Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

faptă reclamată, cauză nesoluționată

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
justitiabil

justitiabil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.09.2010
Salut,

În data de 12 iunie 2014, m-am prezentat la Parchet cu o plangere penală care mi-a fost înregistrată, în care am reclamat comiterea infracțiunilor de supunere la rele tratamente, lipsire de libertate în mod ilegal, vătămare corporală, furt, abuz în serviciu și amenințare de către cadrele medicale și auxiliare ale Spitalului de Psihiatrie Brașov și pînă în prezent nu am primit absolut niciun răspuns pentru că procurorul care instrumentează cazul tărăgănează lucrurile, poliția nu a chemat martorii pe care i-am menționat și care ar putea să confirme cele menționate de mine dar a finalizat dosarul și l-a trimis la Parchet și se pare că acolo a înghețat așa că am solicitat să intru în audiență la procurorul care se ocupa de dosar iar în întrevederea pe care am avut-o cu acesta mi-a sugerat să uit și să nu mă mai gândesc la ce s-a întâmplat(!) că “ce a fost , a fost” și să-mi văd de ale mele, iar “soluția o să vină pentru că sunt dosare și din 2009” (cel mai probabil de neîncepere a urmaririi penale sau clasare). Am făcut deasemenea sesizări către Colegiul Medicilor, Ministerul Sănătății, APADOR-CH și CRJ dar se pare că nimeni nu vrea să miște niciun deget.

Există vreun termen în care procurorul e obligat să dea o rezoluție de începere/neîncepere a urmăririi penale/clasare sau acesta îl poate ține în fișet pînă cînd partea vătămată ajunge la concluzia că cel mai bine e să-și vadă de-ale ei?

Edited by justitiabil, 28 February 2015 - 19:10.


#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Inceperea urmaririi penale se face pe baza unor dovezi nu pe baza unor denunturi.

#3
justitiabil

justitiabil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.09.2010
Mulțumesc, știam asta. :)
Atunci ar putea să dea NUP cu o motivare, să știu și eu, dar se pare că dosarul a înghețat acolo.

Again: Există vreun termen în care procurorul e obligat să dea o rezoluție de începere/neîncepere a urmăririi penale/clasare sau acesta îl poate ține în fișet pînă cînd partea vătămată ajunge la concluzia că cel mai bine e să-și vadă de-ale ei?

#4
Merzel

Merzel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 11.07.2009

View Postjustitiabil, on 28 februarie 2015 - 19:09, said:

Există vreun termen în care procurorul e obligat să dea o rezoluție de începere/neîncepere a urmăririi penale/clasare ...?
Nu.
Tergiversarea e apreciată pe criterii foarte relative. S-ar pune problema doar în cazul lăsării dosarului în nelucrare fără motiv întemeiat, pentru o perioadă îndelungată - termen, de asemenea, relativ.
Au existat câteva cazuri în care România a fost condamnată la CEDO pentru nesoluționarea unor cauze într-un termen rezonabil - din nou, termen relativ.
Văzând faptele reclamate, parcă înțeleg de ce soluția întârzie.
Nu mai există N.U.P. Poate fi clasare, cum ați scris, începerea urmăririi penale in rem și eventual continuarea in personam urmată sau nu de PMAP, renunțarea la urmărirea penală.

#5
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Justitiabil, nu stiu de unde, dar mi-am adus aminte de cazul tau. Mi se pare ca ti-am mai explicat faptul ca tu ai problema. Esti procesoman de meserie, esti bolnav (in sens medical), si, efectiv, denunturile tale nu au legatura cu realitatea prin prisma faptului ca tu nu esti in deplinatatea facultatilor mentale pentru a judeca in mod obiectiv ceea ce ti se intampla. Ca dovada, nenumaratele tale denunturi penale, au sfarsit exact in acelasi mod. Nici unul nu s-a dovedit a fii intemeiat. Oare de ce?
Mai jos, este o poveste de-a ta, o recunosti?
Cu astfel de intamplari, crezi ca esti credibil in fata organelor de ancheta?

Quote

In septembrie 2008 am fost internat cu prosteala de comisar Purdea Radu-Ioan la spitalul militar cluj-napoca. Acolo ce faceau aia pusi pe glume? Imi testau (?) orientarea in spatiu si schimbau numerele de la saloane. Astfel, fie scria salonul 1, fie salonul 2, desi nu ma luam dupa ce scria ci dupa pozitionarea fizica a salonului pe care n-aveai cum s-o confunzi decat daca erai...in fine. Dupa ce m-a amenintat un pacient care avea rolul de cartita ca o sa cobor scarile in viteza, mi s-a pus pata cum se zice in limbaj medico-stiintific si am inceput sa urlu: SALA DE MESE (poc, un picior in usa salii de mese) SALONUL 1 (poc, un pumn in tablita pe care scria "salonul1") SEF DE SECTIE (poc, un pumn in tablita pe care scria "sef de sectie") SALONUL 2 (poc un pumn in tablita pe care scria "salonul 2"). Asta dupa ce in prealabil, tin sa amintesc, se jucau unii pe acolo, schimband placutele intre ele. (Sau poate aveam eu halucinatii.)


#6
justitiabil

justitiabil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.09.2010
Problema pe care am ridicat-o eu în deschiderea acestui topic a fost lipsa de reacție a autorităților la comiterea unor infracțiuni foarte grave care din păcate sunt săvîrșite de niște indivizi ce se ascund sub halate albe și păcălește mare parte din populație că ei sunt medici în timp ce practicile lor sunt asemănătoare cu cele aplicate în GULAG sau Auschwitz. Problema pe care am ridicat-o eu aici, în deplinătatea facultăților mintale sau nu, a fost să aflu dacă există un termen în care autoritățile sunt obligate să dea curs unei plîngeri fie prin începerea urmăririi penale, fie prin clasare/N.U.P motivîndu-mi cu subiect și predicat că denunțul meu e complet neadevărat și că nu sunt în deplinătatea facultăților mentale pentru a judeca în mod obiectiv ceea ce mi se întamplă .
Denunțurile mele care nu au legătură cu realitatea se bazează pe probe și martori care, (nu știu din ce motiv și sper să aflu pe cale oficială, nu să-mi spui tu) nu sunt luate în seamă.
Problema pe care am ridicat-o eu aici la asta se rezumă. Atît! Și pe această cale am aflat că nesoluționarea unor cauze într-un termen rezonabil, este un termen relativ. Atît!
De unde și pînă unde îți permiți tu să aberezi și mai mult, să mă jignești ca ultimul homeless aducîndu-mi insulte...Învață să fii profesionist și să răspunzi la obiect...că mai văd că ești și super-moderator...ergo, o freci toată ziua pe net.

Quote

Cu astfel de intamplari, crezi ca esti credibil in fata organelor de ancheta?

Nu am venit niciodată în fața organelor de anchetă cu o astfel de întîmplare, ești în eroare și dacă ai stat să scormonești căcatul de acum trei ani și să faci legături între două conturi deschise acum 5 ani, asta spune multe despre tine.

#7
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Dupa cum spuneam, n-are rost ca continuam.
Dar mai e un lucru de precizat: de fiecare cand ai fost externat de la psihiatrie, ai depus denunturi si plangeri penale, care, culmea, de fiecare data s-au solutionat in acelasi fel. Sunt convins ca e o conspiratie impotriva ta si toti procurorii se pun de acord impotriva ta. Yeah right!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate