Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Pareri despre un sistem nou

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
law_abiding_citizen

law_abiding_citizen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.12.2012
Vreau sa-mi cumpar un nou sistem si m-ar interesa parerea voastra despre alegerile pe care le-am facut ...si cum nu sunt prea priceput la hardware vreau sa stiu si daca sunt compatibile componentele ca sa evit eventualele probleme. Bugetul maxim este de 3500 RON si computerul va fi folosit in mare parte pt gaming !. Daca mi-ati putea sugera ceva superior in banii astia orice sugestie e binevenita . Multumesc !


Carcasa : http://www.pcgarage....-550-negru-mat/
Placa de baza : http://www.pcgarage....srock/b75-pro3/
Procesor : http://www.pcgarage....470-320ghz-box/
Placa video : http://www.pcgarage....b-ddr5-256-bit/
Sursa : http://www.pcgarage....ent-smart-650w/
Memorii : http://www.pcgarage....r3-1866mhz-cl9/

Edited by law_abiding_citizen, 03 March 2015 - 09:30.


#2
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Carcasa ai?
HDD Sata ai?
Ce rezolutie maxima ai la monitor?
Cand faci achizitia?

Nimic din ce ai ales nu merita, deci se schimba tot.

#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
C-un buget de 3.500 Lei mai bine iti faci un computer for gaming pe platforma Haswell  Posted Image

#4
law_abiding_citizen

law_abiding_citizen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.12.2012

 georgik12, on 03 martie 2015 - 09:32, said:

Carcasa ai?
HDD Sata ai?
Ce rezolutie maxima ai la monitor?
Cand faci achizitia?

Nimic din ce ai ales nu merita, deci se schimba tot.

Nu am carcasa . Prefer una cat mai lipsita de ventilatii pt ca vreau sa evit depunerile de praf si de asta am ales un Master Silencio 550. Daca am nevoie de aerisire suplimentara se poate deschide panoul frontal !

Hdd sata am de la cel vechi
Rezolutia monitorului meu este 1600x900 dar va fi folosit si la un Televizor Samsung care are rez 1920x1080

 tom_1133, on 03 martie 2015 - 09:33, said:

C-un buget de 3.500 Lei mai bine iti faci un computer for gaming pe platforma Haswell  Posted Image

hmm, deci asta ?

http://www.pcgarage....4440-31ghz-box/
http://www.pcgarage....srock/h97-pro4/

Edited by law_abiding_citizen, 03 March 2015 - 09:46.


#5
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
i5 4440 la 964 de lei. :o Chiar ca s-au scumpit componentele.

#6
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 law_abiding_citizen, on 03 martie 2015 - 09:41, said:

Nu am carcasa . Prefer una cat mai lipsita de ventilatii pt ca vreau sa evit depunerile de praf si de asta am ales un Master Silencio 550.
NU.
ca sa eviti depunerile de praf iti iei o carcasa CU filtre de praf si acelasi numar de ventilatoare pe intrare cat si pe iesire (eventual mai multe pe intrare decat pe iesire).
in plus, nu vad de ce e asa grav daca se depune praful, cand il poti desface odata pe an si sa-l cureti.

daca ai o carcasa lipsita de ventilatie si iti iei componente pt gaming, o sa iasa urat si la un momentad in mod sigur vei avea probleme cu temperaturile.

daca renunti la ideea de "praf", in 3500 iti intra un GTX 970 - care asta e placa de gaming, nu ce alegi tu.

Edited by shmu, 03 March 2015 - 09:59.


#7
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

 law_abiding_citizen, on 03 martie 2015 - 09:41, said:

Nu am carcasa . Prefer una cat mai lipsita de ventilatii pt ca vreau sa evit depunerile de praf si de asta am ales un Master Silencio 550. Daca am nevoie de aerisire suplimentara se poate deschide panoul frontal !
Nu, daca ai nevoie de ventilatie, se adauga ventilatoare.
Nu se deschide panoul frontal ca aia nu inseamna aerisire, ci doar praf ca la el acasa (de care parca doreai sa scapi).

Monitorul il schimbi curand, cu ceva FHD?
Ca altfel, o GTX 970 ce-ti intra in buget ar fi overkill.

#8
law_abiding_citizen

law_abiding_citizen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.12.2012

 shmu, on 03 martie 2015 - 09:53, said:

NU.
ca sa eviti depunerile de praf iti iei o carcasa CU filtre de praf si acelasi numar de ventilatoare pe intrare cat si pe iesire (eventual mai multe pe intrare decat pe iesire).
in plus, nu vad de ce e asa grav daca se depune praful, cand il poti desface odata pe an si sa-l cureti.
daca ai o carcasa lipsita de ventilatie si iti iei componente pt gaming, o sa iasa urat si la un momentad in mod sigur vei avea probleme cu temperaturile.
daca renunti la ideea de "praf", in 3500 iti intra un GTX 970 - care asta e placa de gaming, nu ce alegi tu.

atunci cred ca ma indrept spre un http://www.pcgarage..../obsidian-550d/ , are foarte multe aerisiri si majoritatea au deja instalate filtre , cu exceptia partii din spate.

 georgik12, on 03 martie 2015 - 09:56, said:

Nu, daca ai nevoie de ventilatie, se adauga ventilatoare.
Nu se deschide panoul frontal ca aia nu inseamna aerisire, ci doar praf ca la el acasa (de care parca doreai sa scapi).

Monitorul il schimbi curand, cu ceva FHD?
Ca altfel, o GTX 970 ce-ti intra in buget ar fi overkill.

O sa-l schimb in curand dar deja il folosesc pe un televizor FHD , monitorul il tin mai mult pt citit documente si office stuff

Edited by law_abiding_citizen, 03 March 2015 - 10:04.


#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 law_abiding_citizen, on 03 martie 2015 - 09:41, said:

Rezolutia monitorului meu este 1600x900 dar va fi folosit si la un Televizor Samsung care are rez 1920x1080
gik... vezi mai sus.

@law_abiding_citizen - vezi ca ti-am pus o configuratie mai sus. daca vrei sa te joci pe TV(cativa ani de acum incolo), cam iti trebuie GTX 970.

Edited by shmu, 03 March 2015 - 10:02.


#10
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

 law_abiding_citizen, on 03 martie 2015 - 10:01, said:

atunci cred ca ma indrept spre un http://www.pcgarage..../obsidian-550d/ , are foarte multe aerisiri si majoritatea au deja instalate filtre , cu exceptia partii din spate.
E ok, dar parca vroiai sistem de jocuri.
Iti place sa dai pe carcasa la fel de mult ca pe placa video, care duce tot greul in jocuri? :)

i5 cu 8GB RAM si GTX 970 reprezinta alegerea ideala in bugetul tau.
Configuratia colegului de mai sus e foarte ok.

#11
law_abiding_citizen

law_abiding_citizen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.12.2012

 georgik12, on 03 martie 2015 - 10:05, said:

E ok, dar parca vroiai sistem de jocuri.
Iti place sa dai pe carcasa la fel de mult ca pe placa video, care duce tot greul in jocuri? Posted Image

i5 cu 8GB RAM si GTX 970 reprezinta alegerea ideala in bugetul tau.
Configuratia colegului de mai sus e foarte ok.

Vreau sa joc GTA 5 , Batman Arkham City etc. Ideea e ca placa video o pot schimba mai usor in viitor dar carcasa mi-e mai greu Posted Image)

 shmu, on 03 martie 2015 - 09:53, said:

daca renunti la ideea de "praf", in 3500 iti intra un GTX 970 - care asta e placa de gaming, nu ce alegi tu.
multumesc mult pt sugestii !

Edited by law_abiding_citizen, 03 March 2015 - 10:12.


#12
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
E fix invers.

#13
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

 law_abiding_citizen, on 03 martie 2015 - 10:11, said:

Vreau sa joc GTA 5 , Batman Arkham City etc. Ideea e ca placa video o pot schimba mai usor in viitor dar carcasa mi-e mai greu Posted Image)
Eu cred ca-i invers.
Ideea e ca nu-ti trebuie carcasa de 700 lei la ce ai tu acolo. R1-le ala are tot ce iti trebuie: ventilatie, filtre de praf, e solida si iti va tine componentele reci fara probleme.
Nu te gandi acum ca daca ai filtre de praf in fiecare colt nu mai cureti sistemul in veci. Nu cred ca-i crima daca mai desfaci si tu unitatea la 2-3 luni si mai sufli praful, nu?

#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 jegmihai, on 03 martie 2015 - 10:12, said:

E fix invers.
exact. pe viitor carcasa TE COSTA 400-500 lei, pe cand placa video te costa 1500 lei. si pe asta de o vrei  abia daca o dai cu 400-500. asadar pierderea va fi mai mare.
ca si timp? in juma de ora ai schimbat carcasa, hai 1 ora daca faci wire management.

#15
law_abiding_citizen

law_abiding_citizen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.12.2012

 georgik12, on 03 martie 2015 - 10:13, said:

Eu cred ca-i invers.
Ideea e ca nu-ti trebuie carcasa de 700 lei la ce ai tu acolo. R1-le ala are tot ce iti trebuie: ventilatie, filtre de praf, e solida si iti va tine componentele reci fara probleme.
Nu te gandi acum ca daca ai filtre de praf in fiecare colt nu mai cureti sistemul in veci. Nu cred ca-i crima daca mai desfaci si tu unitatea la 2-3 luni si mai sufli praful, nu?

Am avut destule batai de cap legate de praf la sistemul actual, care este foarte aerisit. De asta am ramas cu ceva sechele Posted Image)

 shmu, on 03 martie 2015 - 10:15, said:

exact. pe viitor carcasa TE COSTA 400-500 lei, pe cand placa video te costa 1500 lei. si pe asta de o vrei  abia daca o dai cu 400-500. asadar pierderea va fi mai mare.
ca si timp? in juma de ora ai schimbat carcasa, hai 1 ora daca faci wire management.

Da...asa este dar nu am montat niciodata un pc de la zero , placi video sau alte componente am tot schimbat...

Edited by law_abiding_citizen, 03 March 2015 - 10:21.


#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
are filtre de praf carcasa actuala?
NU cred.

in sistemul meu curat praful odata pe an - si e mai mult simbolic... am filtre de praf la toate ventilatoarele de intrare si functioneaza foarte bine.

dar bugetul meu a fost mult mai mare si sistmeul e luat din bucati in mai multe "reprize". dar am GTX 970 si I5 si 16gb ram si alte cele, si da, ma joc pe TV fullhd.

ca idee am "schimbat" carcasa de 2 ori in ultima luna: prima oara cand am luat alta sursa, a trebuit sa refac wire management si duminica am dezmembrat TOT, inclusiv carcasa, si am facut un WM mai smeker, in asteptarea (poate) a unui sleeving la sursa.

Edited by shmu, 03 March 2015 - 10:23.


#17
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
La prelungitoare ramai. :))

@law_abiding_citizen
Filtrele de praf sunt totul. Sa ai filtre peste toate zonele unde iti intra aer.
Iar R1-le le are.

#18
law_abiding_citizen

law_abiding_citizen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.12.2012

 shmu, on 03 martie 2015 - 10:22, said:

are filtre de praf carcasa actuala?
NU cred.

in sistemul meu curat praful odata pe an - si e mai mult simbolic... am filtre de praf la toate ventilatoarele de intrare si functioneaza foarte bine.

dar bugetul meu a fost mult mai mare si sistmeul e luat din bucati in mai multe "reprize". dar am GTX 970 si I5 si 16gb ram si alte cele, si da, ma joc pe TV fullhd.

ca idee am "schimbat" carcasa de 2 ori in ultima luna: prima oara cand am luat alta sursa, a trebuit sa refac wire management si duminica am dezmembrat TOT, inclusiv carcasa, si am facut un WM mai smeker, in asteptarea (poate) a unui sleeving la sursa.

Carcasa cred ca am sa ti-o fur :)) , din ce-am citit pe topicul tau e si super silentioasa si are numai reviewuri bune !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate