Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Casa eco/pasiva dar generoasa DS+P+1E langa Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
SetUp

SetUp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.06.2007
Salutare  tuturor,

Vreau pe aceasta cale sa incep un jurnal de constructie a viitoarei case, langa Timisoara (com Dumbravita) si sa adun sfaturile celor mai priceputi si recomandarile celor care au mai construit case.
Momentan am achizitionat un teren care e destul de mare pentru o casa (1200mp) si am depus cererile pt avize iar proiectul este si el pe roate.

Sa va spun mai intai despre cerintele mele, care sper ca se vor regasi in proiectul pe care il atesez acestui topic.

1. casa sa fie planificata pentru un consum de energie cat mai redus - ideal ar fi sa se autointretina, dar cred ca acest lucru e greu de realizat, avand in vedere dimensiunile;

Pentru a indeplini aceasta cerinta, m-am hotarat consider inca in faza incipienta urmatoarele puncte:
- sa orientez casa spre soare avand sarpanta acoperisului principal spre sud;
- acoperisul sa fie realizat cu o inclinatie specifica pozitiei geografice in vederea obtinerii potentialului maxim din viitoarele panouri solare;
- sa utilizez izolatii termice cat mai performante si de o grosime semnificativa. Adica caramida 38cm, 20cm izolatie: panouri fibra lemnoasa 4cm+ izolatie celulozica 16cm;
- pod, nu mansarda. Sunt de parere ca tamponul de aer din pod izoleaza mai bine decat orice izolatie termica care se poate pune in sarpanta - daca e etans, evident;
- desi vor fi multe deschideri, geamuri, usi etc, acestea vor fi din sticla termopan cu un coeficient de conductibilitate termica cat mai scazut;
- sa fiu atent la constructie in cel mai mic delatiu la puntile termice intre interior si exterior;

2. casa trebuie sa aiba un demisol spatios, preferabil de aceeasi dimensiuni cu parterul.
Stiu, pentru Romania si cu atat mai mult pt acest colt de tara nu e obisnuit si sunt constient ca ma va costa cat inca un etaj finisat, insa in acelasi timp stiu, ca o data ce am construit casa, nu voi mai putea sa sap sub ea pt a face ulterior subsolul/demisolul mai mare.

3. garajul dublu + spatiu technic langa - imi doresc inca din copilarie un loc unde sa surubaresc linistit (man-cave, cum ar zice unii).

4. la parter vreau sufrageria, un dormitor, un birou, bucatarie si o baie mica; la etaj 3 dormitoare si baia principala

Astept parerile voastre constructive sau destructive despre proiect - tineti cont de faptul ca proiectul este 95% conceptul meu. E compus din 2 corpuri de cladire alipite: 1. garajul doar cu parter + pod si 2. casa pincipala cu demisol, parter, etaj si pod.

Attached Files



#2
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Mult success.

Mie mi se pare cam mare sincer sa fiu. Asa la un calcul sumar pare sa aiba undeva la 700 mp construiti. Oricum, tu stii mai bine cat de mare vrei sa fie... Eu sunt curios de altceva....

Cum se face izolatia aia cu placi fibrolemnoase si celuloza? Se face la interior sau la exterior?

#3
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Sigur e casa ? Pare mai degraba a fi o pensiune. Te.ai intins cam mult iar pe arhitect l.ai facut fericit cu o asa suprafata ?
Ca sa implementezi ideea consumului redus la o astfel de constructie ,ai nevoie de resurse financiare serioase. Pe hartie arata bine ,dar cand o sa vezi cum se topesc banii o sa te ia frisoanele.




#4
SetUp

SetUp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.06.2007
@oMariusRO: sunt cam 700mp construiti, dar doar vreo 330mp efectiv utili + demisol + garaj. Izolatia din placi fibrolemnoasa + celulozica se pune in exterior.

@doarUNom: stiu, mi-e frica de acele frisoane, dar nu ma grabesc. Doresc sa o ridic in rosu anul asta - sa vedem daca ma va ajuta timpul si bugetul.

Edited by SetUp, 02 March 2015 - 17:39.


#5
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Dar nu ne zici si ce suma ti-ai propus sa cheltui? Poate sunt unii membri care se pricep si-ti zic daca te incadrezi in suma.

#6
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
o casă eficientă energetic înseamnă și o dimensionare eficientă a acesteia. Spre exemplu, nu cred că are rost ca garajul și camera de „șurubărit” să se găsească în casă.
sfatul meu este să reiei proiectul de la dimensionarea ei și astfel o să ai bani și pentru investiții în surse de energie alternativă.

Edited by bobalex18, 02 March 2015 - 17:39.


#7
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostSetUp, on 02 martie 2015 - 17:36, said:

@oMariusRO: nu sunt 700mp, sunt doar vreo 330mp utili + demisol.

Pai da.. 330+demisol sunt in total peste 500 mp utili si aproape 700 mp construiti. La calculul costului din cate stiu eu se pune mp construit, nu util. Asa ca probabil nu cred ca exagerez daca avansez o suma pe la 100.000 de euro la rosu...

Quote

Izolatia din placi fibrolemnoasa + celulozica se pune in exterior.

Izolatia celulozica te referi la chestia aia care se pune prin suflare? Nu prea intelleg prin ce proces se foloseste in combinatie cu placile fibrolemnoase. Eu am vazut doar cum se pune la interior (bine, nu sunt vre-un mare constructor asa ca ce am vazut eu poate sa fie irelevant...)

#8
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
legat de panouri, am vazut ca au aparut mai nou panouri hibrid(caldura +energie) iar pretul este unul ok, neaparat incalzire in pardoseala,  cat despre demisol recomandarea mea ar fi sa fie mai inalt iar planseul dintre parter si demisol izolat.

Edited by joseph_lacroix, 02 March 2015 - 17:47.


#9
SetUp

SetUp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.06.2007
@bobalex18, asa e. Nu ar avea ce cauta asa, dar am intampinat o problema destul de stupida: nu am voie prin CU sa indrept apele acoperisului spre soare, trebuie sa il am macar pe cel din fata perpendicular pe axul drumului.

Solutia a fost sa fac acest L largit punand garajul in fata.

@oMariusRO da, raspunsesem repede dar am corectat.

Edited by SetUp, 02 March 2015 - 18:03.


#10
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006
Dpdv imobiliar, o investitie asa mare in afara orasului este un dezastru. Niciodata nu va putea cineva sa recupereze macar 25% din investitia initiala.

#11
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Forma respectiva este oarecum dictata de teren sau pur si simplu asa ai desenat-o tu? Mi se pare ca unghiurile respective te vor conditiona intr-o mai mica sau mare masura la mobilare.
Spatiile sunt intr-adevar foarte generoase, nu sunt insa in masura sa judec stilul de viata al nimanui. Totusi, vestibulul si casa scarii mi se pare foarte mare, pare un spatiu cam irosit.
De buget nu zic nimic, cine se gandeste la un proiect de 700mp construiti si la un demisol de dimensiunile astea, cu siguranta are si resursele financiare sa-l sustina.

#12
SetUp

SetUp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.06.2007
@the_lion: forma este data de orientarea sarpantei de acoperis spre sud + cerintele certificatului de urbanism.
Daca era dupa mine, faceam doar corpul superior in unghi fata de axul drumului. Dar n-am voie....

#13
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostSetUp, on 02 martie 2015 - 16:53, said:

Vreau pe aceasta cale sa incep un jurnal de constructie a viitoarei case, langa Timisoara (com Dumbravita) ..
Sa fie intr-un ceas bun @SetUp!
Constat ca mai multi colegi de prin vest se gandesc la case cu consum redus de energie decat cei de prin Dobrogea.. Posted Image Se pare ca nu m-am orientat bine si Soarele rasare din alta parte..Posted Image

Acum sa trecem la lucruri serioase..

View PostSetUp, on 02 martie 2015 - 16:53, said:

Sa va spun mai intai despre cerintele mele, care sper ca se vor regasi in proiectul pe care il atesez acestui topic.

1. casa sa fie planificata pentru un consum de energie cat mai redus - ideal ar fi sa se autointretina, dar cred ca acest lucru e greu de realizat, avand in vedere dimensiunile;
Depinde de mai multi factori.. Daca se autointretin localitati - se pot intretine si locuinte individuale, insa trebuie sa-ti formezi si un anume stil de viata, in afara faptului costurilor..

View PostSetUp, on 02 martie 2015 - 16:53, said:

Pentru a indeplini aceasta cerinta, m-am hotarat consider inca in faza incipienta urmatoarele puncte:
- sa orientez casa spre soare avand sarpanta acoperisului principal spre sud;
- acoperisul sa fie realizat cu o inclinatie specifica pozitiei geografice in vederea obtinerii potentialului maxim din viitoarele panouri solare;
Posted Image  Dar dupa care unghi te vei ghida dupa cel de vara sau dupa cel de iarna? Pentru aportul de caldura de la panouri solare pentru incalzire eu m-as ghida dupa unghiul de iarna..

View PostSetUp, on 02 martie 2015 - 16:53, said:

- sa utilizez izolatii termice cat mai performante si de o grosime semnificativa. Adica caramida 38cm, 20cm izolatie: panouri fibra lemnoasa 4cm+ izolatie celulozica 16cm;
De ce caramida tocmai de 38cm? panourile din fibra si celuloza le vei folosi la pereti sau la plansee? De ce doar 16cm? Dupa ce considerente ai ales aceste grosimi?

View PostSetUp, on 02 martie 2015 - 16:53, said:

- pod, nu mansarda. Sunt de parere ca tamponul de aer din pod izoleaza mai bine decat orice izolatie termica care se poate pune in sarpanta - daca e etans, evident;
Nu sunt deacord cu aceasta parere, dar iti respect punctul de vedere, caci nu am nimic impotriva podului, decat ca va fi un spatiu nefolosit (sau poate gresesc, cand zic nefolosit).

View PostSetUp, on 02 martie 2015 - 16:53, said:


- desi vor fi multe deschideri, geamuri, usi etc, acestea vor fi din sticla termopan cu un coeficient de conductibilitate termica cat mai scazut;
- sa fiu atent la constructie in cel mai mic delatiu la puntile termice intre interior si exterior;

2. casa trebuie sa aiba un demisol spatios, preferabil de aceeasi dimensiuni cu parterul.
Stiu, pentru Romania si cu atat mai mult pt acest colt de tara nu e obisnuit si sunt constient ca ma va costa cat inca un etaj finisat, insa in acelasi timp stiu, ca o data ce am construit casa, nu voi mai putea sa sap sub ea pt a face ulterior subsolul/demisolul mai mare.

3. garajul dublu + spatiu technic langa - imi doresc inca din copilarie un loc unde sa surubaresc linistit (man-cave, cum ar zice unii).

4. la parter vreau sufrageria, un dormitor, un birou, bucatarie si o baie mica; la etaj 3 dormitoare si baia principala

Astept parerile voastre constructive sau destructive despre proiect - tineti cont de faptul ca proiectul este 95% conceptul meu. E compus din 2 corpuri de cladire alipite: 1. garajul doar cu parter + pod si 2. casa pincipala cu demisol, parter, etaj si pod.
Nu ai spus cum te-ai gandit sa te incalzesti? Am vazut ceva in Living si mi s-a parut ca ai prevazut un cos dublu.. Ce utilitati ai in zona? Cat te gandesti sa cheltui anual pentru incalzire?Posted Image

#14
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013

View Postandreilesan, on 02 martie 2015 - 20:37, said:

View PostSetUp, on 02 martie 2015 - 16:53, said:

Sunt de parere ca tamponul de aer din pod izoleaza mai bine decat orice izolatie termica care se poate pune in sarpanta - daca e etans, evident
Nu sunt deacord cu aceasta parere
andreilesan, te rog, ai putea sa detaliezi putin punctul tau de vedere?

#15
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postkolfleading, on 02 martie 2015 - 21:17, said:

andreilesan, te rog, ai putea sa detaliezi putin punctul tau de vedere?
In acest caz, ar fi corect sa descrie colegul @SetUp cum vede dansul termoizolarea sarpantei si planseului de peste Etaj in cazul ""podului"" si cum vede termoizolarea doar a sarpantei in cazul ""mansardei"".  Deacord? Posted Image

#16
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 14.02.2008
SetUp,felicitari pt. initiativa,si bine vei veni in Dumbravita!
Si-acum,dupa atatea amabilitati,sa dam cu parul:eu zic sa te mai gandesti la partea cu demisolul(sau subsolul)in Dumbravta!
Iti va trebui o hidroizolatie de exceptie,ti-o spun dupa 9 ani de locuit aici!Sa mergi maine(sau mai bine vineri sau sambata,dupa alta tura de ploaie serioasa),sa vezi cum arata terenul dupa ploaia de acum(la mine,si la toti vecinii,balteste de faci cu nervii).
Acum,s-ar putea ca zona in care ai tu terenul(poti sa spui cu aproximatie unde?)sa stea mai bine cu drenajul,dar sa stii ca asta e o problema generala in Dumbravita.
Mult succes!

#17
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Ce ai auzit de mai sus e perfect valabil. Ti-o spune tot unul de aici.
Depinde unde ai terenul, eu am facut drenaj sub toata curtea si ma rog de sanatatea constructorului, e unul dintre sfaturile esentiale pe care le poti primi.
Eu in locul tau as renunta la demisol, asta daca nu iti place sa vezi bancnotele plutind iarna de iarna. Tu stii mai bine ce vrei, dar ideea cu garajul dublu  s-ar putea lovi si de realitatea dura ca toti vecinii uda de la retea si n-ai apa in baia aia principala de la etaj.
Bafta multa si intreaba orice, aduc si eu 8 ani de stat pe aici.

#18
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View PostSetUp, on 02 martie 2015 - 16:53, said:

Salutare  tuturor,
Salut, nu stiu unde este pozitionata casa, insa pentru a discuta de o casa pasiva, trebuie avut in vedere un coeficient de ~ 0.1 w/mp K pentru tavan, pardoseala si pereti.
Adica, in medie discutam de 30-40 cm termoizolatie.

In plus, neaparat sistem de ventilatie cu recuperare de caldura, astfel, se "lovesc 2 iepuri dintr-o lovitura". Adica si consum mic aferent improspatarii aerului din casa, dar si sistem de distributie al caldurii, racirii (se reduc astfel din costuri caci nu mai sunt necesare instalatii aferente).

View Postkolfleading, on 02 martie 2015 - 21:17, said:

ai putea sa detaliezi putin punctul tau de vedere?
Aerul este cel mai ieftin izolator, nu cel mai bun.

Pentru ca aerul sa fie izolator (cu coeficient de ~0.025 w/mK) avem nevoie odata de umiditate 0% (creste umiditatea relativa, creste si coeficientul), si lipsa curentilor (mai greu de obtinut mai ales cand discutam de volume si inaltimi mari). Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate