Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Upgrade Universitate

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
cezar666

cezar666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 24.08.2008
Buna seara, am posibilitatea de a face niste modificari intr-o universitate din Romania pe partea de a atrage studenti. Astfel proiectele includ renovarea caminelor, laboratoare, etc. Vin in eventualitatea viitorilor studenti sau chiar cei care studiaza. Ce ati dori intr-o universitate pentru a va inscrie la aceasta institutie si pentru a va imbunatati experienta studenteasca ? Multumesc de timpul acordat.
Edit: Revin cu mai multe detalii pe parcursul topicului in masura in care se ridica interes.

Edited by cezar666, 04 March 2015 - 02:49.


#2
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
Ne-am dori cam ce se intampla la o Universitate buna de afara.
Cadre didactice pregatite si o metoda de predare traznet, programa ancorata-n realitate, materiale didactice din 2015.
Cum ar trebui amenzajate caminele, laboratoarele etc? Trebuie sa fie cool. Sa-ti vina sa stai toata ziua acolo.
Sa fie atat de cool, incat sa nu vrei in club.

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Dusuri mixte.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcezar666, on 04 martie 2015 - 02:48, said:

Astfel proiectele includ renovarea caminelor, laboratoare, etc.
Eu ma duc la universitate pentru invatamant, nu pentru servicii hoteliere.

#5
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Omul nu cred ca poate schimba cadrele didactice, asa ca trebuie sa raminem realisti :)
Nu cred ca caminele si cladirile conteaza asa mult. Eu am fost in univresitati serioase in vest in care curgea apa prin acoperis cind ploua si erau galeti peste tot. Iar camine in care sa vrei sa stai inca n-am vazut. Chiar daca intentia arhitecturala exista, dupa un an de studenti devin imputite. Asta-i viata.
Ce conteaza e sa poti invata ceva ce te pregateste pentru piata muncii. Un pas bun ar fi sa fie cursurile facute mai bine. Alt pas poate mai realizabil e sa se foloseasca softaware si hardware in laboratoare compatibil cu ce se foloseste in industrie. Sa existe acces al literatura de specialitate, abonamente la publicatii etc. Macar aia care vor sa invete sa poate sa invete, daca nu toata lumea.

View Postneagu_laurentiu, on 04 martie 2015 - 07:29, said:

Eu ma duc la universitate pentru invatamant, nu pentru servicii hoteliere.
Posted Image

#6
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Te inscrii la o universitate pentru programa si pentru ce ai posibilitatea sa studiezi acolo.

Cred ca putini sunt cei care analizeaza in prealabil noutatea calculatoarelor sau prospetimea zugravelii. Astea sunt chestii superficiale.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
da, asa este, sa mergi la un laborator si sa faci 3 calcule la un pc care ruleaza windows 2000, sigur nu se uita nici un student la cat de "proaspete" sunt, nu?

cum adica sa nu conteze caminele? sa intri intr-un camin cu ghena la intrare, intr-un camin cu igrasie pe holuri si in camere, sa tusesti efectiv de la putoarea si sporii de mucegai si igrasie din bai. sa nu ai prize, intrerupatoarele sa cada efectiv pe jos si sa aprinzi becul doar cu 2 fire incrucisate. nuuu, nici nu conteaza, nu sunt asa multi care sa se uite, toate sunt superficiale.

byblos, cred ca n-ai calcat nici macar intr-un complex, nu mai spun de camere ca sa vezi cum se traieste de fapt.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postneagu_laurentiu, on 04 martie 2015 - 07:29, said:

Eu ma duc la universitate pentru invatamant, nu pentru servicii hoteliere.

De acord cu tine, dar am  o mica nota de subsol: cazarea, pentru cei din provincie, sa fie totusi decenta. Sa fie renovata, mobilier cel putin  bun (pentru conditii de camin studentesc, consider ca paturile, dulapurile si birourile sa fie de data mai recenta, nu harburi de X generatii). Curatenia, la camera, e datoria locatarilor. Nu mai spun pe hol, unde ar trebui doar s-o intretina, motive evidente.

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,914
  • Înscris: 18.12.2007

View PostByblos4, on 04 martie 2015 - 08:04, said:

Cred ca putini sunt cei care analizeaza in prealabil noutatea calculatoarelor sau prospetimea zugravelii. Astea sunt chestii superficiale.

Ihi, sigur. Sa vezi ce misto a fost acum 10-12 ani (nu mai tin minte) cand primele 2 luni din semestru a trebuit sa stam care si pe unde a putut fiindca nu terminasera de zugravit caminele si, in consecinta, nu le deschisesera. Asta se intampla in Regie Posted Image
Si in laborator e si mai misto sa te chinui 2 ore sa scoti niste date care nici de ale naibii nu confirma teoria ca sa iti dai seama ca aparatul ala e complet decalibrat si nici nu se mai poate calibra din cauza vechimii.

Edited by AlexEn, 04 March 2015 - 09:24.


#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcezar666, on 04 martie 2015 - 02:48, said:

Buna seara, am posibilitatea de a face niste modificari intr-o universitate din Romania pe partea de a atrage studenti. Astfel proiectele includ renovarea caminelor, laboratoare, etc. Vin in eventualitatea viitorilor studenti sau chiar cei care studiaza. Ce ati dori intr-o universitate pentru a va inscrie la aceasta institutie si pentru a va imbunatati experienta studenteasca ? Multumesc de timpul acordat.
Edit: Revin cu mai multe detalii pe parcursul topicului in masura in care se ridica interes.
Digitalizarea cursurilor: streaming prin internet, posibilitatea de a-i pune pauza profesorului, toate fisierele sa fie accesibile online.

Romania e in top10 mondial la viteza internetului. Asta ar trebui folosita si la altceva decat download (ilegal) de filme si muzica.

Edited by OriginalCopy, 04 March 2015 - 09:17.


#11
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
o biblioteca f bine pusa la punct, de la sala de lectura, pana la sala media(pc-uri conectate la internet, copiatoare, ) sali de cursuri dotate cu proiectoare si sisteme audio decente, info pointuri, grupuri sanitare ok,  in camine sa fie bucatarii bine puse la punct nu daramaturi, tot in camine sa aibe geamuri si usi decente nu sa stai cu prosopul la geam ca te trage curentul, internet wireless care sa aibe o acoperire ok.
Laboratoarele sunt vitale sa arate decent dar cel mai important sa fie dotate cu echipamnte de generatie noua.
Cel mai important o platforma de comunicare (internet/intranet) bine pusa la punct.

Sali de conferinta bine puse la punct.

Edited by joseph_lacroix, 04 March 2015 - 09:25.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Chestiunea era de principiu/accent, initiatorul spunea "de a atrage studenti". Atragerea asta o faci intai cu probleme specifice invatamantului si in plan secund restul (pana la urma stau si cu chirie undeva).

#13
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostOriginalCopy, on 04 martie 2015 - 09:15, said:

Digitalizarea cursurilor: streaming prin internet, posibilitatea de a-i pune pauza profesorului, toate fisierele sa fie accesibile online.

Romania e in top10 mondial la viteza internetului. Asta ar trebui folosita si la altceva decat download (ilegal) de filme si muzica.

Genial. Asta e raspunsul. Asta e trendul mondial.
Pe de alta parte MIT, Harvard, Berkeley etc deja au cursurile moaca pe internet. CVe ar mai putea aduce noi o univresitate romaneasca in afara de limba si poate concordanta cu programa?

PS: baietii cu caminele: domnilor, e invatamint gratis si caminele sint suventionate... altii platest sute de mii de $ taxe de scolarizare si caminul nu e inclus is e peste pretul pietei, iar voi faceti mofturi ca nu e caminul frumos? da-n gazda ce are?

Edited by wizardofoz, 04 March 2015 - 09:36.


#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Legat de camine: sa zicem ca e prima plecare indelungata de acasa a unui tanar (nu m-as hazarda daca as spune "copil"). Cam asta ar fi rationamentul. Camere decente sa poti incepe sa ai grija de o locuinta (bineinteles impartita cu cuneva si doar la tariful de intretinere).

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPololica, on 04 martie 2015 - 09:38, said:

Legat de camine: sa zicem ca e prima plecare indelungata de acasa a unui tanar (nu m-as hazarda daca as spune "copil").
Altii pleca pe la 14 ani la liceu in alte localitati. La 18 ani sa plangi dupa mama...

Edited by neagu_laurentiu, 04 March 2015 - 09:47.


#16
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Tot nu inteleg.
Cind am fost eu la camin, camera decenta insemna 4 paturi de fier si parca era si un sifonier. Baia era mai mult sau mai putin impartita. Veneai ceva mai devreme, faceai curat ca nu era greu, dadeai o mina de var ca era o singura camera si 4 handralai, cumparai o tzoala de pus pe jos, pozitionai un resou cit mai puternic in mijlocul camerei si un frigider intr-un colt si aia era. Nu stiu cum dar toti ramineau cu amintiri minunate si mai si invatau. La 18 ani nu-ti trebuie "conditii", iar daca iti trebuie e o piata enorma de apartamente si camere de inchiriat.

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Cursuri gandite logic si intr-o ordine fireasca (nu te folosesti in sem 1 de tot felul de concepte matematice pe care abia in sem 2 le prezinti la cursurile de matematica), tinute de profesori care stiu cu ce se mananca materia respectiva (nu doar recita ce li s-a povestit lor cu 20 de ani in urma), pe suport digital si nu scrise dupa dictare, si cu o evaluare care sa stimuleze studentul sa gandeasca, nu sa toceasca/reproduca.

#18
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu ma refer la plansul dupa fusta mamii. Ma refer la inceputul vetii de obligatii. Stiu ca unii pleaca la liceu si stau la camin, dar nu cred ca vine unul din Baia Mare sa invete la liceu in Constanta sau Mangalia. Studentia e ceva mai grea decat liceul (banii de buzunar se gasesc mai greu, gasirea unui job, etc) si ar trebui sa fie punct de plecare in cariera. Dar cred ca deja dam in filosofie si nu cred ca e cazul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate