Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Izolare tavan de lemn tencuit cu trestie cu polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009
Se poate izola un tavan de scandura 3cm tencuit cu trestie, cu polistiren ? Tavanul da intr-un pod nelocuibil. De care polistiren: expandat sau extrudat ? Se pune folie bariera de vapori sau nu ? Am cercetat forumurile si se pare ca sunt pareri impartite.....
Stima.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
nu mai bine pui in pod niste vata minerala de sticla?  si lasi tavanul de scandura asa rustic?  Eventual il dai cu lac  :)

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Are dreptate colegul, izolarea cea mai buna se face in pod, iar tavanul il capitonezi cu lambriu din lemn natur lacuit!
Va fi ceva rustic si frumos.Posted Image
Bineinteles asortat cu tamplaria usilor si ferestrelor camerelor!

[ http://www.placarilemn.ro/imagini/img_galerie/1281617556_tmb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by xmanyacs77, 03 March 2015 - 18:45.


#4
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

 xmanyacs77, on 03 martie 2015 - 18:28, said:

Are dreptate colegul, izolarea cea mai buna se face in pod, iar tavanul il capitonezi cu lambriu din lemn natur lacuit!
Va fi ceva rustic si frumos.Posted Image
costa cca 10 EUR/m2 izolatie cu vata minerala, structura si placi de rigips ! ... permite tavanului sa "respire" !

#5
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Se poate si cu polistiren expandat (ca e mai ieftin) pe tavan, dar e cam contra-productiv. Exista saibe de plastic ("ciuperci fara picior") tocmai pentru fixat materiale izolatoare direct pe structura de lemn cu holsuruburi.
Dar e mult mai bine cu vata pe sus intre grinzi, ca poti sa pui mult mai multa izolatie decat ai putea pune pe dedesuptul tavanului.
Si rigips si folie bariera de vapori pe dedesupt, daca vrei sa maschezi eventuale defectiuni.

Ai putea renunta la bariera de vapori doar daca ai avea garantia ca podul este ventilat natural, aerisit permanent, ca sa aiba pe unde sa iese umiditatea care se ridica din casa si trece prin izolatie si ajunge in pod.
Fara ventilatia corespunzatoare, aceasta umiditate o sa condenseze pe astereala si pe restul structurii de lemn care ajunge la temperaturi scazute si o sa faca mucegai.

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Dupa ce ca avea parerile impartite acum l-ati bagat si in ceata.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
nu ,deloc. I-a fost data directia spre calea cea buna.  El se decide ce vrea sa faca la el acasa.   Posted Image

Edited by MembruAnonim, 03 March 2015 - 18:50.


#8
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

 MembruAnonim, on 03 martie 2015 - 18:49, said:

nu ,deloc. I-a fost data directia spre calea cea buna.  El se decide ce vrea sa faca la el acasa.   Posted Image
in constructii ca si-n viata, primesti intotdeauna cat platesti ! ...
ieftin si bun, este f greu de gasit ! ... aproape imposibil !

Edited by 9victor, 03 March 2015 - 18:59.


#9
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Banuiesc ca omul nu vrea sa-si izoleze tavanul pe interior, ci pe deasupra (prin pod), caz in care merge fara probleme polistirenul expandat de 10 cm fara bariera de vapori. Merge si vata minerala sau de sticla.

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 campary, on 03 martie 2015 - 19:05, said:

Banuiesc ca omul nu vrea sa-si izoleze tavanul pe interior, ci pe deasupra (prin pod), caz in care merge fara probleme polistirenul expandat de 10 cm fara bariera de vapori. Merge si vata minerala sau de sticla.

Izolatia din pod, trebuie facuta din vata de sticla sau minerala; este super ok!
Iar tavanul interior placat cu lambriu din lemn masiv lacuit!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 03 March 2015 - 19:29.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
poate are deja din lemn masiv sipci lungi. Nu te-ai gandit la asta?
Nu e prima vila cu mansanda de lemn la care vad asa ceva

#12
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
In pod. Dulapi sau fragure de OSB ca si lazile de lemn. 40 cm grosime. Vata de sticla.
Vezi si aici:
http://forum.softped...4#entry16805807

Dar OBLIGATORIU pod aerisit

#13
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009
Multumesc pentru raspunsuri, dar nu m-ati inteles. Vreau izolatie pe interior, nu in pod. In pod nu prea pot sa pun izolatie ca e plin de grinzi si intre ele e materialul cel mai vechi de izolatie: cocsul usor/zgura Posted Image . Am calculat ca grinzile ocupa juma din suprafata podului. In plus de asta, e o chestie logica sa ;;captezi'' caldura inauntru si nu s-o lasi sa treaca printr-un material ca dupa aia s-o ''stopezi''. Ma scuzati, eu asa vad lucrurile. Deci as dori polistiren, dar ce masuri de precautie trebuieste ?
P.S. Am spus ca tavanul este tencuiala pe suport de trestie batut pe scandura de 3cm.

Edited by leonardusius, 03 March 2015 - 20:32.


#14
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Daca o faci pe interior pui de la interior spre exterior: gips-carton, folie antivapori, polistiren, tavanul.

Daca tu pui izolatia pe interior atunci faci ca zidul/tavanul sa nu se mai incalzeasca. Adica il ti la o temperatura mica si daca nu pui folie anti vapori acestia pot sa condenseze pe zid/tavan. Sfatul meu este sa izolezi cu vata minerala de sticla nu cu EPS pentru ca e ~3 ori mai ieftina, daca nu mai mult.

pe un alt topic @doarUNom ne-a dat un exemplu cum poti sa prinzi vata
http://www.misiuneac...51&d=1362258286

Edited by Kendo, 03 March 2015 - 20:39.


#15
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 Kendo, on 03 martie 2015 - 20:35, said:

Daca o faci pe interior pui de la interior spre exterior: gips-carton, folie antivapori, polistiren, tavanul.

Daca tu pui izolatia pe interior atunci faci ca zidul/tavanul sa nu se mai incalzeasca. Adica il ti la o temperatura mica si daca nu pui folie anti vapori acestia pot sa condenseze pe zid/tavan. Sfatul meu este sa izolezi cu vata minerala de sticla nu cu EPS pentru ca e ~3 ori mai ieftina, daca nu mai mult.

pe un alt topic @doarUNom ne-a dat un exemplu cum poti sa prinzi vata
http://www.misiuneac...51&d=1362258286

Nu se poate renunta la gips-carton si sa pun direct polistiren, apoi folia si apoi tavanul ? Polistirenul pe urma spacluit cu adeziv si plasa, apoi glet si lavabil. Totusi parca ideea ta e mai buna si mai ieftina. Stima.

#16
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 leonardusius, on 03 martie 2015 - 20:28, said:

Multumesc pentru raspunsuri, dar nu m-ati inteles. Vreau izolatie pe interior, nu in pod. In pod nu prea pot sa pun izolatie ca e plin de grinzi si intre ele e materialul cel mai vechi de izolatie: cocsul usor/zgura Posted Image . Am calculat ca grinzile ocupa juma din suprafata podului. In plus de asta, e o chestie logica sa ;;captezi'' caldura inauntru si nu s-o lasi sa treaca printr-un material ca dupa aia s-o ''stopezi''. Ma scuzati, eu asa vad lucrurile. Deci as dori polistiren, dar ce masuri de precautie trebuieste ?
P.S. Am spus ca tavanul este tencuiala pe suport de trestie batut pe scandura de 3cm.

Logica ta e profund gresita si vad ca tu ai ideile tale , nu stiu de ce vrei sa te mai consulti cu ceilalti daca nu ti cont de ce iti recomanda Posted Image .Caldura se stocheaza in materiale , in pereti si iti formeaza o masa termica care face locuinta confortabila prin inertia termica mare..

Polistirenul este un produs toxic si va emana miros permanent in incapere .El este facut sa izoleze la exterior nu in spatiile de locuit .

#17
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 ciine, on 04 martie 2015 - 10:19, said:

Logica ta e profund gresita si vad ca tu ai ideile tale , nu stiu de ce vrei sa te mai consulti cu ceilalti daca nu ti cont de ce iti recomanda Posted Image .Caldura se stocheaza in materiale , in pereti si iti formeaza o masa termica care face locuinta confortabila prin inertia termica mare..

Polistirenul este un produs toxic si va emana miros permanent in incapere .El este facut sa izoleze la exterior nu in spatiile de locuit .

Gresit, ma rog. Tavanul are tencuiala de 1.5-2 cm dar peretii laterali sunt de 40 cm neizolati inca). Nu stiu ce relevanta are inertia termica la 1 cm de tencuiala. Am spus clar ca nu vreau decat tavanul; dar asta e, mereu ma confrunt cu aceeasi problema: multi care n-au nici intuitie, nici rationament, si nici nu citesc atent datele problemei. Cu scuze sa-mi fie. Ce miros emana daca pun peste el folie antivapori, rigips, apoi glet si apoi lavabil Kober cu ioni de argint.......Posted Imagehai sa fim seriosi.....

Edited by leonardusius, 04 March 2015 - 14:32.


#18
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 leonardusius, on 04 martie 2015 - 14:30, said:

Gresit, ma rog. Tavanul are tencuiala de 1.5-2 cm dar peretii laterali sunt de 40 cm neizolati inca). Nu stiu ce relevanta are inertia termica la 1 cm de tencuiala. Am spus clar ca nu vreau decat tavanul; dar asta e, mereu ma confrunt cu aceeasi problema: multi care n-au nici intuitie, nici rationament, si nici nu citesc atent datele problemei. Cu scuze sa-mi fie. Ce miros emana daca pun peste el folie antivapori, rigips, apoi glet si apoi lavabil Kober cu ioni de argint.......Posted Imagehai sa fim seriosi.....


Pe banii tai poti sa experimentezi ce doresti dumneata Posted Image , eu nu ma opun.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate