Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Frumusete fizica si modestie-se poate?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
annnna13

annnna13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 20.05.2014
Buna,
Credeti ca un om de o frumusete fizica ravasitoare, care iti ia mintile poate fi si modest si cu capul pe umeri? Frumusetea fizica mi se pare ca merge mana in mana cu ingamfarea, infatuarea, ti se urca la cap atat de tare incat nu mai poti simti sufletul persoanei de langa tine, suferintele sale, si asta te face sa pierzi in viata lucrurile care conteaza cu adevarat, dupa care te trezesti dintr-o data singur si batran si urat, pentru ca roata se intoarce mereu. Cauzeaza o mandrie prosteasca. Cunosc fete care in mod inconstient se izoleaza, se ingrasa pentru a scapa de tot felul de propuneri indecente. Se poate accepta frumusetea fizica, si in acelasi timp modestia REALA, nu prefacuta, smerenia, fara a recurge la mecanisme de aparare incostiente cum ar fi ingrasatul etc.?

P.S. Mi-am amintit de un episod dintr-un serial comic, in care unei fetite incepusera sa ii creasca sanii si toti, dar toti baietii ii faceau complimente, si erau numai in jurul ei, mereu ii dadeau dreptate chiar daca ea gresea, si la un moment dat se saturase de situatie si a vrut sa isi faca o opeeratie de micsorare de sani. In spirit de gluma, doctorul i-a spus ca nu poate sa o ajute cu privire la acest aspect, dar, pe de alta parte daca vrea sa ii faca mai mari, el o poate ajuta oricand. Pana la urma fetita s-a enervat si si-a pus o cutie de carton pe ea. Si atunci situatia a revenit la normal, copiii de la scoala nu o mai ridicau in slavi, si ea s-a linistit. A spus ca daca toti barbatii ii fac complimente si ii ofera tot ce isi doreste va deveni o persoana jalnica in viata iar sansele sale de a deveni avocat sau biologist marin sunt ZERO. Scuze ca m-am intins cu vorbaria. Scena e din South Park si mi s-a parut o lectie buna de viata.

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Da se poate,am avut privilegiul sa tin de mana un exemplar covarsitor.

#3
annnna13

annnna13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 20.05.2014

View Postxeleron, on 02 martie 2015 - 03:33, said:

Da se poate,am avut privilegiul sa tin de mana un exemplar covarsitor.
iubita ta?

#4
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
Da. Este posibil sa fii si frumoasa si modesta. Pentru ca fiinta ta se concentreaza in a-si trai viata, absorbita de activitatile zilnice, centrata in a ajuta oameni si nu se gandeste la propria persoana mai mult decat necesar. Cum poate o frumoasa sa evite atentia exagerata? Sa faca fapte mult mai frumoase decat aspectul ei fizic :)

#5
annnna13

annnna13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 20.05.2014

View PostRhini, on 02 martie 2015 - 03:36, said:

Da. Este posibil sa fii si frumoasa si modesta. Pentru ca fiinta ta se concentreaza in a-si trai viata, absorbita de activitatile zilnice, centrata in a ajuta oameni si nu se gandeste la propria persoana mai mult decat necesar. Cum poate o frumoasa sa evite atentia exagerata? Sa faca fapte mult mai frumoase decat aspectul ei fizic Posted Image
si evitatul lucrurilor superficiale, selfie uri si prea mult stat in oglinda nu?

#6
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010

View Postannnna13, on 02 martie 2015 - 03:39, said:

si evitatul lucrurilor superficiale, selfie uri si prea mult stat in oglinda nu?

Da. Daca este deja reperata ca este frumoasa, de ce ar mai avea nevoie de selfie-uri? Daca aceasta frumoasa isi cauta aprecierea de la alte persoane, inseamna ca se simte nesigura pe ea. Poate e satula sa fie vazuta ca pe un obiect, poate are nevoie sa se aprecieze mai mult pe ea insasi dar nu in mod narcisist.

Frumoasa trebuie sa isi regaseasca frumusetea interioara. Categoric, ea trebuie sa exploreze lumea la alt nivel. Sa se bucure de viata, sa faca lucruri care sa ii defineasca principiile si valorile, sa descopere viata dincolo de etichete.

Edited by Rhini, 02 March 2015 - 03:48.


#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postannnna13, on 02 martie 2015 - 03:34, said:

iubita ta?
Candva cand eram vesel, da.Dar nu era asa pentru ca era a mea,tinem legatura si acum si tot ceea ce era atunci e si acum.

#8
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postannnna13, on 02 martie 2015 - 03:17, said:

Se poate accepta frumusetea fizica, si in acelasi timp modestia REALA, nu prefacuta, smerenia, fara a recurge la mecanisme de aparare incostiente cum ar fi ingrasatul etc.?
Cei mai mulți dintre oamenii ăștia, extrem de frumoși, nici măcar nu știu asta și nu îi cred pe cei care le spun. Așa că sunt modești din necunoaștere, iar când află (de regulă odată cu diminuarea atenției celorlalți), au deja o vârstă.

Din păcate, România este una dintre puținele locuri de pe planetă unde femeile se bucură că îmbătrânesc fiindcă astfel încep să fie scutite de agresiunile sexului tare, inclusiv de aluzii și, mai ales, de pipăieli.

#9
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
La femei, nu se poate. Dacă s-ar putea, ori n-ar mai fi vorba de frumuseţe, ori ar fi vorba de prostie. E ca şi cum ai spune: „E deşteaptă, dar nu-i place s-o arate”. Frumuseţea, ca şi deşteptăciunea, sînt atu-uri pe care dacă nu le foloseşti, înseamnă că nu le ai.

Asta însă nu scuză infatuarea şi prostia multor „frumoase” (în ghilimele pentru că-s frumoase pînă deschid gura), deşi în cea mai mare chestiile astea nu li se datorează. E nevoie de deşteptăciune ca să-ţi dai seama dacă lumea te apreciază sau te laudă pentru că eşti frumoasă (sau cu bani sau cu părinţi faimoşi) şi să nu te laşi în grija asta pentru că frumuseţea e trecătoare (la fel şi banii, şi nici părinţii nu trăiesc o veşnicie), prostia iz forever, deci e nevoie şi de o personalitate agreabilă (pentru că unii cred că şi aroganţa e un semn de personalitate).

Iar chestia că femeile se îngraşă ca să nu mai fie aşa frumoase e iarăşi o prostie, de mai multă vreme adun argumente cum că oamenii care se îngraşă peste norme au renunţat la ideea de sex în viaţa lor (mai degrabă de nevoie decît de voie), aşa că au ales cealaltă plăcere a vieţii, mîncarea.

Edited by stormwatch, 02 March 2015 - 07:39.


#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postannnna13, on 02 martie 2015 - 03:17, said:

Se poate accepta frumusetea fizica, si in acelasi timp modestia ... smerenia... ?
Da, se poate accepta, problema e de catre cine...

Dupa cum stim cu totii..:
1- frumusetea e in ochii privitorului
2- o femeie este frumoasa atat timp cat e atractiva sexual si atat timp cat e inaccesibila privitorului respectiv.


Dar pana la urma... de ce sa fie modesta, intr-o luma dominata de marketing?!
(smerenia iese din calcul, ca tine mai degraba de o atitudinde de impusa subordonare fata de o persoana, o idee, o situatie)

Femeile se ingrasa din neglijenta sau din mancat mult.

#11
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

View PostRhini, on 02 martie 2015 - 03:36, said:

Da. Este posibil sa fii si frumoasa si modesta.

Eu stiam ca e mai posibil sa fii și frumoasă și dășteaptă...

View PostQuantum, on 02 martie 2015 - 07:56, said:

2- o femeie este frumoasa atat timp cat e atractiva sexual si atat timp cat e inaccesibila privitorului respectiv.

Aolooo...


Oricum asta cu frumusetea fizica, mai ales la femei, e hazlie treaba.
O femeie frumoasa isi va gasi fara probleme aproximativ 243 de defecte fizice, care de care mai halucinante..

Era o vorba: "Femeile vor fi egale cu barbatii abia atunci cand se vor vedea frumoase, desi sunt chele si cu burta" Posted Image

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Astia care sustineti ca da, se poate, puteti da si un exemplu de "frumustete covarsitoare si modesta"?
Ce intelegeti de fapt prin "frumusete
Dar prin modestie?

#13
annnna13

annnna13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 20.05.2014
nu cred ca poti fi si modesta daca esti si frumoasa, ti se urca la cap complimentele... e mai greu

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Si, esti multumita cu modestia?

#15
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
N u zic ca ingrasandu-se ar scapa de sex ,ca sunt destui amatori si de BBW pe lume .Ce am observat asa in general daca imi permiteti e ca intradevar nu-i neaparat  o regula ca a fi frumoasa automat te transforma si intr-o desteapta .Am   avut de multe ori ,in gand replica " pacat de frumusetea ta " ,ca esti proasta de bubui . Si reciproca e valabila ,ca sunt si macho man care usuca frunza-n copac daca deschid gura  .

Edited by gingisKHAN2015, 02 March 2015 - 09:20.


#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postxeleron, on 02 martie 2015 - 03:33, said:

Da se poate,am avut privilegiul sa tin de mana un exemplar covarsitor.

xeleroane , cand ne-am luat noi de mana , man ? Posted Image

Buey , functia creaza organul . Daca esti fain/faina , ti se netezesc cararile pe care le ai de strabatut. Cand mergi pe carari netede , nu trebuie sa te scremi sa faci efort. Nu mai exista solicitarea , nu se mai dezvolta organul ( inteligenta - care este si responsabila in prima fazade modestie ) . Cu alte cuivinte , daca in viata nu ai provocari si greutati de depasit , nu simti nevoia sa dezvolti organe care sa te ajute sa treci peste ele. cu alte cuvinte , daca esti frumos/ frumoasa de mic , ramai prost/proasta . Nu in sens absolut , dar mai prost decat unul/una care este nevoit/nevoita sa gaseasca solutii . Omul prost nu este modest . Deci , ( si aici este cantecul meu de lebada ...utilizez o aberatie lingvistica des intalnita la televiziunile de rahat din Romania )  pe cale de consecinta , frumusetea tampeste si tampeala te face increzut . Na , ca v-am zis-o !Posted Image

Edited by JurasikMan, 02 March 2015 - 09:38.


#17
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postannnna13, on 02 martie 2015 - 03:17, said:

Cauzeaza o mandrie prosteasca. Cunosc fete care in mod inconstient se izoleaza, se ingrasa pentru a scapa de tot felul de propuneri indecente. Se poate accepta frumusetea fizica, si in acelasi timp modestia REALA, nu prefacuta, smerenia, fara a recurge la mecanisme de aparare incostiente cum ar fi ingrasatul etc.?
Nu exista oameni care se ingrasa "pentru a scapa de tot felul de propuneri indecente" (nici macar inconstient).
Si ce zici tu acolo ? Sunt frumoase si mandre si vor sa fie modeste, asa ca se ingrasa ?! :))
Sau sunt frumoase si modeste, dar vor sa scape de golani si se ingrasa ? (daca e asa, inseamna ca ti-ai raspuns la intrebare).

Dar ce facem cu persoanele urate si ingamfate ? :)

#18
annnna13

annnna13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 20.05.2014

View Postdualis, on 02 martie 2015 - 10:22, said:

Nu exista oameni care se ingrasa "pentru a scapa de tot felul de propuneri indecente" (nici macar inconstient).
Si ce zici tu acolo ? Sunt frumoase si mandre si vor sa fie modeste, asa ca se ingrasa ?! Posted Image)
Sau sunt frumoase si modeste, dar vor sa scape de golani si se ingrasa ? (daca e asa, inseamna ca ti-ai raspuns la intrebare).

Dar ce facem cu persoanele urate si ingamfate ? Posted Image
exista, se satura ca nu le apreciaza nimeni frumusetea sufleteasca si se satura sa fie privite intr-una ca niste obiecte. mama ai rastalmacit intrebarea mea de nu mai inteleg nici eu nimic. ideea e ca sunt frumoase si mandre si vor sa fie modeste, asa ca se ingrasa.......poate asa gasesc mai usor persoana care le apreciaza cu adevarat...decat sa te casatoresti cu unul, si in timp, dupa sarcina, hormonii o iau razna, si abia dupa aia ii vezi adevarata fata

Edited by annnna13, 02 March 2015 - 10:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate