Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Telefon rezistent la cazaturi si apa?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
sorin1125

sorin1125

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 25.12.2007
Salutare tuturor,
Vreau un telefon smartfon mai rezistent,
cu ulimele am avut mari probleme, lucrez pe santier.
doar daca stiti exact spuneti-mi va rog, care este mai bun,
-adica sa functioneze tot ce are pe el,
-sa aibe si ceva performante,
-nu ma intereseaza camera pt ca nu am voie cu ea la serviciu si trebuie sa scap de ea cumva.

Am mai cautat si eu pe net dar am gasit putine impresii de la utilizatori si nu inteleg de ce???
Nu au oamenii telefoane de genul asta? nu au timp sa scrie pe net?!?!
Sa inteleg ca fabricantii de telefoane rezistente nu au tehnologii moderne actualizate bune?
Cei care vand astfel de terminale le fac prezentari foarte frumoase.....
am studiat putin: caterpilar, titam 600, mann, dicovery, sonim ....

Edited by sorin1125, 02 March 2015 - 22:06.


#2
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Xcover 2 de la Samsung mi-a cazut in cap de n ori pana acum si nu are nici pe dracu. Rezistent la praf cica e, la apa n-am incercat. Daca ii pui si o coperta de aia matahaloasa cu marginile groase nu cred ca ai cum sa-l distrugi din greseala.

Altfel, incearca Utok Dorel :D

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,520
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsorin1125, on 02 martie 2015 - 22:00, said:

Salutare tuturor,
Vreau un telefon smartfon mai rezistent,
cu ulimele am avut mari probleme, lucrez pe santier.
Caterpillar Phones.

[ http://www.concept-phones.com/wp-content/uploads/2014/05/caterpillar-phone-490x264.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://blog.mytrendyphone.com/wp-content/uploads/2013/08/Caterpillar-CAT-B15.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 02 March 2015 - 22:15.


#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,102
  • Înscris: 04.02.2011
Dar există carcase "military grade" penru telefoane normale, cum ar fi otterbox.

#5
kleeblatt

kleeblatt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.11.2014
de ce iti trebuie smart fon pe santier? vrei sa cauti pe guagal cat timp trebuie sa amesteci cimentul? cat de gros se taie un lemn?

#6
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Pe santier nu lucreaza doar cei care invart betoane.
Pe santier lucreaza si ingineri, arhitecti, proiectanti, inspectori, samd.

#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postsorin1125, on 02 martie 2015 - 22:00, said:

Salutare tuturor,
Vreau un telefon smartfon mai rezistent,
cu ulimele am avut mari probleme, lucrez pe santier.
doar daca stiti exact spuneti-mi va rog, care este mai bun,
-adica sa functioneze tot ce are pe el,
-sa aibe si ceva performante,
-nu ma intereseaza camera pt ca nu am voie cu ea la serviciu si trebuie sa scap de ea cumva.

Am mai cautat si eu pe net dar am gasit putine impresii de la utilizatori si nu inteleg de ce???
Nu au oamenii telefoane de genul asta? nu au timp sa scrie pe net?!?!
Sa inteleg ca fabricantii de telefoane rezistente nu au tehnologii moderne actualizate bune?
Cei care vand astfel de terminale le fac prezentari foarte frumoase.....
am studiat putin: caterpilar, titam 600, mann, dicovery, sonim ....

Vezi video asta (incepand cu  minutul 6 ) [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y6nsVtBcUrI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 02 March 2015 - 22:40.


#8
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Daca  vrei si rezistent si performant , s4 active sau s5 sport , daca vrei ceva mai ieftin , oricare enumerate de tine.
Detaliaza putin la ce vrei sa-l folosesti cel mai mult...Una din solutii ar fi sa-ti iei un telefon normal , nu smart , gen samsung xcover (generatia veche , nu smartphone) si din banii ramasi un smartphone pe care sa te joci , asculti muzica, poze etc. in timpul liber , ca d-aia e servici , sa muncesti , nu sa te joci Flappy bird. Oricum , spune-ne cateva informatii raspunzand la urmatoarele:
1.Chiar ai nevoie de smartphone pe santier?
2.Ce vrei de la el, ce vei face pe el , ce te intereseza cel mai mult dupa rezistenta?
3.Ce buget ai?

#9
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

View Postkleeblatt, on 02 martie 2015 - 22:16, said:

de ce iti trebuie smart fon pe santier? vrei sa cauti pe guagal cat timp trebuie sa amesteci cimentul? cat de gros se taie un lemn?

View PostVenboteam, on 02 martie 2015 - 22:36, said:

Pe santier nu lucreaza doar cei care invart betoane.
Pe santier lucreaza si ingineri, arhitecti, proiectanti, inspectori, samd.

Na, fiecare se raporteaza la experientele si cunostintele proprii...

#10
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
UTOK Dorel. Denumire sugestiva. Uite aici:
http://www.go4it.ro/...ditii-13762280/

Pe santier, merge beton cu o juma' de Unirea.Posted Image

#11
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postkleeblatt, on 02 martie 2015 - 22:16, said:

de ce iti trebuie smart fon pe santier? vrei sa cauti pe guagal cat timp trebuie sa amesteci cimentul? cat de gros se taie un lemn?
pai e o idee de afaceri pt tine. daca tot vinzi cazane sh in targ poate aduci si niste smartfoane pt santieristi.sa stii ca alde Dorel chiar muncesc in tara asta si pe afara si nu cred ca e cazul sa dai cu cacat si pe acest topic.ai mari sanse sa faci rost de un ban.adica sa fii banat nu sa faci rost de o moneda.capisci??

#12
sorin1125

sorin1125

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 25.12.2007

View Postbenis, on 02 martie 2015 - 22:15, said:

Dar există carcase "military grade" penru telefoane normale, cum ar fi otterbox.

Multumesc tuturor pentru raspunsurile prompte.

Nu stiam ca exista "military grade", o sa studiez, multumesc.

View Postscootch98, on 02 martie 2015 - 22:44, said:

Daca  vrei si rezistent si performant , s4 active sau s5 sport , daca vrei ceva mai ieftin , oricare enumerate de tine.
Detaliaza putin la ce vrei sa-l folosesti cel mai mult...Una din solutii ar fi sa-ti iei un telefon normal , nu smart , gen samsung xcover (generatia veche , nu smartphone) si din banii ramasi un smartphone pe care sa te joci , asculti muzica, poze etc. in timpul liber , ca d-aia e servici , sa muncesti , nu sa te joci Flappy bird. Oricum , spune-ne cateva informatii raspunzand la urmatoarele:
1.Chiar ai nevoie de smartphone pe santier?
2.Ce vrei de la el, ce vei face pe el , ce te intereseza cel mai mult dupa rezistenta?
3.Ce buget ai?

Raspuns:
1. vreau un singur telefon sa-l am tot timpul la mine.
2.pt net, organizator, gps, muzica, video, etc.
3.~1500 lei

Edited by sorin1125, 03 March 2015 - 00:27.


#13
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Pentru bugetul respective, mai bine alegi direct un telefon gata "preparat", carcasele antisoc servesc doar la asta- adica absorbtia socurilor.
Cele special proiectate , gen Cat, au componentele si constructia rezistente la apa, praf, socuri mecanice, etc.

#14
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Daca ai gasi un s4 active ar fi perfect.

#15
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Telefoanele rezistente la cazaturi sunt cele compacte. Mai adaugi o husa si ai rezolvat si problema apei si zgarieturilor.
Asigura-te ca nu au marginile subtiri, iar display-ul nu se intinde pana la margine.

#16
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Poti sa iei un telefon pe care sa il dotezi cu o carcasa otterbox defender. Vezi pentru ce modele se produce carcasa respectiva.
http://www.otterbox.com/

#17
sorin1125

sorin1125

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 25.12.2007

View Postcrouchot, on 03 martie 2015 - 00:41, said:

Pentru bugetul respective, mai bine alegi direct un telefon gata "preparat", carcasele antisoc servesc doar la asta- adica absorbtia socurilor.
Cele special proiectate , gen Cat, au componentele si constructia rezistente la apa, praf, socuri mecanice, etc.

Da, multumesc inca odata pentru raspunsurile voasre.
si eu ma gandesc ca este mai indicat un telefon gata preparat, dar ma confrunt cu o problema:
-Nu gasesc pe nimeni care are un asemenea terminal si sa-l laude...(afara de cei care le vand s-au le fac reclame).
-foarte putinele rewiu-ri pe care le gasesc sunt negative, oamenii sunt dezamagiti... asta ma pune serios pe ganduri.
De aceia am deschis scest topic, sa aflu pareri pozitive de la posesori. Din pacate, pana acum nu s-a aratat nici un posesor!?

Edited by sorin1125, 03 March 2015 - 18:50.


#18
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Eu am asa ceva si sunt multumit.
http://andrux-and-me...-for-motog.html

Totusi este adevarat ca nu il folosesc pe santier. :).
Defender otterbox e cam cea mai rezistenta carcasa de protectie dar iti face telefonul foarte bulky. Acum depinde si de gradul de protectie dorit.

Am un  prieten care are CAT B15 si nu e multumit, de altfel s-a si defectat din cauza caderii in apa sarata, la mare si i-a fost refuzata garantia.

Mai multe nu stiu sa iti spun, mai vezi teste pe youtube, urmareste discutii pe forumuri de specialitate, important e sa fie pareri ale utilizatorilor.

Bafta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate