Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

TVR ar putea să nu transmită EURO 2016! Dolce Sport este favorit să preia competiția.

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,413
  • Înscris: 04.08.2010

Dezvăluiri incendiare: un nou scandal al drepturilor TV e gata să explodeze în România!


[ https://i.imgur.com/czcxUtd.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Surse credibile din media au dezvăluit pentru GSP că postul public de televiziune nu are banii necesari în acest moment să achite către UEFA  4,5 milioane de euro, sumă negociată în octombrie anul trecut pentru transmiterea meciurilor de la Campionatul European din Franța.

TVR are un termen limită pînă la care poate prezenta la UEFA scrisoarea de garanție și a tot încercat să amîne procedura de achiție. Motivul? Aceleași surse ale ziarului susțin că, în acest moment, nu sînt bani pentru securizarea achiziției! Iar șansele ca postul public să transmită Euro 2016 sînt în mare pericol.

Sursa: GSP.ro

.....................................................................................................................................................................


UPDATE Unde se va putea vedea Euro 2016 în România, dacă TVR nu va reuși să transmită turneul

» Reacție oficială a postului public



Gazeta Sporturilor a anunțat ieri că postul public de televiziune nu are banii necesari în acest moment să achite către UEFA 4,5 milioane de euro pentru a transmite meciurile de la Campionatul European din Franța.

UPDATE : Reprezentanții TVR au oferit prima reacție oficială pe acest subiect. Redăm integral comunicatul trimis azi pe adresa de mail a ziarului:
"Televiziunea Română depune toate eforturile pentru ca telespectatorii din România să poată urmări toate competițiile majore, precum Campionatul European de Fotbal 2016. TVR se află într-o situație financiară critică bine cunoscută de toată lumea, însă și-a respectat misiunea publică și face toate diligențele pentru a continua în același sens.

Fidelă misiunii ei de a transmite evenimentele sportive de importanță majoră, TVR a făcut un efort financiar foarte mare și a achiziționat meciurile de calificare ale Naționalei, de acasă și din deplasare, pentru EURO 2016 și pentru Cupa Mondială 2018. În plus, TVR a cumpărat și edițiile din 2014 și 2016 ale Jocurilor Olimpice.

TVR a demarat, încă de anul trecut, o serie de demersuri pentru achiziționarea CE de Fotbal 2016.

Nu este pentru prima dată când în presă apar speculații despre faptul că TVR ar urma să nu difuzeze competiții de fotbal majore. Însă, de fiecare dată, TVR a găsit soluții la problemele financiare și nu a ratat transmiterea niciunui Campionat European de Fotbal din 1984 până în 2012. Televiziunea publică face toate demersurile pentru a găsi soluția necesară ca telespectatorii să poată urmări CE de Fotbal 2016 la TVR."
_____________________

Dacă TVR nu va prezenta pînă pe 15 martie scrisoarea de garanție că poate plăti respectiva sumă, un alt post de televiziune este favorit să aducă meciurile de la EURO în casele românilor.

Cel mai probabil, Dolcesport, postul deținut de Telekom România va transmite turneul final din Franța, informează azi ediția tipărită a Gazetei.

Ziarul mai scrie că un alt post TV care ar fi asigurat o vizibilitate mult mai mare pe teritoriul țării a refuzat oportunitatea și publică sumele vehiculate în contracte.

23,3% e gradul de acoperire al Dolcesport, care are 1,4 milioane de abonați din totalul de 6 milioane

Sursa: GSP.ro

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Asa si?
Cine plateste mai mult, sa transmita.
Vreo suparare?

#3
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Astia de-abia reusesc sa plateasca salariile si vreti sa achizitioneze drepturile de difuzare pentru Euro 2016 ?

#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Pai, oamenii (ca mine) care nu au abonament la Telekom/Dolce Sport, cum mai pot urmari Euro 2016 ?

Esti sigur, @primuministru ?!
Ca imi fac griji deoarece eu n-am abonament TV la Telekom, macar sa retransmita si la celelalte firme de cablu TV din România  Posted Image

#5
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Probabil ca acel campionat va fi si singura transmisiune profitabila a TVR, deci mai bine ar gasi solutii deoarece ne-am cam saturat de incapacitatea lor de-a se tine singuri pe linia de plutire.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
de vreo 4 ani la fiecare campionat, olimpiada, eurovizion tot apare topic ca tvr nu va transmite, criza, etc.
si de fiecare data a transmis...

#7
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postn-amname, on 03 martie 2015 - 13:33, said:

Probabil ca acel campionat va fi si singura transmisiune profitabila a TVR, deci mai bine ar gasi solutii deoarece ne-am cam saturat de incapacitatea lor de-a se tine singuri pe linia de plutire.

Profitabila pe dracu ! Afacerea cu drepturile de difuzare ar fi rentabila daca profitul rezultat din publicitate ar fi de CEL PUTIN 20% din suma investita.Ceea ce ptr TVR e imposibil ! O solutie ar fi un parteneriat cu o alta televiziune sau....mai bine nu mai cumparam nimic si ne uitam la altii din afara, ca pe vremuri.

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Posttom_1133, on 03 martie 2015 - 13:32, said:

Pai, oamenii (ca mine) care nu au abonament la Telekom/Dolce Sport, cum mai pot urmari Euro 2016 ?

Ai net?
Pe de alta parte, daca nu ai oala de la movi, asta e!

#9
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Posttom_1133, on 03 martie 2015 - 13:32, said:

Pai, oamenii (ca mine) care nu au abonament la Telekom/Dolce Sport, cum mai pot urmari Euro 2016 ?

Esti sigur, @primuministru ?!
Ca imi fac griji deoarece eu n-am abonament TV la Telekom, macar sa retransmita si la celelalte firme de cablu TV din România  Posted Image

Pui antena pe bulgari.

#10
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ce bine ca "nu le am" cu fotbalul! Am sa dorm linistit la noapte!
@slai are dreptate!

#11
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Pai normal, ca ei fac selectie pentru Eurovision. Eurovision pe care nu avem sanse sa il castigam, nici daca o trimitem pe Madonna. De ce? Pentru ca de fiecare Dan Manoliu a fost intrebat "Unde?!". "Nu avem!". "OK! Atunci nu!".

#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Mi se rupe, mi se-ndoaie, mi se face ca de oaie....Oricum, nu am terminat de citit ultima carte din lumea asta mare.

Si corect, la cate zvonuri am auzit despre TVR..Cand o sa fie, o sa fie...
Dar am senzatia ca alte televizuni asa se grabesc sa ii cante prohodul..Si platesc raspandaci..

Chiar, acum cativa ani am citit ca fetita evident inocenta a turnatorului securist, mare patron, actualmente condamnat, venise plina de fite prin TVR, cu texte "aici o sa fac asa, asta e de porc, ..sunteti niste incapabili.."
Si cand cineva i-a zis stai nitel cucoana, deocamamdata nu esti nici intrata, iar pe aici sunt oameni care au mai multi ani de televiziune decat ai tu de viata, i-a replicat ba cum te cheama, ca te zbor eu..
Corect, cineva a zburat..

#13
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Ar putea fi o soluţie PRO TV, sau să fie transmise acele meciuri de DIGI şi Dolce în paralel, că oricum, banii din transmisii vin înapoi, datorită abonamentelor .

#14
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
oare Campionatul European nu e la noi pe lista evenimentelor sportive de interes major??? ca din cate tin eu minte, era pe lista respectiva, iar evenimentele astea trebuiesc transmise de posturi FTA sau cu acoperire foarte mare...

#15
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Mie nici nu imi pasa. Exista alte lucruri mai importante decat fotbalul privit din fotoliu.

#16
NikkoTin

NikkoTin

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.03.2015

View Postradurus, on 15 martie 2015 - 22:24, said:

Mie nici nu imi pasa. Exista alte lucruri mai importante decat fotbalul privit din fotoliu.
Vorbele acestea sunt adevărate și sunt de acord cu ele.(Multe alte lucruri sunt mult mai importante în viața)

Dar pentru cei care consideră că lucrurile importante sunt rezolvate și doresc să vizioneze un meci de Campionat European (de fotbal) ce șansă au?

Unde îl pot urmări?

Cei cu lucruri importante  rog respectuos să meargă la statul modernizat din ultimii 10 ani.

Au rezolvare acolo.

#17
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,413
  • Înscris: 04.08.2010

„Dați un leu pentru TeVeReu!”. Ideea lui Stelian Tănase ca să transmită EURO 2016!



TVR a găsit soluția salvatoare pentru a putea transmite Campionatul European de Fotbal din Franța, la care, foarte probabil, se va califica și România: alți bani de la buget!

La începutul lunii martie, știrea că postul public de televiziune nu are banii necesari în acest moment să achite către UEFA  4,5 milioane de euro, sumă negociată în octombrie anul trecut pentru transmiterea meciurilor de la Campionatul European din Franța, a stârnit o vie dezbatere publică. Cei de la UEFA au cerut de la TVR o garanție bancară de 4,5 milioane de euro, pentru a le ceda dreptul de transmitere ale celor 52 de meciuri de la turneul final.

În urma acestei informații, TVR emitea un comunicat public prin care afirma:
TVR se află într-o situație financiară critică bine cunoscută de toată lumea (…) Televiziunea Română depune toate eforturile pentru ca telespectatorii din România să poată urmări toate competițiile majore, precum Campionatul European de Fotbal 2016.

Acum, TVR a identificat soluția: un proiect de lege prin care „să se reglementeze accesul tuturor cetățenilor la evenimentele de importanță majoră, naționale și internaționale”. Pe românește spus, statul să suporte costurile acestor transmisiuni.

Iată un extras din comunicatul transmis astăzi de TVR către ReporterVirtual.ro:
Televiziunea Română a înaintat Ministerului Culturii, marți, 24 martie, un proiect de lege privind completarea articolului 41 alin. (1) din Legea nr. 41/1994 de organizare și funcționare a TVR, care să reglementeze accesul tuturor cetățenilor la evenimentele de importanță majoră, naționale și internaționale,așa cum sunt ele definite în Hotârârea Guvernului nr. 47/2003.
Prin programele sale, TVR are rolul de a oferi telespectatorilor evenimentele culturale, artistice și sportive stabilite prin Hotărârea Guvernului nr. 47/2003 ca fiind de importanță majoră: Festivalul Internațional „George Enescu”, Jocurile Olimpice de Iarnă, Jocurile Olimpice de Vară, Campionatul Mondial și cel European de fotbal și jocurile de calificare ale echipei naționale a României.
Acest lucru impune însă și luarea unor măsuri care să asigure o finanțare corectă a serviciului public de televiziune, pentru a avea și sursele necesare achiziționării drepturilor de difuzare.
Singurul eveniment de importanță majoră cu finanțare asigurată de la bugetul de stat este Festivalul George Enescu.

Reamintim că TVR, spre deosebire de televiziunile comerciale, are trei surse de finanțare: vânzarea de spații de publicitate, taxa radio-TV – aplicată tuturor persoanelor fizice și juridice din România și alocările bugetare anuale, aprobate de Parlament.

Aprobarea acestui proiect de lege inițiat de TVR ar însemna, practic, o a patra sursă de finanțare a TVR și bani scoși în plus din buzunarele tuturor cetățenilor plătitori de taxe din România.

Sursa: Reporter Virtual

#18
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Nimic nou pe frontul de vest, sunt incapabili să scoată din ei ceva logic și de bun-simț...Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate