Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Antrenament acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011
Salutare.M-am hotarat sa imi lucrez putin corpul si am inceput prin a cumpara un set de gantere de 20 kg.Fac flotari pe langa asta,tractiuni.Ce imi recomandati pentru dezvolarea bratelor,pieptului si spatelui ? Si ce regim de exercitii,cate reprize a cate miscari? Fac de 3 zile si am scapat de febra musculara.Fac de 2 ori pe zi(daca imi permite timpul),daca nu,doar o data cam 30-40 min.Nu vreau sa se discute despre sala pentru ca nu vreau sa merg momentan.Multumesc si astept ceva sfaturi,o seara placuta tuturor !

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,756
  • Înscris: 03.02.2007
Mai trebuie greutate. O bancă de împins-culcat și o halteră.

#3
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011
SI ce "regim" sa adopt ? Adica cate repetari a cate reprize si ce tipuri de exercitii sa fac ? Mersi de raspuns

#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,756
  • Înscris: 03.02.2007
Ce greutate/înălțime ai, ce procent de grăsime corporală?

Pentru început trebuie să îți definești scopul, pe ce vrei să insiști. Dacă vrei masă musculară, sau slăbire/definire.

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Exercitii gasesti cu duiumul pe net, dar nu d'alea de culturisti, programe, etc.

Edited by Friskey, 26 February 2015 - 23:07.


#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,756
  • Înscris: 03.02.2007
Aia e beleaua, că sunt prea multe programe pe net. Bănuiesc, virgulă, că omul vrea ceva bazat pe experiențe personale, sau pe ceva despre s-a auzit că a funcționat la alții.

Eu tot studiez de vreun an metode de antrenament/dietă și am tras câteva concluzii pe propria piele.

#7
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Eu joc DOTA2. Cand pierd, trebuie sa astep un minut sau mai mult. Atunci trag de gantera.

Mai trag si atunci cand ma conectez la server. :)

#8
Vympel

Vympel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 12.08.2014
Trebuie echipament de baza pentru acasa, un power rack, bara olimpica, discuri min/120kg, banca reglabila drept/inclinat/declinat, gantere reglabile cu un minim de 40kg pe gantera etc.

Daca vrei si fineturi, bara EZ, banca Scott, helcometru/pec deck. , pentru baza te duce vreo 30-40 de milioane, daca vrei si restul peste 50-60 mil.

La 1 mil. abonamentul la sala asta inseamna 3-4 ani de sala cu banii aia, la ce zici ca ai tu in 3 luni o sa te blochezi si acolo o sa ramai + ceva definire.

Program ? fara echipamentul de mai sus ... nu prea ai ce program sa faci, dar ca idee, 2 grupe/zi Piept+Biceps/Umeri+Trapez/Spate+Triceps/zi pauza, 3 exercitii pe grupa, 4-5 serii/ minus incalzirea si revenirea, pe exercitiu -12-6 repetari , 1 singur antrenament pe zi, 3 zile antrenament 1 zi pauza, aici depinde de alimentatia pe care o ai ... etc.

Daca mai vrei si picioare :) , geno cu haltera/presa/extensii deja trebuie suplimente, picioarele mananca multe resurse.

Edited by Vympel, 26 February 2015 - 23:24.


#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,756
  • Înscris: 03.02.2007
Pentru masă musculară, e bine cu "reverse pyramid training", greutăți mari, repetări puține(6-8), 3-5 serii, exerciții de bază: îndreptări, genoflexiuni, împins culcat, împins de la piept, tracțiuni, etc. Pentru slăbit, dieta, evidența caloriilor și intermittent fasting sunt cele mai bune metode.

Edited by Digix, 26 February 2015 - 23:34.


#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
http://miscareoriunde.ro/ de exemplu pe blogul asta spune ce si cum si nici nu iti trebuie toate aparatele de mai sus.
Apoi vad ca va antrenati in fiecare zi de mai multe ori pe zi, nu lasati muschiul sa se refaca. Si neglijati si majoritatea muschilor, trageti de foare numai pentru brate si piept, muschii ceilalti cui ii lasati?

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca nu ai facut pana acum sporturi care implica ridicarea de greutati , este indicat , macar cateva luni sa mergi la o sala unde te poate indruma un instructor.
Motivul : toti culturistii pe care ii cunosc ( si cunosc o gramada ) au urmatoarele :
- spatele distrus
- coloana cu multiple probleme
- umerii cu mari pribleme
- in general , toate articulatiile importante afectate .
Ca si mentiune , cunosc cativa campioni nationali si europeni .
Excericitiile trebuie facute corect , sub indrumarea unui instructor si fara a astepta rezultate peste noapte , cu multa multa rabdare.
Intai trebuie intariti muschii sustinatori , dupa aceea intarite articulatiile , abia ulterior trecerea la greutati mai serioase care sa asigure o crestere corecta a masei musculare. Doar tragand dupa tutoriale de pe net , ai sa iti faci varza sistemul osos .
Tu alegi daca viata ta inseamna doar adolescenta sau ai de gand sa fii un om sanatos si la 50-60 de ani .

#12
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

View Posttzaq93, on 26 februarie 2015 - 23:16, said:

Eu joc DOTA2. Cand pierd, trebuie sa astep un minut sau mai mult. Atunci trag de gantera.

Mai trag si atunci cand ma conectez la server. Posted Image
Pai vezi, de aia esti la 2k MMR, ca nu esti dedicat...te lasi distras de chestii de aspect fizic si sanatate. Arunca ganterele alea si invata si tu sa joci mid ca un Dendi de softpedia, ce naiba. Plus ca mai si uiti sa dai join match ca nu ti-ai terminat setu, si apoi stau eu dupa 9/10 players connected, pai se poate? Posted Image

#13
aurelian087

aurelian087

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 04.01.2015
grow some balls and go to the gym

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostJurasikMan, on 27 februarie 2015 - 00:27, said:

Daca nu ai facut pana acum sporturi care implica ridicarea de greutati , este indicat , macar cateva luni sa mergi la o sala unde te poate indruma un instructor.
Motivul : toti culturistii pe care ii cunosc ( si cunosc o gramada ) au urmatoarele :
- spatele distrus
- coloana cu multiple probleme
- umerii cu mari pribleme
- in general , toate articulatiile importante afectate .
Ca si mentiune , cunosc cativa campioni nationali si europeni .
Excericitiile trebuie facute corect , sub indrumarea unui instructor si fara a astepta rezultate peste noapte , cu multa multa rabdare.
Intai trebuie intariti muschii sustinatori , dupa aceea intarite articulatiile , abia ulterior trecerea la greutati mai serioase care sa asigure o crestere corecta a masei musculare. Doar tragand dupa tutoriale de pe net , ai sa iti faci varza sistemul osos .
Tu alegi daca viata ta inseamna doar adolescenta sau ai de gand sa fii un om sanatos si la 50-60 de ani .
Ii spui de culturisti cu probleme capatate la sala (nu cred ca s-au facut culturisti acasa) si apoi il indemni sa se duca la sala ca acolo are cine sa ii dea sfaturi bune. Explaine this shit.

Edited by Friskey, 28 February 2015 - 02:13.


#15
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011
Am 1,84 inaltime si 78 kilograme.Nu am grasime,pur si simplu vreau sa imi definesc putin musculatura.Cred ca in final o sa ajung sa merg la sala ...
Ma intereseaza sa imi maresc mainile,care in comparatie cu restul corpului sunt putin cam "slabanoage".In rest,spate,piept pot spune ca am ca un om normal dar nu ar strica sa iasa mai mult in evidenta.In vara o sa achizitionez un aparat pentru piept/spate si o sa-l duc in afara bucurestiului,pentru ca aici nu am unde sa il tin si o sa incep sa strang usor usor echipament.Nu am toti banii de-o data,e o investitie destul de mare pentru mine si momentan am alte prioritati,Ce pareri aveti de sala din Baicului,este pe o strada relativ paralela cu doamna ghica(bucuresti).Ca o idee,poate va dati mai usor seama,pentru studenti abonamentul este 70 de lei,Multumesc de sfaturi

#16
yan27

yan27

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.03.2011

View PostEdwin6000, on 28 februarie 2015 - 15:09, said:

Am 1,84 inaltime si 78 kilograme.Nu am grasime,pur si simplu vreau sa imi definesc putin musculatura.Cred ca in final o sa ajung sa merg la sala ...
Ma intereseaza sa imi maresc mainile,care in comparatie cu restul corpului sunt putin cam "slabanoage".In rest,spate,piept pot spune ca am ca un om normal dar nu ar strica sa iasa mai mult in evidenta.In vara o sa achizitionez un aparat pentru piept/spate si o sa-l duc in afara bucurestiului,pentru ca aici nu am unde sa il tin si o sa incep sa strang usor usor echipament.Nu am toti banii de-o data,e o investitie destul de mare pentru mine si momentan am alte prioritati,Ce pareri aveti de sala din Baicului,este pe o strada relativ paralela cu doamna ghica(bucuresti).Ca o idee,poate va dati mai usor seama,pentru studenti abonamentul este 70 de lei,Multumesc de sfaturi
Du-te la o sala, e cel mai bine.

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,756
  • Înscris: 03.02.2007

View PostEdwin6000, on 28 februarie 2015 - 15:09, said:

Am 1,84 inaltime si 78 kilograme.Nu am grasime,pur si simplu vreau sa imi definesc putin musculatura.Cred ca in final o sa ajung sa merg la sala ...
E OK raportul înălțime/greutate, nu mai trebuie să slăbești. Pentru brațe unii recomandă tot greutăți mari, repetări puține, iar alții spun că la ei merge cu repetări multe și "pompare".  Nu există o metodă universal valabilă, ci doar încercând diverse metode și observând rezultatele.

Uite niște sfaturi bune, lăsând la o parte faptul că tipul e pe steroizi(dar în alt video e sincer și recunoaște):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tww4rVkR6fc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Digix, 28 February 2015 - 16:04.


#18
Vympel

Vympel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 12.08.2014

View PostDigix, on 28 februarie 2015 - 16:03, said:

Uite niște sfaturi bune, lăsând la o parte faptul că tipul e pe steroizi(dar în alt video e sincer și recunoaște):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tww4rVkR6fc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Steroizii ca steroizii da gagiul musteste de Synthol, mai ales tricepsul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate