Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Ștergere semnătura fără voia mea

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Buna ziua,

În ce art. se incadrează fapta de a șterge/tăia/distruge o semnătură olografă a unei persoane fizice?

Mai concret. Eu semnez pe o hârtie că am luat act de ... noul regulament intern. Vine X-ulescu și o șterge/taie fără acceptul meu

Ce riscă X? Unde se incadreaza fapta lui X? (și unde mă adresez.... )

Edited by Rhesus, 03 March 2015 - 14:44.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
nu cumva ala e seful tau oligofren de ti-a taiat-o ???

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Faptul ca o taie, nu o face invalida, doar ca actul in sine e inutil Posted Image

E ca petitiile online. Le semneaza o multime, doar ca sunt total inutila, la fel taierea unei semnaturi.

Ce insemna taierea semnaturii?

1. Ca nu esti de acord cu Reg Intern?
2. Ca nu era treaba ta sa il semnezi (de ex in locul directorului).

#4
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Nunu... mă refer la acei oameni ,,binevoitori” care efectiv ma taie de pe o listă (semnată de mine, ROI-ul e doar un exemplu).

Adica eu semnez o hârtie, iar semnătura mea este tăiată/ștearsă de binevoitor...

Cum demonstrez că defapt nu eu am tăiat semnătura ci X-ulescu?

@Cristi - nu e seful meu oligofren :)) . Sunt alte persoane binevoitoare.

Edited by Rhesus, 03 March 2015 - 16:15.


#5
alina2203

alina2203

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.07.2014

View PostRhesus, on 03 martie 2015 - 14:40, said:

Buna ziua,

În ce art. se incadrează fapta de a șterge/tăia/distruge o semnătură olografă a unei persoane fizice?

Mai concret. Eu semnez pe o hârtie că am luat act de ... noul regulament intern. Vine X-ulescu și o șterge/taie fără acceptul meu

Ce riscă X? Unde se incadreaza fapta lui X? (și unde mă adresez.... )


Daca "hartia" semnata de tine este de natura sa produca consecinte juridice, fapta lui X se incadreaza la fals in inscrisuri sub semnatura private/oficiale/etc, iar X risca o amenda sau o pedeapsa cu inchisoarea.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalina2203, on 03 martie 2015 - 16:37, said:



Daca "hartia" semnata de tine este de natura sa produca consecinte juridice, fapta lui X se incadreaza la fals in inscrisuri sub semnatura private/oficiale/etc, iar X risca o amenda sau o pedeapsa cu inchisoarea.
+1

stiu un caz la serviciu cand seful meu l-a ars pe unu cu avertisment scris inventat de el  si dus la personal bla bla fara nr de inregistrare + injosit de dimineata in fatza colegilor.  L-a dat angajatul in judecata si a castigat in instanta.  Si-a luat daune morale de la sefu meu in bani.   Dupa aia si-a dat demisia angajatul respectiv si a plecat din firma

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate