Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Cum functioneaza cablul UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#1
Keffr3n

Keffr3n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 01.10.2005
Salutare natiune,
Ma trezii si eu sa scap de Romtembelfon si am ajuns la UPC. Toate bune insa vreau sa inteleg si eu echipamentele lor, am avut de-a face doar cu ethernet/adsl, niciodata coaxial.

So, au venit baietii, tras cabluri bagat mufe, merge brici. Nu eram acasa cand au facut instalarea si m-am gandit sa trag cablurile altfel de cat le-au pus ei. Stau la casa, nu apartament, deci asta inseamna multi metri de cablu, nu e suficient un punct din care sa plece toate cablurile in camere.

So sa daca am inteles bine... vine cablul, pe cablu sunt semnalele multiplexate, separate pe frecvente in functie de scop, tv sau net.
Cablul intra intr-un splitter, cu vreo 4-5 iesiri, pe unele scrie 7,3 dB pe altele 7,7dB. Care e diferenta intre iesirile astea?
DIn iesirile astea ies cabluri catre tv analogic, receiver digital, modem. Ce face ca semnalul sa fie ok pentru scopurile astea, iesirea din splitter sau in mufa aia banana-babana e vreun filtru trece banda? Splitterul face si vreo filtrare?

Ce mufe sunt astea?

Cablul poate fi inlocuit pentru tv analogic cu cablul ramas de la antena DTH de la romtembelfon? Ce parametri are cablul de upc?

#2
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 22.10.2014

View PostKeffr3n, on 01 martie 2015 - 22:36, said:

Cablul intra intr-un splitter, cu vreo 4-5 iesiri, pe unele scrie 7,3 dB pe altele 7,7dB. Care e diferenta intre iesirile astea?
Se numesc atenuari si tehnicienii in functie de snr si puterea semnalului hotarasc ce atenuare iti trebuie ca modemul sa functioneze in parametrii corecti.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt conectori F aplicati prin compresie, asa se numesc. Cablurile coaxiale folosite in ziua de azi sunt minim triplu ecranate. UPC opereaza o retea HFC de tip EuroDOCSIS. Splitterele si tap-urile folosite de ei au si anumite... proprietati, ca sa le zic asa, cum ar fi: blocarea AC-ului catre client si protectii la spike-uri de tensiune de ordinul kVoltilor si protectie sporita pentru modemurile de internet. Oricum, protectiile astea exista si la fiecare tap stradal.



Un singur cablu e folosit pentru toate serviciile, in cazul in care ai nevoie de mai multe dispozitive, se splituieste semnalul, aka se imparte. Decibelii afisati reprezinta pierderea de semnal pe fiecare iesire a splitterului.

Edited by MembruAnonim, 01 March 2015 - 22:50.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Parerea mea e lasa-l asa, altfel o sa strici tot. Ce pacat ca nu ai fost acasa cand s-a facut instalarea si sa-i zici la "gicu" de instalator de la cablu ce si cum doresti sa iti spuna. Personal cand am vazut nepregatiti si cu aere (in casa mea tot la curte), mi-am permis sa ii scot afara din casa si am cerut la ei telefonic in secunda 2 sa imi trimita pe altii competenti, daca vor sa ma aiba de client.

Edited by MembruAnonim, 01 March 2015 - 23:10.


#5
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 18.04.2008
Eu am doar televiziune de la ei, iar pe stâlpul de unde sunt conectat stau vreo 4 splitter-e . La furtuni mai puternice rezultă adio semnal :(

#6
RicuOrakle

RicuOrakle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 30.11.2014
Ai facut o alegere buna ! Eu sunt printre cei mai vechi clienti UPC. O spun fara falsa modestie...Service-ul este ireprosabil. Sfatul meu este sa îi chemi din nou la tine acasa si sa le spui ce-ti doresti sa faci prin interior !

#7
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 14.05.2010
Se pot modifica  dar atentie la splitere trebuie spliter sa taie curentul fiind vorba de o retea cu telealimentare ptr repozitionare modem recomand cablu triplu ecranat si dintr-o bucata de la spliter pana la modem datorita faptului ca pentru semnalul de net se folosesc frecvente sub 100mhz si pot interfera cu cele radio ,ptr tv iti recomand un amplificator ptr atenuarea pierderilor dar folosestel dupa spliterul de la net astfel risti sa ramai fara net deorece amplificatoarele din comert de catv nu au cale inversa .Da poti folosi cablul de Telekom satelit este bun ptr. tv dar nu si ptr net avand doar dubla ecranatie

Edited by lau83, 02 March 2015 - 00:02.


#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"reprezinta pierderea de semnal pe fiecare iesire a splitterului."
De fapt, nu e pierdere ci e atenuare de semnal, necesara pentru a nu se produce interferente intre divesele terminale a le distributiei  de semnale.

#9
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007

View PostKeffr3n, on 01 martie 2015 - 22:36, said:

Salutare natiune,
Ma trezii si eu sa scap de Romtembelfon si am ajuns la UPC. Toate bune insa vreau sa inteleg si eu echipamentele lor, am avut de-a face doar cu ethernet/adsl, niciodata coaxial.

So, au venit baietii, tras cabluri bagat mufe, merge brici. Nu eram acasa cand au facut instalarea si m-am gandit sa trag cablurile altfel de cat le-au pus ei. Stau la casa, nu apartament, deci asta inseamna multi metri de cablu, nu e suficient un punct din care sa plece toate cablurile in camere.

So sa daca am inteles bine... vine cablul, pe cablu sunt semnalele multiplexate, separate pe frecvente in functie de scop, tv sau net.
Cablul intra intr-un splitter, cu vreo 4-5 iesiri, pe unele scrie 7,3 dB pe altele 7,7dB. Care e diferenta intre iesirile astea?
DIn iesirile astea ies cabluri catre tv analogic, receiver digital, modem. Ce face ca semnalul sa fie ok pentru scopurile astea, iesirea din splitter sau in mufa aia banana-babana e vreun filtru trece banda? Splitterul face si vreo filtrare?

Ce mufe sunt astea?

Cablul poate fi inlocuit pentru tv analogic cu cablul ramas de la antena DTH de la romtembelfon? Ce parametri are cablul de upc?
Este un splitter 4 iesiri. Intre ele nu e nicio diferenta pe care sa o poata sesiza abonatul. Pentru upc, iesirea atenuata cu 7.7dB defazeaza semnalul parazit care ar putea intra in el cu 180 de grade, astfel incit suma semnalelor care ar putea patrunde prin iesiri (interferentele) sa se apropie de zero.
Pe cablu vin toate semnalele operatorului: analogic, digital si docsis (care e tot o forma de digital).  Echipamentul din capatul cablului (TV, STB, modem) isi alege semnalul care ii trebuie - TV sau internet. Nu exista niciun filtru trece banda, taie sus/jos, opreste banda. Prin cablu circula frecventele de la 112MHz la 860MHz dinspre operator spre consumator si de la 0 la 65MHz de la consumator spre operator (asta reprezinta "upload"-ul modemului si al STB-ului spre operator).
Mufele sunt mufe obisnuite RG59/F6 doar ca sunt compresabile, nu sertizabile sau prin infiletare (cele sertizabile sau prin infiletare au probleme la contactul de masa). Deasemenea, mufa TV este si ea montata prin compresie.
Pentru analogic poti folosi acel cablu ramas, dar e posibil sa ai calitate mica. Cablul este standard, de 75Ω, diferenta este ca cel furnizat de upc are 3 (trei) trese de masa, ceea ce asigura o ecranare foarte buna la semnalele parazite ce pot veni din exteriorul retelei.

#10
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 22.10.2014
S-ar putea ca restul ala sa fie unul mai vechi, posibil de 50ohmi dar pentru analog sa zicem ca ar merge..

#11
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 14.05.2010

View Postgigsnet, on 03 martie 2015 - 23:21, said:

S-ar putea ca restul ala sa fie unul mai vechi, posibil de 50ohmi dar pentru analog sa zicem ca ar merge..
cine crezi ca montează pe satelit cablu coaxial de 50 ohmi.La satelit se folosește doar coaxial de 75 ohmi tiprg6 dublu sau triplu ecranat aala de 50 ohmi mergi doar la statii cb sau antene de wifi


#12
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 22.10.2014
Am vazut eu sarme de la rtc, nu zi niciodata imposibil :lol:

#13
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 14.05.2010

View Postgigsnet, on 03 martie 2015 - 23:37, said:

Am vazut eu sarme de la rtc, nu zi niciodata imposibil Posted Image
prietene pe 50 ohmi ai pierderea prea mare de calitate si in plus este mai scump decat unul de 75ohmi asa ca sa inteleaga si matale

#14
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 22.10.2014
Prietene ii spui cui vrei tu nu mie, ca sa intelegi. Cand o sa ai tu experienta mea atunci imi poti spune coleg, in nici un caz prietene !

#15
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postgigsnet, on 04 martie 2015 - 09:51, said:

Prietene ii spui cui vrei tu nu mie, ca sa intelegi. Cand o sa ai tu experienta mea atunci imi poti spune coleg, in nici un caz prietene !
da arogant mai esti ! un pic de modestie face bine la ten.

#16
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
Va certati pe un cablu?! Daca e un cablu de calitate de 50 ohmi (LMR400, RG213) e mai bun decit cel de 75 de ohmi, avand pierdere mai mica la frecvente inalte. Un RG58 e prost rau. Bine, suntem off topic acum... Nu se poate folosi cablu de 50 ohmi pentru TV (neadaptare de impedanta, etc, etc...).

#17
Keffr3n

Keffr3n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 01.10.2005
Multumesc pentru raspunsuri. Nu am avut de-a face cu mufele prin compresie. Cam cat costa una? Se gasesc in locurile obisnuite, gen Maica Domnului? Inteleg ca am nevoie de un cleste de compresie special, nu? Asta de cat ma mai usureaza?

#18
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,371
  • Înscris: 08.12.2008
mufe nu gasesti pe toate gardurile.  doar la magazinele de profil gen dipol, vitacom etc...  clestele e pe la 220ron

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate