Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Probleme la transcrierea masinii

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
laczik0

laczik0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.05.2014
Buna all !
In urma cu cateva zile miam achizitionat o masina second la jumatate de pret . Masina e in stare perfecta problemele sunt doar cu actele:
Eu sunt al 4 lea proprietar al masinii dar masina e inca inmatriculata pe primu(Inmatriculata RO),
Astfel pe talon si pe Certificatu de Inmatriculare apare inca numele primului proprietar. Nu pot sa las masina nici asa sa nu-l transcriu deoarece pe Certificatul de Inmatriculare e completata rubrica de "Instrainat catre" cu numele celui de al doilea proprietar cu data de 2013.
Al doilea proprietar la inregistrat doar la primarie intr-un alt judet, la RAR nu a mai fost cu el ci la vandut la al 3 lea.
Al 3 nu a mai facut nici un demers.
Eu am doar contract de vanzare cumparere intre mine si al 3-lea si dintre cel de al 2-lea si al 3-lea.
Primi doi au radiat masina de pe ei la primaria unde era inregistrata.
Intrebarea mea este :
1. Cum fac rost de fiscal la pt primarie?
2. Daca mi se merita mai mult sal duc in Bulgaria si s-al inmatriculez acolo ?
3. Daca pot sal inmatriculez in Bulgaria avand actele si situatia amintita mai sus si cat costa?
4. Daca aveti alte alternative.

Va multumesc anticipat!

#2
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

View Postlaczik0, on 26 februarie 2015 - 22:49, said:

Buna all !
In urma cu cateva zile miam achizitionat o masina second la jumatate de pret . Masina e in stare perfecta problemele sunt doar cu actele:
Eu sunt al 4 lea proprietar al masinii dar masina e inca inmatriculata pe primu(Inmatriculata RO),
Astfel pe talon si pe Certificatu de Inmatriculare apare inca numele primului proprietar. Nu pot sa las masina nici asa sa nu-l transcriu deoarece pe Certificatul de Inmatriculare e completata rubrica de "Instrainat catre" cu numele celui de al doilea proprietar cu data de 2013.
Al doilea proprietar la inregistrat doar la primarie intr-un alt judet, la RAR nu a mai fost cu el ci la vandut la al 3 lea.
Al 3 nu a mai facut nici un demers.
Eu am doar contract de vanzare cumparere intre mine si al 3-lea si dintre cel de al 2-lea si al 3-lea.
Primi doi au radiat masina de pe ei la primaria unde era inregistrata.
Intrebarea mea este :
1. Cum fac rost de fiscal la pt primarie?
2. Daca mi se merita mai mult sal duc in Bulgaria si s-al inmatriculez acolo ?
3. Daca pot sal inmatriculez in Bulgaria avand actele si situatia amintita mai sus si cat costa?
4. Daca aveti alte alternative.

Va multumesc anticipat!
   Poti rezolva problema destul de simplu la o prima impresie, adica trebuie sa iei legatura cu detinatorul-persoana care este mentionata in acte si sa stabilesti in primul rand daca a platit si recuperat prin sentinta judecatoreasca taxa de poluare platita la prima inmatriculare.Daca nu a recuperat taxa faci un contract de vanzare cumparare si restul documentelor necesare transcrierii cu persoana respectiva si ai rezolvat problema.Daca a fost recuperata taxa ori o mai platesti inca odata ori o lasi inmatriculata tot pe pers.respectiva.Succes, daca te mai pot ajuta o fac cu placere.

#3
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Ma tem ca inmatricularea in Bulgaria temporar e singura varianta ce nu necesita prea mari batai de cap si cheltuieli.

@spaily  Vezi ca e mai complicat, al doilea proprietar a avut-o si inscrisa la fisc si radiata cu contractul de vanzare catre al treilea. Si primul proprietar a si scris pe talon.

Edited by LunaCrystal, 26 February 2015 - 23:42.


#4
laczik0

laczik0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.05.2014
Taxa de poluare e platita si nerecuperata am adeverinta
si DA, e mai complicat  cum spune si
LunaCrystal:

"@spaily  Vezi ca e mai complicat, al doilea proprietar a avut-o si inscrisa la fisc. Si primul proprietar a si scris pe talon"

Edited by laczik0, 26 February 2015 - 23:39.


#5
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
iti trebuie contract si fiscal cu ultimul care a avut-o la impozit.
iar ala sa iti dea fiscal.

#6
Vympel

Vympel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 12.08.2014

View Postlaczik0, on 26 februarie 2015 - 23:32, said:

Taxa de poluare e platita si nerecuperata am adeverinta

De unde iei adeverinta/documentul care sa ateste ca taxa nu a fost recuperata ?

#7
laczik0

laczik0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.05.2014
Vympel am adeverinta de la anaf inca de la primu proprietar, din 2013 ... Mai e valabila sau trebuie sa scot eu alta ?

#8
sobolan112

sobolan112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 29.01.2015
Mergi la politia rutiera si intreaba acolo, cel mai sigur iti spun ei ce iti mai trebuie. E pacat s-o inmatriculezi pe BG daca are si taxa platita.

#9
Vympel

Vympel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 12.08.2014

View Postlaczik0, on 26 februarie 2015 - 23:48, said:

Vympel am adeverinta de la anaf inca de la primu proprietar, din 2013 ... Mai e valabila sau trebuie sa scot eu alta ?

Pai habar nu am, de asta intrebam de unde se ia adeverinta, deci de la ANAF.

2013 ce data exact ?
Gasit pe un forum:
,,Acum, masina ca s-o inscrii trebuie sa faci dovada ca are taxa platita si nerecuperata. Se poate intampla ca proprietarul anterior sa-si recupereze taxa dupa ce amicul tau o inscrie si inainte s-o vanda, caz in care amicul tau pierde la revanzare. Proprietarul are la dispozitie 5 ani sa-si recupereze taxa daca a platit-o pana sa intre in vigoare timbrul de mediu (~15 martie 2013). Timbrul de mediu inca nu se poate recupera, toate dosarele sunt respinse.

#10
laczik0

laczik0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.05.2014
Cu actele pe care le am as putea sal inscriu in Bulgaria fara probleme ?

#11
sobolan112

sobolan112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 29.01.2015

View Postlaczik0, on 27 februarie 2015 - 16:33, said:

Cu actele pe care le am as putea sal inscriu in Bulgaria fara probleme ?
Da!

#12
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
adeverinta anaf e valabila 30 zile, deci e bine sa-ti scoti una proaspata....
La cererea pe care o depui la anaf ca sa-ti elibereze o adeverinta noua, poti atasa o copie dupa vechea adeverinta => primesti mai repede noua adeverinta.
Daca are taxa platita si nerecuperata, e pacat sa o duci in BG.
Ca sa o poti inmatricula, iti trebe actele in casacada de la primii 2 proprietari, adica contracte de v-c si fiscal de la fiecare.
Bafta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate