Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Românilor nu le plac dulciurile

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

Quote

Românilor nu le plac dulciurile. Aceasta pare a fi concluzia celui mai recent studiu de piaţă, realizat în 17 din cele 28 de state ale Uniunii Europene. Anul trecut, un român a consumat mai puţin de un kilogram şi jumătate de ciocolată şi bomboane, cu două kilograme mai puţin decât vecinii noştri bulgari, penultimii clasaţi în Europa. Specialiştii cred că mâncarea pregătită în casă şi masa luată în familie cel puţin o dată pe zi fac ca românii să nu exagereze cu dulciurile din comerţ.În România s-au vândut anul trecut 27 de mii de tone de dulciuri, ceea ce înseamnă o medie de 1 kg si 400 de grame de fiecare român. Cifrele plasează România pe ultimul loc din Europa la consumul de dulciuri.
Obiceiurile dobândite în copilărie îşi spun cuvântul. Crescuţi în familii care pregătesc mâncarea acasă, deci fără multe dulciuri din comerţ, românii îşi păstrează reflexele culinare tradiţionale.
Ioana Tănase, psiholog: Învățarea anumitor comportamente are un rol important în dezvoltare. Sunt persoane care au dezvoltate mai mult stimulii recompență și dependență. În anumite alimente, printre care și zahărul, se găsesc acei declanșatori care stimulează mai mult.
Danezii conduc topul consumului de dulciuri cu 15 kilograme pe cap de locuitor, urmaţi de germani, cu 14. În ambele ţări, peste 10% din populaţie suferă de obezitate. Românii nu sunt scutiţi de astfel de probleme, dar rata obezităţii e mai scăzută: doar 8%.
Ruxandra Constantina, medic de familie: Zahărul este considerat unul dintre cei mai mari dușmani ai sănătății. Provoacă în timp creștere în greutate, diabet, scăderea imunității, tulburări hormonale la femei, apariția bolilor degenerative Alzheimer, Parkinson și a bolilor cardiovasculare. Dulciurile ar trebui să conțină de preferat nu grăsimi hidrogenate, nu E-uri, nu zahăr în cantitate mare.
http://www.digi24.ro...plac dulciurile

Nu le plac, dar rata diabetului este foarte mare. Sau multi nici nu si le permit pe alea de calitate.

Edited by chaosss, 28 February 2015 - 20:22.


#2
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Cine ți-a zis că diabetul se face de la excesul de dulciuri?

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,485
  • Înscris: 19.04.2009
Da, chiar asa. Eu am dovada vie in familie ca nu faci diabet de la exces...hiperexces.

Bine, DZ e influientat de foarte multi factori, printre care si zaharul.

Edited by lex404, 28 February 2015 - 20:24.


#4
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

 chaosss, on 28 februarie 2015 - 20:20, said:

Nu le plac, dar rata diabetului este foarte mare.
Nu halesc dulciuri, dar baga carbohidrati la greu ca-s ieftini.

#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
Ai auzit de dulciuri sarate? Romanii manca prost ma, si nu isi permit... eu mananc zilnic ceva dulciuri dar nu tot timpul dulci.

#6
spider15101994

spider15101994

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 28.02.2015

 MooF2010, on 28 februarie 2015 - 20:25, said:

Ai auzit de dulciuri sarate? Romanii manca prost ma, si nu isi permit... eu mananc zilnic ceva dulciuri dar nu tot timpul dulci.
Dulciuri nedulci  . +1 la stupid list.

#7
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 Thair, on 28 februarie 2015 - 20:24, said:

Nu halesc dulciuri, dar baga carbohidrati la greu ca-s ieftini.

Și iată una dintre explicații. Câți români obișnuiți știu ce-s ăia carbohidrați? Știu, în schimb, că produsele sunt ”de post”, adică numai bune să asigure bilet în Rai. A făcut cineva socoteala câte zile de post sunt într-un an?

#8
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

 Thair, on 28 februarie 2015 - 20:24, said:

Nu halesc dulciuri, dar baga carbohidrati la greu ca-s ieftini.

Pai daca n-au bani de altceva?

#9
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,506
  • Înscris: 20.10.2006
E din mai multe motive, la cei care au trait sau crescut cu parinti comunisti din cauza obisnuintei de a trai prost. La restul din motive financiare, nu oricine isi poate permite avand in vedere ca o gramada au salariu minim pe economie + unii nici macar pe ala. Apoi consumatorii de dulciuri deregula sunt tinerii, adica exact categoria cu veniturile cele mai reduse.

Edit: Mai exista si categoria tot mai numeroasa a celor obsedati de trait sanatos.

Edited by LunaCrystal, 28 February 2015 - 20:40.


#10
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 LunaCrystal, on 28 februarie 2015 - 20:37, said:

E din mai multe motive, la cei care au trait sau crescut cu parinti comunisti

Vrei să detaliezi un pic aici? Ce înseamnă părinți comuniști și ce nu sunt părinții comuniști?

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Cazimi, on 28 februarie 2015 - 20:33, said:

Și iată una dintre explicații. Câți români obișnuiți știu ce-s ăia carbohidrați? Știu, în schimb, că produsele sunt ”de post”, adică numai bune să asigure bilet în Rai. A făcut cineva socoteala câte zile de post sunt într-un an?

Pai romanii tin post ca sa ajunga mai repede la Atotindobitocitor.

Mi se pare normal ca BOR sa ii dreseze asa, din moment ce popa cere bani pentru ingropare.

#12
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,506
  • Înscris: 20.10.2006

 Cazimi, on 28 februarie 2015 - 20:33, said:

Și iată una dintre explicații. Câți români obișnuiți știu ce-s ăia carbohidrați? Știu, în schimb, că produsele sunt ”de post”, adică numai bune să asigure bilet în Rai. A făcut cineva socoteala câte zile de post sunt într-un an?
Pentru unii zilele de post sunt aproape permanente. Cunosc si eu exemple.

 Cazimi, on 28 februarie 2015 - 20:41, said:

Vrei să detaliezi un pic aici? Ce înseamnă părinți comuniști și ce nu sunt părinții comuniști?
Referindu-ne la subiectul topicului parinti care nu prea cumpara dulciuri copiilor/tinerilor, nu ii lasa sa consume dulciuri sau macar le descurajeaza, zic ca trebuie doar mancare facuta acasa si deregula bio. Acestor parinti li se pare anormal sa manance ei sau copii lor altundeva decat acasa vechile si obositele mancaruri gatite.

#13
spider15101994

spider15101994

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 28.02.2015

 Cazimi, on 28 februarie 2015 - 20:41, said:


Vrei să detaliezi un pic aici? Ce înseamnă părinți comuniști și ce nu sunt părinții comuniști?

Comunisti :D:D Aoleuuu . De parca comunismul ar fi armaghedonul :D .

#14
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Mi se pare ție nu îți este clar ce înseamnă mâncare de post și pari să crezi că a ține post înseamnă a mânca prost. De fapt, înseamă a consuma doar alimente care nu au proveniență animală. Și cunosc și eu câțiva care țin post în absolut fiecare zi, și anume cei care aleg dieta vegan.

Deci părinți comuniști înseamnă unii care mănâncă mâncare gătită sau cum? Te cam contrazici.

#15
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,506
  • Înscris: 20.10.2006
Stiu bine ce inseamna si una si alta. Si crede-ma sunt destui parinti ce gatesc acasa si folosesc doar alimente de origine vegetala si obliga si copii sa manance doar dealea. E drept ca nu toti gatesc doar vegetal, unii insa o fac.

#16
clasic04

clasic04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.09.2009

 spider15101994, on 28 februarie 2015 - 20:29, said:

Dulciuri nedulci  . +1 la stupid list.
adevarul e ca m-a facut curios. care sunt acele dulciuri sarate? :))) dulciuri sarate.. :)))

#17
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Romanii consuma alcoale.

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Nu se cumpara din alt motiv, si studiul e facut prost, ca de obicei, un fals.

Motivul este ca dulciurile din comert sunt execrabil de proaste.
Cele super-premium sunt cel mult de nota 5 cu indulgenta, iar cele premium au ajuns de nota 4 cu indulgenta.

Si afara/in lume s-a ales praful de calitate, insa inca se mai gasesc macar niste caricaturi ale celor care se gaseau pana in 2000.
In RO gasesti doar porcarii, la orice pret, de la 1 leu la 27 de lei / 100g.

Edited by loock, 28 February 2015 - 21:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate