Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Linii false de apel digimobil, din 2015 !

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,055
  • Înscris: 16.02.2008
Incepand cu 2015 am avut neplacuta surpriza sa am din luna ianuarie, multe apeluri cu linii false.
Ce inseamna asta ?
Suni la cineva si la efectuarea conexiunii, nu auzi interlocutorul si nici el nu te aude pe tine, desi apelul este in DESFASURARE !
Mai pe romaneste iti ia banii dar nu-ti aloca banda/canalul de comunicatie de 64 Kb/s.

Fenomenul este in prezent din feedback-ul primit, in tot Bucurestiul, cu o rata de 5% din apelurile efectuate.
Va rog sa treceti informari aici din toate orasele din tara.

Este incacceptabil acest lucru, mai ales ca suni la cineva care crede ca daca nu vorbesti, esti cine stie ce tepar...
Suna a premeditare tehnica, dar vrem confirmari din toata tara. Reteaua lor e cam infundata de apeluri la ora actuala...lipsa de investitii in echipamente o compenseaza cu masuri de taiere a unui procent din apeluri ca sa nu crape de tot serverele de comunicatii.

Edited by gry2000, 02 March 2015 - 08:58.


#2
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007
Am avut si eu probleme din astea, am sunat pe cineva, a raspuns, dar nu auzeam nimic...trebuia sa inchid si sa incerc din nou.

#3
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008
Eu chestia asta am pățit-o pe Vodafone .

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Multe terminale fac problema asta, un Samsung galaxy s4 al prietenei mele făcea treaba asta pe Telekom, totuși, un flagship.. A revenit după restart.
Rețelele mobile deja încep să fie oricum sub VOIP în general, nu mă aștept să fie altfel.

Edited by benis, 02 March 2015 - 09:09.


#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,722
  • Înscris: 18.12.2007
Ala nu e apel fals. Cata vreme cele doua terminale s-au conectat, dpdv tehnic apelul e in desfasurare.
Intai vezi sa nu fie de la telefon problema. Dac anu e, fa o reclamatie la Digi pentru proasta functionare a serviciilor.

#6
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postgry2000, on 02 martie 2015 - 08:54, said:

Fenomenul este in prezent din feedback-ul primit, in tot Bucurestiul, cu o rata de 5% din apelurile efectuate.
Cum ai stabilit asta , asa precis ?

#7
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 21.08.2008

View Postgry2000, on 02 martie 2015 - 08:54, said:

Suna a premeditare tehnica, dar vrem confirmari din toata tara.
Cine sinteti voi mai exact?

#8
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,424
  • Înscris: 16.08.2010
La fel am patit si eu, dar pe vodafone, eu am sunat de pe telekom. S-a intamplat in zile diferite insa spre acelasi destinatar. Mai tarziu s-a lamurit treaba, respectivul avea telefonul defect.

Edited by FreeThinker, 02 March 2015 - 09:49.


#9
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 21.02.2006
Si eu am patit asta de cate va ori saptamana trecuta. Nu are legatura cu telefonul, am telefonul de ~ 3 ani si nu am mai avut apeluri false.

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,722
  • Înscris: 18.12.2007
Atunci inseamna ca e o problema de retea care terbuie semnalata operatorului pentru investigatii. Dar de aici pana a o da in teoria conspiratiei e cale lunga.

#11
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
daca spuneam eu asta s-ar fi spus ca arunc cu kkt in reteaua rds
uite ca au zis altii (aceiasi care zic ca reteua telekom era le fel, ca daca platim putin nu trebuie sa beneficiem de calitate, etc)

#12
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,055
  • Înscris: 16.02.2008
Nu are legatura cu telefonul, OS-ul, frectia de la picior, etc. Nu mai induceti in eroare pe nimeni cu aceste minciuni !
Aceste apeluri cu conexiune dar fara banda de voce sunt REALE !
Or fi si in alte retele dar eu de prin 1998 nu am mai avut asa probleme.
Au fost doar in 1997 in Connex si atunci erau chiar pb tehnice legate de nerealizarea legaturii la releele putine de acoperire.
Oricum erau cele 3 sec gratis ca acoperire.

Sunt sigur ca ati experimentat si legaturi de acest gen in reteaua IP, cand aveti alocat un IP dar nu se pot trimite/primi pachete de date.
Este exact aceleasi lucru, e vorba de LINII FALSE.
Nu sunt de ieri, de azi ci de ani de zile.
Topicul l-am deschis pentru a avea si opiniile obiective ale voastre, dupa cele ale prietenilor din aceasi retea.
Si nu ma intereseaza alte retele atat timp cat eu sunt abonat la digi !

#13
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Aha, deci "fura" minute din abonamentele nelimitate?

Lasand gluma la o parte ne trebuie urmatoarele date:

-numarul total de abonati DiGi
-numarul total de abonati DiGi care au minute limitate
-numarul total de abonati DiGi cu minute limitate care depasesc minutele alocate
-numarul total de minute platite (sau cele care depasesc abonamentele)

Din numarul asta, tu sustii ca 5% sunt "furate" (desi nu ai venit cu vreun argument care sa-ti sustina procentul). Eu cred ca "profitul" RDS-ului ar fi mult prea mic pentru a merita "deranjul". Suna mai degraba a celula supraaglomerata decat a teoria conspiratiei.

Edited by filip.serban, 02 March 2015 - 10:35.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgry2000, on 02 martie 2015 - 08:54, said:

Fenomenul este in prezent din feedback-ul primit, in tot Bucurestiul, cu o rata de 5% din apelurile efectuate.

Fix cinci, sigur sigur ?

La mine rata e de 0%. Bucuresti, pe ianuarie, 793 minute nationale efectuate + x primite + x in digi, nici o problema pe voce. Desi nu am HD Voice, fata de Orange unde mi se intrerupea in miscare (handover incorect, fallback 2G, ...), cel putin pe partea de voce n-am ce reprosa Digi, pot spune ca sunt peste Orange. Cu datele se schimba treaba...

Edited by MembruAnonim, 02 March 2015 - 10:35.


#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
PS: nici nu ştiu dacă se mai alocă un canal TDM şi nu se face direct rutare voip.

#16
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 21.02.2006
Eu am patit-o Digi-Digi si Digi- Vodafone in locatii diferite iar semnalul era la limita, oricum daca nu devine un obicei la Digi pot trece cu vederea neplacerile din retea. Oricum am fost prevazator, am facut abonament pe 1 an din care au trecut deja 3 luni, daca devine obicei ma "teleportez" iar.

Edited by pufarin, 02 March 2015 - 10:46.


#17
mariusbad

mariusbad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.09.2010

View Postgry2000, on 02 martie 2015 - 08:54, said:

Este incacceptabil acest lucru, mai ales ca suni la cineva care crede ca daca nu vorbesti, esti cine stie ce tepar...
Suna a premeditare tehnica, dar vrem confirmari din toata tara. Reteaua lor e cam infundata de apeluri la ora actuala...lipsa de investitii in echipamente o compenseaza cu masuri de taiere a unui procent din apeluri ca sa nu crape de tot serverele de comunicatii.

Ce te face sa crezi ca nu se fac investitii in retea ? Nu vreau sa dezbatem "premeditarea" pentru ca ai dat-o rau in penibil :)

Si eu am patit-o in Oradea, dar destul de rar. Dar, cum pateam si la Orange (si se-ntampla si-acum cand sunt persoane care sunt inca in Orange) sa intre mesageria vocala a abonatului Orange, nu dau vina pe vreo teorie conspirationista, nimeni nu vroia sa ma impiedice sa vorbesc cu vreun prieten sau client, e vorba in ambele cazuri de supraincarcarea retelei sau vreo problema tehnica. Asta e tot. E stupid sa crezi ca un furnizor de servicii ar face asa ceva voluntar. Foarte stupid.

#18
mapost

mapost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 11.06.2002

View Postpufarin, on 02 martie 2015 - 09:52, said:

Si eu am patit asta de cate va ori saptamana trecuta. Nu are legatura cu telefonul, am telefonul de ~ 3 ani si nu am mai avut apeluri false.

niciodata nu e prea tirziu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate