Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Achizitie masina SH 8000 E.

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
mihaydom

mihaydom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.03.2007
Salut ,m-am decis ca in aceasta suma de bani -8000-8500 euro sa-mi cumpar o masina sh ,pana acum am avut Clio 3  nou cu motorizare de 1.2 care era foarte puturos si numai probleme am avut cu el , si octavia 2 facelift tot noua cu motor de 1.2 tsi care nu mi-a facut nicio probelma si de care am fost foarte multumit .
M-ar interesa uratoarele masini si am nevoie de parerea voastra ,voi merge 70% prin oras ,restul concedii in tara si afara ,am un pusti de 5 ani care a stat confortabil in Octavia .
Iata la ce ma gandeam :

Asta J 2011-2012 1.7 tdi ,am vazut ca cele pe benzina nu prea sunt pe autovit iar daca exista sunt slab dotate .
Golf 6 variant tot tdi sau benzina -dar si aici benzinarele nu prea sunt .
Ford Focus -2011.
Renault Megane 3 .

As mai lua si in calcul Laguna si Insignia ,in cazul ultimei variante la 8500 de euro mi se par tepe ,voi ce pareri aveti ? Recunosc ca mi-as dori un VW Passat B6 dar este greu de gasit in suma asta o masina ok .
La capitolul dotari mi-as dori :
-Comenzi pe volan
-Bluetooth pt Telefon
-Navigatie - dar nu este musai
-Xenon
-Pilot automat
-Etc
Astra le cam are pe toate insa nu stiu cat de fiabila si cat de spatioasa este ,mai ales pentru cei din spate ,Golf 6 mi se pare cel mai potrivit ,Laguna -este alta clasa- insa este cea mai mare ,insa nu stiu daca as mai alege Renault ,Ford Focus imi place insa nu stiu nimic de el ,nu m-am suit in model nou-cel dupa 2011 ,pare ok ,este frumusica ,plina de doatari si se incadreaza in bugetul meu .
Despre Japoneze am auzit numai de bine ,insa nu vreau asa ceva ,iese din discutie . Vreau sa fac precizarea ca toate modelele pe care le-am enumerat vor fi in varianta Combi pentru un potbagaj mai mare .
Multumesc anticipat .

#2
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Nu ai specificat cate persoane merg in medie cu ea si ce drumuri faci (preponderent oras sau afara)....
De exemplu daca iei motor diesel mic si mergi doar in oras il faci praf,dar daca mergi mai mult afara e super bun.La fel daca iei motor mic si bagi 5 persoane zilnic in masina....

#3
mihaydom

mihaydom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.03.2007
..in medie vor merge 3 persoane ,eu ,sotia si pustiu , nu vreau diesel este moarte sigura pentru motor  in Bucuresti  ,am observat insa ca cele diesel sunt mult mai dotate . Am spus ca voi merge mai mult in Bucuresti cu ea ,la cumparaturi , la parinti ,etc. Mai sunt si drumurile la tara ,cateva pe an si concediu ,la noi si eventual afara din tara .

#4
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Iti raspund aici pentru ca daca zici ceva pe vwforum de motoarele TSI iti sar posesorii in cap ca nu-s cu probleme.  Nu cumpara nimic pe benzina de la VW nici 1.2 nici 1.4, te poti orienta spre Ford focus care e destul de decenta ca pret/dotari/performante/consum/intretinere si in plus poti sa gasesti 2010-2011 depinde de nr de km, pe cand la VW niciodata n-ai sa gasesti echivalent ca nr de km/an golf 6 break.

O pare


http://vwforum.auto-...ezolvari/page-2

#5
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
In general dieselul nu suporta orasele aglomerate,dar daca mergi mai turat sau daca ai mai dai 4000 turatii in a doua si-a treia pe o strada,bulevard mai liber,macar odata pe saptamana s-ar putea sa fie ok.
Bine ar fi fara filtru de particule....acum nu stiu daca mai sunt,in ultimii ani majoritatea masinilor diesel sunt dotate cu FAP.

#6
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
cum am zis si pe topicul de pe vwforum, consum mediu buc la diesel e 8% minim, la benzina e la fel, cu ce o sa-l ajute un diesel turat la 3000-4000 rpm? cu nimic. Dati exemple de masini benzina, cu dotarile postate de op.

#7
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
Stai putin,dar nu am zis ca trebuie mers in permanenta cu 3000-4000 rpm...Posted Image In fine.....

#8
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 16.04.2007
eu as alege golf sau octavia motor 1,6diesel.
detin un golf, model 2006, 1.9tdi. inainte am avut un golf 2001 1.6 benzina
merg 70% in oras si un motor diesel este de un mare ajutor si in oras.
diferenta de consumu (intre cele 2 motoare) este de minim 2l in favoarea dieselului.
Cine zice ca un diesel in oras moare, insemna ca este mai bun sau cel putin la fel de bun ca si inginerii de la firmele producatoare.
Adica inginerii aia au facut masina aia pentru ambele medii si voi spuneti ca in oras nu e bun.
Conteaza stilul de condus, poti sa pietrifici si o benzina la fel si un diesel in 50mii km.
Dar, ca la orice masina SH, verific-o temeinic. mai ales daca alegi diesel.

Succes!

Edited by dem3ntor, 03 March 2015 - 10:55.


#9
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Eu ti-as recomanda Opel Astra. Gasesti destule in banii tai, dar cele dotate cu ce vrei tu o sa fie cam rental queens. As recomanda 1.7 de 130 de cai sau 1.3 de 95. 1.7 de 110 cai e zgomotos si greu.

Edited by danX, 03 March 2015 - 11:37.


#10
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
stai sa vezi tu ce fel moare un 1.6 tdi in oras, mult mai prost decat acel 1.9 de care pomenesti.
recomand astra sau focus, cele diesel merg si in oras daca mergi ceva mai turat nu vor fi probleme majore, destul de reusite ambele motorizari, parca ceva mai ok totusi pentru mediu urban este acel 1.6 de pe focus.

Edited by takemeintoyourskin, 03 March 2015 - 11:22.


#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdem3ntor, on 03 martie 2015 - 10:53, said:

Cine zice ca un diesel in oras moare, insemna ca este mai bun sau cel putin la fel de bun ca si inginerii de la firmele producatoare.
Adica inginerii aia au facut masina aia pentru ambele medii si voi spuneti ca in oras nu e bun.
Spune-le asta celor ce si-au schimbat cel putin o data membrana EGR din cauza depunerilor de calamina.
Daca nu conduci sportiv (sau nu ai unde sa conduci asa) in maxim 3 ani incepi sa vezi cum te curg toate transpiratiile in depasiri, cand ajungi cu acceleratia la podea dar masina nu trece de 4000RPM din cauza turbinei.

Edited by Hider141, 03 March 2015 - 11:25.


#12
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

View PostHider141, on 03 martie 2015 - 11:23, said:

Spune-le asta celor ce si-au schimbat cel putin o data membrana EGR din cauza depunerilor de calamina.
Daca nu conduci sportiv (sau nu ai unde sa conduci asa) in maxim 3 ani incepi sa vezi cum te curg toate transpiratiile in depasiri, cand ajungi cu acceleratia la podea dar masina nu trece de 4000RPM din cauza turbinei.
Neneeee,la diesel nu e necesar sa treci de 4000 atunci cand depasesti,dieselul obtine cuplul maxim de la 1800-2000 rpm.De fapt nici nu prea ai cum,dieselul incepand cu 4000 se plafoneaza,iar de la 4500 incepe zona rosie pe turometru.

#13
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Dieselul prin constructie e un motor de drum lung nu de tavalit in oras....Ti-o spun pentru ca am avut benzina si acum am diesel!
Conduc exact cum trebuie si cand am desfacut galeria si egr m-am ingrozit.Dintr-o teava cu un diametru de 5cm,abia mai intra un pix pe ea.In rest plina de calamina.Nu mai zic de trubina,intercooler si altele care fac praf in oras,cel putin in bucuresti sigur asa o sa fie.Acum daca stai in Sinaia sau nu stiu ce oras mai liber e clar ca nu o sa ai problemele astea.
Si asta ti-o spun din experienta mea,nu din auzite sau citite pe nu stiu ce forumuri!
La piese cel mai ieftin e opelul,indiferent de model (binenteles comparand cu aceasi clasa a altei marci).
Tie iti trebuie un motor de 1.4 si neaparat benzina.Nu se renteaza diferenta de pret....

#14
mihaydom

mihaydom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.03.2007
Tot pe benzina ma gandeam si eu ,deci revenind putin ,ce masina imi recomdati pana in 8500 euro ?

#15
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Din nou masini mici, plicticoase. Voi nu o sa invatati niciodata nici macar sa visati la ceva mai sus.

Uite o masina in buget: http://www.autovit.r...-C36043735.html

Pe benzina, cum s-a cerut.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Astra J si Astra H 1,3cdi  daca vrei diesel
sau Megane diesel  1,5
Altfel Astra H 1,4 Twinport, mai pui si GPL-u si te-ai scos
sau Astra H 1,6

Edited by MembruAnonim, 03 March 2015 - 13:31.


#17
mihaydom

mihaydom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.03.2007
astra h iese din dicutie ,nu imi place deloc .

#18
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007

View Postbladhaund, on 03 martie 2015 - 12:53, said:

Din nou masini mici, plicticoase. Voi nu o sa invatati niciodata nici macar sa visati la ceva mai sus.

Uite o masina in buget: http://www.autovit.r...-C36043735.html

Pe benzina, cum s-a cerut.
Asta e la mișto, nu?


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate