Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

UPC de 2 zile... cum resoftez modemul de cablu ? :D :D

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Keffr3n

Keffr3n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 01.10.2005
Nu sunt genul de utilizator care respecta contractul si nu isi baga nasul in echipamentele aflate in custodie Posted Image .

Asadar, am un modem de cablu EVW3226, Care stiti cum sa-l brickuiesc? M-ar aranja un firmware debranduit si acces netagaduit si nerestrictionat, pe vecie, la porturile VOIP/SIP. S-a mai jucat carevreunul dintre voi cu scula asta?

#moarteaLaCustodie

#2
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Nu exista asa ceva, modemul e modem, nu e ca tplinkurile pe care iti bagi tu ce vrei.

#3
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014

View PostKeffr3n, on 28 februarie 2015 - 14:48, said:

Care stiti cum sa-l brickuiesc?

Nu cred ca vrei sa faci asta :)

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Nu cred ca stii ce inseamna a brickui :).

#5
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Las-o asa moarta cum a cazut..

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Modemurile de cablu DOCSIS nu se pot păcăli, la fiecare conectare la headend se descarcă un fişier de configurare setat de operator cum vrea el, aşa că visezi degeaba.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View PostKeffr3n, on 28 februarie 2015 - 14:48, said:

Care stiti cum sa-l brickuiesc?
Incearca sa ii pui alt soft si pe la jumatate, ii scoti alimentarea. Ai sanse sa il brickuiesti. ;))

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ai cum sa pui alt soft.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
El vrea doar sa-l brickuiasca. Nu alt fw. ;)

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu se poate face nimic, indiferent de ce vrea. Nu ai optiune de upgrade, downgrade de firmware sau alte cele.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Brickuiasca = a avea o caramida. ;)
Hai ca se poate. Baga ceva tensiuni, semnale in porturile lui (nu sa il arda totusi).
Tot se poate brickui (asa cum a zis ca vrea).

#12
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005

View PostKeffr3n, on 28 februarie 2015 - 14:48, said:

Nu sunt genul de utilizator care respecta contractul si nu isi baga nasul in echipamentele aflate in custodie Posted Image .

Asadar, am un modem de cablu EVW3226, Care stiti cum sa-l brickuiesc? M-ar aranja un firmware debranduit si acces netagaduit si nerestrictionat, pe vecie, la porturile VOIP/SIP. S-a mai jucat carevreunul dintre voi cu scula asta?

#moarteaLaCustodie

Totusi dece ai face asta? cu ce te nemultumeste softul modemului? Ce spui daca in situatia in care strici acel echipament cand te vei plange operatorului ca nu mai merge netu operatoru sa iti spuna:

"Nu sunt genul de operator care respecta contractul si nu isi baga nasul in echipamentele aflate in custodia clientului"

Cel mai bine e sa nu incerci sa repari ceva ce deja merge.

#13
Keffr3n

Keffr3n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 01.10.2005

View Postdanielavram, on 28 februarie 2015 - 18:29, said:

Totusi dece ai face asta? cu ce te nemultumeste softul modemului? Ce spui daca in situatia in care strici acel echipament cand te vei plange operatorului ca nu mai merge netu operatoru sa iti spuna:

"Nu sunt genul de operator care respecta contractul si nu isi baga nasul in echipamentele aflate in custodia clientului"

Cel mai bine e sa nu incerci sa repari ceva ce deja merge.

Pai in primul rand pentru ca echipamentul poate sa duca mai mult decat ma lasa operatorul sa fac cu el. Are port usb care ar putea fi folosit in mod host, deoarece controllerul suporta asta, insa nu softul. La proc-ul ala dual core ar merge de minune un NAS. Pentru VOIP as putea folosi alt provider de VOIP din lume, care ofera tarife mai bune din punctul meu de vedere si pentru nevoile mele.
Am alergie la cabluri, de aia prefer un dispozitiv care sa faca mai multe lucruri, in loc sa tin voip adapter si NAS storage si whateva'

Faza cu vreau sa-l bricuiesc era o ironie,  imi cer scuze daca nu sunteti toti  capabili de a descoperi asta intr-un text. Stiu ce inseamna brickuire, ma joc cu routere care suporta firmware avansat de tipul *wrt de vreo 4 ani, insa nu am avut de-a face cu tehnologia de la upc prin cablu coaxial pana acum.

P.S. sa inteleg ca reteaua lu peste merge doar cu echipamentele lor si nu pot sa iau un modem de cablu din Mega Image (ironic, stiu ca Mega n-au modemuri)  si sa infig cablul in el si sa mearga, ca la rds sau romtembelfon, pe adsl?

Edited by Keffr3n, 01 March 2015 - 21:21.


#14
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Daca te jucai cu custom firmware stiai ca nu se fac modificari pe modemurile operatorului. Binenteles stiai care e diferenta dintre un gateway isp si un router banal.

#15
internetmax

internetmax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.02.2015
Vreau eu să știu care e diferența.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este corect, modemurile si routerele pe care le au ei in retea sunt concepute direct de la producator pentru a fi folosite in reteaua UPC, au personalizarile si setarile specifice, cerute de catre client (UPC).

#17
internetmax

internetmax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.02.2015
Dacă echipamentele livrate de furnizori sunt modele care se regăsesc pe site-ul producătorului (la dispoziție pentru a fi achiziționate și de alții), nu am găsit până acum între ele diferențe din punct de vedere hardware. În general prima modificare din punct de vedere software, dacă există, o reprezintă schimbarea logoului.
Îmi vine greu să cred că un furnizor de servicii de comunicații va cere producătorului să mai „taie” software din facilitățile oferite de un produs standard, aici mă refer la setările care pot fi făcute cu drepturi de administrator. Dacă poți să-mi dai un exemplu concret ar fi foarte bine.

#18
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Te ajuta google cu cel mai mare drag.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate