Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Casa din lemn, Corbeanca

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
naturist

naturist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 09.09.2008
Salutare,

Ceva vechime pe softpedia, dar nou în ale caselor.

Momentan locuiesc într-un ansamblu din București, 3 camere, 72 mp utili. (2 dormitoare de 17 și 19, două băi de 3 și 5, un living cu bucătărie deschisă).

Abia acum încep căutările (și pentru teren, și pentru planuri). Ca idee, mă voi orienta tot către Corbeanca.

Ceea ce vreau este o casă din lemn, doar pe parter - 3 dormitoare, o debara, living și bucătărie. Probabil undeva până în 90 mp utili, ceva budget friendly.

1) Sugestii de planuri?

2) Îmi puteți recomanda câteva firme despre care știți că fac așa case?

3) O idee de cost? Costuri?


Merci!

Edited by naturist, 03 March 2015 - 14:56.


#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Faza la rosu a unei case este de 1/3 din costul total.
Casa "de lemn" se refera la faza la rosu. In mod normal finisajele sunt identice la o casa de caramida si la una de lemn, right ?
Prin solutia "lemnoasa" sa zicem ca economisesti 1/2 din costul fazei la rosu. Asta inseamna 1/2 * 1/3 = 1/6 din costul unei case de caramida si betoane. Daca gandim pe termen de 50 de ani de ce ai face aceasta economie ca sa ai o casa de lemn ?!

#3
naturist

naturist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 09.09.2008
E o discuție lungă, asemănătoare cu cea diesel vs. benzină.

Am moștenit o casă de lemn, veche de 100 de ani. Dacă ar fi unde am nevoie, aș sta și acum în ea. Dar așa.. facem alta.

PS. Am găsit ceva variante de case din lemn la cheie cu 38-42,000 EUR.

Edited by naturist, 03 March 2015 - 15:12.


#4
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
casa la rosu daca este executata corect poate sa reziste mult timp , numai ca nu o sa iasa niciodata mai ieftin decat una din caramida -motivul legerii acestui tip de tehnologie fiind unul de natura ecologica-conservare a resurselor nu unul economic.

la o casa de lemn facuta corect lemnul pentru schelet este f scump(se foloseste lemn uscat taiat de cel putin 2 ani, tratat, impotriva daunatorilor +ignifugat) in tari in cae se foloseste de mai mult timp sapunul si apa calda talpile si centura ceea ce se numesc stalpi sunt din lemn de esenta tare(stejar sau echivalent) iar fundatia desigur o sa coste la fel ca in cazul unei case pe structura clasica. In cazul in care este construita corect o casa pe structura de lemn rezista la fel de bine ca una din caramida -dar doar daca este construita corect (nu din lemn de brad sau molid  taiat de 2 luni si cu grizi de 10 cm-mai sunt "genii" care folosesc de 8 ) cheltuielile legate de acoperis, fundatie geamuri, instalatie de incalzire, electrica si sanitara fiind aceleasi.

Poiecte de casa gasesti multe(vezi ca sunt cateva site-uri pe acest forum , in genul asta) cat despre costuri tot in jurul la 450-500/mp euro ajungi.

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Aici ai mai multe modele de case din lemn masiv rotund: http://www.casaeco.r...loghouse/14/ro/ Posted Image
si case din lemn cu nut feder :http://www.casaeco.r...-groove-/17/ro/

Edited by xmanyacs77, 03 March 2015 - 15:30.


#6
naturist

naturist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 09.09.2008
Ok. Mulțumesc pentru linkuri!

Să înțeleg că nu există diferențe mari (semnificatuive) de cost. Evident, decizia mea e mai mult bazată pe preț.

Există șanse să am o casă (aceleași specificații) la gata cu 40.000?

Edited by naturist, 03 March 2015 - 15:34.


#7
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
in functie de finisaje, da .
Daca nu ai cine stie ce pretentii o casa de 100-110 mp  o poti scoae la 32-34000 de euro-in banii astia  reusesti sa o ridici , izolezi sa ii pui geamuri si tencuiesti(inclusiv gletuit) restul de bani pentru gresie, faianta si var(astea pe mine m-au costa anul trecut 3000 de euro cu produse medium+).

Edited by joseph_lacroix, 03 March 2015 - 16:05.


#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Costul final al casei depinde de pretentiile tale, nu de material. Greu scoti sub 400 eur/mp la cheie.

#9
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 naturist, on 03 martie 2015 - 15:33, said:

Evident, decizia mea e mai mult bazatã pe preț.
e "asemanatoare cu cea dintre diesel vs benzina" :)

#10
naturist

naturist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 09.09.2008
Mai mult nu înseamnă neapărat în totalitate, nu mă înțelegeți greșit. Posted Image

Bănuiesc că o casă de 90 mp utili ar avea în jur de 100-110 construiți, cam 400 EUR mp construit - la gata (cu cărămidă).

PS. Finisaje standard, nu premium.

Edited by naturist, 03 March 2015 - 16:30.


#11
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

 naturist, on 03 martie 2015 - 15:03, said:

E o discuție lungă, asemănătoare cu cea diesel vs. benzină.

Am moștenit o casă de lemn, veche de 100 de ani. Dacă ar fi unde am nevoie, aș sta și acum în ea. Dar așa.. facem alta.

PS. Am găsit ceva variante de case din lemn la cheie cu 38-42,000 EUR.

O demontezi, o aduci la oras in noua locatie si o montezi la loc.

O casa de lemn se merita doar daca iti cumperi singur lemnul, il usuci tu intr-o sera, il tratezi tu asa cum trebuie, prin imersie totala, si o construiesti tu. Daca faci asta cu o firma, te-ar costa cam 250 e/mp, daca o faci tu, te va costa a 3-a parte.

Pentru a economisi si mai mult, poti folosi balotii de paie care nu numai ca sunt ieftini dar asigura si o permeabilitate buna la vapori.

#12
naturist

naturist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 09.09.2008
@draculescu

M-am gândit la varianta demontării. Dar aș rămâne fără casa de vacanță de la munte :D

250 EUR/mp e totuși bine față de 400 EUR/mp la cărămidă. Și de baloți de paie am auzit (parcă în Franța se construiește așa, mai nou), dar structura nu este tot de lemn?

#13
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Structura de rezistenta este tot din lemn, nu poti s-o faci doar din balotii de paie ca nu ti se aproba proiectul.
Pretul ala de 250 e fara fundatie

#14
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 joseph_lacroix, on 03 martie 2015 - 15:22, said:

.. iar fundatia desigur o sa coste la fel ca in cazul unei case pe structura clasica. .. cheltuielile legate de .., fundatie .. instalatie de incalzire, .. fiind aceleasi..
Nu sunt structurist, dar la cum se fac fundatiile in Romania am constatat si eu ca nu este nici-o diferenta intre case de zidarie si case din lemn.. In Rusia, se ridica cu cricul si se indreapta case din lemn si de 150 de ani, cand se repara stalpii/reazemele.. Dar ati vazut si voi pe Discovery cum mutau case din lemn si fundatiile lor nu sunt ca aici in Romania, s-ar putea spune ca aici sunt cutremure - nu vreau sa intru in polemici cu nimeni..
Cat priveste instalatiile de incalzire, pretul lor ar trebui sa depinda de anvelopa casei, iar cand se spune casa din lemn - eu automat ma gandesc la minim 20cm de termoizolatie la pereti..Posted Image

#15
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

 naturist, on 03 martie 2015 - 15:33, said:

Ok. Mulțumesc pentru linkuri!

Să înțeleg că nu există diferențe mari (semnificatuive) de cost. Evident, decizia mea e mai mult bazată pe preț.

Există șanse să am o casă (aceleași specificații) la gata cu 40.000?
Absolutely DA!

#16
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 draculescu, on 03 martie 2015 - 16:41, said:

Pentru a economisi si mai mult, poti folosi balotii de paie care nu numai ca sunt ieftini dar asigura si o permeabilitate buna la vapori.
Si acei vapori nu raman in perete in conditiile noastre de temperaturi exterioare? Posted Image

#17
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

 overseas, on 03 martie 2015 - 16:04, said:

Costul final al casei depinde de pretentiile tale, nu de material. Greu scoti sub 400 eur/mp la cheie.
Gresit.

 andreilesan, on 03 martie 2015 - 17:16, said:


Nu sunt structurist, dar la cum se fac fundatiile in Romania am constatat si eu ca nu este nici-o diferenta intre case de zidarie si case din lemn.. In Rusia, se ridica cu cricul si se indreapta case din lemn si de 150 de ani, cand se repara stalpii/reazemele.. Dar ati vazut si voi pe Discovery cum mutau case din lemn si fundatiile lor nu sunt ca aici in Romania, s-ar putea spune ca aici sunt cutremure - nu vreau sa intru in polemici cu nimeni..
Cat priveste instalatiile de incalzire, pretul lor ar trebui sa depinda de anvelopa casei, iar cand se spune casa din lemn - eu automat ma gandesc la minim 20cm de termoizolatie la pereti..Posted Image
Nu mai depinde de punctul de roua sau 20 cm e la moda?

#18
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 danmannx, on 03 martie 2015 - 17:21, said:

Nu mai depinde de punctul de roua sau 20 cm e la moda?
De punctul de roua a depins atata timp cat resursele apartineau tarilor de unde acestea se extrageau.. Acum ""moda"" este sa ""platim pentru tot cu varf si indesat"".Posted Image


Apropo, dupa modificarea Normelor din Rusia (ori in 2001, ori 2002 nu mai tin minte) pentru cladirile noi din lemn masiv grosimea peretilor nu au voie sa fie mai mica de 54 cm.
S-ar putea spune ca la noi frigurile nu sunt ca la ei, deacord, insa la ei gazele costau pe atunci 30 USD pentru 1000 mc, iar la noi peste 100 USD..

Edited by andreilesan, 03 March 2015 - 17:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate