Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum au disparut tigarile romanesti ?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Chiar daca sunt constient ca o parte a colegilor nu fumeaza ,si bine fac de altfel,as vrea de la tovarasii de viciu si suferinta  daca binevoiesc ,cei care stiu desigur o parere .De ce nu mai sunt tigarile noastre din tinerete ,Snagov ,Cismigiu ,CARPATI ,SI restul ,nu le mai enumar acum? Sunt mai bune astea de acum ,care o fi ,explicatia de nu se mai gasesc ?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Erau extrem de proaste, iar taxele imense puse pe tigari, le facea necumparabile.

#3
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Se putea spune si asa .unele insa mergeau si la export si erau bune zic eu ,fumez de 32 de ani si imi amintesc de Tomis ,Doina ,cele de 23 de lei ,as zice ca mai bune ca unele de azi  !

#4
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
RT era bun rau, un fel de kent romanesc

#5
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Nu se mai cultiva tutun, asta e principalul motiv. A ,si Ioan Niculae.

#6
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Am inteles tauru 242,deci acum cei care fac tigari la noi ,caci scrie  Otopeni pe pachete aduc din afara tutunul ?

#7
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
Daca tot suntem la subiectul asta ...cand eram mica (sfr. anilor 80) vedeam pe garduri la sate tabac la uscat. Azi oricat m-am invartit prin tara n-am mai vazut. Nu se mai cultiva pt. uz propriu sau e interzis?

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
tigarile romanesti au disparut incet, incet pe şest, ca orice alt produs romanesc si practic cam din acelesi motive... destul de evidente

#9
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Interzis nu cred sa fie ,dar intradevar nu mai vezi asa ceva.Sa nu fie ceva legat de fiscalitate ma gandesc ,ca la tuica,dar nu stiu .

View PostNero-d, on 28 februarie 2015 - 09:49, said:

ero
tigarile romanesti au disparut incet, incet pe şest, ca orice alt produs romanesc si practic cam din acelesi motive... destul de evidente

Evidente ,zi-le si pentru cei mai blonzi ,te rog nero .Nu fi misterios si nu avea frica .

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Lobby, spagi, la un moment dat din cauza accizelor, tigarile romanesti fara filtru au ajuns sa coste mai mult decat marcile straine, care tot la noi se fabrica, deci au disparut. In urma cu 2-3 ani am vazut in piata Carpati fara filtru de Iasi, de contrabanda, aduse din Ucraina sau Moldova.

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostNero-d, on 28 februarie 2015 - 09:49, said:

tigarile romanesti au disparut incet, incet pe şest, ca orice alt produs romanesc si practic cam din acelesi motive... destul de evidente

s-a intamplat acelasi lucru ca si cu berea: au venit producatori din afara, cu departamente de marketing bine puse la punct si care stiau sa-si vanda produsele. in scurt timp au acaparat piata, iar fostele fabrici de tigari romanesti produc acum tigari sub alt brand.

#12
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Se cultiva in gospodarii.
Eu m-am lasat de fumat, acum vreo 12 ani pentru ca gaseam cioate cam in toate tigarile, iar cand am gasit si in Marlboro mi-a trecut cheful de aruncat banii.
Cine a fumat in anii '70 Amiral, Snagov poate face comparatie cu ce este acum, nu merita ,zic eu.
Cum era Kent inainte de'89 si cum e acum ?
Pe de alta parte, cei care fumau Carpati au trecut pe Plugarul, sunt mai ieftine, desi cred ca sunt mai proaste.

#13
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai cam din aceleasi motive din care a fost omorata intreaga industrie romaneasca de la A la Z...
pentru a ne transforma din producatori in consumatori... pentru a veni "altii" sa ne vanda produsele lor si sa plece cu profitul la ei acasa :)

Quote

iar fostele fabrici de tigari romanesti produc acum tigari sub alt brand.
de multe s-a ales praful iar altele chiar daca nu sunt in insolventa, au datorii foarte mari

Edited by Nero-d, 28 February 2015 - 10:02.


#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu de Plugarul doar am auzit, n-am vazut. Cica se duceau doar la magazinele satesti, unde se facea "barter", dadea taranul oua contra tigari.

#15
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

View Post_Smiley_, on 28 februarie 2015 - 09:54, said:


s-a intamplat acelasi lucru ca si cu berea: au venit producatori din afara, cu departamente de marketing bine puse la punct si care stiau sa-si vanda produsele. in scurt timp au acaparat piata, iar fostele fabrici de tigari romanesti produc acum tigari sub alt brand.
Departamentele de marketing insemnand de fapt spaga unde trebuie.
Tot ce a facut Romania a fost prost si scump, nu-i asa ?
Mai bine facem copii ieftin ,sclavi la multinationale, aici sau peste hotare, ce ne trebuie productie la noi ?

#16
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ok ,va multumesc ,inca nu mi-a raspuns nimeni daca la Otopeni aduce  de afara tutunul ,dar mai e timp .Atunci sa-mi explice un crestin ,cum de acelasi tip de tigara LM ,de exemplu la noi e 13,50 in magazin ,iar nea Aliosa mi-l da in piata cu 6,50 ? Atat ca nu scrie Otopeni ,ci Fabricat in Ucraina ?  Aceeiasi tigara la juma de pret ?WTF?mama masii de treaba ! Suntem mai bogati ori mai prosti ?

#17
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Peste tot in UE accizele la tigari sunt f mari, chiar mai mari decat costul tigarilor.

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011

View PostgingisKHAN2015, on 28 februarie 2015 - 09:52, said:

Interzis nu cred sa fie ,dar intradevar nu mai vezi asa ceva.Sa nu fie ceva legat de fiscalitate ma gandesc ,ca la tuica,dar nu stiu .



Evidente ,zi-le si pentru cei mai blonzi ,te rog nero .Nu fi misterios si nu avea frica .

Nu este nimic tabu.

Este emisiune/film dedicat, produs de Digi.

Se vorbeşte despre toate matrapazlîcurile din domeniu, aşa cum insinuează şi Nero-d.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate