Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Sistem audio 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
CDA1990

CDA1990

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.12.2014
Salutare dragi useri. Posted Image
O mica indrumare azi, vizavii de un sistem 5.1...
M-am mutat recent la curte, si beneficiez de un living (camera de zi), imens si vreau sa il accesorizez cu un sistem audio.
Pt mine primordial ar fi calitatea sunetului si apoi puterea sistemului... De multa vreme am fost si inca sunt fanul sistemelor cu boxe inalte si cu incinta de lemn, fata de cele cu sateliti (un exemplu ar fi AKAI, varianta cu statie). Va fi folosit strict pt filme si muzica, deci vreau ceva de calitate si cu o putere impresionanta.
Buget...m-am gandit undeva pe la 1500ron
Orice fel de sugestie este bine venita.


O zi cat mai placuta tuturor. Posted Image

#2
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
La 1500 de lei nu te va putea impresiona nimic. In special Akai. Nu mai sunt ceea ce au fost.
Cam de aici ar trebui sa incepi   http://www.audio-mar...non-magnat.html

Strict in bani tai ai ceva oferte si acolo. Nu te grabi. Poti lua un receiver 5.1 si boxele  frontale  acum... mai incolo spatele... apoi centralul. Nu te arunca la ieftin pt ca vei regreta. Succes.

Edited by orlandobarbulescu, 03 March 2015 - 11:45.


#3
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View PostCDA1990, on 03 martie 2015 - 11:25, said:

Salutare dragi useri. Posted Image
O mica indrumare azi, vizavii de un sistem 5.1...
M-am mutat recent la curte, si beneficiez de un living (camera de zi), imens si vreau sa il accesorizez cu un sistem audio.
Pt mine primordial ar fi calitatea sunetului si apoi puterea sistemului... De multa vreme am fost si inca sunt fanul sistemelor cu boxe inalte si cu incinta de lemn, fata de cele cu sateliti (un exemplu ar fi AKAI, varianta cu statie). Va fi folosit strict pt filme si muzica, deci vreau ceva de calitate si cu o putere impresionanta.
Buget...m-am gandit undeva pe la 1500ron
Orice fel de sugestie este bine venita.


O zi cat mai placuta tuturor. Posted Image

Cand ai sa stii ce vrei atunci vei primi un raspuns in cauza.
Tot ce ai scris acolo se bate cap in cap.
Revino cu piciorele pe pamant si reformuleaza.Un sistem multicanal care sa exceleze si in muzica si in film si in acelasi timp sa aibe o putere impresionanta si boxe standfloor de calitate  fata spate nu o sa iei nici daca mai pui un 0 la bugetul ala.
Alte mentiuni: Akai nu are nici o teaba cu,calitatea , muzica nu se impaca  cu filmele decat pe sisteme foarte scumpe iar putere mare + calitate= multi$$$$$$$

#4
CDA1990

CDA1990

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.12.2014

View Postgeo123, on 03 martie 2015 - 12:01, said:


Cand ai sa stii ce vrei atunci vei primi un raspuns in cauza.
Tot ce ai scris acolo se bate cap in cap.
Revino cu piciorele pe pamant si reformuleaza.Un sistem multicanal care sa exceleze si in muzica si in film si in acelasi timp sa aibe o putere impresionanta si boxe standfloor de calitate  fata spate nu o sa iei nici daca mai pui un 0 la bugetul ala.
Alte mentiuni: Akai nu are nici o teaba cu,calitatea , muzica nu se impaca  cu filmele decat pe sisteme foarte scumpe iar putere mare + calitate= multi$$$$$$$


Am considerat ca aici sunt prezenti oameni normali care duc o viata decenta d.p.d.v. financiar.....deci automat ma asteptam la sugestii cel putin la fel de decente
Daca duceam o viata peste media acutala nici numai deschideam acest topic, ci ma duceam direct in cele mai renumite showroom-uri si il impachetam pe cel mai scump.
De sisteme de sute de milioane de lei, sau chiar de mii de euro am auzit si vazut si eu..
Eu vreau cv sa se impace cu statutul meu financiar si sa se incadreze cat se poate in preferintele mele
Sunt dispus intradevar la sugestia colegului de mai sus ....nu ma deranjeaza sa mai adaug cateva milioane in plus daca asta este singurul mod de a imbina cele 2 preferinte.
AKAI-ul a fost dat ex doar d.p.d.v. fizic cum as vrea sistemul (stand-floor si nu sateliti).
Nu sunt genul care "sta intr-o garsoniera si are bmw seria 7 la scara", vreau doar cv care sa se incadreze in capitalul meu.

Respect orice fel de sugestie sau critica, asa ca "no hard feelings" Posted Image
Pace!

#5
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,719
  • Înscris: 04.10.2014
Ai putea sa-ti pui un plafon superior si sa construiesti sistemul in timp, pe etape, pe masura ce se acumuleaza resursele financiare necesare.
Calea pentru un sunet decent cu resurse financiare medii este echilibrarea foarte buna a sistemului. Un sistem foarte scump rau asezat tot prost va suna.
Daca vrei multicanal, nu inteleg obsesia pentru boxe de podea. Orice sistem la care vrei joase corecte trebuie sa aiba subwoofer.

#6
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Vrei sa te îndrepți si către cele second hand?

#7
meercha

meercha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 06.04.2008
la banii astia ar fi Logitech Z906 sau Z5500. 5500 are bas mai puternic, dar 906 se aude mai bine.

#8
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,719
  • Înscris: 04.10.2014

View Postmeercha, on 03 martie 2015 - 13:00, said:

la banii astia ar fi Logitech Z906 sau Z5500. 5500 are bas mai puternic, dar 906 se aude mai bine.
La banii astia, nu e cazul sa-i arunci pe fereastra (respectiv pe astfel de sisteme recomandate).

#9
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
de acele sisteme akai, te sfătuiesc să uiți. am înțeles că se ard foarte des și în plus le-am testat...se aude oribil.
așa cum spune un coleg, poți alege să suplimentezi puțin bugetul și să cumperi un receiver și pe măsură ce mai faci rost de bani că continui cu boxele necesare.
ai putea alege o soluție second hand ușor peste bugetul tău (oricum mai negociezi):
http://olx.ro/oferta...9b186d;promoted
http://olx.ro/oferta...html#fd8b0bd3ed

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am Z906 si stiu si sistemul Z5500. Ambele se aud decent.

Acum, nu poti cere un sistem care sa se auda bine, puternic si sa coste 1500 lei. Tu vrei cel mai bun raport calitate/pret si eu iti recomand sa lasi 5.1-rile la o parte, in favoarea unui amplificator, sau mai usor pentru tine receiver si doua boxe. Daca te incanta ideea, citeaza-mi mesajul si voi reveni. Daca nu, iti recomand Logitech Z906.

#11
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,719
  • Înscris: 04.10.2014

View PostYOUR_GOD, on 03 martie 2015 - 14:15, said:

Eu am Z906 si stiu si sistemul Z5500. Ambele se aud decent.
Am Z906 si se aude prost (am crezut ca se aude bine pana am dat de altceva). Necazul e ca nici nu poate fi upgradat, sa inlocuiesti o piesa mai slaba din sistem cu una mai buna si sa pastrezi restul; toate-s proaste. Eu un sistem de paca-paca pe computer, nu pentru filme si cu atat mai putin pentru muzica.

#12
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
z906, este un sistem foarte bun....pentru calculator. în niciun caz nu îl poți folosi pentru muzică și filme cu atât mai puțin designul nu se potrivește într-un living.

#13
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Sincer daca ai maxim 1500 lei nu iti lua nimic 5.1 mai ales pentru spatii mari (logitec-urile alea vor suna ca din butoi).

5.1 presupune investitii mai mari decat stereo pentru un sunet corect.

Mai strange. Banuiesc ca livingul care e imens dupa cum zici tu are mai mult de 25mp.

Pentru locatii asa mari trebuie alocate boxe calitative de podea in fata, asta inseamna un reciever capabil sa le conduca corect (asta inseamna multi bani).

Uite aici niste boxe la care trebuie sa te indrepti (minim) - reduse 20% , deci super-oferta :

https://www.avstore....esigilat-black/

Un subwoofer (nici extraordinar , dar macar decent "cat de cat")

https://www.avstore....e/mission-ms-8/

Si un receiver (minim asa ceva):

https://www.avstore....yamaha-rx-v677/


Observi care sunt preturile in lumea reala, de aceea fara macar 1.500 EURO nici nu are rost sa te gandesti sa umpli asemenea spatiu cu 5.1.

Sau poti sa-ti iei logitec-uri si sa le bagi in 30mp (sau cat ai) si sa se auda ca in pestera, oricum probabil nu ti-ai da seama cat de rau e pentru ca (probabil) nu ai ascultat un sistem macar decent ca cel prezentat mai sus de mine.

#14
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 10.02.2011

View PostCDA1990, on 03 martie 2015 - 11:25, said:

Va fi folosit strict pt filme si muzica, deci vreau ceva de calitate si cu o putere impresionanta.
Buget...m-am gandit undeva pe la 1500ron
Pai normal ca strict pentru filme si muzica, ca in afara de jocuri in plus nu mai ai pentru ce altceva sa-l folosesti, nu poti sa prajesti cartofi cu elPosted Image.
Strict pentru calitatea sunetului, daca vrei cel mai bun sunet posibil uita de receiverele multicanal si profileaza-te pe un amplificator stereo. Daca vrei ceva de calitate, ti-ar trebui ceva un pic mai scump, da bineinteles ca nu nou. La banii astia( o caruta de bani ) gasesti pe okazii scule foarte faine( sa le cumperi doar cu proba la fata locului chiar daca trebuie sa te deplasezi in alt oras, nu fara proba ca te poti pacali ).
http://www.okazii.ro...8670-a170961944
http://www.okazii.ro...rie--a171741946
http://www.okazii.ro...-mk2-a170749075
Sculele noi la banii astia suna complet aiurea, ar cam trebui sa dublezi bugetul ca sa-ti iei ceva cat de cat bunicel. Da daca ai dubla sau tripla bugetul ai gasi SH preamp + final onkyo integra, amplif accuphase ( cu 500 de euro gasesti ), deck revox, deci tot nu s-ar merita luate scule noi cu exceptia boxelor care chiar e bine sa fie noi, da nu din alea prea ieftine.

#15
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 11.08.2007
Mai strange 500 lei si ai asa :
https://www.avstore....yamaha-rx-v377/

#16
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Varianta cu denon si magnaturile e mai buna pentru ca boxele au spl mai mare iar amplificatorul e mai fortos si conteaza mult chestia asta avand in vedere ca ai spatiu mare de acoperit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate