Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Ghiseul.ro - un rateu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006

Quote

Incepând din decembrie 2009, toate statele membre ale Uniunii Europene au obligația de a avea pe teritoriul lor un ghișeu unic (directiva UE privind serviciile). În România , chiar la sfarșitul anului 2005 Ministerul Comunicațiilor lansează proiectul “Ghișeul virtual de plăți “. Un proiect extrem de util pentru noi toți. Cât de plăcut ar fi fost : am fi plătit ușor orice taxă, orice impozit de la noi, de la calculator, seara, la orice oră. Am fi intrat în lumea civilizată. Guvernanții au avut o idee bună. Era vorba de achiziționarea unei soluții informatice pentru facilitatea plății on-line, prin intermediul cardului bancar, a debitelor către bugetul de stat și bugetele locale.

“GHIȘEUL VIRTUAL DE PLĂȚI “ ar fi avut ca beneficiari instituțiile statului către care populația are diverse plăți de efectuat, cum ar fi fost taxe, impozite, amenzi sau contravaloarea altor servicii. Ar fi permis ca fiecare din noi să putem plăti orice fel de datorii către stat, simplu, centralizat, de oriunde, oricând prin Internet.

Plata s-ar fi efectuat cu ajutorul cardului bancar, autentificarea realizându-se pe baza datelor asociate cardului.

Contractul a fost câștigat în anul 2005 de Softwin. Mare ghinion pentru noi!
Ghinion pentru România!

Ghiseul.ro a fost lansat cu 5 ani întârziere, în anul 2011. Chiar la lansare se vehicula că este disponibil pentru numărul ridicol de mic de 5 primării, dar surpriză : a fost disponibil pentru 3! A fost amânat în nenumărate rânduri și din cauza nerezolvării problemelor legate de securitatea datelor utilizatorului (surprinzător pentru cei ce se proclamă mari specialiști în Securitate!).

Cei care vor să își plătească online taxele și impozitele prin intermediul sistemului pus la dispoziție de autorități împreună cu partenerul lor  Softwin au nevoie de un “credential” așa cum declara ministrul din acea dată Valerian Vreme.

Adică o hârtie transmisă de primăria de care aparține cetățeanul care să conțină un utilizator și o parolă. Primăriile decid cine plătește comisionul. Ori dacă chiar ne ducem  la primărie să ne luăm contul de utilizator și parola, mai bine ne plătim direct taxele.

Valerin Vreme preciza la data lansării ghiseul.ro că prin acest portal pot fi plătite impozite pentru terenuri, clădiri, mașini, taxe judiciare și extrajudiciare de timbre, amenzi de circulație, amenzi aplicate în mijloacele de transport în comun, de Poliția Transporturilor Feroviare, de Poliția de Frontieră.

Conform Hotărârii de Guvern 1235/2010 privind inființarea Sistemului Național electronic de plată online a taxelor și impozitelor utilizând cardul bancar “comisionul perceput de furnizorul de servicii selectat conform art. 8 alin. (2), aferent plății electronice, poate fi suportat de către contribuabil, de către instituția publică sau în orice altă variantă aleasă de către instituția publică la momentul înregistrării în SNEP”.

Și astfel, în decembrie 2005 proiectul GHISEUL.RO este recepționat de la compania Softwin. În data de 7 februarie 2006 portalul ar fi trebuit să permită plata online a amenzilor pentru bucureșteni.  Cu cea mai mare întârziere a unui proiect din România, și anume 5 ani de zile, la 1 februarie 2011, noul dead-line,  Sistemul Național de plată online a taxelor și impozitelor prin card bancar ar fi trebuit să fie disponibil.

Și de-abia în martie 2011 GHISEUL.RO devine disponibil pentru trei primării din 3450 primării din țară. În anul 2012 GHISEUL.RO ar fi trebuit să fie disponibil pentru toți cetățenii români. Dar nu este.

Și numai noi știm cum plătim aceste taxe, impozite, amenzi.

Cum spuneam : Ghinion pentru noi, proiect câștigat de Softwin!

Curentul

In curand vom comunica telepatic si noi nu vom putea plati taxele online, iar statul se va plange ca nu are bani.

E destul sa intrati pe http://www.ghiseul.ro si sa plangeti cand vedeti cate primarii ofera acest serviciu.

Alo, DNA... ia cercetati si acest rateu, ca tot sunteti pusi pe fapte mari!

Aparent tot birocratie e de vina pt acest succes!

Edited by Adm, 02 March 2015 - 12:12.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Vrei sa nu mai aiba cine face Bitdefender? Posted Image Macar pentru ceva suntem si noi cunoscuti...infractiuni cibernetice si protejari cibernetice impotriva infractorilor cibernetici.

#3
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
contractele astea (ghiseul sau cardul national de sanatate) trebuie dat la corporatii internationale care au mai facut si care sunt capabile sa gestioneze asa ceva: IBM, Oracle, HP, SAP...
ce sa faca astia de la noi, Softwin sau Siveco? nu au logistica pentru asa ceva, sunt firme mici.
una este un antivirus sau soft-educational, alta este o infrastructura informatica de complexitatea asta.

Edited by Pollux, 02 March 2015 - 12:14.


#4
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 Ahasverus, on 02 martie 2015 - 11:46, said:

In curand vom comunica telepatic si noi nu vom putea plati taxele online, iar statul se va plange ca nu are bani.
Nu era un dosar in justitie numit telepatia ? Deci se poate.

Statul intodeauna a fost un administrator prost al banilor.

#5
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 Ahasverus, on 02 martie 2015 - 11:46, said:

Alo, DNA... ia cercetati si acest rateu, ca tot sunteti pusi pe fapte mari!

Sesizarile se pot face pe site-ul DNA. Mi se pare ca trebuie si o mica descriere, caci ar fi nasol sa te amendeze pentru ca-i pui pe drumuri degeaba.

 master_oz, on 02 martie 2015 - 11:51, said:

Nu era un dosar in justitie numit telepatia ? Deci se poate.

Statul intodeauna a fost un administrator prost al banilor.

Tu la cine te referi cand spui "Statul"?
Exista persoane ce pot fi identificate foarte clar si despre care stim sau putem afla daca au administrat sau nu bine banii.

 Pollux, on 02 martie 2015 - 11:51, said:

ce sa faca trepadusii astia de la noi, Softwin sau Siveco? nu au logistica pentru asa ceva, sunt firme mici.
una este un antivirus sau soft-educational, alta este o infrastructura informatica de complexitatea asta.

Esti de meserie? Sau faci astfel de aprecieri de pe pozitia unuia care a auzit cam despre ce e vorba?
Stii de ce te intreb? Pentru ca am prieteni care, de-a lungul timpului, au participat la licitatii de astea pe structuri hardware si pe software. Desigur, nu au castigat nici una si nu datorita pretului sau calitatii. ;) In conditiile in care, atentie, au implementat solutiile lor unor firme particulare. Mari. Romanesti si straine. Cu succes.

Edited by CapitanuPICARD, 02 March 2015 - 11:58.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Atata timp cat primariile din tara nu sunt stimulate/obligate sa intre in sistemul respectiv, ele nu se misca.
De ce ar face-o ? Implica cheltuieli si dureri de cap pe care nu si le doresc.

Aparent site-ul e receptionat de catre stat de ceva vreme si nimeni nu vrea "sa se spele cu el pe cap".

Maaaama ce "lunga" e lista cu primarii...

#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
Ahasverus, ce problema ai cu site-ul ala !?!??!!?!

In lista aia sunt 101 de institutii inrolate. Omu' de rand nu vrea sa isi bage cardu' pe internet !!!!!!
Conceptia este clara: " daca imi fura banii de pe card ? " - " Ce stiu eu unde bag cardu meu ? " ....si altele.
Ai sa ramai surprins cati gandesc asa. Si nu uita un lucru, romania nu este compusa numai din ORASE, mai sunt si sate sau comune mici unde nu exista nici macar telefon dar apoi internet.
Eu unu, platesc pe el decand a aparut acest site si in pricipiu sunt multumit de el (cu mici exceptii).

Nu prea inteleg ce dezabatem aici sincer !

Edited by Mihai_3, 02 March 2015 - 12:03.


#8
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Și să vezi cum se face cont, te doare mintea.

A trebuit să depun o cerere la primărie în atenția primarului, să o semneze el personal ca să-mi poată genera o parolă. Te doare mintea

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am luat cererea, am completat-o, am asteptat sa-mi vina randul, am depus-o si am primit si parola, vreo 20 minute a durat totul.

#10
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 CapitanuPICARD, on 02 martie 2015 - 11:55, said:

Tu la cine te referi cand spui "Statul"?
Exista persoane ce pot fi identificate foarte clar si despre care stim sau putem afla daca au administrat sau nu bine banii.
La institutiile reprezentative ale Romaniei, de la guvern pana la Primarii, nu cunosc alte entitati.

In ceea ce priveste persoanele, in mod evident pot fi identificate si, daca au actionat impotriva legii pot fi sanctionate. Daca se vrea.

Dar ce faci cand consilierii locali voteaza in favoarea construirii de biserici? Care este avantajul pentru cetatean? Cum creeaza locuri de munca aceasta initiativa? Cum imbunatateste viata din comunitate? In ce sens banii investiti vor fi recuperati sau profitul generat va duce la alte investitii profitabile?

Singurul lucru pe care cred ca il poti face e sa vi cu aceste intrebari intr-o instanta. Pentru ca altfel nu vad cum pot fi trasi la raspundere acei consilieri care, deocamdata, au actionat in conditiile legii.

#11
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

Quote

E destul sa intrati pe http://www.ghiseul.ro si sa plangeti cand vedeti cate primarii ofera acest serviciu.

Mie imi apare o pagina alba...
L.E. acum merge....

Edited by easy90rider, 02 March 2015 - 12:22.


#12
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
si mie la fel Posted Image

Attached Files



#13
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
Eu folosesc de 3 ani ghiseul.ro si sut f multumit ... decat sa stau ca o saracie la coada la ghiseu si sa suport si fitele functionarilor din primarie,  nu e mai bine sa platesc de acasa impozitele?

 CapitanuPICARD, on 02 martie 2015 - 12:19, said:

si mie la fel Posted Image

lol ... instaleaza-ti frate ce trebuie si nu o sa mai vezi pagini albe :D

Edited by Danubian, 02 March 2015 - 12:22.


#14
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 Danubian, on 02 martie 2015 - 12:21, said:

Eu folosesc de 3 ani ghiseul.ro si sut f multumit ... decat sa stau ca o saracie la ghiseu si sa suport fitele functionarilor din primarie,  nu e mai bine sa platesc de acasa impozitele?

Asa e, dar de exemplu pe multi ii apuca din senin dorinta de schimbare a conturilor. Si te pomenesti ca platesti niste bani intr-un cont care nu mai e de actualitate, ca sa zic asa. Apoi, desi ai platit frumos si civilizat de acasa, te pomenesti peste un timp cu hartie ca esti dator. Posted Image
Desigur, te duci la ei, le spui vorbe din mosi-stramosi despre mamele lor si in general despre tot neamul lor, le bagi sub nas extrasul de cont si treaba se rezolva.
Ceea ce vroiam sa iti spun e ca nu intotdeauna o plata electronica te scuteste de drumuri. Posted Image

 Danubian, on 02 martie 2015 - 12:22, said:

lol ... instaleaza-ti frate ce trebuie si nu o sa mai vezi pagini albe Posted Image

:lol:
Ba, ma pregateam sa-ti dau un like, dar pentru semnatura! :P Da' nu meriti, plus ca am senzatia ca tu cam simti nevoia sa te sprijini. Altfel ai fi observat fisierul atasat si ai fi remarcat ironia. :)

Edited by CapitanuPICARD, 02 March 2015 - 12:24.


#15
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 Pollux, on 02 martie 2015 - 11:51, said:

contractele astea (ghiseul sau cardul national de sanatate) trebuie dat la corporatii internationale care au mai facut si care sunt capabile sa gestioneze asa ceva: IBM, Oracle, HP, SAP...
ce sa faca astia de la noi, Softwin sau Siveco? nu au logistica pentru asa ceva, sunt firme mici.
una este un antivirus sau soft-educational, alta este o infrastructura informatica de complexitatea asta.
sa lesin de ras, nu alta!

IBM, Oracle, HP, SAP - cred ca nu stii cat costa sa implementezi ceva custom la astia... pe langa faptul ca esti captiv pentru totdeauna in stiva lor tehnologica...

in plus, un sistem integrat nu inseamna numai niste dezvoltatori de softache sau niste consultanti care sa-ti configureze ceva off the shelf... inseamna si hardware, si integrare de componente diverse (soft, comunicatii, identity management, servere, routere etc) pe multiple paliere....

si, ca sa se incadreze in pret, astia internationali ar subcontracta oricum la astia locali, peste care isi pun un project manager, o marja de risc si profitul cu care sa-si hraneasca si ei lipitorile de pe regiuni...

#16
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,834
  • Înscris: 05.10.2007
Procedura de autentificare presupune un drum la una din institutiile unde contribuabilul este arondat.Daca contribuabilul detine mai multe proprietati, insemna timp pierdut pe la fiecare institutie in parte ca sa-mi dea un user si o parola d-aia imposibil de memorat, gen "2mILyMn7nkWs9"
Se putea simplifica procedura de creare a contului folosind numai CNP-ul si datele personale ( nume, prenume, data nasterii, etc).De ce sa faci ceva simplu cand poti complica lucrurile in asa fel incat sa devina greu de utilizat ca mai apoi sa dai vina pe oameni ca refuza utilizarea acelui serviciu ?

#17
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Ce rost are sa te complici online ? Sa ratezi conversatiile in cel mai academic limbaj posibil dintre clienti si functionari, sa ti se ia banii si sa iti vina notificari de neplata ? Sa nu mai stai la cozi interminabile si sa discuti despre basescu? Acesta e farmecul ghiseelor de plata din RO.

Si terminand cu ironia, nu cred ca rezolvi lucrurile platind online, atat timp cat statul incearca sa te fure pe fata, atunci cand te pune sa platesti si a doua oara ca nu "apare" in sistem si trebuie sa bati drumul inapoi acasa ,in cel mai fericit caz sau pe la cec,primarii sa iti iei copii si duplicate dupa chitante. Inca mai avem de lucru la "sistem".

Edited by St3garu, 02 March 2015 - 12:54.


#18
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 glumetu, on 02 martie 2015 - 12:37, said:

sa lesin de ras, nu alta!

IBM, Oracle, HP, SAP - cred ca nu stii cat costa sa implementezi ceva custom la astia... pe langa faptul ca esti captiv pentru totdeauna in stiva lor tehnologica...

in plus, un sistem integrat nu inseamna numai niste dezvoltatori de softache sau niste consultanti care sa-ti configureze ceva off the shelf... inseamna si hardware, si integrare de componente diverse (soft, comunicatii, identity management, servere, routere etc) pe multiple paliere....

si, ca sa se incadreze in pret, astia internationali ar subcontracta oricum la astia locali, peste care isi pun un project manager, o marja de risc si profitul cu care sa-si hraneasca si ei lipitorile de pe regiuni...

ai dreptate. dupa cum spun colegii de mai sus situl chiar merge, deci discutia este inutila sau prost formulata. Posted Image

Edited by Pollux, 02 March 2015 - 12:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate