Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Recuperare Alte Cheltuieli (Hotel...)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
deserto

deserto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.07.2007
Salut,

Stiti cumva daca imi pot recupera cheltuielile cu cazarea si transportul in urma unui accident la care nu eu am fost vinovat? Am pastrat toate chitantele.

Am avut anul trecut un accident in Cehia si a trebuit sa remorchez masina pana intr-un service si sa o las acolo, iar eu mi-am luat o camera la un hotel ieftin si mi-am continuat drumul dupa doua zile cu primul autocar care l-am gasit.

Dupa doua luni cand am fost sunat ca este gata masina, m-am suit iar in autocar

Pana la urma s-au strans ceva cheltuieli (remorcare, cazare, autocar, taxi, feribot..) iar toate le-am facut din buzunarul propriu si am cerut si chitante de fiecare data. Sunt curios, voi mai vedea candva banii astia inapoi, care sa fie practica in cazul asta? Am trimis toate chitantele prin e-mail la compania de asigurari din Cehia (soferul vinovat fiind ceh) insa nu am primit nici o lamurire, doar un e-mail generat automat cum ca mesajul a ajuns la ei, acesta continea ce-i drept un numar de dosar cu care am mai incercat sa primesc informatii insa nu mi se raspunde la mesaje, nici la telefoane. Este si bariera lingvistica care ma frustreaza, apelandu-ma lor in limba engleza care se pare ca nu este atat de cunoscuta acolo.

Am incercat sa vorbesc si cu cei de la Astra din Romania unde aveam RCA-ul facut insa nici acestia nu vor sa vorbeasca cu mine, imi spun ca-mi fac legatura cu biroul x si imi inchid telefonul. Nu intaleg, am atins eu un punct sensibil al companiilor de asigurari, indraznesc eu prea mult ca solicit asa ceva?

Pentru reparatii nu am platit nimic din buzunarul meu, doar remorcarea, atat, si sunt 4 luni de cand am preluat-o din service, tot atunci am trimis si chitantele. Este cumva posibil sa trebuiasca sa mai astept pana se solutioneaza cazul, poate inca nu a ajuns la rand?


Ati mai vazut asa ceva?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai putea sa le scrii celor de aici http://ro-cz.com/?cat=119 si sa le ceri ajutorul un pic cu limba.

#3
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
da, problema e ca daca nu-ti platesc, trebuie sa-i actionezi in justitie, adica sa platesti un avocat.

daca si in romania existau asigurari civilizate, atunci de recuperarea banului se ocupa asigurarea ta.

#4
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
Normal orice cheltuiala legata de accident ar trebui sa fie despagubita cu conditia ca si tu sa fi prompt in informarea lor. Cand vine vorba de despagubiri trebuie sa insisti foarte mult pe firma de asigurare. Daca in cateva zile nu ai primit raspuns mai trimite un email. Daca nici dupa alte 3-4 zile atunci suna!

#5
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Avand in vedere ca accidentul s-a petrecut in Cehia, procedura de despagubire trebuie sa respecte normele de acolo.

In Romania legea prevede ca despagubirea unor astfel de cheltuieli se face in instanta . E posibil ca si la ei sa fie la fel ! Solicita totusi niste informatii de la BAAR .

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
daca nu ai casco la Astra chiar te astepti sa discute cu tine?
de fapt, ce ai vrea sa-ti spuna? "prinde cehul!" probabil..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate