Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Ce discounturi credeti ca pot acorda firmele de vanzari pc-uri?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005
Se doreste achizitia a 30-40 de calculatoare (minim i3, 4Gb RAM) cu Win 8.1 Pro, Monitor 21...23 inch.
Ce discounturi credeti ca pot acorda fimele de vanzari pc-uri fata de pretul de catalog?
Presupun ca cei mari (Emag & Co) au mai multa libertate. :D

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Intreb si eu ca sa fiu in centrul atentie  Posted Image

La intrebarea asta nu crezi ca iti pot raspunde doar fimele de vanzari pc-uri (Emag & Co) ?!

#3
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005

View Posttom_1133, on 28 februarie 2015 - 13:24, said:

Intreb si eu ca sa fiu in centrul atentie  Posted Image

La intrebarea asta nu crezi ca iti pot raspunde doar fimele de vanzari pc-uri (Emag & Co) ?!
Fii putin inteligent si vei afla de ce se doresc informatii si din alte surse. Posted Image

Edited by MariusCristian, 28 February 2015 - 13:32.


#4
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
Intre 0 si 100 %

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostMariusCristian, on 28 februarie 2015 - 13:31, said:

Fii putin inteligent si vei afla de ce se doresc informatii si din alte surse. Posted Image
Vrei sa dai si tu o teapa cu statul?
Ghita, tu esti?

#6
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postalexei, on 28 februarie 2015 - 13:31, said:

Intre 0 si 100 %

Gresit. Daca e vorba de achizitie din bani de la buget, s-ar putea ca pretul sa fie mai mare decat cel de lista (chiar cu un ordin de marime), ce sa vorbim de reduceri.

#7
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostMariusCristian, on 28 februarie 2015 - 13:31, said:

Fii putin inteligent si vei afla de ce se doresc informatii si din alte surse. Posted Image
Eu zic sa fi tu inteligent si sa pui mana pe telefon sa contactezi Emag & Co si sa-i intrebi

Quote

daca voi achizitiona 30-40 de calculatoare (minim i3, 4Gb RAM) cu Win 8.1 Pro, Monitor 21...23 inch, imi oferiti o reducere la aceasta cantitate ?


#8
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Omul nu are idee cu ce se mananca treaba asta dar vrea sa negocieze, e corect sa intrebe, ca idee undeva intre 3 si 10% poate putin peste daca se depaseste o anumita valoare...

#9
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
3% e cam bataie de joc sa fie numita "reducere".

#10
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Faci o cerere de oferta, detaliata, la toti marii comercianti IT(contact >mail departament vanzari). Succes!

LE - dupa poti negocia in cunostinta de cauza.

Edited by pustiux, 28 February 2015 - 13:59.


#11
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005

View Post13YTe, on 28 februarie 2015 - 13:50, said:

Omul nu are idee cu ce se mananca treaba asta dar vrea sa negocieze, e corect sa intrebe, ca idee undeva intre 3 si 10% poate putin peste daca se depaseste o anumita valoare...


Exact.
Nu am cunostinta ca vreun mare comerciant sa aiba publica vreo grila de reduceri.
Stiu ca e putin probabil ca pe un forum sa gasesc informatii, dar incerc.
Bineinteles ca se va ajunge si la etapa contactarii directe, dar ma indoiesc ca reprezentantul imi va spune "uite eu sunt imputernicit sa merg pana la 18% reducere pentru comenzi de peste 15.000Euro" daca clientul pe care il reprezint va fi bucuros sa obtina o reducere de 7% fata de pretul de catalog. Posted Image

View Postpustiux, on 28 februarie 2015 - 13:58, said:

Faci o cerere de oferta, detaliata, la toti marii comercianti IT(contact >mail departament vanzari). Succes!

LE - dupa poti negocia in cunostinta de cauza.
Sunt oarecum in criza de timp si experienta mi-a spus ca la achizitii mari si maricele nu prea se trimite direct o oferta cu pret destul redus prin email (cred ca toti adora sa negocieze). Pana la urma se va ajunge si la etapa clasica " uite X imi ofera cu atat la suta mai putin decat tine, exista vreo contraoferta?".

Edited by MariusCristian, 28 February 2015 - 14:45.


#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nici o reducere, ar trebui.

#13
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005

View PostSeb, on 28 februarie 2015 - 13:58, said:

3% e cam bataie de joc sa fie numita "reducere".
Da, clar nu se ia in calcul asa ceva.

#14
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Jupane, pe discount-urile astea se lucreaza in industrie, toti cumparatorii asteapta promotii si cadouri, importatorii asta ofera... Iti place, nu-ti place, asta e... Ai intrebat ti-am raspuns, in rest succes. Iar daca primesti ceva peste ceea ce am zis eu iti recomand sa te gandesti de 2 ori inainte sa bati palma, e posibil ca pretul la care aplica discount-ul sa fie peste cel al pietii si tot in acelasi loc o sa ajungi.

#15
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005

View Post13YTe, on 28 februarie 2015 - 14:48, said:

Jupane, pe discount-urile astea se lucreaza in industrie, toti cumparatorii asteapta promotii si cadouri, importatorii asta ofera... Iti place, nu-ti place, asta e... Ai intrebat ti-am raspuns, in rest succes. Iar daca primesti ceva peste ceea ce am zis eu iti recomand sa te gandesti de 2 ori inainte sa bati palma, e posibil ca pretul la care aplica discount-ul sa fie peste cel al pietii si tot in acelasi loc o sa ajungi.

Merci, esti singurul care a oferit o marja.
Deci asa consideri, 10% este un discount bun sau f bun (10% din pretul pe care il au pe site pentru un singur produs, nu din ce mi-ar trimite in email ca pe urma sa poata oferi reducere de 30% Posted Image  ). Oarecum banuiam eu ca nu mai e ca pe vremuri.
Oricum negocierea finala o va face jupanul, nu sunt eu acela. Posted Image Eu trebuie doar sa ii aduc cateva oferte f. bune.
Multumesc inca o data.

Edited by MariusCristian, 28 February 2015 - 15:03.


#16
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
Daca iei vreo 30, probabil ai firma.
Daca iti permite criza de timp, de ce nu trimiti invitatie la baieti sa faci o mica licitatie?

#17
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Daca e vorba de bani de la buget, ar trebui sa te pui pe facut niste acte si pentru o cerere de oferta, iar ce iti raspund oamenii aici e irelevant fiindca tu poti sa trimiti la cati vrei tu, cu mentiunea ca trebuie sa fi gata de multe cereri de clarificari. Dar sa fi atent la ce faci, ca daca te prind aia al control cu ceva in neregula e de naspa. Iti faci un caiet de sarcini cat mai detaliat daca ai de gand sa iei un anumit tip de configuratie si nu te pune pe smecherii ca ti-o iei de nu te mai vezi.
Daca sunt bani privati, procedezi cum vrei tu si poti cere oferte de la fiecare.

In orice caz, tu poti sa iti faci configuratiile pe care le vrei tu si sa ceri oferta de la fiecare in parte, accepti oferta cea mai buna si aia e, nu te intereseaza ce iti zice lumea aici pentru ca niciun magazin nu o sa iti faca o super reducere sa iti vanda la pret de dumping.

#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Spunea cineva printr-un alt topic ceva de un 5% pe eMag, acum nu stiu in ce masura este reala informatia.
Tu nici macar nu stii exact ce vrei sa cumperi si vrei deja discount, pai nu merge asa, ca sunt componente diferite cu diferite adaosuri comerciale.

Poate primesti un 30% reducere la sistemele Asus ROG, ca au de unde sa scada acolo, dar asta nu inseamna ca raportat la performante mai si merita fata de unul asamblat pe componente cu o reducere de 3-5%.
De bun simt este sa soliciti o oferta de discount atunci cand deja ai lista cu produse.

Edited by gumball3000, 28 February 2015 - 18:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate