Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Curatare elemente optice obiectiv

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
FlorinMI

FlorinMI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.02.2015
Cum as putea sa curat obiectivul?ma refer la partea dinspre aparat..nu stiu daca e pe interior sau nu

#2
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Eu le curat doar cu piele de caprioara foarte fina, speciala pentru sters lentile de ochelari. Nu zgarie si nu lasa urme pe lentile. Lavetele textile nu sunt asa de fine ca pielea. Iar cu servetele pentru ochelari n-am incercat.

#3
floricel

floricel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 15.03.2006
Poate, pe cei mai priceputi in domeniu, i-ar fi ajutat 'mici' detalii: ce fel de obiectiv, ce fel de aparat.
O seara placuta.

#4
FlorinMI

FlorinMI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.02.2015

View Postfloricel, on 03 martie 2015 - 20:22, said:

Poate, pe cei mai priceputi in domeniu, i-ar fi ajutat 'mici' detalii: ce fel de obiectiv, ce fel de aparat.
O seara placuta.
obiectiv kit 18-55mm canon 400d

#5
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009

View PostFlorinMI, on 03 martie 2015 - 20:04, said:

Cum as putea sa curat obiectivul?ma refer la partea dinspre aparat..nu stiu daca e pe interior sau nu
In ordinea asta: Scoti obiectivul de pe aparat, cu o pompita sufli lentila, daca nu dispare mizeria dai cu o pensula pentru lentile sau un Lenspen. Daca mizeria e lipita bine singura solutie e laveta de microfibra si lichid de curatat lentile!
P.S. Cauta la magazinele on-line cu profil foto in sectiunea accesorii de curatare, vei gasi zeci de optiuni!

Edited by DannyMC, 03 March 2015 - 20:30.


#6
FlorinMI

FlorinMI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.02.2015

View PostDannyMC, on 03 martie 2015 - 20:29, said:

In ordinea asta: Scoti obiectivul de pe aparat, cu o pompita sufli lentila, daca nu dispare mizeria dai cu o pensula pentru lentile sau un Lenspen. Daca mizeria e lipita bine singura solutie e laveta de microfibra si lichid de curatat lentile!
P.S. Cauta la magazinele on-line cu profil foto in sectiunea accesorii de curatare, vei gasi zeci de optiuni!
am gasit la f64 un kit complet cu pompa,o pensula,betisoare,lichid si laveta

#7
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015

View PostFlorinMI, on 03 martie 2015 - 21:54, said:

am gasit la f64 un kit complet cu pompa,o pensula,betisoare,lichid si laveta

cat ai dat pe kitul asta?

#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Daca e vorba de mici firicele de praf eu nu m-as deranja prea mult.

#9
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Sufland praful cu pompita, il impingi tot in interiorul obiectivului. Trebuie sa sufli tangential la elementul optic astfel incat sa disloci firele de praf si sa plece de acolo. Daca elementul optic este ingropat in corpul obiectivului, faci zoom sau focalizezi incat sa iasa cat mai mult.

Dupa ce ai dislocat firele mari de praf, folosesti un servetel umed si stergi elementul obiectivului, dupa care cureti tot cu un servetel uscat. Sunt seturi de servetele umed-uscat similare celor pentru ochelari.

De ce nu stergi cu carpa de caprioara sau microfibra ? Pai stergi si cu ele daca sunt noi sau daca le-ai spalat/curatat. Altfel, nu stergi pentru ca un element uscat nu va lubrifia suprafata elementului optic astfel incat firele de praf ramase sa nu produca zgarieturi. Carpa de caprioara este fina dar zgarieturile nu sunt produse de carpa in sine ci de particulele de praf ramase pe suprafata elementului optic.

Nu da banii aiurea le pensule, cumpara o pompa de suflat cat de mare si niste seturi de servetele umed-uscate.

#10
FlorinMI

FlorinMI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.02.2015

View Postnickyro, on 04 martie 2015 - 01:29, said:


cat ai dat pe kitul asta?
65 lei

View Postcrokodilu, on 04 martie 2015 - 01:45, said:

Daca e vorba de mici firicele de praf eu nu m-as deranja prea mult.

View Postnicolaie, on 04 martie 2015 - 09:16, said:

Sufland praful cu pompita, il impingi tot in interiorul obiectivului. Trebuie sa sufli tangential la elementul optic astfel incat sa disloci firele de praf si sa plece de acolo. Daca elementul optic este ingropat in corpul obiectivului, faci zoom sau focalizezi incat sa iasa cat mai mult.

Dupa ce ai dislocat firele mari de praf, folosesti un servetel umed si stergi elementul obiectivului, dupa care cureti tot cu un servetel uscat. Sunt seturi de servetele umed-uscat similare celor pentru ochelari.

De ce nu stergi cu carpa de caprioara sau microfibra ? Pai stergi si cu ele daca sunt noi sau daca le-ai spalat/curatat. Altfel, nu stergi pentru ca un element uscat nu va lubrifia suprafata elementului optic astfel incat firele de praf ramase sa nu produca zgarieturi. Carpa de caprioara este fina dar zgarieturile nu sunt produse de carpa in sine ci de particulele de praf ramase pe suprafata elementului optic.

Nu da banii aiurea le pensule, cumpara o pompa de suflat cat de mare si niste seturi de servetele umed-uscate.
multumesc de sfat

#11
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Asa cum a spus si Nicolaie, pielea de caprioala sau orice alta carpa uscata este o idee proasta. Orice firisor de praf/nisip aflat pe suprafata sticlei, poate sa o zgarie atunci cand este presat cu ceva uscat. Am un amic care a reusit sa zgarie asa un obiectiv de 1200$. Schimbatul elementului frontal l-a costat vreo 10 milioane.


Folositi servetele umede fara sa apasati tare si doar dupa ce ati curatat suprafata cu o perie speciala.
Servetele umede de curatat obiective si lentile se gasesc si la Carrefour. Cu vreo 4 lei iei un pachet cu 30 de servetele.

Se gasesc si truse de curatat la magazinele de specialitate:
http://www.f64.ro/gi...ntretinere.html

Edited by katran, 16 March 2015 - 10:22.


#12
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Eu nu curat obiectivul de praf cu piele de caprioara. Am reusit sa curat amprente de pe obiectiv doar cu piele de caprioara foarte fina si curata, fara sa zgarii obiectivul. Probabil n-am fost destul de explicit, eu ma gandeam la pete ceva mai greu de scos, gen amprenta, grasime, nu la firicele de praf.

Da' fiecare sa-si curete obiectivul in mod profesionist.

#13
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
"Pielea de caprioara" nu are ce cauta in apropierea unui obiectiv; ci la cosul de gunoi. Exista carpe de microfibra, daca vreti sa stergeti obiectivul (insa, mare atentie, sa nu fie fir de praf - nici pe obiectiv, nici pe carpa). Pacat ca nu se mai gaseste solutie Paterson, ca pe vremuri... tare buna era.
Acum am niste "cearsafuri" de microfibra Sigma, luate de la Focus94 (nu stiu unde mai gasiti carpe de microfibra atat de mari). Pentru obiective folosesc insa in special LensPen ("Pentax").

Servetelele umede in general sunt proaste, lasa urme.

Edited by TS030, 16 March 2015 - 21:05.


#14
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Carpa de microfibra n-a reusit sa-mi stearga amprentele de pe obiectiv. Pielea de caprioara am cumparat-o de la un "cabinet" de optica medicala- ochelari. Banuiesc ca nici lentila de ochelari nu se sterge cu piele de caprioara, ca se zgarie... Acum nici nu-mi mai fac mari griji, ca piele de caprioara nici nu se mai gaseste: am intrebat, exista doar carpe din alea fine (cel putin in oras la mine). :) Sau... naiba s-o ia, poate nici nu era piele de caprioara, poate era o denumire generica! :))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate