Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intervale inlocuire consumabile 1.6 tdi skoda

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ionica39

ionica39

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 20.04.2011
La ce intervale de km se inlocuiesc consumabilele?

#2
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Pe nea' Goagal nu lai intrebat?

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
in general la 1 an sau 15.000 km.
intervalul exact pentru masina ta ar trebui sa se gaseasca in manualul de utilizare.

#4
baghera2

baghera2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 16.03.2010
in mod sigur in manual de utilizare este specificat intervalul reviziilor si ce se schimba la nr de km efectuati...sau dupa un anumit nr de ani scursi de la achizitie...

Edited by baghera2, 04 March 2015 - 10:52.


#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Corect. Sau cartea tehnica a masinii.
Eu am o Fabie si fac cam 15.000 an. Asa ca anual, cam dupa concediu, filtrul de ulei si uleiul, antigelul, etc..
Iar la 2 ani, adica dupa circa 30k, si cel de polen.
Acum nu cum am ajuns  la 14.999 sau s-au implinit 11 luni si 29 de zile, am fugit spre service.
Am avut si 18k si respectiv cam 14 luni, pt ca banii....
Dar cei de la service, care ma stiau, mi-au zis ca deoarece nu fac figuri cu masina, nu e cazul sa fiu foarte stresat..
Iar dupa inlocuire sa stau calm, ca au vazut uleiuri mult mai rele.. Si ca mai puteam face inca vre-o 2000 linistit..Pt ca totul depinde de stilul de conducere..
Ca altii vin la 10K cu semnalizarile aprinse
Sau sabotii de frana nci la 25K..
Cand am facut revizia de 45k, mi s-a zis ca ar fi cazul sa ma gandesc ca peste vre-o 10k sa ii schimb...Ca mai au ceva carne, dar asa, ca tot a venit vorba. Sa ma verific singur din cand in cand..
Si daca se aprinde senzorul sa vin in prima zi, nu dupa o luna..
Asa ca m-am strans si dupa vre-o 2 luni i-am schimbat. Iar meseriasul mi-a repetat, daca vreti, dar va asigur ca mai tineau cateva mii bune. Dvoastra nu faceti linute...
Per global. Pt ca m-am purtat atent cu ea, o am din 2002...

Edited by Prien, 04 March 2015 - 11:01.


#6
jafjaf

jafjaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 28.11.2009

 Prien, on 04 martie 2015 - 10:52, said:

Corect. Sau cartea tehnica a masinii.
Eu am o Fabie si fac cam 15.000 an. Asa ca anual, cam dupa concediu, filtrul de ulei si uleiul, antigelul, etc..
Iar la 2 ani, adica dupa circa 30k, si cel de polen.
Acum nu cum am ajuns  la 14.999 sau s-au implinit 11 luni si 29 de zile, am fugit spre service.
Am avut si 18k si respectiv cam 14 luni, pt ca banii....
Dar cei de la service, care ma stiau, mi-au zis ca deoarece nu fac figuri cu masina, nu e cazul sa fiu foarte stresat..
Iar dupa inlocuire sa stau calm, ca au vazut uleiuri mult mai rele.. Si ca mai puteam face inca vre-o 2000 linistit..Pt ca totul depinde de stilul de conducere..
Ca altii vin la 10K cu semnalizarile aprinse
Sau sabotii de frana nci la 25K..
Cand am facut revizia de 45k, mi s-a zis ca ar fi cazul sa ma gandesc ca peste vre-o 10k sa ii schimb...Ca mai au ceva carne, dar asa, ca tot a venit vorba. Sa ma verific singur din cand in cand..
Si daca se aprinde senzorul sa vin in prima zi, nu dupa o luna..
Asa ca m-am strans si dupa vre-o 2 luni i-am schimbat. Iar meseriasul mi-a repetat, daca vreti, dar va asigur ca mai tineau cateva mii bune. Dvoastra nu faceti linute...
Per global. Pt ca m-am purtat atent cu ea, o am din 2002...
Tu cand schimbi uleiul,schimbi si antigelul?Asta chiar e o nouate pentru mine.

#7
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Ulei motor - 1 an sau 8-10-15 mii de km depinde de producator
Lichid frina - 2 sau 4 ani
Ulei servo - 4 ani
Antigel -  2 ani
Ulei cutie - depinde de producator si tipul cutiei , personal schimb la 4 ani desi e garantat "pe viata"
Filtre aer, polen , ulei etc - dupa caz, unele mai repede de 1 an (filtru aer daca mergi prin mult praf de exemplu) altele dupa cum spune cartea masinii . Filtrul de ulei la fiecare schimb de ulei .
Instalatie freon ac - verificat la 2 ani dupa caz se recircula si se adauga ulei, se completeaza cu freon .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate