Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Programare RAR

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011
Salut,
Am programare la RAR pentru autentificare (cumparare masina)..
Ma primeste cu becurile dreapta fata arse ?
Faza scurta aavea soclul topit si la cealalta nu m-am uitat, dar si acolo e ars becul. Am presupus ca e un scurt pe partea aia..
Ma poate respinge de la autenticitate pentru asta ?
Multumesc.

#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 16.02.2013
Mergi la risc.
Poate verifica si starea tehnica si ai sanse. E chiar asa greu sa te duci cu reparatiile facute ?

#3
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
eu m-am dus cu reparati facute si mi-a gasit serii false !!! http://problemecujus...se-la-ford.html

#4
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Daca au si service in locatia aleasa pentru RAR iti pot monta becurile.

Pentru RAR te pun sa aprinzi farurile si ti se face poza, s-ar putea sa te respinga daca nu-ti functioneaza. Suna si intreaba, sau daca esti cu masina trage o fuga pana acolo.

Chiar si ziua trebuie sa circuli cu becurile aprinse si politia te poate opri sa te sanctioneze/ sau sa primesti avetizment. In cel mai bun caz, ce am patit a fost sa ma traga pe dreapta si sa ma puna sa schimb un bec, ceea ce am si facut deoarece aveam la mine becuri de schimb. Nu e asa de scump.

Edit: daca ai soclu topit s-ar putea sa coste mai mult decat o simpla schimbare de becuri, dar e mai sigur.

Edited by master_oz, 02 March 2015 - 11:58.


#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
La autentificare nu-ti controleaza masina, doar seriille, daca ai ITP-ul valabil, dar daca ai probleme vizibile (parbriz, lampi sparte, urme de accident, etc), normal ca te resping.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
- daca masina era inmatriculata prima oara in Romania, ar fi fost cotnrolate franele, farurile, noxele etc.
- daca masina a fost deja inmatriculata in Romania, intri la stand, deschizi capota, verifica seria de motor si sasiu, apoi pleci cu ea si astepti o ora in sala actele.

Asta e tot; nu se uita nimeni la farurile tale, atata timp cat ITP e valabil.

#7
anuciky

anuciky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 30.08.2014
si la autentificare iti verifica masina,noxe,frane,etc..am fost eu,nu spun din auzite..ia si fa reparatiile ca iti da revenire si e naspa..

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Esti singurul superverificat. Sau poate masina a fost adusa de afara, caz in care intradevar se verifica tot, ca la ITP.

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,576
  • Înscris: 12.03.2006
In ce tara sau colt de tara?Nu am vazut asa ceva niciodata!

 anuciky, on 02 martie 2015 - 12:16, said:

si la autentificare iti verifica masina,noxe,frane,etc..am fost eu,nu spun din auzite..ia si fa reparatiile ca iti da revenire si e naspa..


#10
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011

 andu2006, on 02 martie 2015 - 11:44, said:

Mergi la risc.
Poate verifica si starea tehnica si ai sanse. E chiar asa greu sa te duci cu reparatiile facute ?
E soclul topit si momentan nu am gasit undeva.. Am becuri cumparate.. dar ciu ciu soclu.

 aazz, on 02 martie 2015 - 11:54, said:

eu m-am dus cu reparati facute si mi-a gasit serii false !!! http://problemecujus...se-la-ford.html

:| De lucrul asta imi e si mie putin teama...

 master_oz, on 02 martie 2015 - 11:56, said:

Daca au si service in locatia aleasa pentru RAR iti pot monta becurile.

Pentru RAR te pun sa aprinzi farurile si ti se face poza, s-ar putea sa te respinga daca nu-ti functioneaza. Suna si intreaba, sau daca esti cu masina trage o fuga pana acolo.

Chiar si ziua trebuie sa circuli cu becurile aprinse si politia te poate opri sa te sanctioneze/ sau sa primesti avetizment. In cel mai bun caz, ce am patit a fost sa ma traga pe dreapta si sa ma puna sa schimb un bec, ceea ce am si facut deoarece aveam la mine becuri de schimb. Nu e asa de scump.

Edit: daca ai soclu topit s-ar putea sa coste mai mult decat o simpla schimbare de becuri, dar e mai sigur.
Nu e vorba doar de schimbat becuri. la asta ma descurc.. trebuie sa gasesc si soclu.. iar daca e defapt un scurt, as vrea sa rezolv mai intai partea asta.
Multumesc.


 rumegus, on 02 martie 2015 - 12:09, said:

La autentificare nu-ti controleaza masina, doar seriille, daca ai ITP-ul valabil, dar daca ai probleme vizibile (parbriz, lampi sparte, urme de accident, etc), normal ca te resping.
Esti sigur ? Multumesc.

 Adm, on 02 martie 2015 - 12:16, said:

- daca masina era inmatriculata prima oara in Romania, ar fi fost cotnrolate franele, farurile, noxele etc.
- daca masina a fost deja inmatriculata in Romania, intri la stand, deschizi capota, verifica seria de motor si sasiu, apoi pleci cu ea si astepti o ora in sala actele.

Asta e tot; nu se uita nimeni la farurile tale, atata timp cat ITP e valabil.

Perfect, multumesc frumos.. A fost deja inmatriculata.



 anuciky, on 02 martie 2015 - 12:16, said:

si la autentificare iti verifica masina,noxe,frane,etc..am fost eu,nu spun din auzite..ia si fa reparatiile ca iti da revenire si e naspa..

Firar... o sa ma apuc. Multumesc.

 rumegus, on 02 martie 2015 - 12:29, said:

Esti singurul superverificat. Sau poate masina a fost adusa de afara, caz in care intradevar se verifica tot, ca la ITP.
A fost adusa.. dar a fost inmatriculata in romania.

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
nu se verifica. dar asta nu inseamna ca daca e ceva in neregula, nu pot sa te lase si fara acte. rar e organism de control, daca esti in neregula, indiferent ca esti pe strada sau in hala lor...

#12
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011
AM o intrebare.
La Opel corsa, e posibil ca fiecare parte a iluminarii sa fie pe o siguranta diferita ? Adica dreapta sa aiba o siguranta si stanga alta.. sau sa ma gandesc deja la un scurt ?
pentru ca si faza scurta si pozitiile s-au ars simultan.. nu stiu inca la faza lunga.

#13
anuciky

anuciky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 30.08.2014
In Suceava..masina a fost inmatriculata in Romania inainte sa o trec pe mine..m-a verificat ca si cum as fi adus una din strainatate..poate la noi in Suceava sunt mai smecheri :))

#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Toate masinile au sigurante separate pt fiecare, pe fiecare parte. Ce-o tot tii cu scurtul ala? Daca s-a topit soclul, n-a fost de la scurt, ci de la contact imperfect. Ca ulterior a iesit papucul din plasticul topit si s-a atins de masa, e alta treaba.

#15
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011

 rumegus, on 02 martie 2015 - 13:43, said:

Toate masinile au sigurante separate pt fiecare, pe fiecare parte. Ce-o tot tii cu scurtul ala? Daca s-a topit soclul, n-a fost de la scurt, ci de la contact imperfect. Ca ulterior a iesit papucul din plasticul topit si s-a atins de masa, e alta treaba.
O tineam in felul asta pentru ca s-au ars simultan (cred eu) ... si doar de la un scurt puteau ...
mersi

#16
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Simultan, sau doar crezi, ca nu-i totuna? Daca s-au ars simultan, probabil ai circulat cu borna de la baterie nestransa, si luminile aprinse, dar in cazul asta s-ar mai fi prajit si alti consumatori. Pe spate merg pozitiile? Cand scoti contactul si lasi pozitiile pe stationare (din semnalizator), se aprind? Posibil sa fie si-o buba la blocul de lumini(comutator), dar daca tu nu verifici nimic, doar iti dai cu presupusul, greu de ghicit unde-i buba.

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007

 anuciky, on 02 martie 2015 - 13:43, said:

In Suceava..masina a fost inmatriculata in Romania inainte sa o trec pe mine..m-a verificat ca si cum as fi adus una din strainatate..poate la noi in Suceava sunt mai smecheri Posted Image)

probabil aveai itp expirat.

#18
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011

 rumegus, on 02 martie 2015 - 14:04, said:

Simultan, sau doar crezi, ca nu-i totuna? Daca s-au ars simultan, probabil ai circulat cu borna de la baterie nestransa, si luminile aprinse, dar in cazul asta s-ar mai fi prajit si alti consumatori. Pe spate merg pozitiile? Cand scoti contactul si lasi pozitiile pe stationare (din semnalizator), se aprind? Posibil sa fie si-o buba la blocul de lumini(comutator), dar daca tu nu verifici nimic, doar iti dai cu presupusul, greu de ghicit unde-i buba.
Cred.. am observat in trafic ca nu imi mai merge faza scurta.. si 2-3 zile mai tarziu m-am uitat si din fata... sa vad ce nu mai functioneaza.. si ambele erau moarte.. am ajuns sa umblu doar la faza scurta si acolo am vazut suportul topit. la pozitie nu reusesc sa bag mana.
Pe spate, mergeau, chiar si pe stanga fata. Da, se aprind fara cel din dreapta.
Nu stiu ce sa verific ... de asta nu o fac..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate