Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

imbunatatire sistem audio la un nissan micra k12

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013
Salut.
As dori sa aduc niste imbunatatiri sistemului audio din micra. Nivelul la care vreau sa merg se limiteaza strict la schimbatul difuzoarelor si a playerului, fara alte operatiuni ( insonorizari, dat de gauri prin usi si bord etc etc ). Respect si inteleg acele demersuri dar nu ma tenteaza.
As aprecia mult niste sugestii de difuzoare si cateva sugestii de playere ( sa fie cu mp3, conexiune USB si jack - aux ) . Muzica preferata este house / comercial de la radio gen vibe, dance, kiss.  
Evident, unul din criterii e ca difuzoarele sa poata scoata si un bas sesizabil. Un exemplu care imi vine foarte la indemana este sistemul audio stock din Nissan quashqai din 2011 sau 2012 din familie. Nu are subwoofer si absolut nici o modificare dar imi place de mor :D si bassul este super.

#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Ca tot veni vorba de Qashqai, este echipare cu sonorizare Bose sau simpla? Sistemul Bose se face remarcat prin siglele aplicate pe grilele de la difuzoare. Daca da, cam greu sa-l imiti cu buget redus.

#3
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013
nu nu, e ceva nebranduit in orice caz. Nu stiu ce marca exact sunt difuzoarele, doar daca desfaci usa poti afla probabil. Stiu cum se aude un sistem BOSE de pe un infinity FX35, asta de pe Qashqai nu se compara dar este foarte placut dpmdv.

Edited by mirciu88, 27 February 2015 - 00:46.


#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Cu niste difuzoare component si un deck bun poti face treaba, dar pentru o calitate decenta trebuie macar ceva amplificare. Daca tii masina, merita, daca vrei sa scapi de ea, nu, fiindca nu aduc un plus de valoare masinii la revanzare.

#5
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013
din ce vad , un player mediu ca pret are un output de 4x 50 w iar difuzoare cu reviewuri bune de la jbl, sony sau alpine ( pe astea le cunosc si eu:)) ) oricum nu necesita mai mult. Apoi nu cred ca in linia stock de quash' ( ca sa folosesc acelasi reper ) e montat ceva mai puternic. Exclus sa aiba un amplificator extern. Ceva in genul ala caut sa asamblez si eu.
Multumiri pentru sugestii. , daca aveti.

Edited by mirciu88, 27 February 2015 - 01:15.


#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Ca si recomandare ar fi Kenwood pentru unitatea audio, au calitate decenta, preturi modice si nu in ultimul rand... mananca FLAC-uri pe paine. JBL fac difuzoare bune, eu am acustica de fabrica de la ei, dar sunetul e cam "metalic", cel putin la sistemele multimedia si cele de la Toyota au timbrul ajustat sa sune bine pe rock, nu suna rau nici pe electronica dar nu e punctul lor forte.

Te sfatuiesc sa mergi la un dealer fizic de echipamente audio, precum Booster, Be-Loud, Alarm Service si altii asemenea unde poti auzi aparatele inainte de a da banii pe ele.

Edited by connectorxp, 27 February 2015 - 01:13.


#7
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Eu de când ma știu , la mașinile personale am schimbat așa: player pionieer si speaker blaupubkt ! Ceva cât de cât bun , nu luate din bazar ! Se aude extrem de bine !

#8
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013
Am inteles, am notat Posted Image
Spuneti-mi cum e mai bine, difuzoare 2 way sau 3 way ? banui ca cele 3w scot un sunet mai "complet" nu ? Sau e mai bine un set 2 way care au tweetere separat ? masina are si 2 tweetere mici pe usi. nu mi dau seama daca ar merge inlocuite si acelea. Daca nu, alte gauri sau prinderi nu sunt dispus sa fac oricum..

La specificatiile masinii scrie ca dif sunt 6'5 inch, deci 16.5 cm . Cele la care scrie "17 cm" ar pune vreo problema la montaj ?

Edited by mirciu88, 27 February 2015 - 11:19.


#9
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014

 mirciu88, on 27 februarie 2015 - 11:13, said:

Spuneti-mi cum e mai bine, difuzoare 2 way sau 3 way ? banui ca cele 3w scot un sunet mai "complet" nu ?

Sunetul e la fel de "complet" si la 3 cai si la 2 cai, ideea pentru care se folosesc mai multe cai e alta , zice-se ca avand difuzoare separate pentru fiecare "cale" fiecare reda astfel un spectru mai ingust de frecventa , deci fiind "specializat" e mai calitativ. De mentionat ca in cazul in care alegi difuzoare pe 3 cai automat trebuie sa fie semnificativ mai scumpe.  Daca sunt la acelasi pret si 3 cai si 2 cai , cumpara din alea cu 2 cai (mai putine difuzoare la acelasi pret inseamna calitate mai mare).

Edited by Proiectil, 01 March 2015 - 16:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate