Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

hard bad but capable

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
ratiusky

ratiusky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 01.12.2010
cand deschid calculatorul, inainte sa intre in windows, imi apare o fereastra cu mai multe chestii printre care si ""hard bad but capable...press F1 to resume"...am un hard western digital sata 3 de 500 de gb ... cum pot sa rezolv treaba asta? am incercat cu utilitarul oferit de western digital, data lifeguard imi scaneaza sistemul dar nu gasesti niciun bad

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Baga aici o poza din HDtune de la Health .

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postratiusky, on 02 martie 2015 - 18:37, said:

cand deschid calculatorul, inainte sa intre in windows, imi apare o fereastra cu mai multe chestii printre care si ""hard bad but capable...press F1 to resume"...am un hard western digital sata 3 de 500 de gb ... cum pot sa rezolv treaba asta? am incercat cu utilitarul oferit de western digital, data lifeguard imi scaneaza sistemul dar nu gasesti niciun bad

Fereastra carei aplicatii iti da aceasta eroare? Nu am mai intalnit acest mesaj "Hard BAD, but capable" (parca ar fi o traducere din chineza in engleza, facuta cu Google Translate).
Este de la S.M.A.R.T.? Daca da, atunci HDD-ul este pe duca. In primul rand, recupereaza tot ceea ce poti de pe el, deoarece poate sa cedeze de tot in orice moment! In al doilea rand, fa-i o diagnoza serioasa! Iar daca este vorba de o aplicatie tradusa in engleza cu Google Translate, atunci iti recomand sa o dai jos. Nu strica sa faci si o verificare cu un antivirus (cel putin)...

In alta ordine de idei, topicul nu are cauta la Tips & Tricks. Daca este vorba de o problema hardware, atunci il voi muta pe aria de Hardware. Pana atunci, il voi muta la Generalitati...

#4
ratiusky

ratiusky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 01.12.2010
http://s18.postimg.o...llres9/hard.jpg

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Este prea mica imaginea. Nu se distinge nimic.
Vezi aici cum se procedeaza: http://forum.softped...tarii-pe-forum/

#6
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Poza se vede normal...

Vezi aici

http://www.overclock...etection-failed

Attached Files

  • Attached File  hard.jpg   210.61K   21 downloads

Edited by xxvirusxx, 02 March 2015 - 19:38.


#7
ratiusky

ratiusky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 01.12.2010
acum sper ca se vede :)

Attached Files



#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Incearca sa schimbi cablul sa vezi daca arata la fel....

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Legat de aceasta eroare, vezi topicul de aici: http://forum.softped...tection-failed/

Deoarece problema pare a fi mai curand hardware, topicul se muta pe Hardware.

Edited by _-_, 02 March 2015 - 19:45.


#10
ursan2003

ursan2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 22.04.2007
e harddiskul pe duca
ieri am schimbat unul la un sony vaio care dadea acelasi mesaj la bootare

#11
ratiusky

ratiusky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 01.12.2010
am schimbat cu cablul de dvd si tot asa apare .... hardul l-am luat nou de 3 luni si l-am folosit putin :(

#12
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ia pune si o poza cu CrystalDiskInfo, vad ca-n hd tune nici temperatura nu o arata.
PS. Daca e nou, la garantie cu el.

Edited by xxvirusxx, 02 March 2015 - 21:37.


#13
ratiusky

ratiusky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 01.12.2010
Posted Image

Attached Files


Edited by ratiusky, 02 March 2015 - 22:02.


#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postratiusky, on 02 martie 2015 - 19:51, said:

am schimbat cu cablul de dvd si tot asa apare .... hardul l-am luat nou de 3 luni si l-am folosit putin Posted Image

asta inseamna 12 ore pe zi constant, dar nu e chiar putin cum crezi tu. ma interb ce inseamna mult.

indiferent de situatie, calare pe ei cu garantia in mana stanga si hdd-ul in mana dreapta. dar asta dupa ce ai eliminat orice posibilitate de test la tine in pc.

#15
ratiusky

ratiusky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 01.12.2010
eu nu folosesc pc-ul mai mult de 3-4 ore pe zi, cateodata deloc iar in weekend 2-3 ore/weekend ...nu inteleg de ce apar atatea ore

#16
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Din CMD ruleaza chkdsk /F sau chkdsk /R.
Mai poti incerca si cu softul de la Western.

Daca ai garantie il duci la garantie. Daca nu ai, faci back-up si il poti folosi asa pana moare de tot, apoi cumperi altul.

Edited by xxvirusxx, 03 March 2015 - 02:39.


#17
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Hdd are 4 bad-uri pe suprafata care nu au fost remapate .
Ia softul de testare de la Western Digital : Data Lifeguard Diagnostic .
Testeaza hdd cu el si vezi ce zice dupa aia .

#18
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Subscriu la ce zice xxvirusxx, HDD-ul in cazu asta ii raportat ca bad in bios datorita erorilor de pe End-to-End error, care marcheaza o eroare de transmitere a datelor intre buffer-ul din HDD si platane. http://en.wikipedia....R.T._attributes
Ii considerata eroare critica si are Threshold=97 fata de valoarea initiala din Current=100. In momentu asta ai 22 erori, deci ai trecut de limita de 3 care is permise pana ca SMART-ul sa raporteze eroarea ca critica.
Am avut o situatie similara la un Seagate folosit pe XP SP1. Aveam deconectari si erori pe Interface CRC error count cam 4-5000 cu toate ca am schimbat cablu de date si intre timp am constat ca imi apar si 7-8 erori pe End-to-End error. Am eliminat un adaptor de alimentare de la 5.25'' la SATA(prin taierea mufei de 5.25'' si legare directa pe cablurile din sursa Posted Image ) si am trecut pe SP3 si AHCI, modificari dupa care nu am mai avut cresteri pe parametrii astia 2. In cazu de fata posibilele probleme de la sistemu de operare cred ca pot fi ignorate, ca pare W7.

Edited by gabyxm, 03 March 2015 - 07:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate