Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Black screen cu sursa de 500w

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
SpamH3eck

SpamH3eck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 02.09.2014
Salut,
Intampin urmatoarea problema:
Timp de 2 ani am avut o sursa de 500w .
Ulterior,s-a uscat pasta termoconductoare de la procesor ,dar eu am crezut ca e de la sursa,asa ca am dus-o la reparat.
Am cumparat una de tensiune mai mica 350 .
Ulterior,a venit sursa de 500w din service zicandu-mi ca n-are nimic.
Am pus-o pe cea de 500w si cand dau sa deschid pc-ul ,ecranul era negru(coolerul de la placa video nu mergea)am verificat daca e bine conectata,am bagat iar firele,ba chiar am scos placa si am introdus-o la loc,dar nimic .
Pun sursa de 350w si pc-ul se deschide normal,incerc iar cu cea de 500 si surpriza,nu merge.
O pun iar pe cea de 350 w si merge normal..
Care o fi cauza?


#2
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ti-a "reparat-o" de tot?

poate ar trebui sa spui si configuratia pc-ului (procesor, placa de baza, placa video, etc) si modelul exact al celor 2 surse.

#3
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Poate nu ai montat alimentarea regulatorului pentru procesor.

Vezi http://reprap.org/wiki/PC_Power_Supply .

Attached Files



#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
Mos_Ilie - sa inteleg ca la o sursa (350w) il monteaza si la alta(500w) nu?

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009

View PostMos_Ilie, on 02 martie 2015 - 10:52, said:

Salut,

Poate nu ai montat alimentarea regulatorului pentru procesor.

Vezi http://reprap.org/wiki/PC_Power_Supply .


Subscriu. Si eu am patit-o acum vreo 3-4 ani si am trimis toate componentele frumos ambalate in garantie la garaj degeaba Posted Image

ps. se poate uita, din graba.

ps.2 verifica sigiliile sursei si suruburile sa vezi daca a fost sau nu desfacuta. Daca ei zic ca merge nu ar trebui sa fie urme de desfacatorie.

Edited by lex404, 02 March 2015 - 11:30.


#6
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postlex404, on 02 martie 2015 - 11:29, said:

ps. se poate uita, din graba.
ps.2 verifica sigiliile sursei si suruburile sa vezi daca a fost sau nu desfacuta. Daca ei zic ca merge nu ar trebui sa fie urme de desfacatorie.
voi cititi ce scrie omu sau nu?

1. cum pana mea sa uite de 2 ori sa-l monteze la sursa de 500w si de 2 ori sa nu uite la sursa de 350w...

2. din moment ce a spus ca a trimis-o la reparat, e destul de irelevant cum se prezinta sigiliul - poate fi rupt ca au facut si o inspectie vizuala a condensatorilor, sau poate au umblat in ea.

#7
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca PC-ul merge cu o sursa si cu alta nu, pare defecta sursa (cea de 500 Watt). Si mie mi se pare greu de crezut sa conecteze bine cu o sursa si sa uite sa conecteze sau sa conecteze gresit ceva cu cealalta sursa, dar nu e imposibil nici asta.

Sursa de 350 Watt e de putere mai mica, nu de tensiune mai mica.

Edited by Seb, 02 March 2015 - 12:22.


#8
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Posted Image Posted Image Posted Image
Se pare ca sursa s-a defectat, @initiatoru' a dus sursa la reparat iar cand a revenit sursa din service tot defecta este.

Explicatii posibile:
aia de la service au facut o confuzie si au crezut ca au reparat sursa insa i-au expediat inapoi la fel, defecta;
ori pur si simplu l-au inselat pe @initiator ca sursa n-are nimic dupa ce au fost platiti;
sau poate a uitat @initiatoru' sa puna butonu' pentru siguranta din spatele sursei pe ON, de doua ori  Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate