Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Preamplificator VU-metru AKAI GX-77

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
xti000

xti000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 11.04.2005
Buna ziua colegi forumisti,

Supun atentiei Dvs. modulul VU-metrului din magnetofonul AKAI GX-77, modul cumparat astazi de pe eBay la un  pret modic.
Atasez si schema electronica gasita pe net si va rog sa ma ajutati cu cateva probleme, toate legate de modulul preamlificatorului de semnal pentru acest VU-metru.
1) Din cate imi dau seama, intrarea de semnal este prin baza TR13. Nu inteleg, insa, ce se intampla in baza TR14 si rolul TR14.
2) Din cauza scanarii, nu vad daca R62 si R63 au 4.7Kohmi sau 47Kohmi. In functie de cum ma joc cu Zoom-ul ba vad, va nu vad  un punct intre 4 si 7.
3) Ce trz. echivalenti pot folosi in loc de 2SC1312 si 2SC2603 si ce echivalenta pentru diodele D11, D12 (1K34A) si D15 ??3A-1 (nu vad ce scrie acolo).
4) Ce modificari trebuie aduse modulului preamplificator pentru a-l alimenta la 10V, cat este si alimentarea VU-metrului? Din schema observ ca alimentarea e la 24V.

Va multumesc pentru ajutor si pentru rabdare.

Attached Files



#2
xti000

xti000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 11.04.2005
Va salut,

Dupa oarece documentare m-am decis sa fac urmatoarele inlocuiri:
trz. 2SC1312 il inlocuiesc cu BC547B
trz. 2SC2603 il inlocuiesc cu BC337-40
Dioda HZ3A1 o inlocuiesc cu ZPD2.7V (pe 2.5V nu am gasit nimic)
Diodele 1K34A (germaniu) le inlocuiesc cu 1N4148.

Ar mai ramane punctele 1, 2 si 4 unde inca am nevoie de ajutor. Multumesc.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
TR14 şuntează semnalul pt. VU-metru în cazul în care apeşi REC MUTE, ca să nu arate aiurea în continuare semnal, sau să nu sară indicaţia în blană la comutările de piste sau între PB şi REC, pt. că etajele sunt alimentate asimetric şi există componente continue diferite.
Rezistenţele sunt de 47k, la mine pe monitor nu văd niciun punct.
Modificarea alimentării preamplificatorului e mai dificilă, trebuie modificat punctul static la fiecare etaj în parte, prin tatonări la rezistenţele de polarizare, dar nu e sigur că va mai fincţiona corect după aceea, depinde şi de nivelul semnalelor prin etaje.

#4
xti000

xti000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 11.04.2005
Multumesc pentru clarificari.
As putea sa renunt cu totul la TR14 si la R62.
Mie in continuare imi apare R63 ba 4.7K ba 47K.
Am verificat pe 2 calculatoare. As inclina mai mult pe 4.7K dat fiind ca e pe calea de semnal iar R64 legata la masa e de 27K.
Dvs. ce parere aveti?

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Da, e posibil să fie de 4,7k, distanţa dintre 4 şi 7 e nefiresc de mare. De ex. la R73 cele 2 cifre sunt mult mai aproape una de alta.
Magnetofonul va funcţiona fără TR14 bine-mersi, dacă nu te deranjează salturile VU-metrului la comutări.

#6
xti000

xti000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 11.04.2005
Multumesc. Am sa ma ocup de preamplificator.
Nu detin tot magnetofonul. Numai VU-metrul l-am achizitionat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate