Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Facultate cluj: FSEGA vs Business

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
robertCG

robertCG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.08.2014
Sunt din rm.valcea , clasa 12a termin mate-info intensiv info si vreau sa urmez o facultate cu profil economic/in domeniul afacerilor si m-am gandit la fsega(economie si afaceri internationale ca profil) sau transilvania business school din cadrul ubb. Mi se pare mai serioasa treaba la facultatea de business, dar cand am vazut cladirea propriu-zisa nu m-a incantat foarte mult.. in comparatie cu ce e acum la fsega( din ce am vazut pe internet arata extraordinar de bine..zici ca esti in campus in afara(gen anglia) . Astept niste pareri.. va multumesc anticipat!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Cladirea e un criteriu ?!

#3
robertCG

robertCG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.08.2014
nu stiu ce sa zic.. dar, cum e cea mai veche facultate de business ma gandeam ca au si ei o cladire impunatoare.. pentru atingerea scopurilor mele nu e un criteriu..

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Atunci compara materiile de studiu de la fiecare si vezi care-s pe placul tau. Da' stii ca asta-i buna doar daca vrei tu sa faci o afacere in viitor ca pana te pune cineva sa conduci o afacere mai trece mult timp (cat capeti experienta prin alte joburi).

#5
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Frate e o mare vrajeala facultatile si profilele care se dau "de business". Nu o sa te invete nimeni asa ceva pentru ca: a) nu exista vreo reteta; b) daca cineva are o idee de afaceri o va pune in aplicare Posted Image
Acuma na, daca vrei sa faci o facultate doar asa ca sa ai e ok. Daca te astepti sa si inveti ceva te inseli...

Edited by potae, 03 March 2015 - 16:17.


#6
robertCG

robertCG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.08.2014
eu cred ca toate facultatile sunt o mare vrajeala.dau ex fac de mate-info.. o faci degeaba pentru ca trebuie sa inveti singur limbajul de programare cerut de catre angajator.. de-aia nu mai poate ala ca faci tu mate-info cat timp nu-i sti sa-i faci bani.. sa nu mai zic politehnica unde intra la buget pana si cei care iau bacul cu nota minima din a 4-5 incercare..
vreau sa-mi deschid eu propria mea afacere si ma gandeam ca ar fi bine sa fac facultatea de business ... intalnesc mai multi oameni .. potentiali investitori etc .

#7
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

 robertCG, on 03 martie 2015 - 16:09, said:

... dar cand am vazut cladirea propriu-zisa nu m-a incantat foarte mult..
cam asa ar trebui sa fie, nu ?
[ http://dubaitravelator.com/wp-content/themes/directorypress/thumbs//realisation-022009-sfi-psuad.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Nu chiar toate sunt. La info inveti unele chestii pe care tu de unul singur posibil sa nu te apuci. Cat despre limbaj... oricine poate invata unul, e vorba sa ai problem solving skills care de multe ori nu se reduc doar la capacitatile tehnice, tin si de persoană. La fel si in afaceri, daca nu ai simt sa vezi care-s chestiile de unde ar iesi bani, daca n-ai rabdare, perseverenta etc evident ca nu iti va iesi. Chestiile astea nu se pot dobandi in facultate. Probabil vei face economie obosita. Profii in general sunt acolo ca de altceva nu-s in stare... habar n-au aia afaceri Posted Image). Oricum e ok facultatea daca nu esti hotarat spre altceva.

Asa ca daca ai idei da-i bataie pana nu le pune altu' in aplicare. Asa inveti afaceri... din esecuri.

Edited by potae, 03 March 2015 - 16:30.


#9
robertCG

robertCG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.08.2014
victor sa inteleg ca esti la tbs ?

#10
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

 robertCG, on 03 martie 2015 - 16:42, said:

victor sa inteleg ca esti la tbs ?
daca ma intrebi pe mine, raspunsul este nu !
Am facut 2 ani de geologie la Babes-Bolyai (UBB) ! ... pe urma a venit revolutia romana ! ...
acu' sunt capsunar in Spania ! ... deci mare grija cum alegi! ...
ti-o spune unu' a carui alegere a fost "neinspirata" !
PS: in poza este Universitatea din Sorbonne !

Edited by 9victor, 03 March 2015 - 17:06.


#11
Oasisinovaed

Oasisinovaed

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.02.2015
Robert, daca vrei doar pareri, iata si parerea mea : alege economie si afaceri internationale, stapaneste foarte bine engleza, daca poti si germana ar fi perfect, informatica am inteles ca faci intensiv in liceu... In plus, inscrie-te in programe de internship ale firmelor din afara care sunt in zona ta si, daca esti bun si te faci remarcat, s-ar putea sa ai succes. Poate chiar in afara, cu propria ta afacere...
Bafta !

#12
robertCG

robertCG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.08.2014

 Oasisinovaed, on 03 martie 2015 - 17:02, said:

Robert, daca vrei doar pareri, iata si parerea mea : alege economie si afaceri internationale, stapaneste foarte bine engleza, daca poti si germana ar fi perfect, informatica am inteles ca faci intensiv in liceu... In plus, inscrie-te in programe de internship ale firmelor din afara care sunt in zona ta si, daca esti bun si te faci remarcat, s-ar putea sa ai succes. Poate chiar in afara, cu propria ta afacere...
Bafta !

mersi..m-am gandit chiar foarte bine la varianta asta.

 9victor, on 03 martie 2015 - 16:48, said:

daca ma intrebi pe mine, raspunsul este nu !
Am facut 2 ani de geologie la Babes-Bolyai (UBB) ! ... pe urma a venit revolutia romana ! ...
acu' sunt capsunar in Spania ! ... deci mare grija cum alegi! ...
ti-o spune unu' a carui alegere a fost "neinspirata" !
PS: in poza este Universitatea din Sorbonne !

ba frate dar nu te inteleg ai intrat pe postare doar ca sa vada lumea ce replici mai sti tu? nu am zis ca vreau sa arate ca X sau ca Y.. am zis doar ca pare mult mai moderna fsega..vi tu cu univ din sorbonne ca sa ce? nu ajuti pe nimeni cu nimic lasand asa reply-uri.. sa sti ca nu doar eu am nevoie de informatii privind aceste 2 facultati.. poate mai sunt si alti tineri interesati. eu cand am cautat un subiect de genu abia ce am gasit 3raspunsuri la o intrebare asemanatoare cu a mea.

#13
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
  • Asta-i absolventa de pshihologie

Quote

“La început, politica restaurantului, regulamentul de ordine interioară, dar mai ales timpii, temperaturile și rețetele produselor m-au angrenat într-o adevărată luptă cu mine însămi. Dar tot timpul în acești ani am fost motivată pentru munca mea: cu bilete la concert, cu un weekend cu familia la munte etc. Când eram studentă mi-au răsplătit eforturile făcute la școală și am fost de două ori bursiera companiei.

Ca psiholog, am putut să-mi analizez propria schimbare în toți acești ani și pot spune că McDonald’s m-a facut să descopăr că fără ceilalți nu faci nimic și să înțeleg profund expresia “toți pentru unul și unul pentru toți". La McDonald’s am fost la primul meu interviu adevărat de angajare și tot aici am avansat profesional la nivel occidental: am fost angajatul lunii, am câștigat premii în cadrul programului local de motivare și-am fost selecționată să merg la Forumul Angajaților."
http://rec.mcdonalds...rutare_new.aspx

   2.Asta-i o absolventa de " drept "

Quote

“De la McDonald’s Deva m-am mutat la McDonald’s Oradea cât am fost studentă la Drept, iar apoi, când am venit în București la Master, m-am transferat la McDonald’s din Liberty Center. Sunt de 13 ani în companie, port cu drag inelul care marchează deceniul de activitate și mă bucur că mi-am accentuat rigoarea și responsabilitatea. Unul dintre cele mai emoționante momente a fost când mi-am dus nepoții la o întâlnire cu Ronald; bucuria lor când au urcat pe scenă a fost neprețuită.

Când eram la Oradea, îmi plăcea să le prezint restaurantul copiilor care veneau în vizită; așa am descoperit că unul dintre colegii mei, când era mic, venea cu mare bucurie la McDonald’s. Tot aici am descoperit plăcerea de a vorbi cu oamenii și îmi plac mult regulile învățate în companie, pentru că McDonalds are grijă să te pregătească pas cu pas pentru fiecare etapă profesională."

  3. management

Quote

“Am venit în McDonald’s în anul II de facultate, dar n-am crezut că am să ajung manager atât de repede (în doi ani). După trei luni la McDonald’s am fost desemnată angajata lunii. A fost cel mai emoționant moment trăit până atunci în companie, am înțeles că munca îți este cu adevărat remarcată și răsplătită. Știi în teorie lucrurile acestea, dar când ți se întâmplă și sunt din inimă, te emoționează. M-am schimbat de când sunt în echipa McDonald’s: am căpătat rapiditate, atenție distributivă, am devenit mai responsabilă și am învățat să lucrez în echipă.

Ca Floor Manager coordonez oamenii, verific echipamente și produse, întocmesc rapoarte de casierie, de inventariere, susțin ședințe de pregătire, dar și muncesc pe zonă, în bucătărie. Știți ce aduce pentru tine, ca persoană privată, aprecierea pe care o primești constant în McDonald’s? Îți dorești să nu dezamăgești, iar eu mi-am promis că nu se va întâmpla asta."

Edited by tiopedi, 03 March 2015 - 18:12.


#14
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
daca esti la mate info, iti recomand sa te inscrii la fsega la informatica economica.  f d business e cam tot acolo cu fsega (fsega mi se pare putin mai buna, din ce am auzit). partea proasta la fsega, e ca sunt f multi studenti. la sectia de informatica sunt insa mai putini

#15
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
La FSEGA inveti si multe chestii practice - contabilitate, statistica, informatica economica, analiza financiara,etc

La Business e mai mult vrajeala cu management & crap


nota bene- nu-ti recomand sectia de info economica, acolo nu inveti nici informatica nici economie, e un talmes balmes

Edited by Byblos4, 03 March 2015 - 18:20.


#16
robertCG

robertCG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.08.2014
sa inteleg ca studenta de la management a iesit in castig ? sau ca daca termin fsega/business o sa ajung sa matur pe jos la mc?

ma asteptam sa mai zici ceva dupa aceste exemple..

byblos ce parere ai de economie si afaceri internationale?

#17
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

 robertCG, on 03 martie 2015 - 18:22, said:

ma asteptam sa mai zici ceva dupa aceste exemple..
Recomand ,  special pentru tine :
REI  ( relatii economice INTERNATIONALE ) sau stiinte politice .

Quote

INTERNATIONALE
da-ti seama de adevaratul potential al acestei facultati .

Edited by tiopedi, 03 March 2015 - 18:28.


#18
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Asta am terminat eu.

E o sectie ok ,dar e foarte important ce iti vei gasi de munca.

Cum zicea cineva, termina foarte multi studenti , mii facultatea asta,si sute sectia asta in fiecare an. Trebuie sa ai in vedere acest lucru.

Poti lucra in multe firme, in multe domenii. Dar nu o sa ai nimic asigurat, o sa fii intr-o piata concurentiala unde toti cauta de munca si nimeni nu are cunostinte foarte profunde intr-un anumit domeniu. Stii cate putin din toate, si te formezi efectiv in firma.institutia in care vei gasi job.

O sa faci doua-trei limbi straine (engleza obligatoriu, si apoi franceza/germana/italiana/spaniola)

Ca idee, poti sa ajungi la McDonalds cum zicea un coleg, sau poti sa ajungi sa lucrezi la Parlamentul European.

Cu aceleasi studii.


Ironic, nu ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate