Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Nu merge cablul introdus in router

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 25.12.2004
Cablu RCS-RDS bagat in laptop merge ( se realizeaza conexiunea in server la ei ). Acelasi cablu bagat in router wirelles nu merge ( routerul ramane pe conecting ... ). Cablu este prelungit cu inaditura facuta de ei ... arata ca in poza.
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1425147044.747590.jpg   237.18K   140 downloads
Am incercat cu mai multe routere, acelasi rezultat, routerele testate in alta locatie pe infrastructura rcs merg fara probleme .
Ei spun ca daca pe laptop merge, din pdv al lor nu este nici o problema .
E posibil sa fie de la firele inadite ?

Edited by vad, 28 February 2015 - 20:14.


#2
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Cârpăceala aia este făcută de angajații rds? No comment.

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Suna-i si cheama-i sa-ti schimbe cablul, sau ia un cleste de sertizare, doua mufe, un adaptor si conecteaza cum trebuie cablurile acelea, eventual inlocuiesti si ultima parte din cablu in cazul in care iti functioneaza fara adaptor.

#4
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Trage alt cablu. Sau macar mufeaza cablurile existente (in loc de innaditura aia artizanala).

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
mergi si fa-le reclamatie impotriva indivizilor. Ei nu aveau mufe de legatura LAN ptr prelungire de cablu UTP???
asa arata  http://www.bizoo.ro/...mama-x-utp-mama

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
1x http://www.conectica...cranata-SRJP-01
1x http://www.conectica...-value-25998791
2x http://www.conectica...gembird-PLUG5SP

Edited by gumball3000, 28 February 2015 - 20:29.


#7
justnewsp

justnewsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.07.2010
Am vazut in multe locuri acel tip de "lipire" (inclusiv la mine) si mergea perfect netul.
Presupun ca ai configurat cum trebuie routerele pentru RDS (pppoe, user, parola), da ?

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Tot un cablu innadit am si eu si merge bine, ar mai fi o varianta sa taie singur cablurile acelea si sa le lege corespunzator, vad ca are un adevarat curcubeu acolo.

Edited by gumball3000, 28 February 2015 - 20:30.


#9
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007
incearca si sa clonezi MAC-ul placii de retea de pe laptop, pe router . La mine asta a fost problema ...

#10
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Uita-te pe portul RJ al routerului si vei observa ca are doar 4 lamele din 8.
Daca e asa mai cercetam...
Daca nu cautam alte cauze.
De ex: clonare MAC, credentiale incorecte pe PPPoE, mufari standarde diferite (A,B).

#11
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Presupun ca ai trecut userul si pass in router, nu?

#12
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 25.12.2004
va multumesc pentru raspunsuri ...
da userul si parola introduse corect ( verificate si rasverificate ) .... de clonare mac nu e nevoie pentru ca s-a testat cu doua laptop-uri diferite la diferenta de timp ( locatia este acasa la un coleg de serviciu si auzind problema   " ca trecut cablu prin router nu are internet " ... routerele merg bine merci in alta locatie tot pe infrastructura lor ( cei drept cablurile nu sunt prelungite ) m-am certat maxim cu cel ce a raspuns la telefon si a zis ca trimite o echipa luni si daca dovedesc ca e de la router platesc deplasare ( acum depinde cat o costa si asta ) .
Totusi ciudat era faptul ca routerul nu isi lua nici un IP de pe retea, acum nu stiu daca acele ip-uri ar trebui sa apara numai dupa conectare sau si inainte de a se realiza conectarea.

Routerele au toate lamelele ... eu totusi suspectez mufarea gresita ( totusi nu inteleg de ce merge pe laptop ) .

Edited by vad, 28 February 2015 - 22:15.


#13
jafjaf

jafjaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 28.11.2009
Daca cu cablul direct in laptop merge este clar din setarile de la router.
Daca vin cei de la rds si merge direct pe laptop si routerul nu este de la ei vei plati deplasarea dar te vor rezolva.

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca nu se conecteaza pe PPPoE, nu iti aloca IP pe WAN, pe LAN iti aloca si fara cablu in WAN (asta daca nu cumva ai dezactivat DHCP).

#15
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Sper ca deconectezi conexiunea PPPoE inainte sa scoti cablul din laptop/pc.
Daca nu, va trebui sa astepti 30-60 minute. Ramane "agatata" conexiunea

#16
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 25.12.2004
Da ... unul din routere un TP Link arata la status ip-urile pe care le primeste si stadiul conexiunii ... despre acele ip-uri este vorba ... cand am vorbit cu cel de la call center l-am rugat sa verifice ce apare la ei si aprea ca ID-ul respectiv nu este conectat ( ca si cum computerul este inchis ) ... ciudat este ca nu a putut sa-mi spuna ce device apare la ei pe retea in locatia respectiva ( la mine acasa cand am avut o data problema cu net-ul mi-a spus ce router apare comectat pe retea - probabil cel de la capatul celalalt nu era asa experimentat ).

Edited by vad, 28 February 2015 - 22:43.


#17
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Depune o sesizare in digicare, te vor suna.

#18
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Văd că ziceți că mai aveți unii așa. De ce ați acceptat așa ceva? Adică ori e firmă serioasă ori e firma de cârpaci? Ok, nu au avut mufă atunci, se duceau, luau mufă de la sediu și reveneau. Eu nu aș accepta așa ceva. Faptul că merge bine la unii, nu are relevanță, nu trebuie să acceptăm orice mizerii atâta timp cât plătim pentru acel lucru. Dacă era gratis, asta e domne, nu avem pretenții.

Edited by gerbil, 01 March 2015 - 13:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate