Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

nu se aud toate boxele

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
CiprianCosmin

CiprianCosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 29.07.2014
Am niste boxe Boxe Logitech 5.1 Z506, 75W RMS & Windows 8 si am conectat cablurile asa cum se vede in imaginile atasate. Problema este ca totul se aude doar in 2 boxe si in subwoofer. Desi am configurat la speaker setup 5.1 Surround totul se aude doar in 2 boxe si in suboofer.

Attached Files



#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
te-ai asigurat ca mufele le-ai conectat unde trebuie? ma refer la pc

pt ca degeaba setezi 5.1 din soft, daca legaturile le faci pt 2.1

#3
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Ceva imi zice ca nu ai respectat mufele indicate de Windows.
Configureaza iar si fii atent la ce mufe iti sunt indicate.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
ai citit manualul placii de baza?

#5
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Ce driver de sunet folosesti? Cauta in setari si bifeaza optiunea speaker fill. Asa vei avea sunet in toate boxele.

#6
CiprianCosmin

CiprianCosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 29.07.2014

 Dany_Darke, on 02 martie 2015 - 00:00, said:

te-ai asigurat ca mufele le-ai conectat unde trebuie? ma refer la pc

pt ca degeaba setezi 5.1 din soft, daca legaturile le faci pt 2.1

pai de aia am pus in post poza cu mufele conectate la pc
le-am pus cum trebuie?

 constant7, on 02 martie 2015 - 00:02, said:

Ce driver de sunet folosesti? Cauta in setari si bifeaza optiunea speaker fill. Asa vei avea sunet in toate boxele.

De unde sau click pe speaker fill?

Attached Files

  • Attached File  1d.jpg   101.62K   34 downloads
  • Attached File  2d.jpg   96.75K   35 downloads
  • Attached File  DSC_0009.JPG   197.29K   31 downloads

Edited by CiprianCosmin, 02 March 2015 - 00:28.


#7
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
cand testezi, la Speaker setup (dai click pe difuzor), se aud toate, in ordinea corecta?
ai bagat driveruld e la realtek? daca dai, ai in control panel o chestie intitulata realtek control panel, sau ceva de genul.

Edited by The Kid, 02 March 2015 - 00:31.


#8
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Cosmine,tizule (la fel ma cheama si pe mine), lasa "fandoselile" 5+1 ca te cam depasesc si observ ca nu-ti sunt de niciun folos!
Scoate cablul ala 5.1 si cupleaza un cablu STEREO cu o mufa jack stereo de 3,5mm la un cap si doua RCA-uri la celalalt (RCA rosu si alb, alb este canal stang LEFT si rosu canal drept RIGHT) si cupleaza-l cu mufa jack la iesirea VERDE a placii de sunet si RCA-urile la intrarea STEREO a sistemului Logitech - alb la L si rosu la R. Dupa asta,seteaza placa de sunet pe STEREO si vei avea sunet in toate boxele... bineanteles tot stereo!
Si... cu asta,gata balamucul asta de subiect... al N' - spelea pe Softpedia pe tema asta!

Edited by Tehnicianul1970, 02 March 2015 - 00:38.


#9
CiprianCosmin

CiprianCosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 29.07.2014

 Tehnicianul1970, on 02 martie 2015 - 00:35, said:

Cosmine,tizule (la fel ma cheama si pe mine), lasa "fandoselile" 5+1 ca te cam depasesc si observ ca nu-ti sunt de niciun folos!
Scoate cablul ala 5.1 si cupleaza un cablu STEREO cu o mufa jack stereo de 3,5mm la un cap si doua RCA-uri la celalalt (RCA rosu si alb, alb este canal stang LEFT si rosu canal drept RIGHT) si cupleaza-l cu mufa jack la iesirea VERDE a placii de sunet si RCA-urile la intrarea STEREO a sistemului Logitech - alb la L si rosu la R. Dupa asta,seteaza placa de sunet pe STEREO si vei avea sunet in toate boxele... bineanteles tot stereo!
Si... cu asta,gata balamucul asta de subiect... al N' - spelea pe Softpedia pe tema asta!

daca sistemul meu e 5.1 si placa audio are 5.1 vreau sa folosesc 5.1 :-)
am dat pe tot sistemul peste 60 de mil, nu vreau sa folosesc stereo daca pot folosi 5.1

 The Kid, on 02 martie 2015 - 00:30, said:

cand testezi, la Speaker setup (dai click pe difuzor), se aud toate, in ordinea corecta?
ai bagat driveruld e la realtek? daca dai, ai in control panel o chestie intitulata realtek control panel, sau ceva de genul.

Nu se aud toate in ordinea corecta, doar 2 boxe si subwoofer-ul.
Driverul a fost pus demult si inainte s-au auzit ok. Am remontat insa boxele la sistem si acum nu se aud decat 2 si subwoofer-ul dar inainte se auzeau toate.

Edited by CiprianCosmin, 02 March 2015 - 00:53.


#10
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Prietene, selectezi speakers (cu click stanga), apoi click dreapta pe el, apoi click pe proprietati si vezi la extensii ce optiuni ai. Cauta acolo speaker fill si bifeaza-l.

Observ ca ai un cablu bagat in mufa de casti. Sper ca-s casti alea. Incearca sa le scoti si sa testezi sistemul fara casti. Din primele poze nu pot sa-mi dau seama cum ai conectat firele, nu se intelege prea bine. Dar banuiesc ca le-ai montat corect, doar sunt pe culori.

#11
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
... setezi cum vrei tu!
- 60 milioane,pocnitoarea aia de Logitech? Tu n-ai ce face cu banii! In 60 de milioane,iti luai amplif si boxe HI-FI de "murea lumea"! Aveai topicuri pe forumul asta si oameni sa te indrume... cu duiumul! Ti-ai luat o teapa monumentala cu junghiul ala care n-are nicio treaba cu sunetul! In el,asculti zgomot nu muzica. Logitech,n-au nicio treaba cu sunetul in general,produc cutii cu difuzoare sa ia banii la... oamenii creduli,ca sa nu zic altceva ca nu vreau sa jignesc pe absolut nimeni!
Tu nu stii in ce aplicatii sa folosesti 5.1 si te incapatanezi sa pricepi si ce-ti spun altii!
Sistemul se comporta corect redandu-ti sunetul stereo,numai in boxele front left si front right + SUB,atata vreme cat ceea ce i se aplica DPDV al continutului inregistrat este stereo! Daca pui in redare un film sau concert inregistrat in format 5.1,se vor auzi toate boxele,fiacare canal va reproduce ceea ce ii este destinat sa reproduca! Daca vei asculta numai muzica stereo,se va auzi ca in situatia descrisa de tine si iti recomand in astfel de situatii sa-l tii cu cablu stereo!
Nu stiu cum ai cuplat tu cablul in placa de sunet a computerului si ce setari ai la playerul cu care redai,de nu poti emula sunetul stereo in toate boxele! Ai legat tu ceva aiurea pe acolo si nu sunt mama omida sa-mi dau seama ce-ai gresit!
Dar... repet, 60 de milioane pe pocnitoarea aia nu dadeam nici daca-i gaseam pe strada! De banii aia iti luai altceva infinit mai bun! Asa... sa ma ierti dar iti spun in fata, te-ai luat teapa monumentala!
P.S. - ahhh,scuze,ai spus PESTE 60 milioane! Mai baiatule,mai uimesti...! Si... nu in sensul bun! Dar nu mai comentez, banii tai, teapa ta!
P.P.S. - asa... din curiozitate,ce model de Logitech este pocnitoarea aia de costa PESTE 60 milioane? Macar... zi-ne si noua sa nu murim prosti!

Edited by Tehnicianul1970, 02 March 2015 - 01:47.


#12
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Dar am o vaga banuiala ca ai bagat gresit cablul in mufa de casti. Acuma, scuza-ma, dar sunt pe un laptop, nu sunt acasa, acasa am un sistem 5.1. Ti le spun si eu din memorie si din ce vad.

Incearca sa muti mufa jack din casti (banuiesc ca-s boxele fata) in jack-ul out de sus(ca altul nu vad).

#13
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Ba... vad ca le-a cuplat bine,totusi!
Mufa de casti asigura semnal stereo pe front left si front right, mufa "rear", asigura semnal stereo pe rear left si rear right iar mufa SUB,asigura semnal de frecvente audio joase (cu crossover incorporat in placa de sunet) pentru subwoofer. Ar fi corect cuplate.Acum se pune problema daca placa de sunet din computer poate emula 5.1,daca reda corect in format 5.1 si poate fi configurata de asemeni corect pentru 5.1.
La initiator,se mai pune si problema playerului daca poate sustine emulare stereo in format 5.1! De aceea eu recomandam utilizarea unui cablu stereo!
Stai ca am recitit, inainte vreme,se auzeau toate,acum dupa remontare,se aude numai fata. O cauza, ceva probleme cu placa de sunet, driver + setari,alta... sper sa nu fie asa, s-a ars etajul de amplificare al ponitorii de sistem audio. O intrerupere in cablul audio... mai rar pe ambele canale! Dar nu exlusa,totusi!
Initiator, verifica canalele rear left ai rear right astfel:
Scoate mufa aferenta lor din computer,da sistemul mai tare si atinge cu buricele degetului ,pe rand primul pin de la mufa - trebuie sa auzi un brum in difuzorul stang si apoi atinge partea metalica din centrul mufei aferenta celuilalt canal,trebuie sa auzi acelasi brum in difuzorul drept! Daca nu auzi acele brumuri,este posibil sa ai o problema,ori cu etajul final sau preamplificatorul audio sin sistemul audio,ori cu cablul insasi.Cablul poti sa-l excluzi daca repeti proba cu cel ce-ti asigura semnalul corect pe difuzoarele ce merg.
Revino cu amanunte dupa ce faci probele ce ti le-am explicat! VB serios!
Si... stiu ca te superi dar spune-ne ce model este pocnitoarea de costa 60 milioane... adica peste 60 milioane!
P.S. - Cred ca ne va raspunde maine ,acum s-a dus la somn,merg si eu sa dorm si daca mai doreste initiatorul sa dialogheze cu noi,o va face maine,cu siguranta! Eu o sa mai urmaresc topicul maine seara,atunci mai pot!
Numai bine tuturor si initiatorului care... stiu ca s-a suparat pe mine dar probele ce i le propun sunt pe bune iar comentariul cu teapa monumentala,mi-l mentin!
Eu... spun verde-n fata,asa sunt eu! Numai bine!

Edited by Tehnicianul1970, 02 March 2015 - 02:16.


#14
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Pai ar fi bine sa incerce toate variantele propuse. :) Desigur, poate fi implicat si playerul, poate fi parlit si un etaj final. Ar trebui sa le ia pe rand, pas cu pas, prin eliminare. Eu m-am axat pe partea tehnica (in ceea ce priveste explicatiile), am exclus aspectul financiar. :) Noapte buna! :)

#15
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Cel mai probabil a dat peste 60 milioane pe sistemul 5.1 plus calculator si monitor.

#16
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 11.10.2006
Am si eu sistemul asta de Logitech. Le-ai legat corespunzator. Incearca din setarile placii audio sa dai test sa se auda fiecare difuzor, cum a scris @ The Kid. Dai click pe difuzor si trebuie sa se auda, sau Test.
La tine se aude sub, dar nu se aude si boxa centrala ?! Sub + difuzorul central, vin pe acelasi cablu ! Ar fi ciudat sa mearga Sub si sa nu mearga centru.
Singura varianta, doar sa fie setat 2.0 sau 2.1. si iti merge left + right fata + sub. De asta poate nu iti merge rear + center !

Cu ce ai incercat sunetul ? Winamp, jocuri, filme ? In winamp, e ok sa se auda asa daca e stereo. In film ar trebui sa auzi efecte pe rear (o cescuta sparta, o masina din spate etc.). In jocuri, la fel, sunt multe efecte pe rear, cand vine cineva din spate etc. La film, vocea, in mare parte vin din difuzor centru.

Incearca sa faci setarile din softul Realteck sau ce driver ai la placa audio.

PS: La sistemul asta, de obicei, o sa auzi o baraiala la woofer. Vibreaza cartonul ala de la woofer, sau nu e compactat bine. La volume mici ale wooferului (<50%), este greu sesizabil. Eu tin wooferul pe la 25-30% si ajunge. Este un sistem ok. Din cate stiu e cam 350 ron sistemul.
Speaker fill, nu are treaba cu 5.1 din ce stiu.

Edited by lopi, 02 March 2015 - 08:25.


#17
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu vad care e problema ta! Au mai fost cred ca 100 de topicuri pe tema asta.E chiar asa greu de dat un Search?
Asa trebuie sa se auda.Cand ai sa rulezi un fisier 5.1(un film cu astfel de coloana de ex sau un concert tras in 5.1 sau un joc cu sunet multicanal) or sa se auda toate boxele .In stereo se va auzi stereo si atat.
Daca vrei fals 5.1(adica sa se auda in toate pe intelesul tau) citeste manualul sistemului si vezi daca stie sa emuleze sunet 5.1 din stereo sau vezi daca poti face asta direct din driverul placii de sunet(speaker FILL daca ai realtek) iar daca nu ai nici una din obtiunile de mai sus poti folosi un utilitar pentru asta cum e SRS audio sandbox etc....
Totusi te sfatuiesc sa renunti la fals 5.1 pentru ca se aude o porcarie si strici de tot auditia care si asa e cum e pe un astfel de sistem si placa audio integrata.
Bafta.

#18
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,839
  • Înscris: 10.02.2011

 CiprianCosmin, on 02 martie 2015 - 00:53, said:

daca sistemul meu e 5.1 si placa audio are 5.1 vreau sa folosesc 5.1 :-)
am dat pe tot sistemul peste 60 de mil, nu vreau sa folosesc stereo daca pot folosi 5.1
Si eu am avut pe vremuri cateva jucarii din alea 5.1 de la logitech, creative( asta e ceva mai bun ), iar ca placa de sunet un creative soundblaster Live ! Audio E [400] pe care am luat-o SH cu 30 de lei. Imi mergeau toate boxele si in format 5.1 ( le foloseam doar pentru jocuri ) si inca din primul minut dupa ce am instalat driverul ; sa dai 60 de milioane pe un calculator si pe un sistem audio si sa nu-ti mearga 5.1, e chiar absurd. Trebuia sa-ti iei o placa de sunet dedicata nu sa te bazezi pe aia integrata, aia sigur iti mergea 5.1. Nu stiu daca nu-s probleme cu placa ta de sunet integrata sau cu vreun soft.

 CiprianCosmin, on 02 martie 2015 - 00:53, said:

Nu se aud toate in ordinea corecta, doar 2 boxe si subwoofer-ul.
Driverul a fost pus demult si inainte s-au auzit ok. Am remontat insa boxele la sistem si acum nu se aud decat 2 si subwoofer-ul dar inainte se auzeau toate.
Cand inainte se auzeau toate si cum anume ai remontat boxele ?

Sau ai reinstalat cumva din nou windows-ul, vreun driver, vreun program, ceva ? ca sa stim ce exista inainte si ce anume s-a schimbat in configuratia sistemului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate