Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

NAS pentru fisiere pesonale

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
owl

owl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 15.12.2003
Am multe filme personale si poze - cam 4tb . In acest moment le vad pe 2 HDD-uri , legate de un mediaplayer cu android, pe care am instalat un server samba. Am "pierdut" 1 hdd segate ( 3tb)  si desi am datele salvate, o sa pierd iar timp sa le copiez pe hdd cand va veni din garantie. Viteza mica de transfer si destul de incomode la accesarea din retea...

M-am gandit sa trec la un NAS, sa fac RAID5+1 Hot Spare , sa cumpar HDD-uri cu 5 ani garantie.

M-am orientat la NAS-ul asta : Network Storage QNAP TS-421, 4-bay
(http://www.emag.ro/n...1/pd/DRL1SBBBM/
sau
http://www.cel.ro/ne...-qnap-ts_421-l/)

M-am orientat la HDD-urile astea : Hard disk Western Digital Red Pro 4TB SATA3 7200rpm 64Mb - sper sa le gasesc, par sa fie doar in stoc la furnizor.


(http://www.cel.ro/ha...rpm-64mb-l/   dar aici apar doar cu 3 ani garantie
sau
http://www.emag.ro/h...x/pd/DHJCQBBBM/ )

Total aproximativ : 6500 lei.

Daca imi poate recomanda o solutie semnificativ mai buna - multumesc anticipat.

#2
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
E foarte scump Qnap acela pt. ce CPU are adica un Marvell. Eu ti-as recomanda un Synology DS415play macar ai un Intel Atom.
HDD sunt ok si da trebuie sa aiba 5 ani garantie. Acum tu sti pana la urma daca pozele si filmele personale merita o investitie de 16GB.

Edited by MD, 02 March 2015 - 23:20.


#3
diddy_fan_2pac

diddy_fan_2pac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.03.2008
HP Microserver Gen 8.    Best bang for buck!!! Cum spune numele este un server si asta spune tot.
Downside: trebuie sa instalezi tu ce OS vrei, dar sunt multe variante bine documentate.

#4
owl

owl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 15.12.2003

View PostMD, on 02 martie 2015 - 23:12, said:

E foarte scump Qnap acela pt. ce CPU are adica un Marvell. Eu ti-as recomanda un Synology DS415play macar ai un Intel Atom.
HDD sunt ok si da trebuie sa aiba 5 ani garantie. Acum tu sti pana la urma daca pozele si filmele personale merita o investitie de 16GB.

N-am gasit nicaieri ca ar face raid 5 + hot spare .
Sunt o gramada de tablete samsung cu Marvell - nu imi dau seama de ce neaparat intel... Intel mai e ce a fost.?:) nu-mi dau seama...
Ce imi recomanzi e si mai scump - nu ca ar conta asa de mult 120 lei in plus.

View Postdiddy_fan_2pac, on 03 martie 2015 - 00:28, said:

HP Microserver Gen 8. Best bang for buck!!! Cum spune numele este un server si asta spune tot.
Downside: trebuie sa instalezi tu ce OS vrei, dar sunt multe variante bine documentate.

nu am timp de server.

Edited by owl, 03 March 2015 - 00:52.


#5
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Unii cred ca timpul nu valoreaza nimic. Dupa aia te lupti cu orele sa dai ventilatorul mai incet. Si cu zecile de ore sa-l configurezi daca n-ai mai facut asa ceva.
E drept, daca ai un CPU mai incet iti limiteaza transferul de date.

De ceva vreme ma intreb asta: de ce un raid 5 in loc de un simplu RAID 1 cu 2 hhduri de 6T?
Care mai e motivul sa ai mai mult de 2HDDuri in RAID1 daca ai sub 4-6Tb de date? sau daca ajungi acolo in 5 ani cind o sa fie hdduri mai mari?

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Partea "dureroasa": orice NAS folosit in sistem de "sharing" standard (adica el face shareul si tu preiei datele de pe el) este susceptibil la CryptoDiverse (adica sa iti pierzi irevocabil toate datele personale din ultimii 5-10 ani...)

Eu as recomanda:
1. NAS izolat, pentru backup si storage, dar care face "pull" la date (cu HDDuri in RAID1, desigur)
2. Un "oarecare" server de multimedia/continut via DLNA si cu chestiuni "zilnice" pe el care sa fie publice si care sa poate fi accesate usor

Din pacate, o solutie comerciala si simpla de implementat/utilizat la ora actuala nu exista.

Radem, glumim, dar 4-8 ani de imortalizari "digitale" nu sunt de aruncat...

Edited by dexterash, 03 March 2015 - 03:12.


#7
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
De aia adaugi si un Crashplan sau ceva asemenea.
Un NAS nu poate fi singura solutie. Ia casa foc, vin hotii, inundatia, cutremurul, traznetul sau crapa pur si simplu.

#8
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006

View Postdexterash, on 03 martie 2015 - 03:11, said:

orice NAS folosit in sistem de "sharing" standard (adica el face shareul si tu preiei datele de pe el) este susceptibil la CryptoDiverse (adica sa iti pierzi irevocabil toate datele personale din ultimii 5-10 ani...)
Ce-i aia CryptoDiverse?

#9
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Malware-uri ce cripteaza fisierele, ex: cryptolocker

Edited by Zinus, 03 March 2015 - 09:41.


#10
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
Ahhh.. asta se poate rezolva prin drepturi de acces, fisierele le pui la gramada intr-un folder read-write, si periodic intri cu admin si le copiezi intr-o zona read-only pentru ceilalti useri.

#11
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Intel a fost si este Intel nu stiu ce tablete cu Marvell ai vazut tu la Samsung Tab 3 Lite ?
La Synology modelele mai rasarite au fost intotdeauna bazate pe CPU Intel iar cele ieftine pe Marvell.
Daca se duce nebunia mai departe mai cumperi un NAS identic pentru backup si-l plasezi la distanta in alta locatie.

Edited by MD, 03 March 2015 - 11:15.


#12
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postowl, on 03 martie 2015 - 00:48, said:

N-am gasit nicaieri ca ar face raid 5 + hot spare .
Sunt o gramada de tablete samsung cu Marvell - nu imi dau seama de ce neaparat intel... Intel mai e ce a fost.?Posted Image nu-mi dau seama...
Ce imi recomanzi e si mai scump - nu ca ar conta asa de mult 120 lei in plus.

nu am timp de server.

cred ca faci o mica confuzie. raid5+hotspare inseamna un nas cu minim 5bay -uri

SHR1/SHR2 -> Synology Hybrid Raid acopera functia care te intereseaza pe tine.

cpu intel sunt mult mai performante decat consoartele de la marvell -> performante mai bune.

Gen8 cu Synology DSM e solutie demna de luat in vedere.

P.S. in shr1/raid5 vei avea doar 10.9TB utilizabili efectiv.

Edited by carmenclara1, 03 March 2015 - 11:19.


#13
owl

owl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 15.12.2003
"RAID 5 requires at least three disks." (http://en.wikipedia.org/wiki/RAID)
specificatiile produsului :"Operatii RAID: Single Disk, JBOD, RAID 0, 1, 5, 6, 10, 5 + Hot Spare" pe 4 HDD-uri.

alternativa ar fi , deci : Network Storage Synology DS415play
Supported RAID Type : Synology Hybrid RAID, Basic, JBOD, RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10
(http://www.emag.ro/n...y/pd/DKNW1BBBM/)
Vad in manual ca stie de raid 5 + hot spare , pe Synology Hybrid RAID. ( pe minim 4 hdd-uri zice in manual)


"P.S. in shr1/raid5 vei avea doar 10.9TB utilizabili efectiv. "
cred ca raman doar 8TB.... e dublu de cat am nevoie acum - sper sa imi ajunga 4-5 ani.... Posted Image



Multumesc mult. Imi finalizez comanda - si daca nu revin, totul a mers corespunzator...!!!

Edited by owl, 03 March 2015 - 14:25.


#14
danutzug

danutzug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.01.2007
Sa iei in calcul si un ups pt nas.

#15
owl

owl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 15.12.2003
asta e ok ?

http://www.emag.ro/u...g/pd/E3NQNBBBM/

#16
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@owl eu am printre altele un ds415play cu 4x 4Tb wd red (simplu nu pro) in mod shr1. asa ca ma poti crede cand zic ca are 10.79TB disponibili dupa setup.ups ales e ok!

Edited by carmenclara1, 03 March 2015 - 18:55.


#17
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006

View Postowl, on 03 martie 2015 - 18:24, said:


dai 60 de milioane pe toata distractia, si cumperi cel mai ieftin ups? :D

Eu am asa ceva, iar serverul gen8 mi-l tine aproximativ 2h in picioare daca pica curentul.
http://www.pcgarage....-ups-pro-900va/

#18
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
hai ca nu e cel mai ieftin ups.  sunt altele si mai ieftine si mai proaste

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate