Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

volum diferit dfuzoare auto

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
sebastyan-adryan

sebastyan-adryan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 10.11.2012
salutare forumisti,
am si eu o intrebare pentru cei cunoscatori in domeniul electric si anume. Pe partea de multimedia, la masina am 2 difuzoare legate in paralel pe partea stanga si 2 legate in paralel pe partea dreapta(asta pe cele 2 iesiri "din fata" de la mp3player). Ceea ce vreau eu este, ca sa fac unul din acele difuzoare legate in paralel sa se auda mai incet decat celalalt cu 25-50%; se poate pune ceva rezistenta sau ceva piesa electrica inainte de difuzor pentru a-i putea reduce din volum?

#2
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Poti sa pui o rezistenta la difuzorul care vrei sa se auda mai incet, dar n-ai functia Balans la palyer?

#3
sebastyan-adryan

sebastyan-adryan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 10.11.2012
Am functia dar spre ex daca dau doar fata-stanga se aud 2 difuzoare, ca am legate la masina 6 in loc de 4.
Poti sa dai mai multe detalii despre respectiva rezistenta?

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 yetiro, on 02 martie 2015 - 21:51, said:

Poti sa pui o rezistenta la difuzorul care vrei sa se auda mai incet, dar n-ai functia Balans la palyer?

daca difuzoarele sunt legate in paralel, nu exista nici o functie in nici un player cu care sa poti controla individual volumul fiecarui difuzor.

#5
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Omul știe asta , el caută o soluție Home made , eu zic sa cauți pe site-URI dedicate , pui o siguranța Mai mult ca sigur , ce valori si dimensiuni.. Caută pe net !

#6
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
O rezistenta (rezistor), adica. Posted Image

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Merge si cu siguranta de 25 APosted Image
La "manareli" e greu sa dai solutii!
Ori e un sistem "cusher", ori nu ceri solutii la inventiile facute in urma sfaturilor unor "prieteni"!
@ initiator
Un electronist poate da o solutie numai dupa ce vede "la fata locului" ce minunatie ai pe masina.
Sfaturile de la distanta nu le-as lua in considerarePosted Image

#8
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Ce sa mearga cu siguranta de 25 de A? Mai incet unul din difuzorul legat in paralel cu celalalt? :)

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

 constant7, on 03 martie 2015 - 20:35, said:

Ce sa mearga cu siguranta de 25 de A? Mai incet unul din difuzorul legat in paralel cu celalalt? Posted Image

Tu stii sa citesti emoticoanele?
De MISTO ai auzit?
Oricum, nu la tine faceam referire cu sigurantaPosted Image

#10
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Posted Image Mda... eu glumeam, nu faceam misto! Posted Image

#11
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Nu prea merge ce vrei tu sa faci...
Trebuie sa maresti rezistenta la difuzoru in cauza, asta o faci fie prin rebobinare (deci exclus), fie daca legi (in serie, adica pe unul din fire) o rezistenta la difuzor, dar se va auzi nasol...ii maresti rezistenta - ai sunet mai slab, dar nu va mai avea acelasi raspuns in frecventa, adica rezulta un sunet de rahat, nu e deloc aceeasi treaba cu rebobinarea (dar! poti incerca sa vezi ce zice cu o rezistenta de 3-4 ohmi de putere! nu d-aia mica)

Ai putea sa montezi un potentiometru/transformator de volum (de putere) dar costa mult unul BUN.

PS: ai de grija la playerele auto, ma gandesc ca ai legat doua difuri de 4 ohm in paralel...majoritatea playerelor sunt facute sa mearga in 4-8 ohmi...tu te joci cu 2 ohmi, risti mult sa prajesti finalii la player.

Edited by Octavian___, 04 March 2015 - 23:58.


#12
sebastyan-adryan

sebastyan-adryan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 10.11.2012

 Octavian___, on 04 martie 2015 - 23:57, said:

PS: ai de grija la playerele auto, ma gandesc ca ai legat doua difuri de 4 ohm in paralel...majoritatea playerelor sunt facute sa mearga in 4-8 ohmi...tu te joci cu 2 ohmi, risti mult sa prajesti finalii la player.
Legatura asta era asa facuta de iainte sa montez si in spate boxe.
Totusi o alta nelamurire, zilele trecute am smuls un fir de la o boxa din spate(din conectori- asa le am prinse ca uneori dau acel placaj joc ca rabatez bancheta) si pana l-am prins inapoi am "mers" doar cu una functionala. Faza ii ca se auzea super bine sunetul asa(adica basul era chiar bass), pe cand acum cu ambele functionale parca nu mai e la fel. Pentru chestia asta am 2 solutii: leg totul la o statie(am acasa un blaupunkt gta450+ subwoofer(pe care nu o sa il pun never in portbagaj),cu toate ca nu as vrea, sau merg doar cu una.
Pe viitor m-am gandit sa schimb difuzoarele din fata cu Jbl CS-6C sau gto638(tinand cont ca si pe spate am tot jbl gto938) si sa schimb toate firele cu unele mai calumea.

PS: la casetofon toate legaturile sunt ok.

Edited by sebastyan-adryan, 21 March 2015 - 19:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate