Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Desktop ingreunat din nu stiu ce cauza

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
O intrebare destul de banala, si des intalnita, probabil au mai pus-o multi, insa am incercat toate metodele, si chiar nu vreau sa reinstalez windowsul, desi avand licenta originala nu vad de ce as face asta dupa abia 4 luni de la instalare. O sa va detaliez sistemul meu desktop.


Placa video: am un programel ce-mi spune totul despre ea, am sa incarc poza aici, e mult mai placut la vedere decat sa insir eu tot http://gpuz.techpowe...5/02/28/btz.png [ http://gpuz.techpowerup.com/15/02/28/btz.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Procesor: Intel® Core™ i5-4460 CPU @ 3.20GHz
Memorie RAM: 8,00 GB
Hard-Disk(care este mai slabut): WDC WD10EZEX-75M2NA0 SCSI Disk Device (am cautat la device manager pentru ca nu mai retin exact ce HDD am) memorie 1TB
Sistemul ruleaza pe 64-bit sa excludem si treaba.

Am facut cateva poze la Task Manager, in momentul de fata am CPU Usage 5% - 20%, Memory 2-3GB
http://prntscr.com/6ayyag , http://prntscr.com/6ayz9n
Am dat restart, am deschis task manager, apoi Firefox sa scriu aceasta postare, am zis sa dau un restart sa fiu sigur ca s-au inchis restul programelor.

Am rulat un program Tunner nu mai stiu cum, sa-mi stearga fisiere nefolositoare, am incercat sa dau defragmentare dar mi-a recomandat sa nu dau caci nu-i nevoie.
Folosesc Bitdefender, si Malwarebytes Anti-Malware, am sa dau o scanare mai amanuntita si revin cu amanunte.
Acum 4 luni am achizitionat pc-ul, este nou, l-am si sters de praf, decuplat componenta cu componenta. Tot degeaba, are momente cand scriu un text pe internet si literele apar cu intarziere, ba chiar ia crush cate-odata, si nu numai pe internet, si cand umblu prin foldere, e inadmisibil la un asemenea sistem desktop sa am problemele astea. Chiar n-as vrea sa reinstalez windowsul, am extrem de multe programe instalate, necesare, mi-ar lua o groaza de timp pe care nu prea-l am, si nici o placere sa faci chestia asta nu e, stiti prea bine cu totii.

#2
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,974
  • Înscris: 18.09.2008
Da un test la HDD cu HD TUNE pentru viteza, pui poza de acolo si din tab-ul health.

#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,335
  • Înscris: 24.05.2010
Data viitoare cand mai vrei 1TB cumpara 2 de 500... nu ai vazut cate recenzii proaste au hdd-urile de 1TB? Ai o gramada de programe de protectie carora nu le vad rostul, parere personala caci nu mai folosesc asa ceva de prin 2006 si de atunci chiar ca nu am mai avut probleme la modul "mi s-a ingreunat calculatorul".

#4
Costi87

Costi87

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.10.2013
In Task Manager ai verificat CPU si rami, dar ai aruncat un ochi si la hard ? De curiozitate asa , sa vezi daca e vreun program care il foloseste intens. Am patit si eu de cateva ori cu diferite programe sa imi foloseasca 1% CPU si 90% HDD.

Edited by Costi87, 28 February 2015 - 19:41.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Faci restore point la un punct cand iti functiona bine.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostMooF2010, on 28 februarie 2015 - 19:40, said:

Data viitoare cand mai vrei 1TB cumpara 2 de 500... nu ai vazut cate recenzii proaste au hdd-urile de 1TB?
Poti lasa te rog niste linkuri?

Urmeaza ghidul de aici: http://forum.softped...ware-a-pc-ului/

#7
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Am citit primul post, dar nu am inteles care e problema.

#8
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
N-a observat nimeni ce dubios apar detaliile la placa video sau ce frecvente default are ?
Nu spun ca asta ar fi cauza , dar e dubios .

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Post1hhgabriel, on 28 februarie 2015 - 19:33, said:

Am rulat un program Tunner nu mai stiu cum, sa-mi stearga fisiere nefolositoare, am incercat sa dau defragmentare dar mi-a recomandat sa nu dau caci nu-i nevoie.
Folosesc Bitdefender, si Malwarebytes Anti-Malware, am sa dau o scanare mai amanuntita si revin cu amanunte.
Acum 4 luni am achizitionat pc-ul, este nou, l-am si sters de praf, decuplat componenta cu componenta. Tot degeaba, are momente cand scriu un text pe internet si literele apar cu intarziere, ba chiar ia crush cate-odata, si nu numai pe internet, si cand umblu prin foldere, e inadmisibil la un asemenea sistem desktop sa am problemele astea.
Doar din atat suna a problema cu HDD-ul.

#10
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Ca fapt divers: foloseste o versiune mai recenta de GPU-Z.

View Postjeffy86able, on 28 februarie 2015 - 19:48, said:

N-a observat nimeni ce dubios apar detaliile la placa video sau ce frecvente default are ?
Nu spun ca asta ar fi cauza , dar e dubios .

Are o versiune foarte veche de GPU-Z. Probabil de aia.

Edited by Seb, 28 February 2015 - 19:51.


#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postjeffy86able, on 28 februarie 2015 - 19:48, said:

N-a observat nimeni ce dubios apar detaliile la placa video sau ce frecvente default are ?
Nu spun ca asta ar fi cauza , dar e dubios .
Foloseste o versiune mai veche de GPU-Z, din cauza asta e posibil sa-i apara aiurea.
Asa apare la mine, tot pt. un GTX 660 de la Asus, cu acelasi device ID:

Attached Files

  • Attached File  GPU.png   15.66K   23 downloads

Edited by gumball3000, 28 February 2015 - 19:53.


#12
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Greseala mea , mi-a scapat .

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am dat si eu acum un run la versiunea 0.5.4 a GPU-Z si mi-a inghetat complet sistemul, nu s-a deschis deloc aplicatia, iar PC-ul nu a mai vrut sa raspunda nici macar la CTRL+ALT+Del, a trebuit sa-i dau restart de la buton.
Asta in conditiile in care e singurul freeze pe care l-am avut pe configuratia actuala.

Edited by gumball3000, 28 February 2015 - 20:17.


#14
ionutantonesei

ionutantonesei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 01.04.2010
Mai e posibilitatea sa ai ceva crapware.Vad ca ai iti ruleaza si 76 de procese.E posibil ca unul din ele sa iti ingreuneze hard-ul

Dar de ce ai postat la sectiunea asta cand rulezi win 7?

Edited by ionutantonesei, 28 February 2015 - 20:33.


#15
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

View Postmiki07, on 28 februarie 2015 - 19:36, said:

Da un test la HDD cu HD TUNE pentru viteza, pui poza de acolo si din tab-ul health.
Nu stiu daca am facut cum trebuie, am lasat cum a fost default, sa-mi spui ce tab trebuie sa selectez sa-ti trimit exact ca nu am mai folosit programelul.
[ https://i.imgur.com/OHeSlxU.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


View PostMooF2010, on 28 februarie 2015 - 19:40, said:

Data viitoare cand mai vrei 1TB cumpara 2 de 500... nu ai vazut cate recenzii proaste au hdd-urile de 1TB? Ai o gramada de programe de protectie carora nu le vad rostul, parere personala caci nu mai folosesc asa ceva de prin 2006 si de atunci chiar ca nu am mai avut probleme la modul "mi s-a ingreunat calculatorul".
habarnuaveam, dar aveam nevoie de 1TB, si nu stiam de nicio problema, si nici ca pret nici nu stiu cum ieseam, am avut ceva probleme cu banii.

View PostCosti87, on 28 februarie 2015 - 19:40, said:

In Task Manager ai verificat CPU si rami, dar ai aruncat un ochi si la hard ? De curiozitate asa , sa vezi daca e vreun program care il foloseste intens. Am patit si eu de cateva ori cu diferite programe sa imi foloseasca 1% CPU si 90% HDD.
Cum verific treaba asta mai exact?


View Postgumball3000, on 28 februarie 2015 - 19:48, said:

Doar din atat suna a problema cu HDD-ul.
Asa cred si eu, ca de la hard e, in fond, e cea mai ieftina si prost cotata piesa din sistemul meu desktop, cu toate ca un prieten are hdd identic si mi-a zis ca-i ruleaza bine

View Postionutantonesei, on 28 februarie 2015 - 20:42, said:

Mai e posibilitatea sa ai ceva crapware.Vad ca ai iti ruleaza si 76 de procese.E posibil ca unul din ele sa iti ingreuneze hard-ul

Dar de ce ai postat la sectiunea asta cand rulezi win 7?
Din prostie, imi cer scuze, n-am vazut ca in lista aia unde-s insiruite windowsurile 7-le lipseste, eu am cautat un topic asemanator sa ma duca unde ar trebui sa postez corect, insa n-am fost suficient de atent. Acum am terminat de facut toate update-urile windowsului, si cele care nu erau obligatorii, cele optionale, poate era si din aceasta cauza.

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ti-am lasat un link in primul meu mesaj din topic, poate binevoiesti sa si citesti/aplici ce scrie acolo.

#17
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
scuze gumball3000, am omis sa dau reply
http://prntscr.com/6b202b
iar cat despre error scan, dureaza prea mult, o sa-l las dimineata sau la noapte, cand n-o sa mai am treaba la pc

#18
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013
Nu ai cumva multe icoane pe desktop si/sau multe gadget-uri dinalea ?
Cand ai curatat ultima oara tot sistemul de praf ?
Calculatorul l-ai luat intr-o bucata sau l-ai facut pe bucati ?
Sursa e ok ? (daca l-ai facut pe bucati poate sa fie mai slaba..)
Nu ai instalat programe in plus cand ai vrut sa instalezi un singur program ? (se intampla des daca nu esti atent.. )
Cat ai ocupat din spatiul de pe hard ? Eu am 1TB si am jumate ocupat... Si incepe deja sa-mi mearga greu.. Pe un sistem similar.. (ma rog, eu am windows 8.1... , si cica consuma si mai putine resurse.. )


Eu am avut o asemenea problema pe fostul calculator, pana la urma mi-am dat seama ca a fost de la hard problema..

Edited by WindyZ, 01 March 2015 - 00:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate