Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Calitatea vocii la telefonia mobila

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,112
  • Înscris: 22.01.2004
Nu credeam sa ajung sa duc dorul telefoniei fixe. Dar la toti operatorii de telefonie mobila mi se intampla din ce in ce mai des (in conditii de semnal ok si telefoane bune) sa se auda prost, sau foarte prost. Rar reusesc sa prind un HD voice si atunci cand se intampla pica foarte des inapoi la calitate standard. Compresii, zgomote, intreruperi, nici pe vremea lui Ceausescu la fix cu centralele analogice cand aveai la sat un apel dintr-un capat in altul al tarii nu se auzea in halul asta. Si nu vorbesc pe 2G ci pe 3G. M-am saturat sa ma chinui sa inteleg ce vorbeste interlocutorul. Am inceput sa sun prietenii pe Viber ca sa am si eu o convorbire la o calitate normala.

Pe fix e cat se poate de ok, si la teleqom si la digi cat am apucat sa verific.

Ce se intampla? E in plan la operatori sa readuca macar partial calitatea convorbirilor? Sau migram usor spre VoIP ca sa ne intelegem? Pe bune, prefer sa vorbesc mai rar si cu delay pe VoIP decat sa am 3 sferturi dintr-o convorbire formata din intrebari: "ce ai zis?" si repetari de raspunsuri.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Incearca si HD Voice de la Orange, in caz ca pana acum ai folosit Telekom.

Edited by MembruAnonim, 04 March 2015 - 02:27.


#3
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,112
  • Înscris: 22.01.2004
folosesc in mod curent orange, telekom, vodafone si digi. rar am prins HD voice in orange, da, era ok, dar nu am prins mereu, poate fiindca nu avea interlocutorul telefon capabil de HD, sau cine stie pe unde se ruta convorbirea. e la noroc, ca la vodafone.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Daca o sa apelezi Orange-Orange si telefoanele sunt compatibile cu codecul asta, intotdeauna apelurile vor avea claritatea cea mai buna.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAlexis, on 04 martie 2015 - 02:18, said:

Nu credeam sa ajung sa duc dorul telefoniei fixe. Dar la toti operatorii de telefonie mobila mi se intampla din ce in ce mai des (in conditii de semnal ok si telefoane bune) sa se auda prost, sau foarte prost. Rar reusesc sa prind un HD voice si atunci cand se intampla pica foarte des inapoi la calitate standard.
E foarte ciudat, eu prind intotdeauna HD voice la Orange. Adica vreau sa spun nu am intalnit altfel, poate doar atunci cand lumea nu are telefon compatibil dar si atunci se aude belea dar cu mai putine inalte si basi. Trebuie sa faci numai conexiuni 3G pentru asta fireste... vezi cum esti setat poate te arunca in 2G.

Edited by andreic, 04 March 2015 - 05:52.


#6
-Mosul-

-Mosul-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 27.02.2015

View PostAlexis, on 04 martie 2015 - 02:18, said:

Ce se intampla? E in plan la operatori sa readuca macar partial calitatea convorbirilor? Sau migram usor spre VoIP ca sa ne intelegem? Pe bune, prefer sa vorbesc mai rar si cu delay pe VoIP decat sa am 3 sferturi dintr-o convorbire formata din intrebari: "ce ai zis?" si repetari de raspunsuri.
Ai incercat alt telefon?

#7
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009

View PostMembruAnonim, on 04 martie 2015 - 02:23, said:

Incearca si HD Voice de la Orange, in caz ca pana acum ai folosit Telekom.

View PostMembruAnonim, on 04 martie 2015 - 05:05, said:

Daca o sa apelezi Orange-Orange si telefoanele sunt compatibile cu codecul asta, intotdeauna apelurile vor avea claritatea cea mai buna.
Ai uitat esențialul: calitatea semnalului! Că poți avea și pe mama lu' HD Voice pe telefoane, la ce semnal am eu acasă nu se va auzi veci!Posted Image

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
posibil ca defectul sa fie la tine (defecte de auz)... sau posibil ca telefoanele alea de calitate sa fie de vina... sau nu tii urechea unde trebuie (incearca căşti)
importante sunt cuvintele... calitatea conversatiei...
majoritatea operatorilor folosesc VOIP si reduc banda alocata fiecarei conexiuni...

e greu de dus dorul? te cocoşează? sau ce

Edited by Nero-d, 04 March 2015 - 08:30.


#9
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,112
  • Înscris: 22.01.2004
desi am mai spus si in primul post mai spun odata ca vad ca se repeta anumite intrebari:

- folosesc mai multe telefoane: samsung galaxy s4, iphone 5s si un nokia lumia 635 (din cauza jobului). am incercat si telefoane non-smartphone, acelasi lucru
- m-am gandit si eu ca as putea avea probleme cu auzul, dar daca pe voip (viber) si pe fix sau cand dau de hd voice aud perfect, scot din calcul varianta asta
- calatoresc cu jobul in foarte multe zone din tara, inclusiv in zone rurale si sunt nevoit sa sun persoane din acele zone sau din tara, pe diverse retele de telefonie
- daca sun din orange in orange sau vodafone - vodafone si persoana pe care o apelez are telefon care sa stie de hd voice da, se intampla sa prind hd voice, dar asta se intampla rar si nu este un aspect pe care sa am cum sa-l controlez, n-am cum sa le zic la toti sa treaca pe orange si sa-si ia telefoane cu hd voice.
- in majoritatea cazurilor, acolo unde este posibil, stau in 3g
- am incercat o casca bluetooth, se auzea mai tare dar si mai prost. cu casti obisnuite cu fir se aude la fel ca la telefon

Pot spune cat se poate de sigur ca in ultimii ani a scazut drastic calitatea vocii pe telefonia mobila. Imi aduc aminte cu placere de momentele in care (desi pe 2G) Cosmorom (asa era pe atunci) avea cea mai buna calitate a vocii in apel. Tot in acea perioada (anii 2003-2004 parca) primii la care a scazut calitatea vocii au fost Connex urmati si de Dialog la scurt timp. Poate sunt eu mai pretentios dar deja a inceput sa fie deranjanta treaba. Am inceput sa folosesc intensiv viber-ul, cand am de sunat pe cineva intai incerc pe viber si apoi in modul clasic.

#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai daca nu sunt foarte multi care se plang de acest "defect"? (sau daca li se pare suportabil) concluzia logica e ca problema e la tine...
trensmisia fiind integral digitala, e vorba de codecuri si filtrarea fregventelor...
nu marca telefonului conteaza (sau nu numai ea) ci aparatul in sine
auzul poate fi afectat pe anumite fregvente... e necesara o audiograma

#11
tapinarul777

tapinarul777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.12.2014

View PostAlexis, on 04 martie 2015 - 02:18, said:

Nu credeam sa ajung sa duc dorul telefoniei fixe.
Si pe fix aveai 3G ?

#12
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,112
  • Înscris: 22.01.2004
cum sa nu, aveam si 7G

Se pare ca am gasit o explicatie si nu sunt singurul care se plange de problema asta: http://spectrum.ieee...d-how-to-fix-it

Deci astept VoLTE, acoperire nationala 4G si momentul in care lumea o sa-si faca upgrade la telefoane. Inca vreo 10 ani :)))

Edited by Alexis, 04 March 2015 - 09:06.


#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postcrislacor, on 04 martie 2015 - 07:44, said:

Ai uitat esențialul: calitatea semnalului! Că poți avea și pe mama lu' HD Voice pe telefoane, la ce semnal am eu acasă nu se va auzi veci!Posted Image
Tin sa te contrazic. Acasa am un semnal mai mult decat execrabil atat pe 2G cat si pe 3G (uneori trebuie sa stau cu telefonul lipit de geam) si nu am probleme cu HD Voice.

Edited by Hider141, 04 March 2015 - 09:08.


#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Păi dacă zici ,,în țară " pe oriunde probabil că o să ai probleme mulți ani de acum încolo, pe coclauri alea alea.

Credeam că sînt eu norocos în oraş pe Rds.

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Eu folosesc Alonia pe telefon mai nou exclusiv, cu redirecţionare de back-up pe un clickphone şi pot spune că 90% din apeluri "curg" bine. Contul e înregistrat pe clientul Android, nu folosesc aplicaţia.
Ca avantaje am faptul că nu ratez apeluri (clickphone trimite notificări pe mail) şi am calitate audio superioară. Ca dezavantaj, am unele probleme pentru interlocutori dacă sunt doar pe 3G mai slab. (în mod curent folosesc 4G)
VOIP e viitorul, am realizat asta de 5 ani dar abia acum există infrastructură tehnică să meargă bine.

Cască am de la Sony, un bt52 cu HD voice. în mişcare nu prea apelez pe 3G (pe 4G nu sunt probleme), opresc maşina mai bine pentru a avea o convorbire optimă.

#16
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 25.06.2008
Parerea mea: a scazut calitatea deoarece echipamentele folosite de operatori, Ericsson, Motorola, Siemens, Nokia, Alcatel au fost inlocuite cu chinezarii gen Huawei, ZTE.

Edited by obionekenobi, 04 March 2015 - 09:55.


#17
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Telefonul meu nu e smartphone, insa are o claritate foarte buna in convorbiti.
Am un Samsung E1170  Posted Image

#18
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Eu am avut probleme cu HD Voice de la Orange. Dupa ~1 minut in convorbire se auzea un "trosnet" si se reducea la tacere convorbirea. Inchideam, sunam inapoi,iar dupa ~1 min in convorbire din nou.. Am trecut pe 2G si am putut vorbi mai mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate