martie 2015 - 13:58, said:

Eu mi-as cumpara niste boxe active. Posted Image In ceea ce te priveste, totul tine de buget si de culoarea sunetului care iti place tie. Eu de exemplu am un sistem microlab 5.1  si un sistem 2.0 technics 2x100w. Pe partea de joase, sunetul e mult mai placut la microlab, insa nu se compara cu mediile-inalte redate de technics. Ideal ar fi sa asculti cu urechile tale. Am ascultat si boxe sony, pioneer, jbl etc, dar care nu m-au impresionat in mod deosebit. De aceea mi-ar veni greu sa-ti recomand ceva. Eu mi-as aloca un buget, as studia oferta si as merge personal sa ascult.
Ai dreptate. Multumesc.
Deci nu recomanda nimeni achizitia de SH....Inteleg ca e foarte riscant.
Ce ziceti de https://www.avstore....06f-v-2/#walnut ?

#11
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Riscant in sensul ca nu stii cum a folosit cel dinainte boxele. Adica daca le-a folosit prea putin si la volum mic, ar fi ok. Dar e posibil ca la o utilizare intensiva sau necorespunzatoare a precedentului posesor sa ai surprize ca baraieli, barnaieli, sunete inalte denaturate etc. Cat despre boxele respective... nu stiu ce sa zic. Cei care le-au ascultat pot sa-si dea cu parerea.

Banuiesc ca nu exceleaza pe frecventele joase.

Edited by constant7, 04 March 2015 - 14:41.


#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Ia de aici.
http://www.power-zone.ro/

Eu de la ei am luat anul trecut un amplificator Sh. Ofera si garantie 3 luni.

Edited by Serafim606, 04 March 2015 - 14:44.


#13
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
Si eu am cumparat doua boxe si 2 cd playere de la powerzone cu garantie 3 luni. Sunt foarte multumit de ei si de produse, recomand fara retinere!

Edited by AxelRo, 04 March 2015 - 15:05.


#14
4foto

4foto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 16.07.2007
Vad ca toata lumea se retine de la recomandari...
Hai ca intreb eu: Taga (nou) JBL, Magnat, Heco, Pioneer, Jamo, altceva SH

#15
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
In banii tai nu te incadrezi decat la sh.Sa iei ceva nou inseamna niste trompete si arunact bani pe fereastra.
Nu te mai lua dupa unul si dupa altul si du-te si probeaza si testeaza in toate modurile inclusiv anduranta atat amplif cat si boxe si aia e.Nu uita sa te uiti inauntru la amplif si sa refuzi boxele daca pare umblat in ele.
Ca idee acele magnaturi sun foarte bune daca sunt in stare buna.
La amplif poti sa iei si de unde ti-a indicat Serafim.Cauta ceva brand fost varf de gama sau pe-acolo si asigura-te ca e in mintile lui.Ca idee cu cat e mai greu si are consumul de la retea mai mare(implicit putere si constructie mai buna) cu atat e mai bun si presteaza mai bine.
Vezi sa accepte si impedante de 4ohmi sa nu ai probleme de imperechere cu boxele.
Se poate imperechea si asculta si pe boxe cu impedanta mai mica decat cea recomandata dar nu-ti recomand pentru ca tre sa stii bine ce faci ca sa nu iasa fum.

Edited by geo123, 04 March 2015 - 18:48.


#16
4foto

4foto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 16.07.2007

View Postgeo123, on 04 martie 2015 - 18:48, said:

In banii tai nu te incadrezi decat la sh.Sa iei ceva nou inseamna niste trompete si arunact bani pe fereastra.
Nu te mai lua dupa unul si dupa altul si du-te si probeaza si testeaza in toate modurile inclusiv anduranta atat amplif cat si boxe si aia e.Nu uita sa te uiti inauntru la amplif si sa refuzi boxele daca pare umblat in ele.
Ca idee acele magnaturi sun foarte bune daca sunt in stare buna.
La amplif poti sa iei si de unde ti-a indicat Serafim.Cauta ceva brand fost varf de gama sau pe-acolo si asigura-te ca e in mintile lui.Ca idee cu cat e mai greu si are consumul de la retea mai mare(implicit putere si constructie mai buna) cu atat e mai bun si presteaza mai bine.
Vezi sa accepte si impedante de 4ohmi sa nu ai probleme de imperechere cu boxele.
Se poate imperechea si asculta si pe boxe cu impedanta mai mica decat cea recomandata dar nu-ti recomand pentru ca tre sa stii bine ce faci ca sa nu iasa fum.
Multumesc, Geo>
Sunt un pic in cumpana. Ma gandesc ca riscul e prea mare pe SH.
Sunt las daca iau in considerare Microlab SOLO9C 2.0 Stereo ?
:))

#17
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Posted Image Nu e vorba de lasitate!Posted Image Eventual, le poti returna daca nu-ti plac. Daca le folosesti doar pentru calculator, tv (desi pe tv daca iesi pe analog nu stiu cum o sa sune), muzica si jocuri si te multumesti cu o calitate acceptabila, hai sa zic buna, le poti cumpara fara probleme. Chiar si pe cele de putere mai mica. Daca vrei calitatea lui peste-prajit, atunci tre' sa mai strangi bani si sa-ti cumperi ceva de firma, boxe+amp. Eventual amplificatorul sa aiba si intrare optica. Numai ca in varianta separata , ai sa te saturi de fire! Posted Image Sper ca nu te-am bagat si mai mult in ceata! Posted Image Stai ca am aruncat o privire peste solo 9C: au si HDMI, si intrare optica (si coaxiala) digitala. Deci te-ai scos! Posted Image

Edited by constant7, 05 March 2015 - 01:19.


#18
4foto

4foto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 16.07.2007

View Postconstant7, on 05 martie 2015 - 01:16, said:

Posted Image Nu e vorba de lasitate!Posted Image Eventual, le poti returna daca nu-ti plac. Daca le folosesti doar pentru calculator, tv (desi pe tv daca iesi pe analog nu stiu cum o sa sune), muzica si jocuri si te multumesti cu o calitate acceptabila, hai sa zic buna, le poti cumpara fara probleme. Chiar si pe cele de putere mai mica. Daca vrei calitatea lui peste-prajit, atunci tre' sa mai strangi bani si sa-ti cumperi ceva de firma, boxe+amp. Eventual amplificatorul sa aiba si intrare optica. Numai ca in varianta separata , ai sa te saturi de fire! Posted Image Sper ca nu te-am bagat si mai mult in ceata! Posted Image Stai ca am aruncat o privire peste solo 9C: au si HDMI, si intrare optica (si coaxiala) digitala. Deci te-ai scos! Posted Image
Din cate mi-am dat seama, (cercetare, pareri, specs, video, tests) Microlab Solo 9C par foarte ok...conectica completa cu cabluri cu tot. dB suficient pt o sufragerie, look fain, telecomanda, plug and play, sunet suficient de clar si profund ca sa iti dea o senzatie placuta....deci cred ca raman la ele pentru ca mi se potrivesc.
Boxe+ amp la urmatorul upgrade cand ma voi face mare :))))

Daca imi mai puteti transmite cate ceva despre acest Microlab Solo 9c, va multumesc in avans.
Va multumesc, de asemenea pentru toate sfaturile.

Vant in pupa la toata lumea! :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate