Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Psihoterapia si depersonalizarea

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Alpha13S

Alpha13S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.09.2013
Buna seara,
Cu cateva luni in urma m am confruntat cu atacurile de panica si anxietatea iar apoi 2 episoade de depersonalizare dintre care unul il mai resimt si astazi.Am fost la 2 psihiatri pana acum, am urmat tratament cu anxiar, sedatif pc si acum am sertralina si sedatif pc.Atacurile de panica au incetat.Totul mi a aparut de la cateva ganduri care oarecum m au marcat si nu incetam sa ma gandesc la ele.Intr un final am fost cuprins de mai multe nelinisti si am ajuns in situatia de fata.Mi a fost recomandata si psihoterapia.Acum, imi puteti recomanda cativa doctori psihoterapeuti, cateva nume mai recunoscute de prin Bucuresti?sau cei care inca se confrunta cu depersonalizarea ma pot contacta ?
Pentru cei care nu stiu ce e, va invit sa ascultati [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0eSfcUzGTdk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] un rapper care se confrunta la fel, explica destul de bine ceea ce e,

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostAlpha13S, on 01 martie 2015 - 18:57, said:

...imi puteti recomanda cativa doctori psihoterapeuti, cateva nume mai recunoscute de prin Bucuresti?
Vezi aici==>http://www.la-psihol...peuti/bucuresti care au cele mai bune recomandari si apeleaza la el/ea  Posted Image

Multa sanatate.

#3
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014
Buna seara. :)

N-am citit aproape nimic despre depersonalizare. Nu stiu daca este neaparat o tulburare in sine sau un simptom. In orice caz, recomandarea mea este apelarea la o interventie despre care exista dovezi serioase ca functioneaza (vezi, de pilda, psihoterapia cognitiv-comportamentala). Scriam si pe un alt thread: "The plural of anecdote isn't fact."

#4
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
Lasa medicamentele. Mai rau iti fac! Alege doar psihoterapia de acum inainte!

#5
Alpha13S

Alpha13S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.09.2013
Multumesc pentru reply uri :)
@tom_1133 Deja am inceput sa fac research pe ei, sanatate si tie !
Victor2311 Nici eu nu stiu ce e mai exact, am incetat sa mai citesc despre acest lucru deoarece mintea mea uneori se lua cu altele si deveneam mai panicat.De exemplu intrasem intr-un grup pe facebook sa spunem terapie in grup in care membrii aveau aceleasi simptome insa erau prea sadici si am iesit, nu mi ofereau speranta.

@Rhini Din motivul asta incerc sa l aleg pe cel mai bun.Nu pot sa spun ca imi fac rau, pana acum m au ajutat oarecum insa  nu le consider nici eu cea mai buna solutie.Nici cand racesc nu iau pastile.

#6
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostAlpha13S, on 01 martie 2015 - 18:57, said:

2 episoade de depersonalizare dintre care unul il mai resimt si astazi.
Ți-a explicat cineva ce e este aceea depersonalizare? În ce constă, practic?

#7
Alpha13S

Alpha13S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.09.2013
Diagnosticul mi l-am pus singur dinainte sa merg la psihiatru, asta in conditiile in care aveam simptomele de vreo luna de zile si ulterior am mers la doctor.M-am documentat intre timp pe internet si am oarecum ma identificam cu simptomele prezentate pe site uri de specialitate.
E o stare in care persoana se simte pur si simplu spectator in propriul corp.E ca si cum m as simti la persoana a 3-a sa zic asa.Vorbeam cu cineva si simteam ca parca n-as fi eu cel care vorbeste.Dar defapt eram.La inceput ma simteam foarte detasat de absolut orice.Ca sa-ti dau un exemplu, ti s-a intamplat vreodata sa repeti un cuvant de foarte multe ori?dupa ce il repeti de vreo cateva zeci de ori parca nu mai are sens si ti se pare ciudat cand il auzi.Sentimentul ala e destul de apropiat de depersonalizare.

#8
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010

View PostAlpha13S, on 01 martie 2015 - 20:06, said:

Multumesc pentru reply uri Posted Image
@tom_1133 Deja am inceput sa fac research pe ei, sanatate si tie !
Victor2311 Nici eu nu stiu ce e mai exact, am incetat sa mai citesc despre acest lucru deoarece mintea mea uneori se lua cu altele si deveneam mai panicat.De exemplu intrasem intr-un grup pe facebook sa spunem terapie in grup in care membrii aveau aceleasi simptome insa erau prea sadici si am iesit, nu mi ofereau speranta.

@Rhini Din motivul asta incerc sa l aleg pe cel mai bun.Nu pot sa spun ca imi fac rau, pana acum m au ajutat oarecum insa  nu le consider nici eu cea mai buna solutie.Nici cand racesc nu iau pastile.

provoaca dependenta si daca nu respecti orele sau perioadele cu exactitate, pot sa iti strice tot sistemul. Atacuri de panica, anxietate...tratate cu medicamente.. cine te-a trimis la psihiatru..mai mult rau ti-a facut...iti recomand psihoterapie cognitiv-comportamentala

View PostAlpha13S, on 01 martie 2015 - 20:33, said:

Diagnosticul mi l-am pus singur dinainte sa merg la psihiatru, asta in conditiile in care aveam simptomele de vreo luna de zile si ulterior am mers la doctor.M-am documentat intre timp pe internet si am oarecum ma identificam cu simptomele prezentate pe site uri de specialitate.
E o stare in care persoana se simte pur si simplu spectator in propriul corp.E ca si cum m as simti la persoana a 3-a sa zic asa.Vorbeam cu cineva si simteam ca parca n-as fi eu cel care vorbeste.Dar defapt eram.La inceput ma simteam foarte detasat de absolut orice.Ca sa-ti dau un exemplu, ti s-a intamplat vreodata sa repeti un cuvant de foarte multe ori?dupa ce il repeti de vreo cateva zeci de ori parca nu mai are sens si ti se pare ciudat cand il auzi.Sentimentul ala e destul de apropiat de depersonalizare.

nu exista diagnostic dat de tine..nimeni nu isi poate da singur diagnostic.... du-te la un psiholog si nu iti mai strica sanatatea aiurea

Edited by Rhini, 01 March 2015 - 20:37.


#9
Alpha13S

Alpha13S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.09.2013
@Rhini Inteleg ce spui insa am facut diferenta intre cateva atacuri de panica, palpitatii si anxietate care in principiu sunt date de gandirea negativa sau de imaginatia noastra si starea resimtita de mine chiar si atunci cand ma simteam in totala siguranta.

Edited by Alpha13S, 01 March 2015 - 21:02.


#10
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostRhini, on 01 martie 2015 - 20:36, said:

nu exista diagnostic dat de tine..nimeni nu isi poate da singur diagnostic.... du-te la un psiholog si nu iti mai strica sanatatea aiurea
Sincer, nici diagnostic dat de cineva care, chiar în calitate de medic, îl oferă fără consult. Nici tratament dat de cineva care nu este medic nu există. Nu de alta, dar există riscul ca cineva chiar să creadă câte un sfat de-astă după ureche, gen ”nu lua medicamente”, chiar dacă contrazice indicațiile cuiva care este și medic și are și experiența consultării pacientului.

Cu alte cuvinte, în variantă scurtă: nu mai îndemnați oamenii să-și întrerupă tratamentele date de medici!

#11
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014

View PostCazimi, on 01 martie 2015 - 21:28, said:

Nu de alta, dar există riscul ca cineva chiar să creadă câte un sfat de-astă după ureche, gen ”nu lua medicamente”, chiar dacă contrazice indicațiile cuiva care este și medic și are și experiența consultării pacientului.

Cu alte cuvinte, în variantă scurtă: nu mai îndemnați oamenii să-și întrerupă tratamentele date de medici!

Attached Files


Edited by Victor2311, 01 March 2015 - 21:39.


#12
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
On topic: @Victor, ai aflat ceva despre numita depersonalizare?

(Mie mi se pare că se referă la deja-vu)

#13
Alpha13S

Alpha13S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.09.2013
Defapt e exact inversul sentimentului de deja-vu, mai exact jamais-vu
http://en.wikipedia.org/wiki/Jamais_vu

#14
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010

View PostCazimi, on 01 martie 2015 - 21:28, said:

Sincer, nici diagnostic dat de cineva care, chiar în calitate de medic, îl oferă fără consult. Nici tratament dat de cineva care nu este medic nu există. Nu de alta, dar există riscul ca cineva chiar să creadă câte un sfat de-astă după ureche, gen ”nu lua medicamente”, chiar dacă contrazice indicațiile cuiva care este și medic și are și experiența consultării pacientului.

Cu alte cuvinte, în variantă scurtă: nu mai îndemnați oamenii să-și întrerupă tratamentele date de medici!

Nu are cum sa isi intrerupa tratamentul acuma. Ca odata ce le iei, nu le intrerupi brusc.Nu asta am zis! Am zis ca nu trebuia sa apeleze la ele de la bun inceput. Acum doar sub stricta supraveghere a unui psihoterapeut, va vedea ce e de facut

Edited by Rhini, 01 March 2015 - 22:08.


#15
Alpha13S

Alpha13S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.09.2013
Tratamentul nu-l intrerup.Incerc sa elimin orice gand care m-ar face sa ma panichez sau care mi ar produce palpitatii insa tot nu stiu ce sa fac cu starea de depersonalizare.

#16
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010

View PostCazimi, on 01 martie 2015 - 21:28, said:

Sincer, nici diagnostic dat de cineva care, chiar în calitate de medic, îl oferă fără consult. Nici tratament dat de cineva care nu es chiarte medic nu există. Nu de alta, dar există riscul ca cineva chiar să creadă câte un sfat de-astă după ureche, gen ”nu lua medicamente”,dacă contrazice indicațiil e cuiva care este și medic și are și experiența consultării pacientului.

Cu alte cuvinte, în variantă scurtă: nu mai îndemnați oamenii să-și întrerupă tratamentele date de medici!

Psihiatrul, prin natura profesiei lui, recomanda medicamente. Dar putini oameni inteleg ca la psihiatru apelezi cand ai deja o boala psihica grava. Si nu una psihologica.

Edited by Rhini, 01 March 2015 - 22:14.


#17
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014

View PostCazimi, on 01 martie 2015 - 21:47, said:

On topic: @Victor, ai aflat ceva despre numita depersonalizare?

(Mie mi se pare că se referă la deja-vu)
Iata ce spune DSM-5.

Attached Files



#18
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostRhini, on 01 martie 2015 - 22:13, said:

Psihiatrul, prin natura profesiei lui, recomanda medicamente. Dar putini oameni inteleg ca la psihiatru apelezi cand ai deja o boala psihica grava. Si nu una psihologica.

De acord cu ambele afirmații. De aceea a emite opinii despre medicație, a afirma că provoacă dependență ori că are efecte secundare teribile, ori că (nu) trebuie administrată ori întreruptă într-un anume fel, ori că există diverse riscuri, îmi pare, îmi cer scuze, lipsit de morală.

Sunt de părere că doar specialiștii au dreptul la opinii referitoare la diagnostic și tratament și chiar și ei, doar în urma consultului fizic al clientului/pacientului.

Edited by Cazimi, 01 March 2015 - 22:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate